Jump to content

Meizu M6 Note


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ρομ την φλασαρες;;

Μόλις αλλάξεις Id ξανά φλασαρε την global rom λογικά θα δει ότι πρόκειται για Global τηλέφωνο και θα σου την περάσει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

 

Tώρα λέει FLYME 6.7.12.4 daily και μόλις πατάω για update κάνει την 7.1 flyme A δηλάδη την Κινέζικη.

 

Λες να φταίει που έβγαλα τη Micro sd πριν ξανακάνω το flashάρισμα?

Edited by rhtoras
oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tώρα λέει FLYME 6.7.12.4 daily και μόλις πατάω για update κάνει την 7.1 flyme A δηλάδη την Κινέζικη.

 

Λες να φταίει που έβγαλα τη Micro sd πριν ξανακάνω το flashάρισμα?

 

Το change id ναι

Η SD δε παίζει ρόλο

 

Αλλαζεις I'd και περνάς την global χειροκίνητα όχι από το update app έτσι?

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Το change id ναι

Η SD δε παίζει ρόλο

 

Αλλαζεις I'd και περνάς την global χειροκίνητα όχι από το update app έτσι?

 

Αλλάζω id και μετά σβήνω το κινητό.Το ανοίγω στο recovery,μου βγάζει στο pc το φάκελο,ρίχνω μέσα τη rom και μετά πατάω να συνεχίσει και έτσι τη φλασάρω.

Το θέμα είναι πώς όταν κάνω update κετεβαίνει στο κινητό ένδειξη Α που σημαίνει ο,τι ίσως πέρασα κινέζικη rom απλά flyme7.

 

Το θέμα είναι αν έχει κάνει λάθος η Meizu και εκεί που πατάω δίνει την Κινέζικη rom λέγοντας πως είναι η global.

Παίζει τέτοιο σενάριο;

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω id και μετά σβήνω το κινητό.Το ανοίγω στο recovery,μου βγάζει στο pc το φάκελο,ρίχνω μέσα τη rom και μετά πατάω να συνεχίσει και έτσι τη φλασάρω.

Το θέμα είναι πώς όταν κάνω update κετεβαίνει στο κινητό ένδειξη Α που σημαίνει ο,τι ίσως πέρασα κινέζικη rom απλά flyme7.

 

Το θέμα είναι αν έχει κάνει λάθος η Meizu και εκεί που πατάω δίνει την Κινέζικη rom λέγοντας πως είναι η global.

Παίζει τέτοιο σενάριο;

 

Δεν παίζει να έχει κάνει λάθος τις Ρομ η meizu κατι άλλο παίζει. Έχω δει και άλλου να δυσκολευοντε με την αλλαγη ID . έχω global και δεν ασχοληθεί παραπάνω.πάντως οι Ρομ είναι διαθέσιμες και εδώ https://t.me/FlymeFirmwares

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ερώτηση παιδιά. Το πήρα σήμερα, 16gb από τα eshop. Οι εφαρμογές δεν μετακινούνται στην sd? Όντως? Ή μήπως δεν κάνω κάτι καλά εγω? Αν όχι, με εφαρμογές τύπου messenger, facebook, instagram, viber whatsup πιστεύετε θα επαρκούν τα 6.9gb που μου δίνει διαθέσιμα? Δεν παίζω παιχνίδια. Υπάρχει τρόπος να ανοίξει κι άλλος χώρος? περίπου 8 gb από το σύστημα μόνο του πάει πολύ..
Link to comment
Share on other sites

Εν έτη 2018 δεν αγοράζουμε τηλέφωνο με 16gb τουλάχιστον 32, ιδανικά 64.

Θεωρώ ότι πολύ σύντομα θα έχεις πρόβλημα χώρου,.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ερώτηση παιδιά. Το πήρα σήμερα, 16gb από τα eshop. Οι εφαρμογές δεν μετακινούνται στην sd? Όντως? Ή μήπως δεν κάνω κάτι καλά εγω? Αν όχι, με εφαρμογές τύπου messenger, facebook, instagram, viber whatsup πιστεύετε θα επαρκούν τα 6.9gb που μου δίνει διαθέσιμα? Δεν παίζω παιχνίδια. Υπάρχει τρόπος να ανοίξει κι άλλος χώρος? περίπου 8 gb από το σύστημα μόνο του πάει πολύ..

Καλορίζικο.

Αν δεις ότι δε σε φτάνει κανείς root και τότε γίνεται να κάνεις επέκταση χώρου στην sd

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Αν δεις ότι δε σε φτάνει κανείς root και τότε γίνεται να κάνεις επέκταση χώρου στην sd

 

Εκτίμιση δική σου μιας και θα ξέρεις λογικά. Με εφαρμογές σαν αυτές που ανέφερα και χωρίς παιχνίδια θα φτάσει? Παλιότερα στο m2 note είχα κάνει root με το kingroot μου το είχε προτείνει η εξυπηρέτηση της meizu.

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμιση δική σου μιας και θα ξέρεις λογικά. Με εφαρμογές σαν αυτές που ανέφερα και χωρίς παιχνίδια θα φτάσει? Παλιότερα στο m2 note είχα κάνει root με το kingroot μου το είχε προτείνει η εξυπηρέτηση της meizu.

 

Όταν λες με εφαρμογές σαν αυτές, εννοείς μόνο με αυτές ή μαζί και με άλλες παρόμοιες? Αν λες το πρώτο, τότε ναι θα φτάσει!

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω στο media markt 139 και με ένα κουπόνι που έχω μου βγαίνει 129. Αξίζει λέτε? Android 8 έχει πάρει?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το 16αρι δεν αξίζει, Android 8 δύσκολο το βλέπω.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το 16αρι δεν αξίζει, Android 8 δύσκολο το βλέπω.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου φτάνουν τα 16. Δεν παίζω ούτε ένα παιχνίδι. Χρησιμοποιω σταθερά περίπου 40 με 50 εφαρμογές που δεν πιάνουν ούτε 5GB. Όλα τα υπόλοιπα αρχεία σε 64αρι SD.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, παιζει να εχει βγει καμια lineage os rom, γιατι με αυτο το flyme πονανε τα ματια μου...??

 

Lineage όχι δεν έχει κάτι. Η crdroid όμως είναι lineage based με πολλά feature και πολύ σταθερή.

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Update funtouch os από 29 Σεπτεμβρίου

Update miui 10 από 18 Σεπτεμβρίου

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

update flyme 7.8.10.12 by yuan9

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

https://t.me/m6ncustomroms

 

καναλι με οδηγιες κ ρομ για το m6n στα αγγλικα

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

:(:(:( παιδια μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων για να το ξεκινησω μου ζηταει κωδικο FLYME και δεν το θυμαμαι ουτε το αναγνωριζει απο καπου... ξερει κανεις πως θα το βαλω σε λειτουργια ? Υπάλληλος του Κωτσοβολου μου το ειχε ανοιξει!:blink::blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να το παρακάμψης, ίσως στο service να μπορούν να κάνουν κάτι.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

:(:(:( παιδια μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων για να το ξεκινησω μου ζηταει κωδικο FLYME και δεν το θυμαμαι ουτε το αναγνωριζει απο καπου... ξερει κανεις πως θα το βαλω σε λειτουργια ? Υπάλληλος του Κωτσοβολου μου το ειχε ανοιξει!:blink::blink::blink:

 

κωδικο φλυμε θελει για να κανεις επαναφορα εργοστασιακων οχι αφου κανεις

οταν ξενικαει θελει κωδικο κλειδωματος συσκευης ή το δαχτυλο σου

αυτα

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει εντολη που ενοργοποιεται "Παραλειψη" μετα απο 10 δευτερα και το πηδηξα το σταδιο αυτο...ολα καλα εκανα επαναφορα διχως εξτρα κωδικους!
Link to comment
Share on other sites

η crdroid κολλησε σε bootloop γιατι φλασαρα μια gcam η οποια μαλλον αντικατεστησε καποιο αρχειο συστηματος . ετσι οτα την απεγκατεστησα τσουπ bootloop.

οταν πηγα να περασω απο πανω ξανα την crdroid δε με αφηνε ουτε μετα απο wipe kai format data .εβγαζε error "this is for m6 note , this device is m1721"τα ιδια και οι αλλες 2 custom

 

επιστροφη σε flyme λοιπον

ειναι συμαντικο να φλασαρουμε την 4.1 και οχι ποιο πανω γιατι μπορει να χασουμε την twrp και η πατσαρισμενη δουλευει μονο στην 4.1 με κλειδωμενο bootloader

 

1.twrp

2.wipe cache , dalvic cache , system , data (οχι persist)

3.format data

4.install

5.update.zip

ακολουθει μια ακολουθεια απο error ωσπου στο τελος την φλασαρει

6.reboot system

θελει τον χρονο του , κανει encrypt και optipize apps

το προβλημα ειναι οτι δε δουλευει το wifi.

η λυση ειναι να ξαναφλασαρουμε το persist partition.

δε ξερω τι προκαλει το προβλημα . η official twrp?(με αυτη δουλευα).οι custom roms?

προτεινω λοιπον η διαδικασια να γινει με την κινεζικη patched twrp(κατα το wipe βλεπει το persist partition).

αν λοιπον αφου μπουταρουμε δεν δουλευει το wifi .

7.root με το γνωστο τροπο

8.εγκατασταση την patched twrp με το γνωστο τροπο

9.reboot to recovery

10.install

12.persist zip > swipe to flash

13.reboot to system

13α. αν βγαλει μηνυμα enter password to start android(σε μενα δεν εβγαλε) reboot to twrp>wipe>format data>yes>reboot.

14.wifi ok

15.ο bootloader ομως ΚΛΕΙΔΟΜΕΝΟΣ

16.σε αυτο το σημειο πρεπει να αποφασησουμε τι θα κανουμε με τη recovery γιατι η πατσαρισμενη δουλευει μονο στην 4.1 με κλειδωμενο bootloader .η θα επαναφερουμε τη στοκ για να αναβαθμισουμε(κανουμε μια επιβεβαιωση οτι εχει περαστει η revovery πρωτα) , η ολη τη διαδικασια για ξεκλειδωμα απο την αρχη και custom recovery. το flyme 7 θελει redwolf recovery και τσεκαρισμενο ota survive.

 

εχω ψιλοχεστει πανω μου για την ωρα κ παραμενω κλειδωμενος με στοκ rcovery στην 4.1

 

αρχειο persist.zip

https://drive.google.com/file/d/1CGZKRhNTZS-mEzj3ghC_2OGRqBzwBdMq/view?usp=sharing

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, επελεξα το κινητό με τα 16 gb και ειναι flyme 6.1.4.3g για τον πατέρα μου και θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορω να μεταφερω τις εφαρμογές στην sd και υποθετοντας οτι γινεται με Root , μπορείτε να με βοηθησετε στο πώς γινεται η μεταφορα των εφαρμογών και εαν με το root χανεται η εγγύηση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επελεξα το κινητό με τα 16 gb και ειναι flyme 6.1.4.3g για τον πατέρα μου και θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορω να μεταφερω τις εφαρμογές στην sd και υποθετοντας οτι γινεται με Root , μπορείτε να με βοηθησετε στο πώς γινεται η μεταφορα των εφαρμογών και εαν με το root χανεται η εγγύηση?

Ευχαριστώ.

 

δεν ξερω γιατι ιδικα με αυτο το τηλ εχει κολησει ο κοσμος να μεταφερει εφαρμογες στην sd . αυτο δεν γινεται στο android γενικα.χρονια τωρα.απο lollipop νομιζω.υπαρχουν πατεντες που μπορεις να κανεις ομως αμα εισαι ρουτ.εφαρμογες οπως app2sd k link2sd κανουν κατι κολπα αλλα παροδικα.μεταφερουν καποια μικρα αρχεια των εφαρμογων κ οχι ολοκληρες στην καρτα.οταν οι εφαρμογες αναβαθμιζουν πανε κ καθοντε ξανα εκει που θελουν αυτες ξαναπιανωντας χωρο κ οχι οπου γουσταρεις εσυ.κ αντε παλι να τις ξαναμεταφερεις μια μια απο την αρχη.τα ιδια κ αν τις μεταφερεις στο system partition (εκει μεταφεροντε ολοκληρες) οπου εχεις 2 giga διαθεσιμα ..η αλλη λυση με adopted storage με aomei partition manager αλλα και "root essentials" εχει τα θεματα της .κολανε οι εφαρμογες μετα απο καποιο καιρο.οποτε μια συντομη απαντηση στην ερωτηση σου ειναι ΟΧΙ δεν μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες.

 

με ρουτ δε χανεις εγκυηση.αλλα αν ειναι να το πας service κανε ενα ξεroot που λενε κ στο χωριο μου

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Meizu M6 Note] Custom roms

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...