Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Το έκανα και τώρα δίπλα στην επιλογη als/ps μου βγάζει ενα πράσινο τικ άρα λογικά έγινε σωστά η διαδικασία...Θα το παρακολουθήσω και θα ενημερώσω αν πέτυχε...Απλα η επιλογή είναι η δεύτερη το als/ps και όχι η τριτη που λέει acceleration sensor...

Τιποτα φίλε μου. Εμένα τώρα που το δοκίμασα λειτουργεί σωστά, αλλά θα πρέπει να το ξανατσεκάρω.

Από χθες μου εμφανίζει ένα άλλο θεματάκι:μπαίνει από μόνο του σε λειτουργία "μην ενοχλέιται". Εγώ θα ήθελα να μπαίνει σε αυτή τη λειτουργία κάθε μέρα από τις 0:00 μέχρι τις 7:00, πώς να το κάνω;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φίλε μου. Εμένα τώρα που το δοκίμασα λειτουργεί σωστά, αλλά θα πρέπει να το ξανατσεκάρω.

Από χθες μου εμφανίζει ένα άλλο θεματάκι:μπαίνει από μόνο του σε λειτουργία "μην ενοχλέιται". Εγώ θα ήθελα να μπαίνει σε αυτή τη λειτουργία κάθε μέρα από τις 0:00 μέχρι τις 7:00, πώς να το κάνω;

Μπες στις ρυθμίσεις χαμηλά εκεί που λέει sceduled power on and off και από εκεί ρύθμισε το.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στις ρυθμίσεις χαμηλά εκεί που λέει sceduled power on and off και από εκεί ρύθμισε το.

Αυτό μήπως είναι για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της συσκευής; εγώ θέλω να μην κάνει θόρυβο στις ειδοποιήσεις

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μήπως είναι για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της συσκευής; εγώ θέλω να μην κάνει θόρυβο στις ειδοποιήσεις

Settings > Sound > Do not disturb > Automatic rules

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη μου λείπουν κάποια καλούδια του miui (όπως το dual app πχ για να έχω viber, messenger κλπ ξεχωριστά και στα δύο νούμερα)

 

Υπάρχει η εφαρμογή "Parallel Space" που το κάνει αυτό. (Εχει και το αντίστοιχο second space)

Link to comment
Share on other sites

Στο Α1 υπάρχει η δυνατότητα να φαίνεται το % ποσοστό της μπαταρίας ή χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση έξτρα εφαρμογής;
Link to comment
Share on other sites

Στο Α1 υπάρχει η δυνατότητα να φαίνεται το % ποσοστό της μπαταρίας ή χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση έξτρα εφαρμογής;

 

Δε νομίζω. Μόνο με έξτρα εφαρμογή. Το μόνο που γίνεται είναι να ενεργοποιήσεις ένα κρυφό μενού (System Ui Tuner) πατώντας παρατεταμένα για λίγο το εικονίδιο των ρυθμίσεων από την μπάρα ειδοποιήσεων και πας μετά ρυθμίσεις - system ui tuner - γραμμή κατάστασης - μπαταρία και επιλέγεις να εμφανίζεται πάντα το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα της οθόνης που αναβοσβήνει κατα την διάρκεια της κλήσης φαίνεται να παραμένει και μετά το καλιμπραρισμα του σενσορα...Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;;;Λέτε να είναι κάποιο bug που θα διορθωθεί με κάποιο update?
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα της οθόνης που αναβοσβήνει κατα την διάρκεια της κλήσης φαίνεται να παραμένει και μετά το καλιμπραρισμα του σενσορα...Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;;;Λέτε να είναι κάποιο bug που θα διορθωθεί με κάποιο update?

 

Το αντιμετωπίζω κι εγώ μερικές φορές..... Δεν έχω καταλάβει αν φταίει κάτι συγκεκριμένο ή αν γίνεται random... Exω tempered glass, αλλά σε εκείνο το σημείο έχει άνοιγμα (ηχείο, κάμερα και σένσορα). Ας ελπίσουμε να το διορθώσουν σε μελλοντικό update.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα της οθόνης που αναβοσβήνει κατα την διάρκεια της κλήσης φαίνεται να παραμένει και μετά το καλιμπραρισμα του σενσορα...Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;;;Λέτε να είναι κάποιο bug που θα διορθωθεί με κάποιο update?
Εγώ δεν το έχω καθόλουαυτό το πρόβλημα
Στο Α1 υπάρχει η δυνατότητα να φαίνεται το % ποσοστό της μπαταρίας ή χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση έξτρα εφαρμογής;
Δεν θέλει έξτρα εφαρμογή.

Ενεργοποίησε το system ui tuner όπως σου είπαν, μετά settings, system ui tuner, battery και εκεί το αλλάζεις.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα κάτι που μου κάνει εντύπωση πως δε το έχει βρει κάποιος ήδη!

 

Μπαίνοντας στο factory test μενού (*#*#6484#*#*) και πηγαίνοντας στο ραδιόφωνο, αν "κατεβάσεις" την μπάρα ειδοποιήσεων (swipe down) ενώ δουλεύει το ραδιόφωνο μπορείς να αλλάξεις την ένταση των ακουστικών με τα πλαϊνά κουμπιά.

 

Αυτό κάνει το ραδιόφωνο πλήρως λειτουργικό μέχρι να βγει (;) εφαρμογή, έστω και ομολογουμένως κάπως άβολα.

 

Διόρθωση: Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις multi tasking ή να κλείσεις την οθόνη και να συνεχίσει να παίζει το ραδιόφωνο οπότε είναι περιορισμένη η λειτουργικότητα...

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Tempered glass κλασσικά Nillkin; Προτάσεις για θήκες;

 

το ιδιο.. nillkin

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε ολους.Κατοχος και εγώ της συσκευής εδώ και δέκα μέρες και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος με μόνο θέμα οτι 3 στις 10 κλήσεις περίπου ενώ μιλάω κάτι συμβαίνει με τον αισθητήρα που κλείνει η οθόνη κατα την διάρκεια της κλήσης με αποτέλεσμα ενώ μιλάω η κλήση να μπαίνει σε αναμονή η να κλείνει η ακομα και να ανοίγουν κάποιες εφαρμογες...Γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο;

 

εισαι αριστεροχειρας? :p:p

 

κανε το καλιμπραρισμα σωστα οπως αναφερουν οι φιλοι μας πιο πανω.. πρεπει να εχει αρκετο φως στο δωματιο και να βαλεις την παλαμη σου δυο το πολυ τρια εκατοστα πανω απο τον αισθητήρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να αγορασω το redmi note 4 4g ram / 64gb rom μου το προτεινετε ;; αλλα ειμαι αναμεσα και στο mi a1 επειδη εχει πολυ καλη καμερα τι μου προτεινετε απο αυτους που εχουν ενα απο τα 2 ;; ευχαριστω πολυ !!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να αγορασω το redmi note 4 4g ram / 64gb rom μου το προτεινετε ;; αλλα ειμαι αναμεσα και στο mi a1 επειδη εχει πολυ καλη καμερα τι μου προτεινετε απο αυτους που εχουν ενα απο τα 2 ;; ευχαριστω πολυ !!

Βασικά αποφάσισε αν θέλεις stock android ή miui. Αν σου είναι αδιάφορο και διαθέτεις και +50€ πάρε το mi a1, είναι καλύτερο. Θα έχει και αναβαθμίσεις για ακόμα 2 χρόνια...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω εδώ και 1 βδομάδα το κινητό. Έχω απογοητευτεί από τη κάμερα παρόλο που κατέβασα και την google camera. Επίσης εχω ενα θέμα δείχνει σχεδόν πάντα 4G ενώ δεν έχω καλό σήμα και κολλάει το ιντερνέτ. Επίσης κάποιες φορές ενώ δείχνει ότι έχω σήμα κανονικά δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο ούτε να με πάρουν κι βγάζει σαν μνμ μη διαθέσιμο δίκτυο ενώ πάνω δείχνει κανονικά 4G. Έχει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω εδώ και 1 βδομάδα το κινητό. Έχω απογοητευτεί από τη κάμερα παρόλο που κατέβασα και την google camera. Επίσης εχω ενα θέμα δείχνει σχεδόν πάντα 4G ενώ δεν έχω καλό σήμα και κολλάει το ιντερνέτ. Επίσης κάποιες φορές ενώ δείχνει ότι έχω σήμα κανονικά δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο ούτε να με πάρουν κι βγάζει σαν μνμ μη διαθέσιμο δίκτυο ενώ πάνω δείχνει κανονικά 4G. Έχει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα;

 

Οταν λες κατεβασες τη google camera τι εννοεις; Οτι την κατεβασες απο το play store; Αν ναι τοτε δεν θα εχει καμια διαφορα απο τη stock. Η διαφορα γινεται με τα ports απο το pixel που για να λειτουργησουν πρεπει να ενεργοποιησεις το camera2 API.

Η διαφορα εκει ειναι μεγαλη.

 

Οσον αφορα το σημα, εγω δεν εχω προβληματα. Ισα ισα που εχω καλυτερο σημα απο το GS5 που ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι την θάβουν σαν συσκευή και άλλοι λένε τα καλύτερα δεν μπορώ να βγάλω σαφές συμπέρασμα...
Link to comment
Share on other sites

Έχει να μου προτείνει κάποιος μια εφαρμογή που να μπορώ να αλλάζω τον τύπο δικτύου (4g, 3g, 2g) είτε απευθείας είτε με shortcut προς το συγκεκριμένο μενού στις ρυθμίσεις;

 

Είχα μια που είχα αγοράσει από πολύ παλιά αλλά δεν έχει ενημερωθεί για το Android 7. Το 4g πιάνει οριακά στο σπίτι και μου αδειάζει την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι την θάβουν σαν συσκευή και άλλοι λένε τα καλύτερα δεν μπορώ να βγάλω σαφές συμπέρασμα...
Επειδή έχω και Oneplus 5 ταυτόχρονα, θα σου πω ότι δεν είναι το ίδιο γρήγορη συσκευή. Βέβαια το ένα είναι ναυαρχίδα και το άλλο μεσαία κατηγορία. Αυτό που μου αρέσει όμως είναι το δυνατό του ηχειακι και ότι θα αναβαθμίζεται στάνταρ για 2 χρόνια ακόμα.

 

Για δεύτερη συσκευή πιστεύω ότι αξίζει, έτσι για να δοκιμάσεις τα οποία νέα κακουχία φέρνει η κάθε νέα έκδοση Android.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και Oneplus 5 ταυτόχρονα, θα σου πω ότι δεν είναι το ίδιο γρήγορη συσκευή. Βέβαια το ένα είναι ναυαρχίδα και το άλλο μεσαία κατηγορία. Αυτό που μου αρέσει όμως είναι το δυνατό του ηχειακι και ότι θα αναβαθμίζεται στάνταρ για 2 χρόνια ακόμα.

 

Για δεύτερη συσκευή πιστεύω ότι αξίζει, έτσι για να δοκιμάσεις τα οποία νέα κακουχία φέρνει η κάθε νέα έκδοση Android.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεκτή η άποψη σου αλλά περί άλλον προβλημάτων που διαμαρτύρονται οι περισσότεροι τι απαντάς όπως π.χ

Αθλια κάμερα.

Χάνει το σήμα.

Δείχνει να έχει ίντερνετ είτε wifi είτε 4G αλλά δεν έχει.

Δεν σβήνει η οθόνη στις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το root είναι μονόδρομος απ ότι κατάλαβα. Να βάλω το ραδιόφωνο και την gcam γιατί απ ότι είδα οι φωτογραφίες έχουν διαφορά. Το θέμα είναι μετά θα παίρνει αναβάθμιση μέσω google το κινητό ή παπαλα;
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που τελειώνουν τα πλεονέκτηματα του stock android εκεί ξεκινάει το πλεονέκτημα που λέγετε play store και εκει υπάρχουν εκατομμύρια εφαρμογές για κάθε χρήση και γούστο, κοινός η παραμετροποίηση και η ελευθερία που σου δίνει το stock android είναι άπειρο, ατελείωτο, πέρα από κάθε σου προσδοκία....

 

Δεν διαφωνώ ότι το Play Store έχει τις παναγιάς τα μάτια & μπορείς να βρεις, να προσθέσεις, να παραμετροποιήσεις οτιδήποτε.

Απλά λέω ότι το Android One ως launcher είναι τρομερά φτωχό. Μα ούτε file explorer?

Κατέβασα στο μεταξύ το ES μετά από αρκετά χρόνια (χρησιμοποιούσα το stock της LG & Samsung) & μου έπεσαν τα υπόλοιπα μαλλιά: Διαφημίσεις/ενημερώσεις κάθε 3 & λίγο. Μέχρι ότι τελειώνει η μπαταρία μου είπε (ο file explorer..).

Anyway, κατέβασα αυτόν της Xiaomi.

Ψάχνω να βρώ & καμιά εφαρμογή για αναπαραγωγή φωτογραφιών (χωρίς πολλά-πολλά), γιατί αυτή της Google είναι για το ανάθεμα.

Για το θέμα του ραδιοφώνου, έχω στείλει σχόλιο στη Google, mail στη Xiaomi (δις), καθώς & στην InfoQuest.

Ελπίζω κάποια στιγμή τουλάχιστον να απαντήσουν.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι το Play Store έχει τις παναγιάς τα μάτια & μπορείς να βρεις, να προσθέσεις, να παραμετροποιήσεις οτιδήποτε.

Απλά λέω ότι το Android One ως launcher είναι τρομερά φτωχό. Μα ούτε file explorer?

Κατέβασα στο μεταξύ το ES μετά από αρκετά χρόνια (χρησιμοποιούσα το stock της LG & Samsung) & μου έπεσαν τα υπόλοιπα μαλλιά: Διαφημίσεις/ενημερώσεις κάθε 3 & λίγο. Μέχρι ότι τελειώνει η μπαταρία μου είπε (ο file explorer..).

Anyway, κατέβασα αυτόν της Xiaomi.

Ψάχνω να βρώ & καμιά εφαρμογή για αναπαραγωγή φωτογραφιών (χωρίς πολλά-πολλά), γιατί αυτή της Google είναι για το ανάθεμα.

Για το θέμα του ραδιοφώνου, έχω στείλει σχόλιο στη Google, mail στη Xiaomi (δις), καθώς & στην InfoQuest.

Ελπίζω κάποια στιγμή τουλάχιστον να απαντήσουν.

Es πλέον μόνο σε pro σε free μορφή είναι κάτι σαν καρκίνος

Quick pic για φωτογραφίες και fm θα κάνεις root και ported fm app

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...