Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω η διαφορά μεταξύ 8 του Δεκεμβρίου και 8 του Ιανουαρίου είναι ότι τώρα το WiFi ακολουθεί την ρύθμιση να μένει συνδεδεμένο στο standby, κάτι που δεν έκανε στη πρώτη 8, με αποτέλεσμα το βράδυ που κοιμόσουν η μπαταρία να μην έπεφτε σχεδόν καθόλου. Όσοι βλέπουν περισσότερη κατανάλωση τώρα ίσως είναι από αυτό. Το κατάλαβα γιατί μεταξύ των δύο εκδόσεων όταν έπιανα το κινητό το πρωί έσκαγαν όλες οι ειδοποιήσεις ενώ τώρα τις βρίσκω έτοιμες το πρωί.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία πρόταση στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής για καλύτερη ποιότητα; No root device. Πάντως αυτό το ότι δεν έχει OIS είναι λίγο σπάσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η διαφορά μεταξύ 8 του Δεκεμβρίου και 8 του Ιανουαρίου είναι ότι τώρα το WiFi ακολουθεί την ρύθμιση να μένει συνδεδεμένο στο standby, κάτι που δεν έκανε στη πρώτη 8, με αποτέλεσμα το βράδυ που κοιμόσουν η μπαταρία να μην έπεφτε σχεδόν καθόλου. Όσοι βλέπουν περισσότερη κατανάλωση τώρα ίσως είναι από αυτό. Το κατάλαβα γιατί μεταξύ των δύο εκδόσεων όταν έπιανα το κινητό το πρωί έσκαγαν όλες οι ειδοποιήσεις ενώ τώρα τις βρίσκω έτοιμες το πρωί.
Αυτό έχει λογική. Βέβαια είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ρύθμιση ήταν always on και στις προηγούμενες εκδόσεις. Επίσης οι εφαρμογές που φαίνονται στην κατανάλωση δεν αντιστοιχούν στην μείωση της μπαταρίας.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν τα στατιστικά που δείχνει είναι σωστά, το Bluetooth τρώει την περισσότερη μπαταρία. Ενώ το wifi το δείχνει 0%, το Bluetooth Έχει φάει το 6% (σε σύνολο 22% από το πρωί που το φόρτησα). Έκανα μόλις ένα τηλέφωνο λίγων λεπτών στο αυτοκίνητο που δεν το δικαιολογεί. Θα το απενεργοποιώ χειροκίνητα να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί ψάχνω διάφορα και με αυτό δεν έχω ασχοληθεί. Σε Ν πως ρυθμίζουμε την ένταση του ήχου των ειδοποιήσεων χωρίς να αλλάξουμε την ένταση του ήχου κλήσης?
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα προτείνετε σε όσους έκαναν update από 7.1.2 σε January 8.0 να κάνουν factory reset κυρίως λόγω κατανάλωσης μπαταρίας από τα Google Frameworks;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Το κινητό σε είναι σε προσφορά στα 157€ (έκδοση Xiaomi Mi A1 5.5 " 4G Smartphone (4GB + 32GB 12 MP + 12 MP Octa Core 3080mAh), έχω το redmi note 3 pro to 32αρι και επειδή τελευταία έχω σπάσει λίγο την οθόνη ψήνομαι να κάνω αυτή την αναβάθμιση. Από την εμπειρία σας, αξίζει η κάμερα για αυτά τα λεφτά. Επίσης η μπαταρία έχει διάρκεια? Η χρήση μου ειναι η κλασική χωρις βαρια παιχνίδια, μονο chess, συν πολλες κλήσεις λόγω δουλειάς. Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η φωτογραφία. Εκτός αν προτείνετε να δώσω κανα 100€ παραπάνω για να πάρω κατι που να έχει όντως καλή φωτογραφική. (Εννοείται δε ψάχνω dslr στα 157€, απλά πόσο καλύτερη είναι του Redminote 3 pro). Grazieee
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου λύσει την εξής απορία? Στις ρυθμίσεις ,στον αποθηκευτικό χώρο,το κουμπί που ενεργοποιεί την επιλογή "διαχείριση αποθηκευτικού χώρου" τι ακριβώς κάνει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Το κινητό σε είναι σε προσφορά στα 157€ (έκδοση Xiaomi Mi A1 5.5 " 4G Smartphone (4GB + 32GB 12 MP + 12 MP Octa Core 3080mAh), έχω το redmi note 3 pro to 32αρι και επειδή τελευταία έχω σπάσει λίγο την οθόνη ψήνομαι να κάνω αυτή την αναβάθμιση. Από την εμπειρία σας, αξίζει η κάμερα για αυτά τα λεφτά. Επίσης η μπαταρία έχει διάρκεια? Η χρήση μου ειναι η κλασική χωρις βαρια παιχνίδια, μονο chess, συν πολλες κλήσεις λόγω δουλειάς. Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η φωτογραφία. Εκτός αν προτείνετε να δώσω κανα 100€ παραπάνω για να πάρω κατι που να έχει όντως καλή φωτογραφική. (Εννοείται δε ψάχνω dslr στα 157€, απλά πόσο καλύτερη είναι του Redminote 3 pro). Grazieee

 

Επειδή έχω και τα δύο ( redminote3 και xiaomi mi a1)σε πληροφορώ να κοιτάξεις για καλύτερη κάμερα κι όχι μόνο το xiaomi mi note 3. Το mi a1 λόγω έλλειψης OIS δεν μπορώ να πω ότι βγάζει και τόσο καλές φωτό. Απλά είναι πανέμορφο και έχει σίγουρα κάθε μήνα ενημερώσεις από Google και έχει και την B20 μπάντα που όλοι θέλουν αλλά εγώ δεν βλέπω το λόγο γιατί και χωρίς B20 πιάνω 4g στο redminote3.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου λύσει την εξής απορία? Στις ρυθμίσεις ,στον αποθηκευτικό χώρο,το κουμπί που ενεργοποιεί την επιλογή "διαχείριση αποθηκευτικού χώρου" τι ακριβώς κάνει?

 

Λεει καταργηση φωτο και βιντεο μετα απο 90 μερες αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και τα δύο ( redminote3 και xiaomi mi a1)σε πληροφορώ να κοιτάξεις για καλύτερη κάμερα κι όχι μόνο το xiaomi mi note 3. Το mi a1 λόγω έλλειψης OIS δεν μπορώ να πω ότι βγάζει και τόσο καλές φωτό. Απλά είναι πανέμορφο και έχει σίγουρα κάθε μήνα ενημερώσεις από Google και έχει και την B20 μπάντα που όλοι θέλουν αλλά εγώ δεν βλέπω το λόγο γιατί και χωρίς B20 πιάνω 4g στο redminote3.

Από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι δε θα έχει και τόσο τρελή διαφορά, αντε λίγο λόγω bokeh effects και λιγο καλυτερη στις σκοτεινές, γιαυτό σκεφτόμουν αν είναι να παω καπου αλλου και ας δώσω και κάτι παραπάνω. Επίσης για κάποιο λόγο έχω γινει Χιαομικος. πάλι σε Χιαομι θα παω :P

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι δε θα έχει και τόσο τρελή διαφορά, αντε λίγο λόγω bokeh effects και λιγο καλυτερη στις σκοτεινές, γιαυτό σκεφτόμουν αν είναι να παω καπου αλλου και ας δώσω και κάτι παραπάνω. Επίσης για κάποιο λόγο έχω γινει Χιαομικος. πάλι σε Χιαομι θα παω :P

 

To Μι Α1 εχει αρκετα καλυτερα καμερα απο του rn3, απλα ειναι και αυτη μετρια.

Του rn3 η καμερα ειναι απλα σκουπιδι, ουτε τη μερα δεν βγαζει καν αξιοπρεπεις φωτο, χαλια σε ολα τα επιπεδα.

 

Το Μι Α1 ειναι σαφως καλυτερη, και εχει και καλο portrait mode.

 

 

Σε μπαταρια εχει 3080mah αλλα συμπεριφερεται λες και ειναι 3500, δεν θα εχεις θεμα. Δεν θα ειναι ισως σαν του ρν3 αλλα αρκετα κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα από rn3 σε mi A1 έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος,και πιο καλες φωτό βγάζει δεν κολλάει πουθενά και στην μπαταρία που το φοβόμουν μου βγάζει τα ίδια με το rn3 και λίγο καλύτερα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

To Μι Α1 εχει αρκετα καλυτερα καμερα απο του rn3, απλα ειναι και αυτη μετρια.

Του rn3 η καμερα ειναι απλα σκουπιδι, ουτε τη μερα δεν βγαζει καν αξιοπρεπεις φωτο, χαλια σε ολα τα επιπεδα.

 

Το Μι Α1 ειναι σαφως καλυτερη, και εχει και καλο portrait mode.

 

 

Σε μπαταρια εχει 3080mah αλλα συμπεριφερεται λες και ειναι 3500, δεν θα εχεις θεμα. Δεν θα ειναι ισως σαν του ρν3 αλλα αρκετα κοντά.

 

Kαλυτερη η μπαταρια του mi a1 απο το redmi note 3 και φυσικα πολυ καλυτερη καμερα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η διαφορά μεταξύ 8 του Δεκεμβρίου και 8 του Ιανουαρίου είναι ότι τώρα το WiFi ακολουθεί την ρύθμιση να μένει συνδεδεμένο στο standby, κάτι που δεν έκανε στη πρώτη 8, με αποτέλεσμα το βράδυ που κοιμόσουν η μπαταρία να μην έπεφτε σχεδόν καθόλου. Όσοι βλέπουν περισσότερη κατανάλωση τώρα ίσως είναι από αυτό. Το κατάλαβα γιατί μεταξύ των δύο εκδόσεων όταν έπιανα το κινητό το πρωί έσκαγαν όλες οι ειδοποιήσεις ενώ τώρα τις βρίσκω έτοιμες το πρωί.

 

Η xiaomi προσπάθησε να εφαρμόσει doze mode και για κάποιο λόγο δεν της βγήκε ή το ξέχασε να το βάλουν (μάλλον το δεύτερο) με αποτέλεσμα να παρατηρείς κάτι τέτοιο.

Κατ εμε άλλη μια παράληψη από το Ορεο.

Η καταγραφή κατανάλωσης είναι εικονική, άλλο ένα bugακι που περιμένουμε να διορθωθεί.

 

Καλησπέρα παιδιά. Δεν μπορώ να κάνω screenshot με το κινητό. Δοκίμασα με vol down και power button, αλλά τίποτα!

 

Είναι bug το αντιμετώπισα και εγώ, διορθώθηκε με factory, επίσης δεν είχα φωτισμό στα home buttons και μερικά ακόμα που αναφέρονται και μερικές σελίδες πίσω.

Μονόδρομος το factory κατ εμε.

 

Έχουμε καμία πρόταση στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής για καλύτερη ποιότητα; No root device. Πάντως αυτό το ότι δεν έχει OIS είναι λίγο σπάσιμο.

 

Δυστυχώς όχι, μόνο το gcam και αυτό θέλει ροοτ.

OIS όντως σπαστικό αλλά έχει αποτυχημένο EIS ας ελπίσουμε σε μελλοντική αναβάθμιση του.

Σχετικά με τον αισθητήρα, είναι αρκετά καλός και πολλά υποσχόμενος, οπότε είναι καθαρά σε θέμα Software

Και όχι το portrait mode είναι μούφα. (σε περίπτωση που το αναφέρεις.)

 

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί ψάχνω διάφορα και με αυτό δεν έχω ασχοληθεί. Σε Ν πως ρυθμίζουμε την ένταση του ήχου των ειδοποιήσεων χωρίς να αλλάξουμε την ένταση του ήχου κλήσης?

 

Τι είναι το "Ν";

 

Από ότι κατάλαβα προτείνετε σε όσους έκαναν update από 7.1.2 σε January 8.0 να κάνουν factory reset κυρίως λόγω κατανάλωσης μπαταρίας από τα Google Frameworks;

 

Και γι αυτό όπως και για να υποδεχτεί καλύτερα τη ρομ και να εξαφανιστούν διάφορα bugs.

 

Καλησπέρα παίδες. Το κινητό σε είναι σε προσφορά στα 157€ (έκδοση Xiaomi Mi A1 5.5 " 4G Smartphone (4GB + 32GB 12 MP + 12 MP Octa Core 3080mAh), έχω το redmi note 3 pro to 32αρι και επειδή τελευταία έχω σπάσει λίγο την οθόνη ψήνομαι να κάνω αυτή την αναβάθμιση. Από την εμπειρία σας, αξίζει η κάμερα για αυτά τα λεφτά. Επίσης η μπαταρία έχει διάρκεια? Η χρήση μου ειναι η κλασική χωρις βαρια παιχνίδια, μονο chess, συν πολλες κλήσεις λόγω δουλειάς. Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η φωτογραφία. Εκτός αν προτείνετε να δώσω κανα 100€ παραπάνω για να πάρω κατι που να έχει όντως καλή φωτογραφική. (Εννοείται δε ψάχνω dslr στα 157€, απλά πόσο καλύτερη είναι του Redminote 3 pro). Grazieee

 

Μη πάρεις 4/32 θα το μετανιώσεις, δεν θα σου φτάνει ο χώρος, αν όμως θες να παίξεις σε 32ρι βάλε στο παιχνίδι και το 7χ με κλάσης ανώτερη κάμερα αλλιώς αν βαφτίζεσαι xiaomi fanboy μπες στα μονοπάτια του mi max 2

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείστε ΟΛΟΙ να μην μιλάτε με γρίφους ή συντομογραφίες του τύπου "ρν3, Ν" κλπ. γιατί δεν καταλαβαίνουμε τί εννοείτε

 

Τι είναι το "Ν";

Προφανώς εννοεί το Nougat

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

 

Προφανώς εννοεί το Nougat

 

Ναι το κατάλαβα, απλά για εξακρίβωση

 

Ναι το Nougat εννοούσα. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο κατανοητός την επόμενη φορά.

Δε γίνεται... Ούτε στο "Ο" (oreo :p ) γίνεται

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Μια ερώτηση..το τηλέφωνο έχει oleophobic επίστρωση;Και κάτι ακόμα σχετικά με τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν στο Google photos, οπως διάβασα ο χώρος είναι απεριόριστος,ομως σε τι ανάλυση τις αποθηκεύει; Edited by takglos
Link to comment
Share on other sites

Είναι δεύτερη φορά σε σύντομο διάστημα που αναγκάζομαι να παρέμβω. Παρακαλώ σταματήστε αμφότεροι τις ειρωνίες, χαρακτηρισμούς και επιθέσεις.

 

Επιπλέον υπενθυμίζω ότι υπάρχουν και καταλληλότερες ενότητες όπως οι "Τεχνολογικοί διαξιφισμοί" ή "Επιλογη συσκευής" αν ειναι να γίνονται αντιπαραθέσεις με άλλες συσκευές Βέβαια ούτε εκεί επιτρέπονται ειρωνιές/επιθέσεις/χαρακτηρισμοί αλλά τουλάχιστον θα μπορείτε να κάνετε αντιπαραθέσεις με άλλες συσκευές ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Μια ερώτηση..το τηλέφωνο έχει oleophobic επίστρωση;Και κάτι ακόμα σχετικά με τις φωτογραφίες που ανεβαίνουν στο Google photos, οπως διάβασα ο χώρος είναι απεριόριστος,ομως σε τι ανάλυση τις αποθηκεύει;

 

Ναι έχει, μπορείς να το δοκιμάσεις και συ ρίχνοντας μερικές σταγόνες στην οθόνη.

Επίσης επειδή πρόσφατα πέρασα καινούρια οθόνη μπορώ να πω πως είναι και αρκετά water proof και μπορεί να αντέξει και ένα μπλούμ .

 

Και ένα τεστ

 

Σχετικά με το upload photo, κάνει upload στο μέγιστο δυνατό.

Αλλά μιας που το A1 ανήκει στην οικογένεια του Android One σου δίνει απεριόριστο χώρο για upload με αρχικό μέγεθος και δεν σε περιορίζει στα 15 GB

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως όταν επιλέγω στο Google photos να ανεβάζει τις φωτογραφίες στο original μέγεθος,μου γράφει "limited to account storage" δλδ στα 15gb που έχω

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...