Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,επειδή σκέφτομαι να το παραγγείλω από gearbest μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ποιο τρόπο(Ποιο warehouse(China,eu3,eu6) και με ποια εταιρία από όλες?)και γενικά αν δεν είναι κόπος μια γνώμη αν αξίζει ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πρίν πάρεις κάποιο ota update να μπεις από recovery και να καθαρίσεις ΜΟΝΟ! την cache & οπωσδήποτε να έχεις πολύ καλό wifi ..Η συσκευή είναι φανερό πώς έχει κάποιο πρόβλημα , ίσως bootloader (αν αυτόν μπορούμε να τον πούμε bootloader) ή και recovery ακόμη (ίσως υπάρχει πρόβλημα με τα μεγέθη των partitions κλπ).. Αυτό το πρόβλημα φυσικά και μπορεί να το παρουσιάσει ξανά στον οποιονδήποτε χρήστη, είναι θέμα τύχης αν συμβεί ή όχι.Η μόνη λύση αν το παρουσιάσει είναι αυτή που ακολούθησε ο πιο πάνω χρήστης (wipe data/factory reset) & το μόνο που απομένει σε περίπτωση που δεν ξεκινάει ούτε έτσι, είναι η εγκατάσταση της stock rom .. Καλού κακού , εχε τα δεδομένα σου συγχρονισμένα με το λογαριασμό google ...(όχι hard reset πρίν την αναβάθμιση, μόνο cache ίσως & μπορεί όποιος θέλει να πάρει το update απλά δημιουργώντας έναν λογαριασμό Lenovo (υπάρχει στη συσκευή) & μετά μπαίνοντας στην επίσημη σελίδα της Lenovo , χτυπώντας τα ακριβή στοιχεία της συσκευής & ακολουθώντας τις οδηγίες έχοντας ενωμένα σωστά συσκευή - pc ) ..Η συσκευή έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή αυτή , το πρόβλημα είναι στη Lenovo , στα update που δίνει υποτίθεται να διορθώσει κάποια πράγματα, και δεν γίνεται να μην ξέρει η εταιρεία ότι πάρα πολλοί χρήστες φωνάζουν για συγκεκριμένα προβλήματα που φαίνεται ομως η Lenovo τα αγνοεί...(είναι πρωτοφανές να μην επιτρέπει το ξεκλείδωμα του bootloader έστω και με έναν τρόπο - διαδικασία που εκείνη θα καθορίσει πχ xiaomi κλπ )
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επειδή σκέφτομαι να το παραγγείλω από gearbest μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με ποιο τρόπο(Ποιο warehouse(China,eu3,eu6) και με ποια εταιρία από όλες?)και γενικά αν δεν είναι κόπος μια γνώμη αν αξίζει ευχαριστω.

Διάβασε τα post #92 σελ.7 , post#68 σελ 5 & post 38 σελ 3 (από gearbest το είχα πάρει)

Υπάρχουν όλα εκεί

Ναι για τα λεφτά αυτά έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πρίν πάρεις κάποιο ota update να μπεις από recovery και να καθαρίσεις ΜΟΝΟ! την cache & οπωσδήποτε να έχεις πολύ καλό wifi ..Η συσκευή είναι φανερό πώς έχει κάποιο πρόβλημα , ίσως bootloader (αν αυτόν μπορούμε να τον πούμε bootloader) ή και recovery ακόμη (ίσως υπάρχει πρόβλημα με τα μεγέθη των partitions κλπ).. Αυτό το πρόβλημα φυσικά και μπορεί να το παρουσιάσει ξανά στον οποιονδήποτε χρήστη, είναι θέμα τύχης αν συμβεί ή όχι.Η μόνη λύση αν το παρουσιάσει είναι αυτή που ακολούθησε ο πιο πάνω χρήστης (wipe data/factory reset) & το μόνο που απομένει σε περίπτωση που δεν ξεκινάει ούτε έτσι, είναι η εγκατάσταση της stock rom .. Καλού κακού , εχε τα δεδομένα σου συγχρονισμένα με το λογαριασμό google ...(όχι hard reset πρίν την αναβάθμιση, μόνο cache ίσως & μπορεί όποιος θέλει να πάρει το update απλά δημιουργώντας έναν λογαριασμό Lenovo (υπάρχει στη συσκευή) & μετά μπαίνοντας στην επίσημη σελίδα της Lenovo , χτυπώντας τα ακριβή στοιχεία της συσκευής & ακολουθώντας τις οδηγίες έχοντας ενωμένα σωστά συσκευή - pc ) ..Η συσκευή έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή αυτή , το πρόβλημα είναι στη Lenovo , στα update που δίνει υποτίθεται να διορθώσει κάποια πράγματα, και δεν γίνεται να μην ξέρει η εταιρεία ότι πάρα πολλοί χρήστες φωνάζουν για συγκεκριμένα προβλήματα που φαίνεται ομως η Lenovo τα αγνοεί...(είναι πρωτοφανές να μην επιτρέπει το ξεκλείδωμα του bootloader έστω και με έναν τρόπο - διαδικασία που εκείνη θα καθορίσει πχ xiaomi κλπ )

 

Καταρχήν μπράβο και ευχαριστώ που βοηθάς και εδώ και στο xda φίλε, ενώ δεν την έχεις πλέον την συσκευή κιόλας.

Μήπως όταν το πάρω κατευθείαν να κάνω full wipes και να φλασάρω την επίσημη ROM; Για παν ενδεχόμενο, μην το στήσω με τις εφαρμογές και ξαφνικά σε μελλοντικό OTA update brickαρει... (τα περί QFIL δεν τα ξέρω να πω την αλήθεια, αλλά έχω φλασάρει άπειρες ROM σε G2 & GPad, θα δω στο xda τις οδηγίες σου)

Βασικά με απασχολούν 2 πράγματα (πριν το πιάσω στα χέρια μου ακόμα χαχα)

1) αυτό που είπες ότι ο Κινέζος φλασάρει "λάθος" έκδοση ROM πολλές φορές πριν το στείλει

2) μήπως έχει "spyware" (όσο κουλό κι αν ακούγεται), απλά δεν υπάρχει λόγος να στέλνω δεδομένα μου σε κάποιο κινέζικο server

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει spyware , απλά μερικές φορές φλασαρουν κάποιες rom σε ορισμένες συσκευές είναι γνωστό αυτό, άλλες εκδόσεις εννοώ κι όχι λάθος firmware.. Περίμενε να τη πάρεις πρώτα, μπορεί να λειτουργεί σωστά & να μην χρειάζεται τίποτα , προσωπικά εμένα δεν μου έβγαλε τέτοιο πρόβλημα & είχα πάρει ένα update ..full wipe δεν μπορείς να κάνεις από stock recovery , wipe data / factory reset απλά μπορείς δηλαδή επαναφορά συσκευής .Δεν χρειάζεται να το κάνεις σε καμία περίπτωση , στήσε πρώτα τη συσκευή κι αν πάρεις κάποιο update & κολλήσει τότε μπορείς να το κάνεις αλλα μπορεί να μην έχεις τέτοιο πρόβλημα.Δεν έχει καθόλου bloatware η συσκευή, 2-3 εφαρμογές που έχει αυτές δεν είναι εγκατεστημένες στο σύστημα & μπορείς αν θέλεις να τις διαγράψεις αμέσως.Η συσκευή υποστηρίζει αμέσως το " sd as Internal " χωρίς root αρκεί να χρησιμοποιήσεις μια πολύ καλή sd με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής κλπ ...Η εγκατάσταση μέσω qfil περιγράφεται κι εδώ πιο πάνω αν διαβάσεις πώς την εγκατέστησε ο @billphone (είναι 2-3 post μπορείς να τα διαβάσεις)..και δεν είναι brick αυτό που παρουσιάζει σε ορισμένες περιπτώσεις μετά από κάποιο update , ένα bootloop είναι αλλά ξεκολλάει με επαναφορά από recovery ..

__(μιλησα πριν λιγο με τον διαχειριστη του forum & θα δουμε αν γινεται να ανοιξω ενα νεο thread με ολες τις λεπτομερειες & τα αρχεια για το πως φλασαρουμε τη stock rom σε P8 & να διαγραψω το post που υπαρχει σε αλλο γενικο thread ...Θελει δουλεια & χρονο & σωστη μεταφραση βεβαια κατι τετοιο & χωρις βιασυνη αλλα πιστευω θα βοηθηθουν πολλοι χρηστες & κυριως νεοι γιατι αυτη η συσκευη λογο τιμης / χαρακτηριστικων εχει πουλησει με τρελλα κι ακομα πουλαει)...Θα δουμε...χρονο εχω πλεον ειμαι συνταξιουχος..Lol

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου @daitalos σε ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σου.

Η συσκευή έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την τιμή της και αν είχε λίγη προσοχή από την εταιρεία για να ξεκλειδώσει ο bootloader θα ήταν όντως η καλύτερη στην πιάτσα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου @daitalos σε ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σου.

Η συσκευή έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την τιμή της και αν είχε λίγη προσοχή από την εταιρεία για να ξεκλειδώσει ο bootloader θα ήταν όντως η καλύτερη στην πιάτσα

Όποτε μπορέσεις και έχεις ώρα δώσε μια απάντηση στο post σου στο XDA που έμεινε αναπάντητο , με δύο λόγια τον τρόπο που ακολούθησες και διορθωσες , γιατί διαβάζουν πολλοί & νέοι χρήστες & μπορεί να νομίζουν πώς δεν υπάρχει λύση (μην αναφέρεις πουθενά κάτι για εμένα ! δύο λόγια απλά πώς την επανεφερες & διορθωσες το λάθος του Qfil ) :)

Όσο για τον bootloader αν θέλει η Lenovo το διορθώνει με ένα update απλά... Είναι εξωφρενικό , πρώτη φορά συναντώ κάτι τέτοιο..

Η συσκευή πλέον έχει Forum & είναι μια καλή αρχή για τη συνέχεια : https://forum.xda-developers.com/t/lenovo-p8

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το thread με τον οδηγο , πολυ απλα & κατανοητα με ολα τα Link που χρειαζονται & με Link σε παραπομπες tutorial κλπ πλεον υπαρχουν, στο thread στο xda , καθως και ενα γκαλοπ - ψηφοφορια για το Lenovo P8 TB8703F εδω: https://forum.xda-developers.com/android/development/lenovo-p8-tb-8703f-wifi-how-to-flash-t3720621/post74870431#post74870431

Το εγραψα χθες τη νυχτα και στα γρηγορα , αν υπαρχουν ελειψεις θα μπουν στη συνεχεια...

Πλεον ειναι 3 τα threads του P8 και αυτο ειναι πολυ καλο γιατι αν σοβαρευτει και λιγο η Lenovo μπορει να ασχοληθουν προγραμματιστες & Roms , η συσκευη δεν ειναι αμελητεα εχει καλα ποιοτικα χαρακτηριστικα & πανω απ ολα εναν πασιγνωστο επεξεργαστη στους προγραμματιστες...Γιατι οχι και αναπτυξη & custom roms στο μελλον...Αυτο το κολλημα της Lenovo με τον bootloader κανει ολη τη ζημια & απομακρυνει ολους θα ηθελαν να ασχοληθουν με τη συσκευη & την αναπτυξη....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός για άλλη μια φορά. Περιμένω να έρθει η συσκευή και θα απαντήσω κ στο poll. Μακάρι να μην αναγκαστώ να επιλέξω τη δεύτερη επιλογή!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πιέσουμε την Lenovo να ξεκλειδώσει τον bootloader; Είναι κρίμα με τέτοιον επεξεργαστή. Με τις custom ROMs εξάλλου θα έχει κ περισσότερες πωλήσεις, δεν θέλει κ μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός για άλλη μια φορά. Περιμένω να έρθει η συσκευή και θα απαντήσω κ στο poll. Μακάρι να μην αναγκαστώ να επιλέξω τη δεύτερη επιλογή!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πιέσουμε την Lenovo να ξεκλειδώσει τον bootloader; Είναι κρίμα με τέτοιον επεξεργαστή. Με τις custom ROMs εξάλλου θα έχει κ περισσότερες πωλήσεις, δεν θέλει κ μυαλό!

H μονη πιεση ειναι στα επισημα sites της Lenovo μαζικα οι χρηστες να φωναζουν για τον ιδιο λογο...Το ζητημα του bootloader ...

δες εδω για αλλη της συσκευη αλλα για το ιδιο προβλημα τι γινεται απο εκατονταδες χρηστες με ακριβως το ιδιο προβλημα που αντιμετωπισε στο flash ο @billphone : https://forums.lenovo.com/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/lt02_en/thread-id/30687/page/1

γυρνα σελιδες & μετρα χρηστες....Προβλημα μετα το ota update !

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όποτε μπορέσεις και έχεις ώρα δώσε μια απάντηση στο post σου στο XDA που έμεινε αναπάντητο , με δύο λόγια τον τρόπο που ακολούθησες και διορθωσες , γιατί διαβάζουν πολλοί & νέοι χρήστες & μπορεί να νομίζουν πώς δεν υπάρχει λύση (μην αναφέρεις πουθενά κάτι για εμένα ! δύο λόγια απλά πώς την επανεφερες & διορθωσες το λάθος του Qfil ) :)

Όσο για τον bootloader αν θέλει η Lenovo το διορθώνει με ένα update απλά... Είναι εξωφρενικό , πρώτη φορά συναντώ κάτι τέτοιο..

Η συσκευή πλέον έχει Forum & είναι μια καλή αρχή για τη συνέχεια : https://forum.xda-developers.com/t/lenovo-p8

 

Εννοείται ότι θα το κάνω, απλά έμπλεξα λίγο

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα το κάνω, απλά έμπλεξα λίγο

 

It's done!

Θα ήταν καλό αν βρισκόταν να ανέβαινε σαν stock ROM και η S032 για να μην πάμε πολύ πίσω μετά από επαναφορά

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

It's done!

Θα ήταν καλό αν βρισκόταν να ανέβαινε σαν stock ROM και η S032 για να μην πάμε πολύ πίσω μετά από επαναφορά

Αν τη βρω... ψάχνω σε κινέζικα & ρωσικά αλλά θέλουμε το ευρωπαϊκό ... είναι δύσκολο, οι Ρώσοι ειδικά τα πουλάνε τα firmwares , άνοιξαν σελίδα εδώ και καιρό & θέλουν φράγκα για να κατεβάσεις...χαχχαχχχχ

δες εδώ: https://easy-firmware.com/home/browse/category/id/19501/

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Να θες να ηρεμήσεις και να μην μπορείς! :P

Η παραγγελία μου έχει κολλήσει σε 2017-12-15 06:36 GERMANY, SEND ITEM ABROAD // ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-12-2017 06:36 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Δηλ υποτίθεται πρωί Παρασκευής 15 Δεκ ξεκινούσε από το αεροδρόμιο της Γερμανίας. 5 μέρες μετά δεν έχει αλλάξει (σε αεροπορικά έχω δει να αλλάζει και Σ/Κ). Η παραγγελία έγινε από EU-5 με Expedited Shipping (DHL - ELTA) Με τα πόδια έρχεται; :P

Είναι λογικό; Λόγω εορτών κλπ;

Να υπενθυμίσω ότι αρχικά είχα κάνει την παραγγελία από Κίνα, περίμενα 1 μήνα και τελικά μου είπαν σόρρυ, δεν έχουμε στοκ! Οπότε έκανα αυτήν την 2η...

 

Στο "Track Your Shipment" στο Gearbest μου λέει "Sorry, your shipping information has not updated yet!"

Link to comment
Share on other sites

Να θες να ηρεμήσεις και να μην μπορείς! :P

Η παραγγελία μου έχει κολλήσει σε 2017-12-15 06:36 GERMANY, SEND ITEM ABROAD // ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-12-2017 06:36 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Δηλ υποτίθεται πρωί Παρασκευής 15 Δεκ ξεκινούσε από το αεροδρόμιο της Γερμανίας. 5 μέρες μετά δεν έχει αλλάξει (σε αεροπορικά έχω δει να αλλάζει και Σ/Κ). Η παραγγελία έγινε από EU-5 με Expedited Shipping (DHL - ELTA) Με τα πόδια έρχεται; :P

Είναι λογικό; Λόγω εορτών κλπ;

Να υπενθυμίσω ότι αρχικά είχα κάνει την παραγγελία από Κίνα, περίμενα 1 μήνα και τελικά μου είπαν σόρρυ, δεν έχουμε στοκ! Οπότε έκανα αυτήν την 2η...

Στο "Track Your Shipment" στο Gearbest μου λέει "Sorry, your shipping information has not updated yet!"

 

Για κάποιο λόγο έχει κολλήσει

Κοίτα πώς πήγε το δικό μου:

 

Athens, Greece 01.12.2017 9:41 Σάρωση προορισμού

Athens, Greece 01.12.2017 9:41 Σάρωση εισαγωγής

Athens, Greece 01.12.2017 7:01 Σάρωση προορισμού

Athens, Greece 30.11.2017 22:00 Σάρωση άφιξης

Bologna, Italy 29.11.2017 4:00 Σάρωση αναχώρησης

Bologna, Italy 28.11.2017 22:45 Σάρωση άφιξης

Nurnberg, Germany 28.11.2017 12:34 Σάρωση αναχώρησης

Nurnberg, Germany 28.11.2017 9:11 Σάρωση άφιξης

Berlin, Germany 27.11.2017 23:30 Σάρωση αναχώρησης

Berlin, Germany 27.11.2017 21:26 Σάρωση άφιξης

Dahlwitz-Hoppegarten, Germany 27.11.2017 20:30 Σάρωση αναχώρησης

Dahlwitz-Hoppegarten, Germany 27.11.2017 18:49 Σάρωση προέλευσης

Germany 27.11.2017 14:19 (ET) Έγινε επεξεργασία της παραγγελίας: Έτοιμη για την UPS

 

και μετά το αναλαμβάνει η ΓΕΝΙΚΗ ταχυδρομική

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Το tracking από ποιο site το έβλεπες τόσο λεπτομερειακά; Της Γενικής Ταχυδρομικής;

Εμένα από το site της DHL μου λέει ότι θα αναλάβουν τα ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διάλεξες DHL? Είναι ότι το χειρότερο & επικίνδυνη στη πολιτική της ακόμη κι αν έρθει μέσω Ευρώπης...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το tracking από ποιο site το έβλεπες τόσο λεπτομερειακά; Της Γενικής Ταχυδρομικής;

Εμένα από το site της DHL μου λέει ότι θα αναλάβουν τα ΕΛΤΑ...

 

Τι μορφής είναι το tracking number που σου έδωσαν;

Εμένα ήταν κάπως έτσι: 1Ζ30W153684------- και το είχε αναλάβει η UPS

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διάλεξες DHL? Είναι ότι το χειρότερο & επικίνδυνη στη πολιτική της ακόμη κι αν έρθει μέσω Ευρώπης...

Δεν είχε και τίποτα άλλο στο expedited shipping. Εκτός κι αν εννοείς απλό registered, αλλά θα αργούσε παραπάνω υποτίθεται. Εφόσον είναι από EU-5 κ δεν έχω τελωνείο, καλά δεν έκανα; (5 κ κάτι μεταφορικά!)

Τι μορφής είναι το tracking number που σου έδωσαν;

Εμένα ήταν κάπως έτσι: 1Ζ30W153684------- και το είχε αναλάβει η UPS

Είναι CH123456789DE.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με Deutsche Post

Για κάνε μια δοκιμή εδώ

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Το Deutsche Post μου λέει μόνο "The item was processed on Dec 14, 2017 at our Logistics Center." που λογικά αληθεύει,γιατί από το 17track έχω τα εξής (η πορεία από κάτω προς τα πάνω):

 

Destination Country - Cache Time: 2017-12-20 20:28

---

2017-12-15 06:36 GERMANY, SEND ITEM ABROAD

2017-12-14 23:30 GERMANY, ARRIVAL AT AIRPORT

2017-12-14 14:03 GERMANY, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Origin Country - Cache Time: 2017-12-20 20:28

---

2017-12-15 06:36 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx )

 

2017-12-14 23:30 Feucht, Germany, The shipment has been processed in the destination parcel center

 

2017-12-14 14:03 Neumark, Germany, The shipment has been processed in the parcel center of origin

 

2017-12-12 20:20 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Link to comment
Share on other sites

Ο διάδοχος του TB-8703F ? εδώ : TB 8804F qs625 , N7.1, 4gb ram + 64 εσωτερική + sd & οθόνη 1920 x 1200 (WUXGA) στις 8 inch .... πολύ καλή συσκευή στα 217 κι από ευρωπαϊκη αποθήκη πάει περίπου 235€ ...

https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_1052933.html?wid=21

Και το Len4 εδώ κι αυτή πάρα πολύ καλή συσκευή στις 8 inch : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_686283.html

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaoxin φτάνει στα 188€ email only

Αλλά σχεδόν ίδια είναι. Xiaoxin TB-8804F Tab4plus TB-8704F

Η μόνη διαφορά το type-C και ή έλλειψη σε υποδοχή microsd του 4 Plus

Υπάρχει κάτι άλλο;

Edited by billphone

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaoxin φτάνει στα 188€ email only

Αλλά σχεδόν ίδια είναι. Xiaoxin TB-8804F Tab4plus TB-8704F

Η μόνη διαφορά το type-C και ή έλλειψη σε υποδοχή microsd του 4 Plus

Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Το 4 plus παίρνει SD card, στο Amazon υπάρχει περίπτωση να το βρείτε και φθηνότερο το 4 plus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους! Με υγεία και δύναμη, και με έστω και λίγο ελεύθερο χρόνο να χαιρόμαστε τις συσκευές μας και την τεχνολογία :)

Έχω τη συσκευή στα χέρια μου εδώ και λίγες μέρες. Ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά για να rootάρω ή όχι τη συσκευή. Καταρχάς να πω ότι τα αρχικά OS updates έγιναν χωρίς πρόβλημα, είχα ένα φόβο εκεί. Αλλά έχω 1-2 τυχαία reboots τη μέρα περίπου. Κάποιο συνέβη σε update εφαρμογής και κάποιο όταν πήγα να γράψω μήνυμα στον λογαριασμό του twitter της Lenovo!! Σημαδιακό;;; χαχα Μου λείπουν κάποια customizations που είχα σε παλιότερες συσκευές, πχ double tap to wake, expanded notifications, root explorer και άλλα xposed modules...

Τεσπα, ρώτησα τη Lenovo αν σκοπεύουν να ξεκλειδώσουν τον bootloader. Μου είπαν ότι υπάρχει επιλογή στο developer options. Και από ό,τι φαίνεται είναι το "Ξεκλείδωμα OEM".

Αν ακόμα μας παρακολουθεί ο daitalos, είναι όντως αυτό; Φαντάζομαι ειδικά στο xda θα το είχε δει κάποιος ήδη για να αρχίσει το developing...

 

Επίσης, εγκατέστησα εφαρμογές και γέμισε η μνήμη. Λιγότερες από όσες είχα στο GPad της LG, που κι αυτό ήταν 16GB (και δεν μιλάω για παιχνίδια που καταπίνουν πλέον τα GB). Έχω την εντύπωση ότι πιάνουν περισσότερο χώρο από όσο θα έπρεπε. Δηλ σαν να πιάνουν κάπου και διπλάσιο χώρο ή κάτι τέτοιο. 159 εφαρμογές πιάνουν 9GB;;; Οι περισσότερες είναι το πολύ 20MB. Το θέμα είναι ότι χωρίς root δεν μπορώ να δω τι γίνεται στο /data. Μήπως κάνει κάπου backup και δεν το έχω καταλάβει;

 

EDIT: άκυρο τα περί OEM unlock, διαβάζω στo Lenovo Forum τα σχετικά!

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...