Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν όμως αλλάξει πολιτική στα ΕΛΤΑ και πάλι,και ανοίγονται τώρα πλέον τα πάντα από όπου κι αν προέρχονται ..Μπορούν να ζητήσουν τιμολόγιο αγοράς / απόδειξη PayPal κλπ

Το δικό μου δεμα πχ ήρθε μέσω αποθήκης NL Ολλανδία και εχω μπλεξει μου ζητάνε τιμολόγιο paypal & απόδειξη αγοράς και δεν θα αποφύγω μάλλον κάποιο 50αρι ίσως και παραπάνω ..

 

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά σε σχέση με το δέμα σου. Αν σου ζητάνε αποδεικτικό για τον εκτελωνισμό, τότε προφανώς η αποστολή έχει γίνει από τρίτη χώρα (Κίνα, ΗΚ, κλπ). Το ότι το δέμα έρχεται με NL Post δε σημαίνει κάτι. Η NL δραστηριοποιείται και στη Κίνα.

-Με την επιλογή Priority Line ο κινέζος στέλνει τη παραγγελία σου αρχικά κάπου στην Ευρώπη (Ολλανδία, Αγγλία κλπ) όπου το δέμα "εκτελωνίζεται" για λογαριασμό του κινέζου και στη συνέχεια αποστέλλεται σε σένα, σαν ενδοκοινοτική αγορά πλέον (άρα χωρίς επιπλέον τέλη και φόρους).

-Αν το δέμα (όπως στη περίπτωσή σου) έρθει στη Ελλάδα χωρίς να έχει "εκτελωνιστεί" σε κάποια άλλη Ευρωπαική χώρα (άσχετα αν έχει περάσει τράνσιτ από κάποια/ες) τότε το τελωνείο επιβάλλει τέλη και φόρο ανάλογα με την αξία του προιόντος (για αυτό το λόγο σου ζητάει αποδεικτικό Paypal)

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τις διάφορες αποθήκες μπορείς να τις δεις εδώ κάτω κάτω: https://www.supereverything.gr/2016/12/odigos-agoras-gearbest.html

Δεν έχω δει πουθενά έως τώρα μεταφορά 65$ που γράφεις , όσες έχω κάνει με priority line - EU expres στοίχιζαν 0λες γύρω στα 20 - 25 € πάντα και τα έφερνε στο σπίτι κούριερ χωρίς να πάω πουθενά..

Το G-W16 που βλέπω εκεί κοστίζει 21€ ... Μακριά από αποθήκη Κίνας!

Διάβασε εδώ περισσότερα αν θέλεις: https://www.doctorandroid.gr/search/label/Τελωνείο

 

Καλησπέρα,

αυτό που έλεγα εχθές, αν το επιλέξω από αποθήκη Γαλλίας (GW6) δεν υπάρχει η επιλογή priority line αλλά μόνο expedited και έχει κόστος 65 €.. πφφφ... https://imgur.com/a/jtEnh

και το flash sale από αποθήκη Κίνας προχθές έλεγε 122 € (ενώ τώρα 158€) και 9 εναπομέιναντα κομμάτια, σε σχέση με τώρα που αναγράφεται 34

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμη και να ανοίγονται τα πάντα αποστολή από ευρωπαϊκή ένωση δεν πληρώνεις τελωνείο, τώρα αν επέλεξες nl post και το έστειλαν με NL post από Κίνα φαίνεται πάνω στο δέμα ότι προέρχεται από Κίνα οπότε πληρώνεις, το banggood με priority line στέλνει με NL post αλλά πάνω στο δέμα δεν φαίνεται τίποτα για Κίνα ούτε στο τρακινγκ

 

Παίδες, έχω μπερδευτεί.

Παλιότερα, ήθελε μόνο priority line από αποθήκη Κίνας ενώ τώρα θέλει priority ακόμα κι αν επιλέξεις ευρωπαϊκή αποθήκη;

Τι ισχύει; Αυτό που αναφέρει ο daitalos... Με μπέρδεψε, οι απαντήσεις των άλλων μελών περισσότερο.

Παλιά, πχ αν είχες παραγγείλει από ευρωπαική αποθήκη δεν ήθελε priority; έτσι την πάτησε ο daitalos;

Κάπου σας έχασα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή το gearbest είχε βγάλει ένα νέο priority που το ονόμαζε DPΜ με NL post που ήταν πολύ φθηνό και υποτίθεται ότι το είχαν τσεκαρει ότι δεν περνάει τελωνείο, μιλάμε για αγορές από Κίνα, τελικά αποδειχθηκε προβληματικό και τα δέματα μπαίνανε τελωνείο ( εγώ πρόλαβα να πάρω 2 πακέτα το ένα μπήκε τελωνείο το άλλο πέρασε ελεύθερο) και την σταμάτησαν αυτή τη μέθοδο αποστολής.

 

Priority υπάρχει και από Ευρώπη και οι Κίνα, αλλά εσένα σου είναι χρήσιμο μόνο της Κίνας για να αποφύγεις τελωνείο. Από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν μπαίνει τελωνείο. Αλλά μην μπερδεύουμε την Ευρωπαϊκή αποθήκη με το ευρωπαϊκό ταχυδρομείο που μπορεί να δραστηριοποιείται σε όλο τον κόσμο.

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή το gearbest είχε βγάλει ένα νέο priority που το ονόμαζε DPΜ με NL post που ήταν πολύ φθηνό και υποτίθεται ότι το είχαν τσεκαρει ότι δεν περνάει τελωνείο, μιλάμε για αγορές από Κίνα, τελικά αποδειχθηκε προβληματικό και τα δέματα μπαίνανε τελωνείο ( εγώ πρόλαβα να πάρω 2 πακέτα το ένα μπήκε τελωνείο το άλλο πέρασε ελεύθερο) και την σταμάτησαν αυτή τη μέθοδο αποστολής.

 

Priority υπάρχει και από Ευρώπη και οι Κίνα, αλλά εσένα σου είναι χρήσιμο μόνο της Κίνας για να αποφύγεις τελωνείο. Από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν μπαίνει τελωνείο. Αλλά μην μπερδεύουμε την Ευρωπαϊκή αποθήκη με το ευρωπαϊκό ταχυδρομείο που μπορεί να δραστηριοποιείται σε όλο τον κόσμο.

 

Άρα, αν εγώ επιλέξω τελικά να το παραγγείλω από GW4 που απ'ότι είδα είναι Poland, δε χρειάζεται priority line; δεν είναι επίφοβο, μήπως περάσει τελωνείο; είναι σίγουρο αυτό που λες; ότι δηλ αν είναι ευρωπαική αποθήκη δε χρειάζεται priority line. Γιατί, κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι η Gearbest άλλαξε πολιτική κι αν θέλουμε να αποφύγουμε τελωνείο και επιπλέον δασμούς, επιλέγουμε priority line ακόμα κι αν η αγορά είναι απο ευρωπαϊκή αποθήκη.

κάποιος ρε παιδιά, που να αγόρασε τώρα "στα κοντά" το εν λόγω tablet;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν εγώ επιλέξω τελικά να το παραγγείλω από GW4 που απ'ότι είδα είναι Poland, δε χρειάζεται priority line; δεν είναι επίφοβο, μήπως περάσει τελωνείο; είναι σίγουρο αυτό που λες; ότι δηλ αν είναι ευρωπαική αποθήκη δε χρειάζεται priority line. Γιατί, κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι η Gearbest άλλαξε πολιτική κι αν θέλουμε να αποφύγουμε τελωνείο και επιπλέον δασμούς, επιλέγουμε priority line ακόμα κι αν η αγορά είναι απο ευρωπαϊκή αποθήκη.

κάποιος ρε παιδιά, που να αγόρασε τώρα "στα κοντά" το εν λόγω tablet;

 

Ευχαριστώ.

Οποιαδήποτε αγορά από Ευρώπη δεν έχει φόρους και τέλη. Ο τρόπος αποστολής αφορά μόνο την ταχύτητα καθώς με ποια ταχυδρομική υπηρεσία θα έρθει το δέμα στα χέρια σου. Σαν να αγοράζεις από Ελλάδα και να επιλέγεις ως τρόπο αποστολής απλό ταχυδρομείο ή την Α ή την β courier.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω αυτο, ψωνιζω εδω και χρονια απ εξω...Απλα επειδη η αγορα ηταν κατω των 150 ευρω και για να αποφυγω τα 20-22 περιπου ευρω δεν εκανα χρηση του priority line νομιζοντας πως ισως περασει βλεποντας το NL & ολλανδια στο τελωνειο αλλα μαλλον ατυχησα & ανοιχθηκε...Τους εστειλα χθες τιμολογιο που μου ειστειλε το gearbest με τιμη 120 ευρω & αναγραφει απλα NL πανω χωρις να αναφερει πουθενα αποθηκη κινας , καθως και τα screenshots αγορας οπου κι εκει δεν φαινεται καπου αποθηκη κινας παρα μονο το NL , και θα δουμε τελικα αν με χρεωσουν και ποσο (το ποσο ειναι κατω των 150 ευρω & ισως τη γλυτωσω με καποιο μικρο ποσο στην ασχημη)
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό που θα χρεωθείς είναι ΦΠΑ 120X24%=28,80€ και τέλη 15€. σύνολο 43,80€ με τη προυπόθεση ότι θα αποδεχθούν το αποδεικτικό που τους έστειλες.:(
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ την προσφορά του gearbest που σου επιστρέφει τους φόρους του τελωνείου

https://gearbestgreece.com/promotions/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ac-gearbest-%ce%b4%cf%8e%cf%81%ce%bf-%cf%84%ce%bf-%cf%84%ce%b5%ce%bb%cf%89%ce%bd%ce%b5%ce%af%ce%bf/

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου απαντησαν τελικα σημερα μεσω mail οτι το δεμα μου εκτελωνιστηκε και προωθειται μεσω ΕΛΤΑ στο τοπικο ταχυδρομειο...Δεν αναφερουν ομως πουθενα τυχον φορους κλπ

Θα δειξει στο τελος οταν παω στο τοπικο αν τελικα γλυτωσω και το ΦΠΑ αν βεβαια εχουν δεχθει την αποστολη ως ευρωπαικη αποθηκη , η θα φυγει το 50αρικο...

Το καλο ειναι οτι σε κανενα απο τα αποδεικτικα, τιμολογιο & screenshots αγορας δεν αναφερεται πουθενα αποθηκη κινας αλλα μονο αποθηκη NL Ολλανδια..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τη νέα TWRP 3.2.1 -0 για F&X μοντέλα σε αρχεία img & qpst

Μόλις βρω ευκαιρία ίσως σήμερα η αύριο θα τις ανεβάσω στο xda & θα δώσω το link να τη πάρετε όσοι θέλετε...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινετε εδω στο XDA : https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=75860651&postcount=170

 

Παρτε την εκδοση που θελετε η απο Mediafire η Mega Cloud ...Υπαρχει σε δυο αρχεια(img & qpst) αναλογως τι εγκατασταση επιθυμει ο καθενας & αν ηδη εχει εγκατεστημενη τη προηγουμενη εκδοση η οχι...

Ανοιξτε το Link που υπαρχει στο xda στον Chrome browser και διαβαστε καλα τι προτεινει ο προγραμματιστης (ειναι κινεζικο site)

 

__Αν υπαρξει προβλημα (bootloop κλπ) που δεν νομιζω αν ακολουθηθει σωστα η διαδικασια, η για drivers κλπ μπορει οποιος θελει να δει εδω :

https://forum.xda-developers.com/android/development/lenovo-p8-tb-8703f-wifi-how-to-flash-t3720621

 

Oλες οι Version του QPST υπαρχουν εδω : https://androidmtk.com/download-qpst-flash-tool

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν εγώ επιλέξω τελικά να το παραγγείλω από GW4 που απ'ότι είδα είναι Poland, δε χρειάζεται priority line; δεν είναι επίφοβο, μήπως περάσει τελωνείο; είναι σίγουρο αυτό που λες; ότι δηλ αν είναι ευρωπαική αποθήκη δε χρειάζεται priority line. Γιατί, κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι η Gearbest άλλαξε πολιτική κι αν θέλουμε να αποφύγουμε τελωνείο και επιπλέον δασμούς, επιλέγουμε priority line ακόμα κι αν η αγορά είναι απο ευρωπαϊκή αποθήκη.

κάποιος ρε παιδιά, που να αγόρασε τώρα "στα κοντά" το εν λόγω tablet;

Ευχαριστώ.

Από Ευρωπαϊκή αποθήκη ΔΕΝ πληρώνεις τελωνείο, με όποιο τρόπο και αν επιλέξεις

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι αναβαθμίσατε στην τελευταία ΟΤΑ επιβεβαιώνετε πλέον ότι δεν υπάρχουν random reboots; Να το πάρω απόφαση και να κάνω full wipe και στήσιμο από την αρχή αν είναι...
Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις τροπο να ξεμπλοκαρουμε το ταμπλετ με τις ενημερωσεις του playstore;

Ουτε επανεκκινηση πιανει,ουτε εκκαθαριση μεσα απο την εφαρμογη,ουτε τιποτα.

Σε ολα τα αλλα ειμαι σουπερ εκτος απο αυτο.Αχ ρε Λενοβο...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις τροπο να ξεμπλοκαρουμε το ταμπλετ με τις ενημερωσεις του playstore;

Ουτε επανεκκινηση πιανει,ουτε εκκαθαριση μεσα απο την εφαρμογη,ουτε τιποτα.

Σε ολα τα αλλα ειμαι σουπερ εκτος απο αυτο.Αχ ρε Λενοβο...

Τι εννοείς, έχεις την 34 και συνεχίζει αυτό το πρόβλημα; Αν ναι κάνε φορμάτ, αν όχι κάνε αναβάθμιση. Πάντως στη 32 που μου το παρουσίαζε κλείνοντας το play store (δεξί κουμπί, εκκαθάριση εφαρμογών) η εγκατάσταση γινόταν άμεσα. Στη 34 δεν έχω πλέον αυτό το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, έχεις την 34 και συνεχίζει αυτό το πρόβλημα; Αν ναι κάνε φορμάτ, αν όχι κάνε αναβάθμιση. Πάντως στη 32 που μου το παρουσίαζε κλείνοντας το play store (δεξί κουμπί, εκκαθάριση εφαρμογών) η εγκατάσταση γινόταν άμεσα. Στη 34 δεν έχω πλέον αυτό το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω κανει 2 φορες φορματ.Το προβλημα δεν παρουσιαζετε αμεσως.Μπορει να εμφανιστει μετα απο 2 βδομαδες.Και ναι την 34 εχω.

Μαλλον παω για αλλο ενα φορματ...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει 2 φορες φορματ.Το προβλημα δεν παρουσιαζετε αμεσως.Μπορει να εμφανιστει μετα απο 2 βδομαδες.Και ναι την 34 εχω.

Μαλλον παω για αλλο ενα φορματ...

 

περίμενε, δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ή να απενεργοποιήσεις την εφαρμογή Google

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να εγκαταστήσεις τη universal έκδοση του playstore δουλεύει με οποιοδήποτε έκδοση android & συσκευής από kk 4+ / Version: 8.9.30-all [0] [PR] 186535607

__ https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/google-play-store-8-9-30-release/google-play-store-8-9-30-all-0-pr-186535607-android-apk-download/

(Μην κατεβάσεις τη νεότερη 9.2.11 που δείχνει κάτω)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

περίμενε, δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ή να απενεργοποιήσεις την εφαρμογή Google

 

Ειναι το 1ο πραγμα που κανω μετα απο φορματ.

 

δοκίμασε να εγκαταστήσεις τη universal έκδοση του playstore δουλεύει με οποιοδήποτε έκδοση android & συσκευής από kk 4+ / Version: 8.9.30-all [0] [PR] 186535607

__ https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/google-play-store-8-9-30-release/google-play-store-8-9-30-all-0-pr-186535607-android-apk-download/

(Μην κατεβάσεις τη νεότερη 9.2.11 που δείχνει κάτω)

 

Δυστυχως ουτε αυτο δουλεψε..Εχω 10 εφαρμογες που θελουν ενημερωση ,ξεκιναει με την 1η να κατεβαινει και κολλαει στο 100%.Οτι κανει δηλαδη.

Θα κανω παλι φορματ και βλεπουμε.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα αυτο κανει ακριβως. Δεν νομιζω να βοηθαει το φορματ. Λογικα σε καποια αναβαθμιση θα φτιαξει. Η πλακα ειναι οτι μετα απο φορματ και στησιμο απο την αρχη κανει κανονικα ενημερωσεις και μετα απο καμια 10 μερες περιπου ξανακανει τα ιδια. Η προσωρινη ληση ειναι να κανεις εκαθαριση το play store και να τα ξανατρεχεις, τοτε την κανει την ενημερωση και εγκατασταση αλλα για μια εφαρμογη μονο αν εχει και αλλες ενημερωσεις ξανα παλι εκαθαριση και ουτο καθε εξης.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα αυτο κανει ακριβως. Δεν νομιζω να βοηθαει το φορματ. Λογικα σε καποια αναβαθμιση θα φτιαξει. Η πλακα ειναι οτι μετα απο φορματ και στησιμο απο την αρχη κανει κανονικα ενημερωσεις και μετα απο καμια 10 μερες περιπου ξανακανει τα ιδια. Η προσωρινη ληση ειναι να κανεις εκαθαριση το play store και να τα ξανατρεχεις, τοτε την κανει την ενημερωση και εγκατασταση αλλα για μια εφαρμογη μονο αν εχει και αλλες ενημερωσεις ξανα παλι εκαθαριση και ουτο καθε εξης.

 

Αυτο ακριβως παθαινω κι εγω.

Το διατυπωσες καλυτερα απο μενα.Εκανα φορματ τωρα,εβγαλα και την καρτα micro sd που εχω μια μικρη υποψια οτι το προκαλει εκεινη γιατι την εβαζα ως εσωτερικη αποθηκευση κι εγκαθιστουσε κι εκει εφαρμογες.

Αναβαθμιση και λενοβο ειναι μια σχεση μαρτυριο οποτε κρατα μικρο καλαθι...

Το βλεπω πως τα παει και βλεπουμε...Μπορει να φαει και πουλημα οπως οτι λενοβο εχω αγορασει μεχρι στιγμης.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε μπορείτε να ψηφίσετε και στη δημοσκόπηση που υπάρχει στο thread που άνοιξα στο XDA όπου υπάρχουν όλα τα Link τής νέας TWRP 3.2.1-0 (F+X) ...

Είναι και μια πίεση στη Lenovo (βλέπουν τα πάντα & παίρνουν πολύ σοβαρά τις γνώμες των χρηστών στο XDA λόγω μεγάλης προσβασιμότητας!)

Εδώ : https://forum.xda-developers.com/android/development/links-t3764658

(Το ερώτημα που υπάρχει είναι αν είστε ικανοποιημένοι με τα updates που δίνει η Lenovo στις Roms τών P8 )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα αν και δεν πιστευω οτι ειμαστε πολλοι οι καυοχοι παγκοσμιως για να τους ταρακουνησουμε...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ποσταρα το thread & τη δημοσκόπηση , θα ψηφίσουν αρκετοί...

Αυτό που βλέπω ψήφισαν 4 έως τώρα και οι 4 δυσαρεστημένοι! (και εσύ μαζί)

Τους πονάει σε sites με κύρος τύπου xda που μπαίνουν εκατομμύρια χρήστες να βλέπουν τέτοια αποτελέσματα μη νομίζεις ότι δεν τους ενδιαφέρει ή τα περνάνε στο ντουκου κάτι τέτοια... Καλό είναι αυτό, ίσως βάλουν μυαλό στη πορεία αν βλέπουν πολλούς χρήστες δυσαρεστημένους.. Είδες τι έπαθε η LG οι εποχές άλλαξαν κανένας χρήστης δεν είναι δεδομένος υπάρχουν πλέον εκατοντάδες επιλογές και εταιρεία που δεν υποστηρίζει τις συσκευές της όπως πρέπει θα πατώνει στο μέλλον!

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...