Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο σου ρε φίλε που τα κατάφερες! Παιδεύτηκες αλλά έγινες ειδικός στα test points!! :lol::lol:

Στη φωτογραφία που ανέβασες με τις μπλε γραμμές τι δείχνεις; πού έβαλες το καλώδιο; στο πλαίσιο και στην πρώτη τελεία;

:D

Ναι με τις μπλε γραμμές δείχνω πως έβαλα την τσιμπίδα για να βραχυκυκλώσω την τελεία με το σασί του προστατευτικού πλαισίου

Link to comment
Share on other sites

Ωραια..Μη ξαναεγκαταστησεις στη συσκευη αυτη τον magisk για να σαι σιγουρος...Με τοσα updates & ειδικα αν δεν χρησιμοποιηθει οπωσδηποτε (στο update)

το RM Forceencrypt στην twrp μπορει να εχεις ξανα τα ιδια προβληματα..Προσωπικα χρησιμοποιουσα τον supersu v2.82 sr5 & μπαινοντας στη συσκευη αν ελειπε η εφαρμογη, οχι μεσω playstore (ειναι αλλη version) αλλα το .apk του sr5 + busybox universal χωρις κανενα προβλημα...

https://download.chainfire.eu/1220/SuperSU/SR5-SuperSU-v2.82-SR5-20171001224502.zip

https://www.apkmirror.com/apk/codingcode/supersu/supersu-2-82-sr5-release/supersu-2-82-sr5-android-apk-download/

busybox universal V1.28.0 : https://github.com/yashdsaraf/bb-bot/releases/download/v1.28.0-YDS-201801031253/Busybox-1.28.0-YDS-UNIVERSAL.zip

Xposed: http://lenovo-forums.ru/applications/core/interface/file/attachment.php?id=70221

Xposed Installer 3.1.1 .apk : http://lenovo-forums.ru/applications/core/interface/file/attachment.php?id=70220

__κανε μια αναλυτικη περιγραφη & με εικονες στο thread στο xda , να βαλω μια σημειωση στο OP για το post σου, ισως καποιοι βρουν βοηθεια στη πορεια...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της συσκευής εδώ και λίγες ημέρες,αρκετά ευχαριστημένος.Θα ήθελα μία διευκρίνιση σχετικά με δύο κάρτες μνήμης της samsung:

1)SAMSUNG MB-MP64GA/EU EVO 64GB MICRO SDXC UHS-I U3 CLASS 10

2)SAMSUNG MB-MC64GA/EU EVO PLUS 64GB MICRO SDXC U3 CLASS 10

 

H 1η είναι φθηνότερη από τη δεύτερη.Η κάρτα η οποία έχει αναφερθεί σε προηγούμενες απαντήσεις ότι έχει αγοραστεί και ανταποκρίνεται πλήρως,ποια από τις δύο είναι;Αν και μάλλον και με τις δύο,θα υπάρχουν πολύ καλές ταχύτητες.

Κάποιες απορίες επίσης γενικότερα για λειτουργία τάμπλετ αλλά μιας και είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής ,γράφω εδώ:

1)Ρυθμίσεις-Προβολή-Φώτα ,ποια είναι η ακριβώς η χρήση της επιλογής;

2)Ρυθμίσεις-Προβολή-Μετάδοση ,επίσης ποια είναι η λειτουργία του ;

3)Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Γρανάζι-Αυτόματη έναρξη εφαρμογής, εδώ υπάρχει κάποια θένα αν αποεπιλέξω αρχικά τις όποιες εφαρμογές κατεβάζω πχ wps office να μην ανοίγουν αυτόματα;Επίσης εφαρμογές τύπου youtube να μην ανοίγουν αυτόματα (φαντάζομαι τρέξιμο στο παρασκήνιο) αλλά να ανοίγουν πάντα χειροκίνητα;Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν απενεργοποιήσω

τις υπηρεσία google από το αυτόματο άνοιγμα;Φυσικά όλα αυτά για καλύτερη διάρκεια της μπαταρίας...

5)Κάποια καλή πρόταση για επιλογή αντάπτορα και καλωδίου(blitzwolf;) ώστε να επιτευγχθεί ταχύτερη φόρτιση;

6)Υπάρχει περίπτωση διαγραφής εφαρμογών τύπου hang out ή όχι μιας και δεν υπάρχει root;

 

Να σημειωθεί επίσης ότι δεν έχω κάνει κάποια αναβάθμιση αν και έλαβα μήνυμα για updateσΣυνδέθηκε μια φορά σε pc,δεν ξέρω αν έχει κάνει αυτόματα κάτι,επίπεδο ενημέρωσης κώδικά ασφαλείας 1 Μαρτίου 2017).Η αλήθεια είναι ότι τα όσα γράφτηκαν δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντικά.Επίσης αν υπάρχει νεότερη εικόνα τους χρήστες οι οποίοι παραπονέθηκαν για επανεκκινήσεις μετά από αναβάθμιση θα ήταν σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει (ακόμα) την κάρτα, αλλά επειδή ψάχνομαι αυτές τις μέρες, είδα κάποια πραγματάκια. Καταρχάς, είχε αναφερθεί η δεύτερη κάρτα, δηλ η Evo Plus. Διαβάζει πιο γρήγορα από την Evo αλλά από όσο βλέπω γράφει ελαφρώς πιο αργά. Ένα βίντεο για τις 32άρες:

Οι 32άρες όμως είναι UHS-1 ενώ οι 64άρες UHS-3 από όσο ξέρω, που σημαίνει ότι οι 64άρες είναι έτσι κι αλλιώς πιο γρήγορες.

Το θέμα όμως είναι τι υποστηρίζει το τάμπλετ! Δεν νομίζω να έχει τόσο γρήγορο card reader έτσι κι αλλιώς, οπότε στην τελική, για το τάμπλετ, όποια κ να πάρεις ίδια εμπειρία χρήσης θα έχει νομίζω. Αν σκοπεύεις κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σε κάμερα (σοβαρή, πχ 4k εγγραφή βίντεο) η λύση είναι UHS-3, κατά προτίμηση Evo Plus.

Γενικώς σε online καταστήματα προσοχή στις fake! Διαβάζουμε σχόλια από κάτω και προσέχουμε πως είναι τυπωμένη η κάρτα στις φωτό (αν έχει "άσχημη" γραμματοσειρά, με κενά ανάμεσα στα γράμματα κλπ). Ο άλλος πουλάει fake Evo ή kingston, γράφει 64GB κ όταν τη βάζεις τη βλέπει 64MB!

 

Στις απορίες:

1) είναι το LED notification. Στην ουσία άχρηστη επιλογή (χάλια η ROM της Lenovo και εδώ). Δεν σ'αφήνει πχ να το απενεργοποιήσεις τελείως, δεν σ αφήνει να αλλάξεις ένταση, δεν σου δίνει επιλογές για χρώμα κλπ ανάλογα με την εφαρμογή. Η επιλογή για τα email κουφή.

2) Εννοεί μετάδοση της οθόνης του τάμπλετ σε smart tv ασύρματα, δεν το έχω δοκιμάσει αν λειτουργεί

3) επειδή βγάζει εκείνο το ενοχλητικό μήνυμα "too many apps on startup", είχα απενεργοποιήσει αρκετές και είχα καμμιά 5-6 reboots σε ένα απόγευμα. Οπότε τα επανέφερα όπως ήταν, on. Συγκεκριμένα για το youtube, το είχα απενεργοποιήσει σε παλιότερο τάμπλετ και είχα πρόβλημα, δεν θυμάμαι γιατί ακριβώς. Υπηρεσίες google δεν θα απενεργοποιούσα επίσης. Για τη διάρκεια μπαταρίας (για μένα είναι πολύ καλή ήδη, αν κ δεν ξέρω γιατι αναγνωρίζεται ως 2000mAh - έχω υποψίες) μπορείς να δοκιμάσεις πχ greenify ή με xposed το amplify.

4) δεν γνωρίζω τα σχετικά, αλλά νομίζω φορτίζει σε 1μιση ώρα, δεν είναι αρκετό; Πιο γρήγορα ίσως βλάπτει κιόλας.

5) υπάρχει root, αν κ ο bootloader παραμένει κλειδωμένος. Αν ακολουθήσεις προσεκτικά τα βήματα, είναι εύκολο:

https://forum.xda-developers.com/general/general/twrp-lenovo-p8-tb-8703f-tb-8703x-t3689442

 

Σε ό,τι αφορά τις ενημερώσεις λειτουργικού, είμαι στη τελευταία (____S000032 κλπ), εχω reboots 1 με 2 τη μέρα. Ενημέρωση έκανα χωρίς κάποιο θέμα, με το που το πήρα, πριν το στήσω. Παίρνει κάποια λεπτά αφού κατέβει και κάνει επανεκκίνηση, αν το δοκιμάσεις, μην αγχωθείς ότι κόλλησε. Πάντως γενικώς είναι όντως επίφοβο. Αν δεν ξεκλειδώσει ο bootloader και δεν αρχίσουν να κυκλοφορούν οι custom ROMs θα έχουμε γκρίνια...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να "καταργήσεις" εφαρμογές και χωρίς root ..Η σωστή έκφραση είναι (όπως τη βγάζει ακριβώς) "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη για τον χρήστη"..Η εφαρμογή θα πάψει έτσι να υπάρχει ,δεν θα τρέχει παρασκήνιο,δεν θα τρώει ram & δεδομένα..Το μόνο που δεν κερδίζουμε με τον τρόπο αυτό είναι φυσικά χώρο (χρειάζεται οπωσδήποτε root για αυτό) ..

Το καλό που έχει αυτός ο τρόπος? Παίρνουμε κανονικά τα updates & μετά από μία επαναφορά συστήματος όλες οι εφαρμογές είναι πάλι εκεί ..

Μπορείς να δεις εδώ τον τρόπο : https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/

Κάποια πράγματα που μπορούμε μετά το root μπορείς να δεις εδώ στο post #14 : https://forum.xda-developers.com/general/general/twrp-lenovo-p8-tb-8703f-tb-8703x-t3689442/page2

Μπορείτε να δοκιμάσετε αυτή την έκδοση του pixel launcher based AOSP 8.1 , δεν χρειάζεται root ούτε να γίνει εφαρμογή συστήματος : https://github.com/amirzaidi/Launcher3/releases/download/Pixel-v3.1/Launcher3-aosp-debug.apk

(Περισσότερα διαβάστε εδώ:

) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει (ακόμα) την κάρτα, αλλά επειδή ψάχνομαι αυτές τις μέρες, είδα κάποια πραγματάκια. Καταρχάς, είχε αναφερθεί η δεύτερη κάρτα, δηλ η Evo Plus. Διαβάζει πιο γρήγορα από την Evo αλλά από όσο βλέπω γράφει ελαφρώς πιο αργά. Ένα βίντεο για τις 32άρες:

Οι 32άρες όμως είναι UHS-1 ενώ οι 64άρες UHS-3 από όσο ξέρω

Η αγορά της κάρτας θα γίνει από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα,γνωστό σε όλους μας.Βλέπω ότι ίσως υπάρχει κάποιο λάθος στις ονομασίες που έχει βάλει για τις δύο κάρτες.Πάντα χρειάζεται προσοχή και καλώς το αναφέρεις.

Στα 26.90Ε SAMSUNG MB-MC64GA/EU EVO PLUS 64GB MICRO SDXC U3 CLASS 10 + ADAPTER

Τύπος μνήμης: Μicro-SD κάρτα μνήμης.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Μετατροπέας από microSD σε SD.

Χωρητικότητα: 64GB.

Class rating: 10 UHS-I U3.

Ταχύτητα ανάγνωσης: έως 100MB/s.

Ταχύτητα εγγραφής: έως 60MB/s.

Διάρκεια ζωής: 10.000 mating cycles.

Διαστάσεις: 15 x 11 x 1mm.

Βάρος: Περίπου 0.5g.

Πιστοποιήσεις EMC: FCC, CE, VCCI, NATA.

Εγγύηση: 10 χρόνια. DOA 7 ημερών

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Στα 32.90 SAMSUNG MB-MP64GA/EU EVO 64GB MICRO SDXC UHS-I U3 CLASS 10

Τύπος: microSD κάρτα μνήμης.

Χωρητικότητα: 64GB.

Class rating: Grade 3, Class 10

Ταχύτητα ανάγνωσης: έως 100MB/s.

Ταχύτητα εγγραφής: απο 30MB/s.

Προστασία δεδομένων: 4πλή προστασία των αρχείων σας έως και 72 ώρες απο θαλασινό νερό ( IEC 60529 και IPX7 rating), ακραίες θερμοκρασίες (-40°C - 85°C), μηχανήματα ακτίνων X (έως 50 Roentgen) και μαγνητικά πεδία (έως 15.000 gauss).

Τάση λειτουργίας: 2.7~3.6V

Πιστοποιήσεις: FCC, CE, VCCI, NATA

Διαστάσεις: 15 x 11 x 1mm

Λειτουργικό σύστημα: Συμβατό με οποιαδήποτε συσκευή υποστηρίζει την microSDHC τεχνολογία.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Μετατροπέας από microSD σε SD.

Εγγύηση: 10 χρόνια. DOA 7 ημερών

 

Πάντως εφ'όσον αναφέρθηκε η evo plus με καλά αποτελέσματα ,αξίζει...Σε περίπτωση δυσαρέσκειας ή απομίμησης ,θα τους επιστραφεί αμέσως !

Πάντως βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί κωδικοί για τις κάρτες αυτές(π.χ.MB-MC64GA,MB-MP64GA)

4) δεν γνωρίζω τα σχετικά, αλλά νομίζω φορτίζει σε 1μιση ώρα, δεν είναι αρκετό; Πιο γρήγορα ίσως βλάπτει κιόλας.

 

Έχω σχεδόν μηδενική εμπειρία από ταμπλέτες αλλά δεν έχω δει/ακούσει για κανένα το οποίο μπορεί να φορτίζει τόσο γρήγορα.Το διάστημα αυτό αναφέρεται σε πλήρη κύκλο φόρτισης;Αν ναι ,με ποιον αντάπτορα και τι καλώδιο;;

Στο δικό μου έκανα μια πλήρη φόρτιση(αν κι έχω διαβάσει ότι προτιμάται η φόρτιση μεταξύ 40%-80% και όχι ως το 100%) από περιέργεια.Σύνολο ήταν στις 7-8 ώρες αλλά ,οι μισές ώρες ήταν φόρτιση μέσω υπολογιστή και οι υπόλοιπες από αντάπτορα 1A με καλώδιο παλιάς συσκευής Samsung.

O αντάπτορας φόρτισης που περιείχε το πακέτο είναι στα 0,5A άρα πιθανολογώ ότι θα αργούσε περισσότερο να φορτίσει σε σχέση με τον αντάπτορα 1Α που έχω.

Σε ό,τι αφορά τις ενημερώσεις λειτουργικού, είμαι στη τελευταία (____S000032 κλπ), εχω reboots 1 με 2 τη μέρα.

Εάν βλέπω το σωστό σε αυτό που έχω,ως αριθμό έκδοσης αναγράφει S000030_170307_ROW

 

Σε ό,τι αφορά τις ενημερώσεις λειτουργικού, είμαι στη τελευταία (____S000032 κλπ), εχω reboots 1 με 2 τη μέρα. Ενημέρωση έκανα χωρίς κάποιο θέμα, με το που το πήρα, πριν το στήσω.

Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό ακριβώς το θέμα για τις επανεκκινήσεις;Δηλαδή η αναβάθμιση στην ενημέρωση λειτουργικού;Φταίει ίσως κάποια εφαρμογή;Κάποιος άλλος χρήστης που να έχει το ίδιο θέμα;Αν θυμάμαι καλά και άλλοι είχαν γράψει για επανεκκινήσεις μετά από αναβάθμιση.Γι'αυτόν τον λόγο δεν προχώρησα σε κάτι τέτοιο αλλά φυσικά μπορεί να μην έχει και καμία βάση.

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες,θα δοκιμάσω και τις εφαρμογές.Γενικότερα αν υπάρξει και πεδίο προτάσεων εφαρμογών νομίζω αποκτήσει μεγάλη ουσία το νήμα.Ενδιαφέρομαι και για έναν πιο φιλικό περιηγητή.

 

Μπορείς να "καταργήσεις" εφαρμογές και χωρίς root ..Η σωστή έκφραση είναι (όπως τη βγάζει ακριβώς) "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη για τον χρήστη"..Η εφαρμογή θα πάψει έτσι να υπάρχει ,δεν θα τρέχει παρασκήνιο,δεν θα τρώει ram & δεδομένα..Το μόνο που δεν κερδίζουμε με τον τρόπο αυτό είναι φυσικά χώρο (χρειάζεται οπωσδήποτε root για αυτό) ..

Το καλό που έχει αυτός ο τρόπος? Παίρνουμε κανονικά τα updates & μετά από μία επαναφορά συστήματος όλες οι εφαρμογές είναι πάλι εκεί ..

Μπορείς να δεις εδώ τον τρόπο : https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/

 

Πολύ σημαντικό αυτό με την επαναφορά,μπορεί να χρειαστεί σε οποιαδήποτε στιγμή σχδόν σε όλες τις συσκευές οπότε μια καλύψη είναι ευπρόσδεκτη.Σχετικά με αυτό το άτυπο πάγωμα,η εφαρμογή link2sd εκτός των άλλων προσφέρει επιλογές απεγκατάστασης,σύνδεσης αρχείων με το σύστημα αλλά και πάγωμα.Αν επιλέξω από αυτήν το πάγωμα εφαρμογής θα έχω ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που περιγράφεις στην αρχή;Για τη συγκεκριμένη εφαρμογή τα καλύτερα και τη συνιστώ,δεν είναι απαραίτητα η κάρτα μνήμης,προσφέρει διαγραφή cache και διάφορα άλλα υπόγεια.

Αναφορικά με τη συσκευή ,αν και δεν υπάρχει το λεγόμενο bloatware σε έντονο βαθμό-κάτι το οποίο ήταν και στις προϋποθέσεις μου για να προβώ στην αγορά της ταμπλέτας,κάποιες εφαρμογές,ιδίως της Google,θα ήθελα απλά να μην υπάρχουν.

Edited by Nonserious
Link to comment
Share on other sites

Το link2sd προϋποθέτει root για να το χρησιμοποιήσεις.Ο τρόπος που αναφέρω πιο πάνω όχι.. Απλά μέσω adb (είτε έχεις στο pc το minimal adb & fastboot ή και μέσω cmd αν ήδη έχεις τούς σωστούς οδηγούς & δίνοντας απλά την εντολή adb devices / adb shell / pm uninstall -k --user 0 + τη σωστη διαδρομή που θα σου δείξει η εφαρμογή App Inspector για κάθε εφαρμογή που θέλεις να απεγκαταστησεις γιατί τα περισσότερα λάθη γίνονται εδώ )

Αν ήδη έχεις root μπορείς να καταργήσεις κάθε εφαρμογή συστήματος με το link2sd κερδίζοντας & χώρο αν και στη συγκεκριμένη συσκευή δεν χρειάζεται, υποστηρίζει αμέσως & χωρίς root το SD as Internal μεγαλώνοντας αμέσως το χώρο αποθήκευσης ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το link2sd προϋποθέτει root για να το χρησιμοποιήσεις.Ο τρόπος που αναφέρω πιο πάνω όχι.. Απλά μέσω adb (είτε έχεις στο pc το minimal adb & fastboot ή και μέσω cmd αν ήδη έχεις τούς σωστούς οδηγούς & δίνοντας απλά την εντολή adb devices / adb shell / pm uninstall -k --user 0 + τη σωστη διαδρομή που θα σου δείξει η εφαρμογή App Inspector για κάθε εφαρμογή που θέλεις να απεγκαταστησεις γιατί τα περισσότερα λάθη γίνονται εδώ )

Αν ήδη έχεις root μπορείς να καταργήσεις κάθε εφαρμογή συστήματος με το link2sd κερδίζοντας & χώρο αν και στη συγκεκριμένη συσκευή δεν χρειάζεται, υποστηρίζει αμέσως & χωρίς root το SD as Internal μεγαλώνοντας αμέσως το χώρο αποθήκευσης ...

 

Πράγματι,πατώντας στην επιλογή πάγωμα του link2sd ,εμφανίζει μήνυμα ότι απαιτείται root.Την εφαρμογή την χρησιμοποίησα παλιότερα σε xperia mini για τον λόγο που περιγράφεις(μεταφορά εφαρμογώ στην sd) ,είδα βέβαια ότι δίνει και πολλές άλλες δυνατότητες.Την έχω και τώρα σε κινητό(παλαιότερης γενιάς) αλλά εκεί είμαι root.Στο tablet δεν είμαι.

 

Η επιλογή Sd as internal ήταν επίσης ένας καλός λόγος για την αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου!Σύντομα θα δοκιμάσω τη διαδικασία που αναφέρεται στη σελίδα για πάγωμα εφαρμογών.Αναφορικά με root προς το παρόν δεν το σκέφτομαι αλλά στο μέλλον δεν το αποκλείω,φοβερή δουλειά πάντως!

 

Η άποψή σου για τις επανεκκινήσεις σε κάποιες συσκευές;Επίσης προς το παρόν δεν βλέπω την ένδειξη "too many apps on startup" αλλά δεν έχω βάλει κι όλας πολλές.Μόλις 2.

 

Μέσω link2sd βλέπω διάφορα καλούδια(159 όλες οι εφαρμογές γράφει).;Ένα εξ'αυτών, Ρύθμιση δικτύου κιν.τηλεφωνίας(system/priv-app/TelephonyProvider.apk) .Εδώ τι χάνω;Το τάμπλετ δεν έχει δυνατότητα κλήσης.

Edited by Nonserious
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πλεον τη συσκευη.Οσο την ειχα ειχα παρει 2 ενημερωσεις & το μονο προβλημα που δεν ειχα ποτε ηταν επανεκκινησεις(τις 2-3 εφαρμογες της Lenovo τις ειχα απεγκαταστησει,μπορουν να απεγκατεστηθουν δεν ειναι εφ.συστηματος κατι μπουρδες antivirus κλπ)...Για τις επανεκκινησεις μπορει να ευθυνεται η rom (ισως κατι δεν παει καλα με τα updates που δινουν) ειτε καποια - καποιες εφαρμογες...Μπορεις να βαλεις σε ασφαλη λειτουργια για 1-2 ημερες τη συσκευη & να τη δουλεψεις.Αν οι επανεκκινησεις σταματησουν τοτε σημαινει πως φταινε καποιες εφαρμογες.Αν δεν σταματησουν σημαινει προβλημα ειτε της rom η καποιων κομματιων του συστηματος (ακομη και τα μεγεθη των partitions πχ recovery κλπ)

θα δουμε δηλαδη αν η συσκευή μας έχει πρόβλημα με το hardware ή το software κλπ (μιλαμε παντα για συσκευη που δεν ειναι rooted)

Δεν γνωριζουμε αν το Lenovo μπορει να μπει σε ασφαλη λειτουργια , μπορεις να δεις εδω πως μπαινει μια συσκευη σε ασφαλη λειτουργια & να δοκιμασεις ..Σε καποιες συσκευες ο τροπος ειναι ιδιος, σε αλλες οχι χρειαζονται δοκιμες : https://support.norton.com/sp/el/gr/home/current/solutions/v59378086_EndUserProfile_el_el

https://www.doctorandroid.gr/2015/09/safe-mode.html

Oσο για το Link2sd πριν απεγκαταστησουμε μια εφαρμογη (εκτος της google που υπαρχουν ολες στο playstore) τη στελνουμε σε καποιο cloud η στην SD για να ειμαστε σιγουροι , κατι σαν backup..Μην αφαιρεσεις ποτε εφαρμογη συστηματος που δεν γνωριζεις,η λειτουργια της εφαρμογης που δεν γνωριζεις τι ακριβως κανει..

Το Link2sd ηταν χρησιμο πριν τα android εξελιχθουν , σε παλαιοτερες συσκευες οπου μπορουσες να φτιαξεις ενα δευτερο διαμερισμα στην SD μεσω minitool στο pc , και να στελνεις εκει σωστα ενωμενες τις εφαρμογες (ολη την εφαρμογη και οχι μερος αυτης,καθως και αρχεια dex & obb).Μπορει και τωρα να χρησιμοποιηθει πχ στη marshmallow 6 υπαρχουν βεβαια τωρα & καλυτερες εφαρμογες με πολυ περισσοτερες δυνατοτητες για χρηστες με root (πχ Root Essentials : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.superthomaslab.rootessentials&hl=el )

_Γνωμη μου ειναι να κρατησεις τη συσκευη οπως ειναι, δεν χρειαζεται root εφοσον δεν υπαρχει και προγραμματισμος (custom roms κλπ)

__Στο TB-8703X (3g-lte) o bootloader ξεκλειδωνει , σε αντιθεση με το tb-8703f που δεν ξεκλειδωνει...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

.Για τις επανεκκινησεις μπορει να ευθυνεται η rom (ισως κατι δεν παει καλα με τα updates που δινουν) ειτε καποια - καποιες εφαρμογες....

 

Δεν έχω επανεκκινήσεις ,η ερώτηση αφορά για συσκευές χρηστών που έχουν αναφέρει τέτοια θέματα.

Σχετικά με την εφαρμογή που βλέπει το link2sd εξ'αυτών, Ρύθμιση δικτύου κιν.τηλεφωνίας(system/priv-app/TelephonyProvider.apk) τι μπορεί να είναι ;Εφ'όσον η συσκευή δεν υποστηρίζει lte;;

 

Χρήσιμα όλα αυτά,ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν μηδενική εμπειρία από ταμπλέτες αλλά δεν έχω δει/ακούσει για κανένα το οποίο μπορεί να φορτίζει τόσο γρήγορα.Το διάστημα αυτό αναφέρεται σε πλήρη κύκλο φόρτισης;Αν ναι ,με ποιον αντάπτορα και τι καλώδιο;;

Στο δικό μου έκανα μια πλήρη φόρτιση(αν κι έχω διαβάσει ότι προτιμάται η φόρτιση μεταξύ 40%-80% και όχι ως το 100%) από περιέργεια.Σύνολο ήταν στις 7-8 ώρες αλλά ,οι μισές ώρες ήταν φόρτιση μέσω υπολογιστή και οι υπόλοιπες από αντάπτορα 1A με καλώδιο παλιάς συσκευής Samsung.

O αντάπτορας φόρτισης που περιείχε το πακέτο είναι στα 0,5A άρα πιθανολογώ ότι θα αργούσε περισσότερο να φορτίσει σε σχέση με τον αντάπτορα 1Α που έχω.

 

Εάν βλέπω το σωστό σε αυτό που έχω,ως αριθμό έκδοσης αναγράφει S000030_170307_ROW

 

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό ακριβώς το θέμα για τις επανεκκινήσεις;Δηλαδή η αναβάθμιση στην ενημέρωση λειτουργικού;Φταίει ίσως κάποια εφαρμογή;Κάποιος άλλος χρήστης που να έχει το ίδιο θέμα;Αν θυμάμαι καλά και άλλοι είχαν γράψει για επανεκκινήσεις μετά από αναβάθμιση.Γι'αυτόν τον λόγο δεν προχώρησα σε κάτι τέτοιο αλλά φυσικά μπορεί να μην έχει και καμία βάση.

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες,θα δοκιμάσω και τις εφαρμογές.Γενικότερα αν υπάρξει και πεδίο προτάσεων εφαρμογών νομίζω αποκτήσει μεγάλη ουσία το νήμα.Ενδιαφέρομαι και για έναν πιο φιλικό περιηγητή.

 

Τον original αντάπτορα! Μάλλον είδες την ένταση εισόδου για να λες 0,5Α. Η έξοδος (δηλ στο τάμπλετ) είναι 2000mA (δηλ 2A). Επειδή είχα πριν το GPad 8.3, το οποίο με μικρότερη μπαταρία φόρτιζε σε 4 ώρες (πάλι με τον φορτιστή της LG), μου φάνηκε υπερβολικό να φορτίζει σε 1μιση ώρα το Lenovo, σκεφτόμουν να ρωτήσω εδώ κιόλας. Πολλές φορές βάζω τον φορτιστή του G2, που είναι 1800mA, όχι ότι έχει και μεγάλη διαφορά βέβαια, απλά να μην ζορίζεται και τόσο.

 

Ο αριθμός έκδοσης που βλέπεις είναι όντως ο σωστός, από ό,τι θυμάμαι κι εμένα έτσι μου είχε έρθει και έκανα 2 updates το ένα μετά το άλλο (άρα μάλλον 31 και μετά 32). Το θέμα είναι ότι και στο xda έχει αναφερθεί ότι γίνονται τυχαία reboots με όλες τις εκδόσεις (δεν ξέρω αν υπήρξε προηγούμενη έκδοση από την 30, το πήρα Ιανουάριο). Μια φορά είχα παρατηρήσει reboot ακριβώς 19:00 η ώρα. Κάτι τέτοια ίσως μας βοηθήσουν να καταλάβουμε τι το προκαλεί, δηλ ίσως μια εφαρμογή πήγε να τσεκάρει κάτι, ή ίσως αυτόματα τσεκάρει το τάμπλετ για αναβαθμίσεις λειτουργικού.

 

Για τις εφαρμογές που λες (κλήσεων, lte κλπ) είναι από το στοκ android και είναι συστήματος. Δηλ, από τη μια δεν έχουν νόημα, καθώς το μοντέλο μας είναι το wifi όχι το LTE, από την άλλη είναι εφαρμογή συστήματος και μπορεί άλλη εφαρμογή να παραπέμπει σ'αυτήν για κάποιο λόγο. Γενικώς από άποψη RAM μη σκας, οι πολλές εφαρμογές δεν δείχνουν να δημιουργούν πρόβλημα με lag κλπ. Από άποψη μπαταρίας τώρα, αυτό που κάνω πάντα προσωπικά, ήταν root και μετά με το 3C System Tuner Pro παγώνω εφαρμογές. Πχ αφού θα χρησιμοποιήσω το Gmail, γιατί να έχω και την στοκ εφαρμογή email; Την παγώνω. Αν δημιουργηθεί κάποιο θέμα (πχ προκαλεί reboots) την ξεπαγώνω. Είναι περισσότερο θέμα δοκιμών, με τον καιρό το φέρνεις στα μέτρα σου. Αλλά με ήδη ασταθή ROM, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν κάποιο reboot γίνεται εξαιτίας της Lenovo ή κάποιου πειράγματος...

Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντελο εχεις? το tb-8703X το δινει ως 3g-lte το gsmarena οποτε αν καποιος εχει αυτη τη συσκευη, εχει νοημα ενας τετοιος provider/στο tb8703f φυσικα οχι...

αν ομως καταργησει καποιος αυτο το .apk ισως εχει προβληματα με αλλες εφαρμογες τιποτα δεν ειναι σιγουρο (η google πχ χρησιμοποιει script και , βλεπουμε πολλες φορες καταργωντας μια της εφαρμογη εχουμε FC επανειλημενα σε αλλες της εφαρμογες)

https://www.gsmarena.com/lenovo_tab3_8_plus-8559.php

Οσο για browser κατα τη δικη μου αποψη ο chrome ειναι κορυφαιος (πολυ καλος πλεον και ο opera) στον chrome χτυπωντας chrome://flags μπορουμε να ενεργοποιησουμε πολλες νεες και πολυ χρησιμες λειτουργιες, ακομη και να τον κανουμε πιο γρηγορο (ισχυει και στον opera με : opera://flags αλλα με σημαντικα λιγοτερες λειτουργιες (στα windows παρα πολλες)..Τωρα ηδη ετοιμαζεται να ενσωματωσει ο chrome και το μπλοκαρισμα διαφημισεων ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

ποιο μοντελο εχεις? το tb-8703X το δινει ως 3g-lte το gsmarena οποτε αν καποιος εχει αυτη τη συσκευη, εχει νοημα ενας τετοιος provider/στο tb8703f φυσικα οχι...

Το μοντέλο είναι το tb8703f,χωρίς lte.Πιθανόν θα είναι απομεινάρι από άλλες συσκευές οι οποίες υποστηρίζουν την εν λόγω λειτουργία όπως αναφέρθηκε.

 

 

Υπάρχει πρόταση για κάποιο αξιόπιστο tempered glass είτε από την εγχώρια αγορά είτε από κατάστημα εξωτερικού (Ε.Ε. κατά προτίμηση);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά. Η φίλη που της παράγγειλα και έφτιαξα το τάμπλετ μου ανέφερε ότι πάτησε κάτι που της ζητήθηκε ( update προφανώς; ) και από τότε κόλλησε στο "Εκκίνηση Android... Προετοιμασία Google"

Της είπα να το κλείσει εντελώς και να το ξανανοίξει αλλά μου είπε ότι πάλι τα ίδια κάνει. Αύριο θα μου το φέρει να το δω.

Τι πιστεύετε ότι έχει γίνει; Μοιάζει με αυτό που έγινε και στον @Pipis76 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7421233#post7421233

Λέω να ξεκινήσω από recovery και wipe cache μήπως και σωθεί τίποτα από μέσα, αλλιώς πάμε για factory reset και βλέπουμε

Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά. Η φίλη που της παράγγειλα και έφτιαξα το τάμπλετ μου ανέφερε ότι πάτησε κάτι που της ζητήθηκε ( update προφανώς; ) και από τότε κόλλησε στο "Εκκίνηση Android... Προετοιμασία Google"

Της είπα να το κλείσει εντελώς και να το ξανανοίξει αλλά μου είπε ότι πάλι τα ίδια κάνει. Αύριο θα μου το φέρει να το δω.

Τι πιστεύετε ότι έχει γίνει; Μοιάζει με αυτό που έγινε και στον @Pipis76 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7421233#post7421233

Λέω να ξεκινήσω από recovery και wipe cache μήπως και σωθεί τίποτα από μέσα, αλλιώς πάμε για factory reset και βλέπουμε

Αν δεν πετυχει τιποτα τοτε ναι με ενα factory reset θα φτιαξει λογικα.

Σημερα ειδα οτι ειχε διαθεσιμο update 42mb περιπου.

Αμεσως το εκανα και παρατηρησα πως πια η ειδοποιηση που εχει για τις εφαρμογες που τρεχουν κατα την εκκινηση,τωρα φευγει.

Και για την ωρα δεν εχει κανει επανεκκινηση.

Για να δουμε...Θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

wipe data/factory reset κατευθειαν για να ανοιξει..Με wipe cache μονο δεν προκειται να ανοιξει..Οσο για τα δεδομενα μπορει να τα εχει συγχρονισμενα με το λογ.google (φωτο,επαφες,βιντεο ακομη & τις εφαρμογες με καποια εφαρμογη backup απο playstore )...H συσκευη ερχεται με 3-4 εφαρμογες οι οποιες ομως δεν ειναι συστηματος & μπορει να καταργηθουν..Δοκιμαστε να τις καταργησετε εντελως ολες να δειτε μηπως οι επανεκκινησεις σταματησουν.Και μην δεχτεις σε καμια περιπτωση τη συμμετοχη στο προγραμμα της Lenovo (αν θυμαμαι καλα το ονομαζει εμπειρια χρηστη?) δουλευει αβερτα στο παρασκηνιο και στελνει στοιχεια που κανεις δεν γνωριζει τι ακριβως αφορουν & τρωει αβερτα δεδομενα (μπαταρια & ram)
:respect:
Link to comment
Share on other sites

wipe data/factory reset κατευθειαν για να ανοιξει..Με wipe cache μονο δεν προκειται να ανοιξει..Οσο για τα δεδομενα μπορει να τα εχει συγχρονισμενα με το λογ.google (φωτο,επαφες,βιντεο ακομη & τις εφαρμογες με καποια εφαρμογη backup απο playstore )

Ή αυτό ή να το κάνω root και να περάσω custom recovery για nandroid backup

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χθες ήρθε η αναβάθμιση και πήγα να τη περάσω. Προχώρησε κανονικά και κόλλησε στο "Το Android αναβαθμίζεται..."

Έκανα hard reset, το tablet επανήλθε, έκανα και επαναφορά των εφαρμογών και όλα καλά. Το μόνο κακό είναι ότι, καθώς το tablet είναι του μικρού, χάθηκε η πρόοδος του στα παιχνίδια που έπαιζε, με αποτέλεσμα να έχουμε πολύ κλάμα!

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι πως μπορώ, χωρίς root, να πάρω backup των δεδομένων των παιχνιδιών, όταν και αν ξαναχρειαστεί, ώστε να τα επαναφέρω μετά από hard reset;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Eδω ισως υπαρξει ενα προβλημα..Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος (δεν το δοκιμασα οταν ειχα τη συσκευη ,και κακως) αν μπορεις να επαναφερεις απο ενα πληρες nandroid backup μια stock rom τη στιγμη που στη συγκεκριμενη συσκευη δεν ξεκλειδωνει ο bootloader (ισως γινεται ισως οχι,εννοω πληρες nandroid backup & πληρη επαναφορα,τα δεδομενα μονο νομιζω επαναφερονται εκει μαλλον δεν θα υπαρξει προβλημα)...Ποτε δεν καταλαβα το λογο & τη πολιτικη της Lenovo,πχ γιατι στο tb-8703X ο BT ξεκλειδωνει ενω στο tb-8703F οχι (?!)...Ειναι ερωτημα που ουτε οι ιδιοι δεν γνωριζουν μαλλον το γιατι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τα παιχνιδια χρειαζεται μονο η εφαρμογη της google "Παιχνιδια Play" & να ενωθεις εκει με το λογαριασμο που χρησιμοποιεις στο παιχνιδι...Τη προοδο του παιχνιδιου πρεπει να την αποθηκευσεις εκει οταν χρειαστει πχ να καταργησεις το game κλπ ,για να μπορεις να συνεχισεις απο εκει που σταματησες & να μην χαθουν πχ οσα τυχον αγορασες η οι ποντοι που πετυχες στο παιχνιδι...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Eδω ισως υπαρξει ενα προβλημα..Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος (δεν το δοκιμασα οταν ειχα τη συσκευη ,και κακως) αν μπορεις να επαναφερεις απο ενα πληρες nandroid backup μια stock rom τη στιγμη που στη συγκεκριμενη συσκευη δεν ξεκλειδωνει ο bootloader (ισως γινεται ισως οχι,εννοω πληρες nandroid backup & πληρη επαναφορα,τα δεδομενα μονο νομιζω επαναφερονται εκει μαλλον δεν θα υπαρξει προβλημα)...Ποτε δεν καταλαβα το λογο & τη πολιτικη της Lenovo,πχ γιατι στο tb-8703X ο BT ξεκλειδωνει ενω στο tb-8703F οχι (?!)...Ειναι ερωτημα που ουτε οι ιδιοι δεν γνωριζουν μαλλον το γιατι...

....

 

Σκέφτομαι ότι θα ήταν χρήσιμο το nandroid backup εφόσον έτσι όπως το πάει η Lenovo σε κάθε νέο update θα έχουμε και διαγραφή όλων στη συσκευή (με factory reset) για να προχωρήσουμε. Έστω και η επαναφορά των δεδομένων θα ήταν πολύ χρήσιμη

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το factory reset δεν το γλύτωσε! Το έστησα από την αρχή και τώρα φοράει την S000034_180109_ROW

Δεν έχω επανεκκινήσεις για την ώρα όμως το tablet δεν είναι όσο smooth ήταν. Σαν να σκαλώνει κατά διαστήματα.

Και είναι και το άλλο. Κατεβάζοντας εφαρμογές στο Play Store κολλάνε στο 100% και μόνο μετά από αρκετή ώρα για κάποιο λόγο ξεκολλάνε και ολοκληρώνεται η εκατάσταση!!

Αυτό το έκανε όταν χθες το βράδυ που έκανα το factory reset άρχισε να περνάει μόνο του τις εφαρμογές που είχε πριν η φίλη μέσα. Κάποια στιγμή έγραψε ότι η εφαρμογή Google έχει σταματήσει και μετά από λίγο ότι και οι Υπηρεσίες Google Play έχουν σταματήσει. Από εκείνη τη στιγμή το κάνει αυτό. Οι υπόλοιπες εφαρμογές δεν προχωρούσαν γιατί είχε κολλήσει μία στο 100%. Το άφησα το βράδυ ανοιχτό και το πρωί είδα ότι είχε ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και των υπολοίπων 16 εφαρμογών.

Έχω κάνει διαγραφή προσωρινής μνήμης και δεδομένων σε Play Store και Υπηρεσίες Google Play αλλά το κάνει και πάλι! Τα νεύρα μου!

Θα κάνω μία διαγραφή του λογαριασμού Google και αν δεν γίνει ξανά factory reset..... :(

 

-----προσθήκη λύσης 35 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου μηνύματος-----

 

Τελικά πριν κάνω αυτά τα βήματα έκανα ένα wipe cache από recovery το οποίο όμως δεν βοήθησε τελικά

Βρήκα όμως στο Google Play Help Forum έναν τύπο που το έλυσε απενεργοποιώντας την εφαρμογή Google

Παιδιά, το δοκίμασα και δούλεψε! :yahoo:

Η ίδια η εφαρμογή της Google δημιουργούσε το πρόβλημα, αν είναι δυνατόν!

Άντε πάμε γι' άλλα

Edited by billphone
προσθήκη λύσης

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το factory reset δεν το γλύτωσε! Το έστησα από την αρχή και τώρα φοράει την S000034_180109_ROW

Δεν έχω επανεκκινήσεις για την ώρα όμως το tablet δεν είναι όσο smooth ήταν. Σαν να σκαλώνει κατά διαστήματα.

Και είναι και το άλλο. Κατεβάζοντας εφαρμογές στο Play Store κολλάνε στο 100% και μόνο μετά από αρκετή ώρα για κάποιο λόγο ξεκολλάνε και ολοκληρώνεται η εκατάσταση!!

Αυτό το έκανε όταν χθες το βράδυ που έκανα το factory reset άρχισε να περνάει μόνο του τις εφαρμογές που είχε πριν η φίλη μέσα. Κάποια στιγμή έγραψε ότι η εφαρμογή Google έχει σταματήσει και μετά από λίγο ότι και οι Υπηρεσίες Google Play έχουν σταματήσει. Από εκείνη τη στιγμή το κάνει αυτό. Οι υπόλοιπες εφαρμογές δεν προχωρούσαν γιατί είχε κολλήσει μία στο 100%. Το άφησα το βράδυ ανοιχτό και το πρωί είδα ότι είχε ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και των υπολοίπων 16 εφαρμογών.

Έχω κάνει διαγραφή προσωρινής μνήμης και δεδομένων σε Play Store και Υπηρεσίες Google Play αλλά το κάνει και πάλι! Τα νεύρα μου!

Θα κάνω μία διαγραφή του λογαριασμού Google και αν δεν γίνει ξανά factory reset..... :(

 

-----προσθήκη λύσης 35 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου μηνύματος-----

 

Τελικά πριν κάνω αυτά τα βήματα έκανα ένα wipe cache από recovery το οποίο όμως δεν βοήθησε τελικά

Βρήκα όμως στο Google Play Help Forum έναν τύπο που το έλυσε απενεργοποιώντας την εφαρμογή Google

Παιδιά, το δοκίμασα και δούλεψε! :yahoo:

Η ίδια η εφαρμογή της Google δημιουργούσε το πρόβλημα, αν είναι δυνατόν!

Άντε πάμε γι' άλλα

Ούτε εγώ έχω πλέον επανεκκινήσεις (έως τώρα), αλλά, σε αντίθεση με σένα, δεν κατάλαβα καμιά διαφορά στην απόκρισή του. Το πρόβλημα που όταν κατέβαζε τις νέες εφαρμογές, καθώς και τις ενημερώσεις, σκάλωνε στο 100% για πολύ ώρα, εγώ το είχα πριν την αναβάθμιση, δηλαδή με την S000032. Τώρα δείχνει να έχει στρώσει. Πάντως ο μικρός (αυτός το χρησιμοποιεί) είχε ανακαλύψει πώς κάνοντας επανεκκίνηση, όταν κόλλαγε, στο 100% γινόταν η εγκατάσταση άμεσα!

Άβυσσος η ψυχή της Lenovo!:confused:

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω πλέον επανεκκινήσεις (έως τώρα), αλλά, σε αντίθεση με σένα, δεν κατάλαβα καμιά διαφορά στην απόκρισή του. Το πρόβλημα που όταν κατέβαζε τις νέες εφαρμογές, καθώς και τις ενημερώσεις, σκάλωνε στο 100% για πολύ ώρα, εγώ το είχα πριν την αναβάθμιση, δηλαδή με την S000032. Τώρα δείχνει να έχει στρώσει. Πάντως ο μικρός (αυτός το χρησιμοποιεί) είχε ανακαλύψει πώς κάνοντας επανεκκίνηση, όταν κόλλαγε, στο 100% γινόταν η εγκατάσταση άμεσα!

Άβυσσος η ψυχή της Lenovo!:confused:

Σωστός ο μικρός, κοντά ήταν. Η εγκατάσταση συνέχιζε μόνο αν έκλεινα το Play Store από τις εφαρμογές που έτρεχαν!

Τέλος πάντων όλα καλά, ακόμα και αυτά τα σκαλώματα σταμάτησαν να υπάρχουν.

Τελικά δεν πέρασα TWRP ούτε το έκανα root. Θα περιμένω να βγει κανένα πιο σταθερό update.

Το tablet παραδόθηκε στη φίλη... Μέχρι την επόμενη φορά... ;)

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο τάμπλετ αγορασμενο από gearbest.

Δεν έχω κάνει root και είμαι με την μαμα rom. Έχω κάνει κανονικά τα τελευταία updates της lenovo, εκτός από το τελευταίο ,S000034.

Μετά από όλα όσα διάβασα στο παρόν θέμα είμαι πολύ διστακτικός στο να κάνω το update.:!:

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει κάνει το update σε απειραχτο ταμπλετ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο τάμπλετ αγορασμενο από gearbest.

Δεν έχω κάνει root και είμαι με την μαμα rom. Έχω κάνει κανονικά τα τελευταία updates της lenovo, εκτός από το τελευταίο ,S000034.

Μετά από όλα όσα διάβασα στο παρόν θέμα είμαι πολύ διστακτικός στο να κάνω το update.:!:

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει κάνει το update σε απειραχτο ταμπλετ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Δίκιο έχεις να είσαι διστακτικός.

Δεν θυμάμαι πού, αλλά είχα διαβάσει ότι κάποιος κάνοντας wipe cache από recovery δεν είχε πρόβλημα με το update.

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...