Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το factory reset δεν το γλύτωσε! Το έστησα από την αρχή και τώρα φοράει την S000034_180109_ROW

Δεν έχω επανεκκινήσεις για την ώρα όμως το tablet δεν είναι όσο smooth ήταν. Σαν να σκαλώνει κατά διαστήματα.

Και είναι και το άλλο. Κατεβάζοντας εφαρμογές στο Play Store κολλάνε στο 100% και μόνο μετά από αρκετή ώρα για κάποιο λόγο ξεκολλάνε και ολοκληρώνεται η εκατάσταση!!

Αυτό το έκανε όταν χθες το βράδυ που έκανα το factory reset άρχισε να περνάει μόνο του τις εφαρμογές που είχε πριν η φίλη μέσα. Κάποια στιγμή έγραψε ότι η εφαρμογή Google έχει σταματήσει και μετά από λίγο ότι και οι Υπηρεσίες Google Play έχουν σταματήσει. Από εκείνη τη στιγμή το κάνει αυτό. Οι υπόλοιπες εφαρμογές δεν προχωρούσαν γιατί είχε κολλήσει μία στο 100%. Το άφησα το βράδυ ανοιχτό και το πρωί είδα ότι είχε ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και των υπολοίπων 16 εφαρμογών.

Έχω κάνει διαγραφή προσωρινής μνήμης και δεδομένων σε Play Store και Υπηρεσίες Google Play αλλά το κάνει και πάλι! Τα νεύρα μου!

Θα κάνω μία διαγραφή του λογαριασμού Google και αν δεν γίνει ξανά factory reset..... :(

 

-----προσθήκη λύσης 35 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου μηνύματος-----

 

Τελικά πριν κάνω αυτά τα βήματα έκανα ένα wipe cache από recovery το οποίο όμως δεν βοήθησε τελικά

Βρήκα όμως στο Google Play Help Forum έναν τύπο που το έλυσε απενεργοποιώντας την εφαρμογή Google

Παιδιά, το δοκίμασα και δούλεψε! :yahoo:

Η ίδια η εφαρμογή της Google δημιουργούσε το πρόβλημα, αν είναι δυνατόν!

Άντε πάμε γι' άλλα

 

Τα ιδια ακριβως και σε μενα. Το μεγαλυτερο προβλημα του tablet ειναι οτι κανει σκαλοματακια αρκετα συχνα παντου και στα video αλλα και σε στα μενου του και στην πλοηγηση. Το προβλημα με τις ενημερωσεις υπαρχει που φτανουν στο 100% κσι πρεπει να να κλεινω και να καθαριζω την εφαμογη play store και μετα να την ξανα ανοιγω (Αυτο εννοεις που λες "απενοργοποιωντας την εφαρμογη" για καντο ποιο λιανα.

Τωρα εχω την S000034 αλλα και στην 32 τα εκανε αυτα. Υπαρχει τροπος να περασουμε σε μια ποιο παλια και πως.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ μέσω gearbest και το περιμένω. Διαβασα οτι εχει πολλα θεματα, Τι πρέπει να κάνει κάποιος όταν το ανοίξει για να μην έχει θέματα, επανεκκινησεων και κολληματων, αποφυγη των update?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ μέσω gearbest και το περιμένω. Διαβασα οτι εχει πολλα θεματα, Τι πρέπει να κάνει κάποιος όταν το ανοίξει για να μην έχει θέματα, επανεκκινησεων και κολληματων, αποφυγη των update?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά δεν έχω κάνει καμία αναβάθμιση ,δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά ίσως να μην είναι και η πιο ενδεδειγμένη λύση αυτή.

Θα ήταν ενδιαφέρον στατιστικό αν ξέραμε για όσους έχουν θέμα επανεκκινήσεων από ποιο κατάστημα έγινε η αγορά της ταμπλέτας,αν προχώρησαν σε αναβαθμίσεις κλπ.

Παρατηρώ ότι οι πιο πολλοί έχουν αγοράσει από GB.Προσωπικά αγόρασα από BG.Πιθανόν όμως και αυτό δεν παίζει κάνενα ρόλο.

 

Στην υποδοχή της Sd ,αν τοποθετηθεί κάρτα sim(αναφέρομαι για το μοντέλο TB8307F-non LTE) θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα;

ΕΠίσης σε ενδεχόμενο αναγνώστη καρτών ...αν συνδεθεί με Sim υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με δεδομένα το τάμπλετ;

Βεβαίως πάντα υπάρχει η λύση σύνδεσης με κινητό το οποίο θα λαμβάνει δεδομένα και θα τα μεταφέρει μέσω wifi στην ταμπλέτα όποτε και διάφορες λειτουργίες (gps) θα είναι απολύτως πρακτικές αλλά από περιέργεια ,αν τοποθετηθεί μια σιμ στην sd υποδοχή θα γίνει κάτι...;

 

 

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=--=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Eπίσης κάποια βοήθεια σχετικά με την εγκατάσταση Android Debug Bridge (ADB)

Μπορείς να δεις εδώ τον τρόπο : https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/

Κατεβάζω κανονικά το αρχείο ,αποσυμπιέζω αλλά δεν γίνεται κάποια εγκατάσταση.

Edited by Nonserious
Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερες εργασιες στα android (εντολες, Logs, κλπ) κανονικα χρειαζεται το sdk + Java , επειδη ειναι μεγαλο αρχειο μπορεις με το minimal adb & fastboot εδω: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790

η εδω (διαβασε καλα πρωτα) : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

Aν το pc αναγνωριζει σωστα τη συσκευη (mtp) μπορεις απλα & απο cmd/terminal (διαχειριστης) χτυπωντας : 1) adb devices 2) adb shell _Mετα κανε copy/paste το : pm uninstall -k --user 0 (προσθετοντας στη συνεχεια τη διαδρομη του αρχειου της εφαρμογης που θα σου δειξει ο App Inspector (πχ για την αφαιρεση του hangouts οπως φαινεται και στη φωτο χτυπαμε

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.talk + enter ) η εντολη com.android.google.talk ειναι λαθος στη φωτο, πιο κατω το διορθωνει...Πρεπει να χτυπησεις ακριβως οτι σου δειχνει ο app Inspector ....(αν η συσκευη ειναι root,μετα τη δευτερη εντολη adb shell , χτυπας απλα su + enter & συνεχιζεις κανονικα εφοσον πηρες δικαιωματα...θα δεις & την ειδοποιηση στη συσκευη)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως και σε μενα. Το μεγαλυτερο προβλημα του tablet ειναι οτι κανει σκαλοματακια αρκετα συχνα παντου και στα video αλλα και σε στα μενου του και στην πλοηγηση. Το προβλημα με τις ενημερωσεις υπαρχει που φτανουν στο 100% κσι πρεπει να να κλεινω και να καθαριζω την εφαμογη play store και μετα να την ξανα ανοιγω (Αυτο εννοεις που λες "απενοργοποιωντας την εφαρμογη" για καντο ποιο λιανα.

Τωρα εχω την S000034 αλλα και στην 32 τα εκανε αυτα. Υπαρχει τροπος να περασουμε σε μια ποιο παλια και πως.

 

Νομίζω ότι αν κάνεις απενεργοποίηση την συγκεκριμένη εφαρμογή θα είσαι κομπλέ ή ακόμα και κατάργηση των τελευταίων ενημερώσεων

Θα πας στις Εφαρμογές και θα βρεις την Εφαρμογή Google. Θα την ανοίξεις και θα δεις τις επιλογές που σου δίνει. Επειδή δεν το έχω τώρα δεν μπορώ να δω τι ακριβώς γράφει αλλά θα το καταλάβεις

Επίσης αν θέλεις βρες την εφαρμογή στο Play Store και διάβασε τα σχόλια χρηστών που έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με εμάς!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα με το play store που φτάνει στο 100% και μετά κολλάει μέχρι να το κλείσεις και να το ξαναανοίξεις είχα δει ότι στο ρώσικο forum είχαν βρει λύση.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με τις εξουσιοδοτήσεις εκτέλεσης της εφαρμογής του play store.

Θα ψάξω να το βρω και θα το κάνω post

Link to comment
Share on other sites

Για το playstore όσοι έχουν προβλήματα μπορούν να δοκιμάσουν με την τελευταία πάντα έκδοση (universal) εδώ : https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/google-play-store-8-9-23-release/google-play-store-8-9-23-all-0-pr-184601330-android-apk-download/

Και έχοντας στη συσκευή τις τελευταίες beta υπηρεσίες google

Κάντε απλά μία δοκιμή να δείτε αν λύνει το πρόβλημα...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να λυθουν τα προβληματα ειδικα τα σκαλοματακια που κανει γιατι εχω ξενερωσει.

 

Δοκίμασες να κάνεις αυτό που σου είπα για την εφαρμογή Google και δεν λύθηκε; θα σταματήσουν και τα σκαλωματάκια

Εμένα μου το έκανε και σε ένα Nubia M2 που πήρα για φίλο και με αυτόν τον τρόπο λύθηκε και σε αυτό

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερες εργασιες στα android (εντολες, Logs, κλπ) κανονικα χρειαζεται το sdk + Java , επειδη ειναι μεγαλο αρχειο μπορεις με το minimal adb & fastboot εδω: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790

η εδω (διαβασε καλα πρωτα) : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

Aν το pc αναγνωριζει σωστα τη συσκευη (mtp) μπορεις απλα & απο cmd/terminal (διαχειριστης) χτυπωντας : 1) adb devices 2) adb shell _Mετα κανε copy/paste το : pm uninstall -k --user 0 (προσθετοντας στη συνεχεια τη διαδρομη του αρχειου της εφαρμογης που θα σου δειξει ο App Inspector (πχ για την αφαιρεση του hangouts οπως φαινεται και στη φωτο χτυπαμε

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.talk + enter ) η εντολη com.android.google.talk ειναι λαθος στη φωτο, πιο κατω το διορθωνει...Πρεπει να χτυπησεις ακριβως οτι σου δειχνει ο app Inspector ....(αν η συσκευη ειναι root,μετα τη δευτερη εντολη adb shell , χτυπας απλα su + enter & συνεχιζεις κανονικα εφοσον πηρες δικαιωματα...θα δεις & την ειδοποιηση στη συσκευη)

 

 

 

Το έκανα ,πολύτιμες πληροφορίες!

α)Απενεργοποίησα hangouts,gmail.Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για εφαρμογές τις οποίες αν απεγκαταστήσω δεν θα υπάρξει

κάποιο θέμα;

 

β)Υπάρχει πρόταση για κάποια γραφίδα η οποία να είναι συμβατή με το τάμπλετ;Έχω αγοράσει μια αλλά δεν λειτουργεί.Πρέπει να υπάρχει κάποια συμβατότητα με την οθόνη;

 

γ)Στην εγκατάσταση εφαρμογής του App Inspector εμφανίσθηκε και σ'εμένα το θέμα με την εγκατάσταση της εφαρμογής(έφτασε 100% ,εμφανιζόταν μήνυμα εγκατάστασης και χρειάστηκε επανεκκίνηση για να εμφανισθεί το εικονίδιο της εφαρμογής).

Επεξεργασία:Σε επόμενη εγκατάσταση άλλης εφαρμογής δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

 

δ)Υπάρχει τρόπος αποθήκευσης όλων των ρυθμίσεων του τάμπλετ έτσι ώστε να είναι ομαλή η μετάβαση μετά από μια επαναφορά;

 

Τα βήματα που ακολούθησα για εγκατάσταση adb ήταν:

1)Κατέβασμα της java (απαραίτητη) στον Η/Υ.

2)Κατέβασμα του Minimall adb and fastboot από εδώ(Όσα έβρισκα δεν λειτουργούσαν).

3)Σύνδεση ταμπλέτας με Η/Υ μετά από επανεκκίνηση του για να εμφανισθεί το μήνυμα για εγκατάσταση Lenovo drivers,

προφανώς μετά, έγινε η εγκατάσταση του driver.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε μια πρώτη δοκιμή,αφού συνέδεσα την ταμπλέτα ,άνοιξα την εφαρμογή Adb την οποία είχα εγκαταστήσει και σύμφωνα με τις οδηγίες https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/ πληκτρολόγησα στο παράθυρο που εμφανίστηκε την εντολή adb shell.Έτσι επιβεβαίωσα ότι η ταμπλέτα φαίνεται σωστά στον Η/Υ.

Edited by Nonserious
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις αυτό που σου είπα για την εφαρμογή Google και δεν λύθηκε; θα σταματήσουν και τα σκαλωματάκια

Εμένα μου το έκανε και σε ένα Nubia M2 που πήρα για φίλο και με αυτόν τον τρόπο λύθηκε και σε αυτό

 

Το δοκίμασα και όντως δείχνει να σταμάτησαν ευχαριστώ, απεγκατασταση έκανα και μου έβαλε την εργοστασιακή έκδοση. Κάποια ασυμβατότητα θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και όντως δείχνει να σταμάτησαν ευχαριστώ, απεγκατασταση έκανα και μου έβαλε την εργοστασιακή έκδοση. Κάποια ασυμβατότητα θα υπάρχει.

Μπράβο πολύ ωραία.

Ασυμβατότητα έχει η Google με τον ίδιο της τον εαυτό!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να απενεργοποιησεις οσες εφαρμογες της google σου ειναι αχρηστες & δεν χρησιμοποιεις ...Γραφιδα απο οσο θυμαμαι δεν υποστηριζει η συσκευη αυτη (εχω ενα keyboard - θηκη που ειχα αγορασει οταν ειχα τη συσκευη & ειναι για οποιοδηποτε tablet 8 ιντσων & δουλευει καταπληκτικα..Αν βρισκεσαι κοντα Αθηνα-Πειραια μπορω να στη δωσω δεν τη χρησιμοποιω εφοσον δεν εχω tablet 8 ιντσων,δεν θελω λεφτα)...Για το θεμα με το playstore δοκιμασε να εγκαταστησεις το universal playstore + τις beta υπηρασιες google απο τον πιο πανω συνδεσμο σε απαντηση μου η απο εδω ( https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-store/google-play-store-8-9-23-release/google-play-store-8-9-23-all-0-pr-184601330-android-apk-download/ ) ισως διορθωσει το προβλημα (τις 3-4 προεγκατεστημενες εφαρμογες που εχει το tablet & μπορουν να καταργηθουν γιατι δεν ειναι συστηματος, πχ antivirus - share it κλπ απεγκατεστησε τις καλυτερα , ειδικα antivirus σε android ειναι αχρηστο! & τρωει τζαμπα πορους )

Τι εννοεις αποθηκευση ρυθμισεων? Εφοσον οι επαφες/φωτογραφιες κλπ ειναι συγχρονισμενες με το λογ.google ολα αυτα απανερχονται μετα απο καθε επαναφορα συσκευης & δεν χανονται..Αν μπεις στο "Αντ.ασφ.και επαναφορα" θα δεις πανω πανω να γραφει "Δημ/για αντ/φων ασφαλειας" Ενεργη (το ιδιο στις ρυθμισεις του google drive )

__(στις επιλογες wifi επειδη δεν θυμαμαι, αν υπαρχει η επιλογη για 2.4 / 5 ghz / αυτοματο, δοκιμασε να το βαλεις χειροκινητα στα 2.4 ισως βοηθησει και αυτο στο προβλημα με το σταματημα στο playstore)

__Στις "επιλογες προγραμματιστη" υπαρχουν θα δεις 2 επιλογες πιο κατω, στο "Δικτυωση".. 1) Πιστοποιηση ασυρματης οθονης-Εμφανιση επιλογων για πιστοποιηση ασυρματης οθονης 2) Ενεργοποιηση λεπτομερ.καταγραφης WiFi - Αυξηση επιπεδου καταγ.wifi ,εμφανιση ανα SSID RSSI στο εργαλειο επιλογης wifi

, αυτες τις δυο επιλογες καλυτερα να τις αφησεις ενεργοποιημενες...

__Τα animator πιο κατω, απενεργοποιησε τα εντελως ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω το τελευταιο update των καπου 20mb ,το ταμπλετ δουλευε μια χαρα απο ταχυτητα,περα απο τις επανεκκινησεις και την ειδοποιηση να κλεισω εφαρμογες που δεν ελεγε να φυγει.

Κανω την αναβαθμιση κι ολα εδειχναν τελεια.Σταματησαν τα restarts,κι η ειδοποιηση εφευγε.Μετα απο 2-3 μερεςεπαθε φρικη κι αρχισε τα κολληματα και τα προβληματα που περιεγραψαν τα παιδια.

Οποτε του εκανα ενα hard reset και τωρα δειχνει να εχει στρωσει.Ουτε restarts,ουτε παραξενες ειδοποιησεις,ουτε κολληματα.

Ομως για καποιο λογο δεν μου εγκαθιστα εφαρμογες εκτος store.Ας πουμε θελω να εγκαταστησω το parallel space,αλλα για καποιο λογο δεν με αφηνει απο store.

Την ειχα κατεβασει ομως πριν το update απο apkmirror και δουλευε αψογα.

Τωρα την εχω κατεβασει απο 3 διαφορετικα sites αλλα δεν με αφηνει να την εγκαταστησω.

Μου ανοιγει την καρτελα που βγαινει στην εγκατασταση,αλλα δεν ειναι ενεργοποιημενο ,το κουμπακι "εγκατασταση" ετσι ωστε να το πατησω και να συνεχισει.

 

Εχω απενεργοποιησει την εφαρμογη google,κι εχω ανοιξει τις αγνωστες πηγες.

Επισης root δεν εχω κανει ποτε.

Κατα τα αλλα αψογο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που περιγράφεις με το "ανενεργό" κουμπί εγκατάστασης, μάλλον είναι λόγω κάποιας εφαρμογής με επικάλυψη (όπως το λέει το Android). Δηλ έχεις ενεργή μια εφαρμογή που εμφανίζει κάποιο πλαίσιο (σαν widget ας πούμε) επάνω από την οθόνη (ή στην notification bar). Για λόγους ασφαλείας σε τέτοιες περιπτώσεις το Android 6 απαγορεύει την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός playstore. Γιατί μπορεί κάποια κακόβουλη εφαρμογή να έχει δημιουργήσει κάποιο πλαίσιο που επικαλύπτει την οθόνη και να γράφει κάτι επιθυμητό ή "αθώο" (πχ να δείχνει ένα πλήκτρο που λέει "επανεκκίνηση") αλλά από κάτω να λέει "εγκατάσταση" της τάδε κακόβουλης εφαρμογής και το κρύβει.

Για να μην πολυλογώ :P κοίταξε αν έχεις κάτι ενεργό σαν αυτό, απενεργοποίησέ το κ μετά κάνε την εγκατάσταση που θέλεις. Το τραγικό είναι ότι δε σου το λέει, ότι "δεν γίνεται η εγκατάσταση επειδή υπάρχει λειτουργία επικάλυψης", πρέπει να μυρίσουμε τα δάχτυλά μας! :P

 

Για όσους έχει κολλήματα, μήπως έχετε ενεργοποιημένο το αυτόματο backup της Google (από τις ρυθμίσεις); Σε κινητό το είχα συναντήσει, δεν μπορούσα να βρω γιατί τρώει κολλήματα και τελικά ήταν αυτό, με το που το έκλεισα πήγαινε μια χαρά.

 

Πάντως αν θέλεις δούλεψε το τάμπλετ μετά το hard reset λίγες μέρες και πες μας αν έφυγαν οι επανεκκινήσεις! Τις έχω σιχαθεί πια! (το τελευταίο update δεν το έχω κάνει γιατί είμαι root)

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα το σε Landscape mode & δοκιμασε ξανα να κατεβασεις την εφαρμογή & απενεργοποιησε τις επικαλύψεις...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δυσκολευομαι να βρω την εφαρμογη με τις επικαλυψεις,αυτη θα μπορουσε να ειναι κι ο nova launcher;

3η μερα χωρις κανενα random restart.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δυσκολευομαι να βρω την εφαρμογη με τις επικαλυψεις,αυτη θα μπορουσε να ειναι κι ο nova launcher;

3η μερα χωρις κανενα random restart.

Νομίζω πως ναι. Έχει ο Nova τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις της αρχικής οθόνης.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αποθηκευση ρυθμισεων? Εφοσον οι επαφες/φωτογραφιες κλπ ειναι συγχρονισμενες με το λογ.google ολα αυτα απανερχονται μετα απο καθε επαναφορα συσκευης & δεν χανονται..Αν μπεις στο "Αντ.ασφ.και επαναφορα" θα δεις πανω πανω να γραφει "Δημ/για αντ/φων ασφαλειας" Ενεργη (το ιδιο στις ρυθμισεις του google drive )

_

 

Το είχα απενεργοποιήσει και τώρα το επανενεργοποίησα.Γενικά τις πρώτες μέρες απενεργοποίησα πολλά.Το Mcf:X ήταν η πρώτη εφαρμογή που διέγραψα...

 

Για την γραφίδα έχω δει σε κάποιους πωλητές από ebay ότι δίνουν θήκη μαζί με γραφίδα και στα σχολία αναφερούν πως είναι λειτουργική.Εάν προβώ σε αγορά θα ενημερώσω για το αν όντως κάποια γραφίδα δουλεύει κανονικά.

 

 

Σχετικά με τη θήκη-πληκτρολόγιο αν θέλεις ενημέρωσε για το όνομά της ή το κατάστημα από το οποίο την αγόρασες σε περίπτωση που γίνει κάποια αγορά στο μέλλον.Εννοείται να την κρατήσεις,δεν έχεις τώρα 8' μπορεί να έχεις στο μέλλον.

Edited by Nonserious
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δυσκολευομαι να βρω την εφαρμογη με τις επικαλυψεις,αυτη θα μπορουσε να ειναι κι ο nova launcher;

3η μερα χωρις κανενα random restart.

Μπα, με Nova είμαι και σε κινητό κ σε τάμπλετ κ δεν είναι αυτό. Μήπως έχεις καμιά εφαρμογή που κάνει την οθόνη πχ πιο "φιλική" στα μάτια; Κάποια που ρυθμίζει φωτεινότητα/ χρώματα κλπ; Την είχα πατήσει με τέτοια εφαρμογή και έψαχνα...

 

ΥΓ: έκανα wipe σε dalvik/art και cache από recovery μήπως και στρώσουν τα reboots. Από εχθές το μεσημέρι είχα τουλάχιστον 4! Μπορεί να είχα κ παραπάνω και δεν το πήρα πρέφα.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα....

Εκανα παλι επαναφορα εργοστασιακων,εσβησα ή απενεργοποιησα ολες τις εφαρμογες που δεν ηθελα,εσβησα ολες τις google εφαρμογες ακομα και το gboard,δεν εδωσα προσβασιμοτητα,διαχειριση συσκευης σε καμια εφαρμογη,αλλα και παλι δεν με αφηνει.

Εκανα ποσα restarts και το ειχα και σε landscape και ορθιο.

Τιποτα!

Μετα την αναβαθμιση δεν με αφηνει να εγκαταστησω εφαρμογη εκτος store.

Α ρε lenovo...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα μπορει να προερχεται απο πολλους & διαφορους λογους....πχ Εχεις καποια εφαρμογη "μπλε φωτος"? Απενεργοποιησε τη & δοκιμασε παλι (οι "αγνωστες πηγες" εννοειται παντα στο ON)..Εχεις καποια εφαρμογη antivirus? Απενεργοποιησε τη (απεγκατασταση καλυτερα) & ξαναδοκιμασε

Στις επιλογες οθονης που θυμαμαι ειχε το Lenovo, βαλτο στο προτοτυπο/default & δοκιμασε παλι...

Πηγαινε στις ρυθμισεις > google & απενεργοποιησε προσωρινα τουλαχιστον το play protect - σαρωση κλπ & ασφαλεια > διαχειριστες τον διαχειριστη της google Off & δικιμασε παλι...

Συνηθως ευθυνεται καποια αλλη εφαρμογη για αυτο

(Αν μπεις ρυθμισεις > εφαρμογες > Ειδικη προσβαση > Σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες δες αν το playstore η οι υπηρεσιες google play ειναι στο ON & απενεργοποιησε & δοκιμασε παλι)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Tη θηκη-keyboard αυτη την ειχα παρει 15 ευρω & κανει σχεδον για καθε tablet 8'....To tablet που φαινεται σε μια-δυο απο τις φωτο ειναι το Nexus9 & δεν λειτουργει(και χωραει με το ζορι ειναι 9 ιντσων,και εχει ειδικο keyboard )

Eπειδη εδω δεν μπορω να ανεβασω τιποτα εδω και 2 χρονια δες το εδω: https://photos.app.goo.gl/PjgebKBVty2kuK732

Στο Lenovo λειτουργουσε πολυ καλα...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα μπορει να προερχεται απο πολλους & διαφορους λογους....πχ Εχεις καποια εφαρμογη "μπλε φωτος"? Απενεργοποιησε τη & δοκιμασε παλι (οι "αγνωστες πηγες" εννοειται παντα στο ON)..Εχεις καποια εφαρμογη antivirus? Απενεργοποιησε τη (απεγκατασταση καλυτερα) & ξαναδοκιμασε

Στις επιλογες οθονης που θυμαμαι ειχε το Lenovo, βαλτο στο προτοτυπο/default & δοκιμασε παλι...

Πηγαινε στις ρυθμισεις > google & απενεργοποιησε προσωρινα τουλαχιστον το play protect - σαρωση κλπ & ασφαλεια > διαχειριστες τον διαχειριστη της google Off & δικιμασε παλι...

Συνηθως ευθυνεται καποια αλλη εφαρμογη για αυτο

(Αν μπεις ρυθμισεις > εφαρμογες > Ειδικη προσβαση > Σχεδιαση πανω απο αλλες εφαρμογες δες αν το playstore η οι υπηρεσιες google play ειναι στο ON & απενεργοποιησε & δοκιμασε παλι)

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια.

Όχι δεν έχω βάλει καμία εφαρμογή, το έχω γυμνό. Έσβησα όπως έγραψα πιο πριν ότι δεν ήθελα.

Τα δοκίμασα όλα όσα έγραψες χτες βράδυ αλλά και πάλι τζίφος..Στο σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογες-playstore δεν με αφήνει να το αλλάξω, είναι ενεργό.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει αλλά οκ δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοηθεια!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...Απλα να ξερεις πως πιθανοτατα καποια τριτη εφαρμογη παρεμβαινει ισως και δημιουργει ολο αυτο το προβλημα.Αν πχ εχεις τον Nova Launcher ως διαχειριστη μπορει να ευθυνεται κι αυτο ακομη, η καποια αλλη εφαρμογη..Χρειαζονται δοκιμες μεχρι να βρεις τη λυση δεν νομιζω να φταει το update,ισως απο συμπτωση...

(μπορεις να δοκιμασεις να αφαιρεσεις τον λογ.google , να τον προσθεσεις ξανα και να δοκιμασεις παλι,οπως και την καταργηση των ενημερωσεων του playstore προσωρινα & δοκιμασε παλι,νομιζω τελικα θα βρεις τη λυση)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...