Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη φωτογραφία την είχες αποθηκευμένη στις επαφές και έκανες μεταφορά απο το παλιό σου κινητό; Α ναι δεν βγαίνει είναι θέμα vcf και πρέπει να την περάσεις εκ νέου...

 

Τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες στο Gmail (μαζί με τις φωτογραφίες) και όταν συγχρόνισε με το κινητό τις πέρασε αυτόματα..

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες στο Gmail (μαζί με τις φωτογραφίες) και όταν συγχρόνισε με το κινητό τις πέρασε αυτόματα..

 

Κάνε edit την επαφή που θες και ξανά περνά την φωτο, απο δω και πέρα θα στην εμφανίζει κανονικά, είναι αυτό που σου είπα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε edit την επαφή που θες και ξανά περνά την φωτο, απο δω και πέρα θα στην εμφανίζει κανονικά, είναι αυτό που σου είπα.

 

Το έκανα και από το κινητό και απο το PC (στο Gmail) αλλά πάλι συνεχίσει να μην την εμφανίζει όταν με καλούν..... :wacko::wacko:

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τότε να κάνεις το άλλο, πάρε ενα backup τις επαφές σου σε vcf.

Σβηστες όλες απο το τηλέφωνο σου και αφού είναι άδειο απο επαφές αποθήκευσε μια χειροκίνητα και πέρνα και φωτο αποθήκευσε την στο τηλέφωνο σου και ξανά κάνε δοκιμή να δεις αν την βγάζει, υπάρχει μια πιθανότητα να την έχεις καταχωρήσει 2 φορές ή να τα χει κάνει λίγο σαλάτα ο συγχρονισμός.

 

Και μένα ενώ είναι αποθηκευμένες οι φωτο στις επαφές μου επειδή τις κρατάω backup σε vcf μου χάνει τις πληροφορίες και πρέπει να τις περνάω ξανά, ενώ τις βλέπω κανονικά τις φοωτο μέσα στις επαφές, ε πλέον έπαψα να ασχολούμαι...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ να ρωτήσω κάτι???

Έχω περάσει fb insta messenger και χρησιμοποιείται 1,6 μνήμη .

Μήπως είναι πολύ????

Και τελικά 4 gb μνημη έχει η 3,5?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκανα αυτο που λεει αυτος εδω:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74190421&postcount=107

Δηλαδη πρωτα unlock bootloader και μετα root επιλογη στο προγραμμα. Εκανα boot το κινητο μετα πατωντας το κουμπι, μπηκα με solid explorer ενεργοποιησα το show root folder, πηγα system->ανοιξα το build.prop και προσθεσα την γραμμη

persist.camera.HAL3.enable = 1

Restart το κινητο, πλεον δεν υπαρχει root(χανεται μετα το reboot, αφου αυτο το προγραμμα κανει fastboot boot patched_boot.img και οχι fastboot flash patched_boot.img.

Αλλα η γραμμη που αλλαξα στο build.prop παραμενει, οποτε εβαλα το gcam port και η διαφορα στις νυχτερινες ειναι εξαιρετικη. Οπως επισης και το EIS που εχουν τα pixel(EIS υπαρχει μονο σε 1080p video και οχι σε 4k ομως).

Ελπιζω με αυτο τον τροπο να ειναι κομπλε και να μπορω να βαλω μετα OTA updates. Δεν εγγυωμαι κατι καθως δεν γνωριζω.

 

Με δεδομενο οτι ησουν με Aug/Sep update, περασες το Oct update χωρις θεμα μετα;

Αν ναι, το build.prop εμεινε με το persist.camera.HAL3.enable = 1;

Link to comment
Share on other sites

kentoner βλέπω ο φίλος μας έχει να μπει από τις 18 του μήνα οπότε άδικα περιμένουμε :P

 

Μόνη λύση να περιμένουμε το October Patched img νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό ηχειακι ρε παιδιά! Τι έχει κάνει η xiaomi εδώ να πούμε? Το πρωί όταν χτυπάει το ξυπνητήρι, το κλείνω όσο πιο γρήγορα μπορώ για να μην ξυπνήσει ολόκληρη η γειτονιά. Καλά στις ειδοποιήσεις δεν το συζητάω. Σκάει ειδοποίηση στο tapatalk και πετάγομαι στο ταβάνι

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να αλλάξουμε από Android One σε MIUI8 και σε λίγο MIUI9 ώστε να έχουμε τα καλούδια της Xiaomi και κάποιες ευκολίες όπως double tap to wake που λείπουν από το stock? Τι λέτε? Επίσης είναι εύκολη η αλλαγή?
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να αλλάξουμε από Android One σε MIUI8 και σε λίγο MIUI9 ώστε να έχουμε τα καλούδια της Xiaomi και κάποιες ευκολίες όπως double tap to wake που λείπουν από το stock? Τι λέτε? Επίσης είναι εύκολη η αλλαγή?
Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα μετάβασης από το ένα στο άλλο. Απλά κάποιες στιγμές βαριέμαι το ένα και πάω στο άλλο. Θεωρητικά μπορείς να πας σε miui και αν δεν σου αρέσει, η γυρνάς σε stock android η περνάς ένα άλλον launcher από πάνω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα και εγώ την παραγγελία μου σε μαύρο από ελληνικό μαγαζί και θα δω τις εντυπώσεις.Καιρός να αποχωριστώ τον θρύλο που έχω τόσα χρόνια. Coolpad f1.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο κιν αλλα θελω να ρωτησω αν αξιζει σε καμερες ηχο και απλο internet youtube παιχνιδια δεν πολυπαιζω.και τι παιζει με την ρομ αν το αγορασω απο σκρουτζ γιατι βλεπω καποιοι εχουν καποια θεματακια και επειδη ξερω η xiaomi με τις ρομ ειναι περιεργη.το μι 5χ ειναι το ιδιο κιν?η εχει καποια διαφορα?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο κιν αλλα θελω να ρωτησω αν αξιζει σε καμερες ηχο και απλο internet youtube παιχνιδια δεν πολυπαιζω.και τι παιζει με την ρομ αν το αγορασω απο σκρουτζ γιατι βλεπω καποιοι εχουν καποια θεματακια και επειδη ξερω η xiaomi με τις ρομ ειναι περιεργη.το μι 5χ ειναι το ιδιο κιν?η εχει καποια διαφορα?
Ο ήχος όπως γράφω και παραπάνω είναι εκκωφαντικός. Η μαμα κάμερα καλή για την ημέρα. Στο ιντερνέτ δε θα έχεις πρόβλημα, Όλα κυλάνε ομαλά και είναι μια γρήγορη συσκευή γενικά. Το Mi5x έχει miui rom ενώ αυτό εδώ stock android. Δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς με roms ουσιαστικά εφόσον θα αναβαθμίζετε απευθείας από την google.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

O ήχος (ποιότητα + ένταση) είναι το δυνατότερο σημείο του. Μιλάμε για απόλαυση. Για δεδομένα smartphones πάντα.

Η Χiaomi διαφημίζει μάλιστα ότι έχει ξεχωριστό τσιπάκι για audio processing.

τουλάχιστον με καλά headphones. Για ηχείο ας πει κάποιος άλλος γιατί δεν ασχολούμαι να ακούω ποτέ από ηχείο και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να αλλάξουμε από Android One σε MIUI8 και σε λίγο MIUI9 ώστε να έχουμε τα καλούδια της Xiaomi και κάποιες ευκολίες όπως double tap to wake που λείπουν από το stock? Τι λέτε? Επίσης είναι εύκολη η αλλαγή?

 

Μπορείς να περάσεις την ρομ του 5χ απροβλημάτιστα, μόνο bootloader ξεκλειδώνεις.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούμε να περάσουμε fastboot rom του mi 5x εάν θέλουμε;;εάν ναι πήγα και το τσίμπησα. Μου αρέσει σαν συσκευή, αλλα το stock Android δεν την παλεύω Edited by studiosakis
Link to comment
Share on other sites

Δυνατό και σε αυτό το κομμάτι. Με αρκετό παιχνίδι βέβαια, browsing, tapatalk και μικτή χρήση wifi και data. b4ef3a1e9b7c9aa880296c2698d0886a.jpg75624cc841e1827cc9b0c278ef78c521.jpg0d57f6eb1797c6100b6da3d5c6b4413d.jpg74488a29a41eaf6b4373410cc2a54d2d.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούμε να περάσουμε fastboot rom του mi 5x εάν θέλουμε;;εάν ναι πήγα και το τσίμπησα. Μου αρέσει σαν συσκευή, αλλα το stock Android δεν την παλεύω

 

Τα ίδια κινητά είναι, το λέει και ο τίτλος.

 

Αν και πολλοί κάνουν την αλλαγή στο 5χ σε στοκ εσύ θα πας ανάποδα.

Γούστα είναι αυτά βέβαια.

 

Θέλει twrp

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

ήμουν έτοιμος να το αγοράσω αλλα(αντικαταστατης nexus 5x προβλημα πλακετας) μετα το post στο facebook που αναφερώταν στο SAR δεν...ειπαμε δεν μιλαμε πολυ στο κινητο, μας αρεσει το pure android αλλα αυτο ειναι τραγικο 1KG Sar περισσοτερο απο σχεδον ολες τις συσκευες εκει εξω....

εχει καποιος ιδεα γιατι όσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, unlock-root-GoogleCameraPort έκανα με τον εξής τρόπο:

 

1. Settings > About phone > tap tap tap 5 φορές στο Build Number για να εμφανιστεί πίσω το Developer options.

2. Developer options > OEM Unlocking σε ON και USB Debugging σε ON.

3. Συνδέουμε στο PC και αποδεχόμαστε ότι μηνύματα βγάζει

4. Κατεβάζουμε το MiA1 AIO Tool (όχι το patched img από κάτω, δεν το χρειαζόμαστε). Extract στο Desktop και τρέχουμε το .bat

5. Εγώ εγκατέστησα από εκεί τους ADB & Drivers [1], και μετά ξεκλείδωσα Bootloader με το [2].

6. Αν δεν είναι ήδη σε fastboot mode, κλείνουμε τελείως τη συσκευή και ενεργοποιούμε με Vol Down και Power button. Ξανασυνδέουμε τη συσκευή στο PC.

7. Κατεβάζουμε το patched boot img (ανεξάρτητα από το Security Patch της συσκευής μας) από εδώ. Extract και τρέχουμε το bat. Πατάμε enter enter enter κτλ κτλ κτλ μέχρι που κάποια στιγμή θα κλείσει το παράθυρο και θα μοιάζει να μην κάνει τίποτα. CAN' TOUCH DIS. Το αφήνουμε ένα τρίλεπτο και κάποια στιγμή θα κάνει restart η συσκευή μας. Θα κάνει restart και όταν bootάρει στο λειτουργικό...

8. Περνάμε έναν File Explorer και βρίσκουμε το /System/build.prop και κάνουμε edit.

9. Κάτω κάτω προσθέτουμε δυο γραμμές:

persist.camera.eis.enabled=1

persist.camera.HAL3.enabled=1

και κάνουμε Save.

10. Reboot και είμαστε έτοιμοι να περάσουμε όποιο GCam port θέλουμε.

 

:) Enjoy αρκετά καλύτερες βραδινές φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται, unlock-root-GoogleCameraPort έκανα με τον εξής τρόπο:

 

1. Settings > About phone > tap tap tap 5 φορές στο Build Number για να εμφανιστεί πίσω το Developer options.

2. Developer options > OEM Unlocking σε ON και USB Debugging σε ON.

3. Συνδέουμε στο PC και αποδεχόμαστε ότι μηνύματα βγάζει

4. Κατεβάζουμε το MiA1 AIO Tool (όχι το patched img από κάτω, δεν το χρειαζόμαστε). Extract στο Desktop και τρέχουμε το .bat

5. Εγώ εγκατέστησα από εκεί τους ADB & Drivers [1], και μετά ξεκλείδωσα Bootloader με το [2].

6. Αν δεν είναι ήδη σε fastboot mode, κλείνουμε τελείως τη συσκευή και ενεργοποιούμε με Vol Down και Power button. Ξανασυνδέουμε τη συσκευή στο PC.

7. Κατεβάζουμε το patched boot img (ανεξάρτητα από το Security Patch της συσκευής μας) από εδώ. Extract και τρέχουμε το bat. Πατάμε enter enter enter κτλ κτλ κτλ μέχρι που κάποια στιγμή θα κλείσει το παράθυρο και θα μοιάζει να μην κάνει τίποτα. CAN' TOUCH DIS. Το αφήνουμε ένα τρίλεπτο και κάποια στιγμή θα κάνει restart η συσκευή μας. Θα κάνει restart και όταν bootάρει στο λειτουργικό...

8. Περνάμε έναν File Explorer και βρίσκουμε το /System/build.prop και κάνουμε edit.

9. Κάτω κάτω προσθέτουμε δυο γραμμές:

persist.camera.eis.enabled=1

persist.camera.HAL3.enabled=1

και κάνουμε Save.

10. Reboot και είμαστε έτοιμοι να περάσουμε όποιο GCam port θέλουμε.

 

:) Enjoy αρκετά καλύτερες βραδινές φωτό.

 

Περιμενω τη συσκευη να μου ερθει οπου να ναι. Θα δω ποιου μηνα security patch εχει περασμενο, και θα ενημερωσω. :D

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το υψηλό SAR έχω μια θεωρία που με έκανε να το αγοράσω - μαζί με το ότι έτσι και αλλιώς είναι κάτω από τα όρια - αλλά επειδή δεν είμαι ειδικός στο θέμα ότι λέω είναι απλά μια αληθοφανής εικασία.

 

Διαβάζοντας την επιστημονική μεθοδολογία, το κινητό κατά τη διάρκεια της μέτρησης πρέπει να εκπέμπει από όλους τους πομπούς που διαθέτει, στη μέγιστη ισχύ και σε όλες τις συχνότητες που μπορεί να εκπέμψει. Αυτό (καταλαβαίνω πως) σημαίνει και τις συχνότητες που ποτέ δε θα χρησιμοποιηθούν στην Ελλάδα ή που δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα έτσι και αλλιώς (πχ όλες οι διεθνείς μπάντες lte).

 

Η υπόθεση μου αυτή επιβεβαιώνεται κυρίως από το ότι το 5x, που έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και θέση κεραίας αλλά λιγότερες διεθνείς μπάντες, έχει sar 1 στην Ευρωπαϊκή μέτρηση, όταν το A1 έχει 1.75 και στην αμερικανική λίγο μικρότερη καθώς οι συχνότητες των lte εξασθενούν περισσότερο με την απόσταση.

 

Φυσικά μπορεί να λέω βλακείες...

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το υψηλό SAR έχω μια θεωρία που με έκανε να το αγοράσω - μαζί με το ότι έτσι και αλλιώς είναι κάτω από τα όρια - αλλά επειδή δεν είμαι ειδικός στο θέμα ότι λέω είναι απλά μια αληθοφανής εικασία.

 

Διαβάζοντας την επιστημονική μεθοδολογία, το κινητό κατά τη διάρκεια της μέτρησης πρέπει να εκπέμπει από όλους τους πομπούς που διαθέτει, στη μέγιστη ισχύ και σε όλες τις συχνότητες που μπορεί να εκπέμψει. Αυτό (καταλαβαίνω πως) σημαίνει και τις συχνότητες που ποτέ δε θα χρησιμοποιηθούν στην Ελλάδα ή που δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα έτσι και αλλιώς (πχ όλες οι διεθνείς μπάντες lte).

 

Η υπόθεση μου αυτή επιβεβαιώνεται κυρίως από το ότι το 5x, που έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και θέση κεραίας αλλά λιγότερες διεθνείς μπάντες, έχει sar 1 στην Ευρωπαϊκή μέτρηση, όταν το A1 έχει 1.75 και στην αμερικανική λίγο μικρότερη καθώς οι συχνότητες των lte εξασθενούν περισσότερο με την απόσταση.

 

Φυσικά μπορεί να λέω βλακείες...

 

Η μπορεί να είναι dual active και να μη το χουμε πάρει μυρωδιά.

 

x_vagos_x

#571

Βαγγο ωραία δουλειά, ας μπει στη πρώτη σελίδα!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, νέος κάτοχος κι εγω, έχω να πω τα καλύτερα... Το κινητάκι παει σφαίρα, δεν λαγκάρει σχεδόν καθόλου, πιστευω πως ειναι vfm (ειδικά αν το πάρει κανείς γύρω στα 200 δεν το συζητώ). Η μπαταρία πιστευω ικανοποιητικότατη, κραταει ευκολα μια μερούλα με καλή χρηση... Βεβαια δεν ξέρω πως ο φιλος πιο πανω εβγαλε 7+ ωρες οθονη σε 41 ωρες συνολο, εγω μια μερα που το τσεκαρα ειχα γυρω στις 5+ ωρες οθονη στις 17+ ωρες συνολο. 10 ωρες με WiFi, 7 ωρες με 4G, 3 ωρες Spotify μεσω Bluetooth και οι 5 ωρες οθονης ηταν κυριως browsing-Facebook (με 4G κυριως) και γενικα απλες εφαρμογες (google assistant, σημειωσεις, e-banking κτλ). Να σημειωσω και οτι ειχα την φωτεινότητα στο τέρμα και εχω και 2 καρτες SIM.

Αγόρασα μια θήκη Mofi που εβαλε κι ενας αλλος φιλος πιο πανω η οποία τα σπάει! Πολύ ωραία εμφανιση και αφή, μοιαζει πολυ με iPhone!

Δεν ξέρω πώς ειναι το MIUI ή άλλα αντιστοιχα κινητά αυτής της κατηγορίας, αλλά αυτό πάντως ειναι πολυ γρήγορο. Ελπίζω να παραμείνει έτσι αφού έχει και stock Android. (Εγώ βέβεια ερχομαι από Huawei P8 Lite που είναι μερα με νυχτα, οποτε υποθετω σ'αυτα τα λεφτα πλεον ολα καλα θα ειναι).

 

Το μονο που λειπει ειναι το Double tap to wake!

Και το μονο "προβλημα" που συναντησα (το οποιο ειναι και ασημαντο βεβαια) ειναι οτι o google assistant δεν μιλαει σε καποιες περιπτωσεις... Πχ αν ρωτησω about my day μιλαει κανονικα, αλλα δεν μιλαει αν ρωτησω τον καιρο ή αν βαλω υπενθυμιση κτλ. Το εχουν πολλοι και με άλλα κινητα αυτο αποτι βλεπω στο ιντερνετ, αλλα δεν βρηκα λυση... Ισως να διορθωθει με καποιο update. Αν ξερει καποιος κατι εννοειται ευπροσδεκτος!

Edited by kimi_4ever
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...