Jump to content

HTC U Ultra


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε καποια tweaks για προταση? Ετσι για να δουμε και εμεις πανω από 4 ωρες που εχουμε max?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ συνήθως βγάζω 4:30 ώρες αλλά μου φαίνεται μια χαρά. Δεν έχω παράπονο. Ούτως ή άλλως το βράδυ αν είσαι κάτω από 40-45 % θα το βάλεις στην πρίζα. Γενικά μέχρι στιγμής κανένα παράπονο ούτε από κάμερα ούτε από ποιότητα κατασκευής ούτε κι από μπαταρία (αν και ένα ανκερ 10.000 το τσίμπησα με αυτά που άκουγα πριν το πάρω). Και το τελευταίο που έχω να πω είναι ότι είναι πανέμορφο χωρίς θήκη..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, το πηρα και εγω μεταχειρισμενο απο ενα παιδι 2μηνων 240 ευρο σε μαυρο,πανεμορφο και πολυ δυνατο η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε σε αυτα τα λεφτα!
Link to comment
Share on other sites

Mηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε εδω ελλαδα το ανταπτορακι που δινει η htc για να βαζουμε αλλα ακουστικα?

 

Είσαι με type c θύρα;

Έχω ένα μου περισσεύει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα λογικα θα κανει...Ποσο το δινεις?

 

Περισσεύει

Στείλε μου pm να μιλήσουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το τσιμπήσω. . Το μόνο που με κρατάει είναι μήπως χρειαστώ σέρβις στην εγγύηση ή και όχι, και τι θα κάνω. . Που; τι; κλπ.. παίζει αρβατο για htc; δώστε λίγο τα φώτα σας...

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς gcam? Κι αν ναι έχει βρει έκδοση που να δουλεύει σωστά? Δοκίμασα κάνα δυο αλλά δεν μου δουλεύει το πορτραίτο. Αν είναι εύκολο και έχει βρει κάποιος έκδοση και ρυθμίσεις για να δουλεύει σωστά ας κάνει καμία ποστια να δούμε το φως κι εμείς..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Η μόνη έκδοση gcam στην οποία μου δουλεύουν όλα (hdr+ μπρος πίσω, πορτραίτο μπρος πίσω)

είναι η https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera-Pixel2Mod-Arnova8G2-V6.apk

Έχει όμως τα θεματάκια της. Δεν είναι απόλυτα σταθερή, μου κάνει κάποια FC, κάποιες φορές απλά σταματάει το hdr+ (βγάζει φωτογραφία αλλά δεν κάνει καμμία επεξεργασία) και πρέπει να αλλάξω mode λειτουργίας κάνα δυο φορές για να ξαναλειτουργήσει.

Πέρα από αυτά οι φωτογραφίες με το hdr+ είναι αρκετά καλές, είναι όμως περισσότερο soft απ’ότι θα ήθελα. Γι’αυτό την έκδοση αυτή τη χρησιμοποιώ μόνο για τη λειτουργία πορτραίτου.

 

Έχω επίσης εγκατεστημένη την έκδοση https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/cstark27_GCam_5.1.018_24_v3.6.apk, η οποία είναι πειραγμένη για το LG G6, αλλά έχει κάτσει καλά στο u ultra μου. Έχει ρυθμίσεις για το shutter speed (το U Ultra έχει OIS οπότε μπορούμε να παίξουμε με μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης) και ρύθμιση για το πόσα καρέ θα βγάλει για να επεξεργαστεί το hdr+.

Η έκδοση αυτή έχει λιγότερα FC’s, μου δίνει γενικώς καλύτερες φωτογραφίες και κυρίως πιο ευκρινείς. Μια παρατήρηση μόνο είναι ότι το Frame count επηρεάζει κατά πολύ το χρόνο που χρειάζεται για να βγεί η φωτογραφία. Για παράδειγμα σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού και frame count Super High θέλει τουλάχιστον 15sec στα οποία χρειάζεται να παραμείνω αρκετά σταθερός για να μη βγεί blurry η φωτογραφία.

 

Sorry για το σεντόνι αλλά μιας και έγραψα να πώ και δυο λόγια γενικά για την κάμερα του u ultra. Το προηγούμενο τηλέφωνο μου ήταν το LG G4 οπότε θα μιλήσω κυρίως για τις διαφορές που εντοπίζω σε σχέση με αυτό.

 

Ένα θέμα με τις φωτογραφίες του u ultra είναι ότι οι φωτογραφίες του είναι γενικώς περισσότερο soft από τις φωτογραφίες των ανταγωνιστικών τηλεφώνων. Δεν είναι κακές και η αλήθεια είναι ότι το post processing των κινητών στην πραγματικότητα έχει αλλάξει σε ένα βαθμό το τι θεωρείται «σωστή» φωτογραφία, αλλά αν κάνεις zoom in στις λεπτομέρειες η διαφορά φαίνεται.

 

Έχει πολύ καλύτερο auto με πολύ καλύτερo noise reduction στις low light με ανεβασμένο ISO. Στο G4 όταν ανέβαινε πολύ το ISO η ποιότητα έπεφτε ραγδαία. Δεν είναι στα επίπεδα που βλέπω στα τελευταία flagships των Huawei Samsung, Pixel κτλ αλλά δίνει αξιοποιήσιμες φωτογραφίες.

 

Το manual του G4 στις βραδινές όμως δε το φτάνει. Στο G4 με χρόνο κλείστρου ¼ και ISO μέχρι 400 για να κρατηθεί χαμηλά ο θόρυβος, έπαιρνα πολύ καλές και ευκρινείς φωτογραφίες. Στο u ultra πάλι οι αντίστοιχες φωτογραφίες είναι όχι ακριβώς «κουνημένες» αλλά σίγουρα πολύ soft. Σε τέτοιες περιπτώσεις βέβαια που δεν υπάρχει η λύση του τρίποδα, φαίνεται η αξία της gcam, καθώς στα μάτια μου δίνει καλύτερες φωτογραφίες από κάθε συνδυασμό ISO και shutter speed που δοκίμασα.

 

Τέλος στις low light, όταν υπάρχουν φωτεινές πηγές στο κάδρο, θέλει πάντοτε κατέβασμα το EV για να μην καούν , δεν το πετυχαίνει μόνο του με τίποτα, σε όποιο σημείο και αν κάνω tap.

Αν θυμηθώ το password μου στο flickr θα ανεβάσω και δείγματα κάποια στιγμή.

 

Αυτά τα ολίγα από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη δεν μου δουλεύει το πορτραίτο

Στις σύνθετες ρυθμίσεις τί βάζεις?

 

Same Sh1t... Different Day

Edited by karajim80
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη δεν μου δουλεύει το πορτραίτο

Στις σύνθετες ρυθμίσεις τί βάζεις?

 

Same Sh1t... Different Day

 

Δεν το έγραψα σωστά μάλλον στο προηγούμενο μήνυμα μου. Η μόνη έκδση στην οποία μου δουλεύεi το portrait είναι η v6 του Arnova, γι'αυτό και την κρατάω.

Δυστυχώς δε φαίνεται να το έχει κάποιος που το κατέχει το πράγμα, να φτιάξει κάποια έκδοση που να κουμπώνει τέλεια σε όλα στο U Ultra. Ίσως όταν έρθει το update στο oreo κάποια κάτσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα κινητο,και ξεκιναμε με καποιες ερωτησεις!

 

1)gallery εικονιδιο δεν εχει?

2)δεν εχει επιλογη στο συρταρι να βαζουμε αθορυβο η με δονηση?

3)δεν εχει επιλογη να μην φορτιζει ταχια παντα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα κινητο,και ξεκιναμε με καποιες ερωτησεις!

 

1)gallery εικονιδιο δεν εχει?

2)δεν εχει επιλογη στο συρταρι να βαζουμε αθορυβο η με δονηση?

3)δεν εχει επιλογη να μην φορτιζει ταχια παντα?

 

αν και κατοχος του U11 θα απαντησω μιας και το μενου ειναι παρόμοιο:

1) οχι.. εγω χρησιμοποιώ το google photos

2)οχι παλι.. εγω κατέβασα το volume toggle widget απο το play store και με βόλεψε πολύ

3) οχι again.. πάρε ενα ανταπτοράκι με 1Α απο κάποιο κατάστημα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

αν και κατοχος του U11 θα απαντησω μιας και το μενου ειναι παρόμοιο:

1) οχι.. εγω χρησιμοποιώ το google photos

2)οχι παλι.. εγω κατέβασα το volume toggle widget απο το play store και με βόλεψε πολύ

3) οχι again.. πάρε ενα ανταπτοράκι με 1Α απο κάποιο κατάστημα

 

τους πειραζε να βαλουν ενα γκαλερι?

 

ελπιζω οταν θα παρει την 8 να τα διορθωσουν αυτα

Link to comment
Share on other sites

τους πειραζε να βαλουν ενα γκαλερι?

 

ελπιζω οταν θα παρει την 8 να τα διορθωσουν αυτα

 

δυσκολα γιατι κι εγω στην 8 ειμαι.. ειναι η πολιτικη της εταιρείας να είναι οσο πιο κοντα σε στοκ android οι συσκευές της

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δυσκολα γιατι κι εγω στην 8 ειμαι.. ειναι η πολιτικη της εταιρείας να είναι οσο πιο κοντα σε στοκ android οι συσκευές της

 

την περασες η σε ηρθε ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

ποτε σε ηρθε?σε εμενα γιατι δεν ηρθε ακομη?ειναι καλυτερη απο την 7?

 

δεν εχω το ultra αλλά το U11 όπως προανέφερα, απλώς απάντησα στην ερώτηση επειδη εχουν παρόμοιο μενού

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω το ultra αλλά το U11 όπως προανέφερα, απλώς απάντησα στην ερώτηση επειδη εχουν παρόμοιο μενού

 

δεν το προσεξα,οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό από amazon.de στα 300 ευρώ περίπου.

Μπορείτε να μου πείτε όσοι έχετε την single sim έκδοση (ευρωπαϊκή έκδοση) αν έχετε καταφέρει να περάσετε root και twrp;

Επίσης σας έχει έρθει αναβάθμιση σε oreo;

Ρωτάω επειδή διαβάζω ότι οι περισσότερες ρομ δουλεύουν μόνο στην dual sim έκδοση και γενικότερα έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από την single sim έκδοση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν έχει μεγάλη υποστήριξη γιατί ήταν πολύ ακριβό όταν κυκλοφόρησε πιστεύω και υπήρχαν καλύτερες εναλλακτικές στα χρήματα που ζητούσε η HTC. Προσωπική μου άποψη. Σίγουρα μπορείς να το βρεις και φθηνότερα. 225 ήταν μια προσφορά που έτρεχε πριν λίγο στο media markt της Γερμανίας. Αναβάθμιση σε ωραίο δεν έχει έρθει σε ευρωπαϊκά μοντέλα ακόμη. Ακούγεται μέχρι τέλος του μήνα.Είναι η πρώτη φορά που δεν έχω κάνει ρουτ από την πρώτη μέρα που παίρνω ένα κινητό. Οπότε σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...