Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τιποτα...Απλα να ξερεις πως πιθανοτατα καποια τριτη εφαρμογη παρεμβαινει ισως και δημιουργει ολο αυτο το προβλημα.Αν πχ εχεις τον Nova Launcher ως διαχειριστη μπορει να ευθυνεται κι αυτο ακομη, η καποια αλλη εφαρμογη..Χρειαζονται δοκιμες μεχρι να βρεις τη λυση δεν νομιζω να φταει το update,ισως απο συμπτωση...

(μπορεις να δοκιμασεις να αφαιρεσεις τον λογ.google , να τον προσθεσεις ξανα και να δοκιμασεις παλι,οπως και την καταργηση των ενημερωσεων του playstore προσωρινα & δοκιμασε παλι,νομιζω τελικα θα βρεις τη λυση)

 

Μα ειναι μετα απο επαναφορα ολα αυτα χωρις να υπαρχει ουτε μια εφαρμογη μεσα κατεβασμενη απο sore.Ειναι τελειως γυμνο το ταμπλετ.

Το να βγαλω τον λογαριασμο δεν το δοκιμασα οποτε μολις σχολασω θα κανω κι αυτο.

Ισως στο μελλον φτιαξει μονο του....

Το καλο ειναι οτι δεν βαζω σπασμενες εφαρμογες οποτε το parallel space ειναι η μοναδικη που χρειαζομαι,κι αυτο γιατι δεν με αφηνει λογω ασυμβατοτητας οπως γραφει να την βαλω απο το store.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα χωρις επιτυχια.

Το parallel space δεν θελει να μπει, αλλα ευτυχως ειναι το μονο προβλημα μου.

Εχει θεμα με αυτη την εφαρμογη μετα το update γιατι ας πουμε το terrarium που εβαλα εκτος store εγκατασταθηκε μια χαρα.

Μετα απο καποιες μερες χρησεις του ταμπλετ μετα το προσφατο upadate κι αφου εγινε hard reset, δεν εχω ουτε ενα random restart, κι ουτε πια μου πεταει το μηνυμα για τις εφαρμογες που κανουν autostart.

Η εμπειρια χρησης ειναι αυτη που πςριμενα οταν το αγορασα! Επιτελους!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω το τελευταιο update των καπου 20mb ,το ταμπλετ δουλευε μια χαρα απο ταχυτητα,περα απο τις επανεκκινησεις και την ειδοποιηση να κλεισω εφαρμογες που δεν ελεγε να φυγει.

Κανω την αναβαθμιση κι ολα εδειχναν τελεια.Σταματησαν τα restarts,κι η ειδοποιηση εφευγε.Μετα απο 2-3 μερεςεπαθε φρικη κι αρχισε τα κολληματα και τα προβληματα που περιεγραψαν τα παιδια.

Οποτε του εκανα ενα hard reset και τωρα δειχνει να εχει στρωσει.Ουτε restarts,ουτε παραξενες ειδοποιησεις,ουτε κολληματα.

Ομως για καποιο λογο δεν μου εγκαθιστα εφαρμογες εκτος store.Ας πουμε θελω να εγκαταστησω το parallel space,αλλα για καποιο λογο δεν με αφηνει απο store.

Την ειχα κατεβασει ομως πριν το update απο apkmirror και δουλευε αψογα.

Τωρα την εχω κατεβασει απο 3 διαφορετικα sites αλλα δεν με αφηνει να την εγκαταστησω.

Μου ανοιγει την καρτελα που βγαινει στην εγκατασταση,αλλα δεν ειναι ενεργοποιημενο ,το κουμπακι "εγκατασταση" ετσι ωστε να το πατησω και να συνεχισει.

 

Εχω απενεργοποιησει την εφαρμογη google,κι εχω ανοιξει τις αγνωστες πηγες.

Επισης root δεν εχω κανει ποτε.

Κατα τα αλλα αψογο.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου στο XDA κάποιον να λέει ότι την ώρα που το κουμπί "εγκατάσταση" ήταν ανενεργό , με απλό κλείσιμο και άνοιγμα της οθόνης το κουμπί ήταν ενεργό!

Για δοκίμασε...

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου στο XDA κάποιον να λέει ότι την ώρα που το κουμπί "εγκατάσταση" ήταν ανενεργό , με απλό κλείσιμο και άνοιγμα της οθόνης το κουμπί ήταν ενεργό!

Για δοκίμασε...

Ειναι κουφο,τρελο,παραξενο κτλ. Αλλα επιασε!

Εγινε εγκατασταση επιτελους!

Να σαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω πολυ!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση είναι πλέον; η S000036;

Δεν έχω κάνει OTA γιατί είμαι root. Με έχει εκνευρίσει αφάνταστα με τα reboots. Γίνονται 4-5 τη μέρα, πολλές φορές όταν πχ πατάς σε ειδοποίηση, πάει να ανοίξει η εφαρμογή, τρώει κόλλημα για 15 δευτερόλεπτα και κάνει reboot.

Μακάρι να λύθηκε με την 36, αν και αυτό με την εγκατάσταση είναι κι άλλο bug και πρέπει να λυθεί. Επίσης ξέρει κάποιος να δοκιμάσει αν ξεκλείδωσαν τον bootloader πλέον; (προσοχή υπάρχει κίνδυνος να γίνει factory reset, αν υπάρχει κάποιος που δοκιμάζει φρέσκο full wipe και flash καλοδεχούμενο!).

Link to comment
Share on other sites

Έχω τοποθετήσει κάρτα Sd η οποία λειτουργεί κανονικά,την έχω ρυθμίσει ως εξωτερική.Μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές σε αυτήν

ή θα πρέπει να λειτουργεί ως εσωτερική;

 

Στην περίπτωση επιλογής ως εσωτερικής της καρτάς Sd,εάν την τοποθετήσω σε άλλη συσκευή θα πρέπει να να φορμαριστεί για να δω τα αρχεία που έχει μέσα;

 

Τα δεδομένα/πρόοδος από παιχνίδια τα οποία είναι αποθηκευμένα στην εωτερική μνήμη μπορώ να τα μεταφέρω στην κάρτα Sd εφ'όσον την ρυθμίσω να λειτουργεί ως εσωτερική;;

 

 

Επιπλέον όποιος γνωρίζει,κάποιες λπτομέρειες σχετικά με λειτουργίες από τις επιλογές προγραμματιστή και συγκεκριμένα:

1)Κλίμακα κίνησης παραθύρου

2)Κλίμακα κίνησης μετάβασης

3)Κλίμακα διαρ.Animator

4)Προσομοίωση δεύτερων προβολών

 

 

 

Τις πρώτες επιλογές τις απενεργοποιήσει και υπάρχει αισθητή διαφορά στην απόκριση γενικότερα,υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση της μπαταρίας έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Οσες επιτρεπει τη μεταφορα τους ο προγραμ/της τους μπορεις να τις μεταφερειες στην SD...Για να τη χρησιμοποιησεις ως εσωτερικη (SD as Internal δηλαδη) θα χρειαστει format πρωτα ως τετοια ..Για να τη χρησιμοποιησεις ξανα μετα σε οποιαδηποτε συσκευη θα χρειαστει παλι format οπως αρχικα(απλα ακολουθησε τις οδηγιες)...Τα παιχνιδια & η προοδος τους αποθηκευονται στο '' παιχνιδια play " της google & μπορεις να συνεχισεις απο εκει χωρις να χασεις τιποτα ...Τα 1+2 βαλτα στο 50% , το 3 κλειστο εντελως (σου ξαναειπα να κλεισεις τα animator,εχουν πολυ μεγαλυτερη επιδραση στη ταχυτητα απο τα δυο πρωτα...ειναι σαν να κλεινεις την αναπαραγωγη εφε των windows πχ) ...To 4 αφησε το οπως ηταν σε θεση default , δηλαδη "καμια"...

__Αν τελικα χρησιμοποιησεις το - SD as Internal - φροντισε να εχεις μια παρα πολυ καλη SD με μεγαλη ταχυτητα αναγνωσης /εγγραφης κλπ (ειχα δειξει ποιες χρησιμοποιω σε παλιοτερα post μπορεις να τις βρεις πιο πισω)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Oσοι δεν εχουν πχ τη πληρη εκδοση του Nova Launcher μπορουν αν θελουν να δοκιμασουν με αυτη την εκδοση του Pixel Launcher την τελευταια 3.1 (apk)

Δεν χρειαζεται να γινει εφαρμογη συστηματος για να λειτουργησει, υποστηριζει πακετα εικονοδιων,ειδοποιησεις,καιρο κλπ

Eδω : https://github.com/amirzaidi/Launcher3/releases

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Oσοι δεν εχουν πχ τη πληρη εκδοση του Nova Launcher μπορουν αν θελουν να δοκιμασουν με αυτη την εκδοση του Pixel Launcher την τελευταια 3.1 (apk)

Δεν χρειαζεται να γινει εφαρμογη συστηματος για να λειτουργησει, υποστηριζει πακετα εικονοδιων,ειδοποιησεις,καιρο κλπ

Eδω : https://github.com/amirzaidi/Launcher3/releases

Τον έχω βάλει από την πρώτη μέρα, απίστευτος launcher. Δεν έχει την παραμετροποίηση του νόβα, αλλά πετάει..

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μιάμιση μέρα... κάνει reboot (το είχα δίπλα μου, χωρίς να πειράζω κάτι). Περιμένω, φορτώνει, στο λεπτό μου έρχονται ειδοποιήσεις από twitter (Novartis γαρ), κατεβάζω το notifivation bar, πάω να "διώξω" μια ειδοποίηση, κολλάει για 10 δευτερόλεπτα, ξανακάνει reboot. Τι ωραία που περνάμε στην εξοχή!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μιάμιση μέρα... κάνει reboot (το είχα δίπλα μου, χωρίς να πειράζω κάτι). Περιμένω, φορτώνει, στο λεπτό μου έρχονται ειδοποιήσεις από twitter (Novartis γαρ), κατεβάζω το notifivation bar, πάω να "διώξω" μια ειδοποίηση, κολλάει για 10 δευτερόλεπτα, ξανακάνει reboot. Τι ωραία που περνάμε στην εξοχή!!

 

Να υποθέσω ότι δεν έχεις κάνει το τελευταίο update; Σε μένα πάντως οι επανεκκινήσεις είναι παρελθόν με την τελευταία αναβάθμιση (0036).

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είμαι με την 0032 λόγω root. Αλλά στην αναβάθμιση με ειδοποιεί για την 0034, όχι για την 0036. Εσύ την πέρασες OTA ή χειροκίνητα;
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα την 34 εχει για τελευταια την οποια και φοραω.

Χωρις κανενα restart.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Θα λυνόταν το πρόβλημα και για αυτούς που το έχουνε root αν κυκλοφορούσε και καμιά άλλη stock εκτός της 0031, αλλά ακόμα δεν...

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα την 34 εχει για τελευταια την οποια και φοραω.

Χωρις κανενα restart.

Την 34 έχω και εγώ, και όχι την 36 που εκ παραδρομής έγραψα, χωρίς επανεκκινήσεις.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Θα λυνόταν το πρόβλημα και για αυτούς που το έχουνε root αν κυκλοφορούσε και καμιά άλλη stock εκτός της 0031, αλλά ακόμα δεν...

http://www.mediafire.com/file/762vpzsgyohcs9g/TB-8703F_S000032_171024_ROW_TO_TB-8703F_S000034_180109_ROW_WC5F393784.zip

(Ενημέρωση OTA 8703F (wifi) - TB-8703F_S000034_180109_ROW)

 

δες περισσοτερα στο post #28 : https://forum.xda-developers.com/android/development/lenovo-p8-tb-8703f-wifi-how-to-flash-t3720621

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω πάντως τα καλύτερα για το τάμπλετ. Στα 120 ευρώ που μου βγήκε απο Ευρωπαϊκή αποθήκη δεν νομίζω ότι υπάρχει και άλλο. Πολύ καλή ips χωρίς καθόλου ή σχεδόν καθόλου bleeding και πολύ καλή φωτεινότητα... ΗΧΕΙΑΡΕΣ και dolby atmos. Πάει μπάλα τα πάντα και πολύ smooth με πολύ καλή διαχείριση ram. Μαρεσει και μαρεσει πολύ. Του πήρα και ένα temered από bangood , κάθησε άψογα. Το πίσω υλικό που είμαι γομωδες βοηθάει απίστευτα στο grip. Του έκανα και ρουτ, όλα κομπλέ. Γενικά ολοκληρωμένη εμπειρία που δεν του λείπει τίποτα. Κανένα πρόβλημα με επανεκκίνησεις, κολλήματα κτλ.

 

2 αρνητικά και μόνο. Λόγικα θα μείνει για πάντα στην 6, εμένα δεν με πειράζει. Και τα 16gb rom, που λύνεται πανευκολα με μια γρήγορη 32αρα η κατά προτίμηση μια 64αρα( πιο γρήγορο read-write.)

 

 

Tip:Αν για κάποιο λόγο δεν σας εγκαθιστά τις εφαρμογές από το playstore η αργεί, μόνο μία επαναφορά εργοστασιακών θα κάνει δουλειά. Το έπαθα μετά το rootαρισμα.

 

 

Edit: Ξέχασα τη μπαταρία, σε σερφαρισμα, tapatalk, netflix κτλ γύρω στις 9- 10 ώρες οθόνη με εκπληκτική αναμονή.

Τα παραπάνω + games τύπου minecraft(που παίζει ο μικρός) και κανα room εγώ 7 ώρες περίπου.

 

Τα screenshots είναι από την χρήση που έχω κάνει από σήμερα το πρωί. Δεν είναι τίποτα σημαντικό αλλά ενδεικτικό της καλής μπαταρίας

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

243768ad719a8e9d87db2e4a4702f36e.jpg24f31ac2c50ff37d67981b2c8f05b0d7.jpg

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

 

Μπράβο βρε φίλε, soreos!! :up:

Μπορούν τώρα και αυτοί που έχουν root να την περάσουν για να γλυτώσουν από κολλήματα restarts κλπ

Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, δεν μπορείς να φλασάρεις απλά το zip μέσω TWRP αν είσαι root προς το παρόν. Αν γνωρίζει κάποιος το αντίθετο ας το πει, να γλυτώσω και το full wipe και το στήσιμο!
Link to comment
Share on other sites

Οσες επιτρεπει τη μεταφορα τους ο προγραμ/της τους μπορεις να τις μεταφερειες στην SD...Για να τη χρησιμοποιησεις ως εσωτερικη (SD as Internal δηλαδη) θα χρειαστει format πρωτα ως τετοια ..Για να τη χρησιμοποιησεις ξανα μετα σε οποιαδηποτε συσκευη θα χρειαστει παλι format οπως αρχικα(απλα ακολουθησε τις οδηγιες)...Τα παιχνιδια & η προοδος τους αποθηκευονται στο '' παιχνιδια play " της google & μπορεις να συνεχισεις απο εκει χωρις να χασεις τιποτα ...Τα 1+2 βαλτα στο 50% , το 3 κλειστο εντελως (σου ξαναειπα να κλεισεις τα animator,εχουν πολυ μεγαλυτερη επιδραση στη ταχυτητα απο τα δυο πρωτα...ειναι σαν να κλεινεις την αναπαραγωγη εφε των windows πχ) ...To 4 αφησε το οπως ηταν σε θεση default , δηλαδη "καμια"...

__Αν τελικα χρησιμοποιησεις το - SD as Internal - φροντισε να εχεις μια παρα πολυ καλη SD με μεγαλη ταχυτητα αναγνωσης /εγγραφης κλπ (ειχα δειξει ποιες χρησιμοποιω σε παλιοτερα post μπορεις να τις βρεις πιο πισω)

 

 

Στις εφαρμογές τις οποίες επιτρέπει ο κατασκευαστής τους για τη μεταφορά στην Sd ,πού θα δω την επιλογή αυτή αν τυχόν είναι διαθέσιμη;Όταν θα ξεκινήσει να κατεβαίνει;

 

 

 

Τα παιχνίδια google play ήταν από τις πρώτες εφαρμογές οι οποίες απεγκαταστάθηκαν :X(προσωπική επαφή με android 2.3 επομένως η μετάβαση στο 6 απαιτεί λίγο διάστημα :D ). Ξανά κατέβασα την εφαρμογή,ευελπιστώ ότι από το σημείο αυτό θα έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύσει την όποια πρόοδο έχει γίνει έως τώρα.

 

 

Το animator είχε κλείσει ήδη από την προηγούμενη συνομιλία!Κατά βάση για τα υπόλοιπα ήθελα να μάθω.Δοκίμασα και στο 50% ,αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει τις 1x επιλογές (νομίζω 2η ή 3η κατά σειρά).Η μετάβαση από παράθυρο σε παράθυρο,η επιλογή "πίσω" και η εμφάνιση νέου παραθύρου μετά από επιλογή είναι ταχύτατη!!

 

 

 

Σχετικά με κάρτα,τοποθέτησα Samsung evo plus από το γνωστό shop...Επέλεξα να αναγνωρίζεται ως εξωτερική με το σκεπτικό ότι ανά πάσα στιγμή ,μπορώ να την βγάλω και να προσθέσω νέα πράγματα.Η αγορά της έγινε για αποκλειστική χρήση στο τάμπλετ επομένως μάλλον είναι καλύτερη επιλογή να την έχω ως εσωτερική.Το μόνο μειονέκτημα το οποίο αντιλαμβάνομαι είναι ότι εάν θελήσω να μεταφέρω κάτι από το τάμπλετ σε κάποια άλλη συσκευή,θα πρέπει είτε να χρησιμοποιήσω την λειτουργία OTG είτε να συνδέσω το τάμπλετ μέσω καλωδίου πχ σ'έναν υπολογιστή.ΔΕΝ θα μπορώ δηλαδή να βγάλω την κάρτα SD,να την τοποθετήσω σε κάποιον αντάπτορα και έπειτα να "δω" το εσωτερικό της.

ΙΣχύουν τα παραπάνω;

 

 

 

Τέλος,αν αποφασίσω τώρα να έχω ως εσωτερική την κάρτα,η διαδικασία θα περιλαμβάνει:

Απενεργοποίηση συσκευής

Εξαγωγή της κάρτας

Ενεργοποίηση συσκευής

Απενεργοποίηση

Εισαγωγή Sd

Ενεργοποίηση

 

και μετά,την επιλέγω ως εσωτερική(φορμάρισμα;) και εκκκινεί τις διαδικασίες.Με τις ρυθμίσεις συστήματος που έχω γενικότερα στη συσκευή ,θα αλλάξει κάτι;Φαντάζομαι πως όχι,τα 64 gb θα προστεθούν στα 8 και θα αποτελούν τον νέο χώρο εσωτερικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, δεν μπορείς να φλασάρεις απλά το zip μέσω TWRP αν είσαι root προς το παρόν. Αν γνωρίζει κάποιος το αντίθετο ας το πει, να γλυτώσω και το full wipe και το στήσιμο!

Σωστο..Σε πειραγμενη συσκευη δεν μπορεις να παρεις αμεσως ota ...Γυριζεις πρωτα σε stock το παιρνεις & μετα κανεις παλι οτι θες....(θεωρητικα υπαρχει το flashfire του chain fire αλλα δεν γνωριζω αν υποστηριζεται η συσκευη αυτη & αμφιβαλλω)

δες το εδω : https://forum.xda-developers.com/general/paid-software/flashfire-t3075433

ισως σου χρειαστει στο μελλον & για καποια αλλη συσκευη (πχ nexus η samsung)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε οποιαδήποτε εφαρμογή και πατήσεις πάνω στο αποθηκευτικός χώρος ,αν μεταφέρεται στην SD θα δεις την επιλογή "Αλλαγή" ... Πατάς & ακολουθείς τις οδηγίες (αν δεν υπάρχει η επιλογή "Αλλαγή" αυτό σημαίνει ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν μεταφέρεται)

Αν και δεν παίζω παιχνίδια στην ηλικία μου, πρέπει να μπεις με τον ίδιο λογαριασμό & να αποθηκεύσεις τα νεότερα δεδομένα κάποιου game ή αυτού που θέλεις να αποθηκευτεί.Αν πχ έχεις διαγράψει κάποιο game , όταν στο μέλλον θες το κατεβάζεις με τον ίδιο λογαριασμό google , μπαίνεις στο "παιχνίδια play" και πατάς συνέχιση παιχνιδιού και αρχίζεις από κει που ήταν κλπ

Πολλές custom roms τα δύο πρώτα τα έχουν στο 50% από προεπιλογή ..Αυτά δεν παίζουν τόσο σπουδαίο ρόλο όσο το να έχεις κλείσει τα animator

Όχι δεν μπορείς πλέον όταν χρησιμοποιείς την sd ως εσωτερική να τη χρησιμοποιήσεις σε άλλη συσκευή αν πρώτα δεν την κάνεις πάλι format

Ο χώρος αποθήκευσης αν η συσκευή είναι σωστά ενωμένη φαίνεται στο pc (ίσως με κάποιες μικρές διαφορές & ανάλογα με την έκδοση android κάθε συσκευής)

Γενικά τις Evo Samsung χρησιμοποιώ (και κάποιες kingston ) αν και δεν είναι όλες ίδιες, υπάρχουν κατηγορίες & διαφορές αλλά γενικά είναι γρήγορες & δουλεύουν σωστά (παίζει ρόλο πάντα η ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης.. Κανένα αποσπώμενο αποθηκευτικό μέσο δεν μπορεί να τρέξει οποιαδήποτε εφαρμογή ή παιχνίδι όπως η Internal , αυτός είναι και ο κύριος λόγος που κάθε προγραμματιστής δεν θέλει η εφαρμογή του να τρέχει στην SD)

Τα τελευταία που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω.. Αφού λες την έχεις ήδη ως εσωτερική

Απλά ακολουθείς τις οδηγίες & χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σωστο..Σε πειραγμενη συσκευη δεν μπορεις να παρεις αμεσως ota ...Γυριζεις πρωτα σε stock το παιρνεις & μετα κανεις παλι οτι θες....(θεωρητικα υπαρχει το flashfire του chain fire αλλα δεν γνωριζω αν υποστηριζεται η συσκευη αυτη & αμφιβαλλω)

δες το εδω : https://forum.xda-developers.com/general/paid-software/flashfire-t3075433

ισως σου χρειαστει στο μελλον & για καποια αλλη συσκευη (πχ nexus η samsung)

Για να το ξεκαθαρίσουμε, γιατί με μπερδεύεις που λες για OTA (over the air, δηλ με την αναβάθμιση λογισμικού μέσα από το android):

Λογικό, εφόσον έχεις ρουταρει κ φλασαρει TWRP, δηλ έχεις πειραγμενο partition, να μην γίνεται αναβάθμιση OTA.

Αν όμως φλασαρεις από την TWRP το zip που παρέθεσες παραπανω; θα έχεις πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία που γράφεις δεν τα καταλαβαίνω.. Αφού λες την έχεις ήδη ως εσωτερική

Απλά ακολουθείς τις οδηγίες & χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ...

 

 

 

Κλείνοντας γενικά το κεφάλαιο "θεωρητικών" και εκτιμώντας προσωπικά αλλά πιστεύω και γενικά η υπόλοιπη κοινότητα τις πληροφορίες...

να διασαφηνίσουμε τα περί Sd και χρήση της ως εσωτερική ή εξωτερική.

Όταν τοποθέτησα την Sd για πρώτη φορά,υπήρχε η ερώτηση αν θέλω να λειτουργεί ως εσωτερική μνήμη συστήματος ή ως ξεχωριστή.Άρα νομίζω εδώ εντοπίζεται η διαφορά εσωτερικής-εξωτερικής για την οποία γίνεται λόγος.

Έχω επιλέξει να ΜΗΝ είναι μνήμη συστήματος αλλά ως ξεχωριστή από τη βασική μνήμη.Παρολ'αυτά τις περισσότερες εφαρμογές δεν μπορώ να τις μεταφέρω άρα η κάρτα έχει χάσει την πρακτικότητα της σε μεγάλο βάθμο.Επίσης ήδη έχει εμφανιστεί και το μήνυμα "too many apps in startup" .

Εάν τώρα βγάλω την κάρτα και την ξανά τοποθετήσω ,θα επανεμφανισθεί εκ νέου το ερώτημα από τη συσκευή για χρήση κάρτας ως εσωτερική ή εξωτερική;;Εάν ναι ,θα την επιλέξω ως εσωτερική ,θα γίνει μια γρήγορη διεργασία(=φορμάρισμα ; ) και λογικά θα μπορώ να μεταφέρω το οτιδήποτε στην κάρτα,η οποία πλέον θα είναι στη μνήμη συστήματος;

Edited by Nonserious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...