Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να το παρω.

Απ οσο εψαξα, δεν υπαρχει κατι καλύτερο σε αυτα τα ευρω.

Απο αυτονομια πως τα πηγαίνει?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μέχρι 8 ώρες sot αλλά το wifi το κλείνω τη νύχτα

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!

Με καλύπτει

 

Μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τηλέφωνο με ακουστικο Bluetooth?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!

Με καλύπτει

 

Μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τηλέφωνο με ακουστικο Bluetooth?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν παίρνει σιμ

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!

Με καλύπτει

 

Μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τηλέφωνο με ακουστικο Bluetooth?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Αν το θελεις και ως GSM (σαν τηλεφωνο) υπαρχει ακριβως το ιδιο Lenovo P8 TB-8703X (το δικο μας wifi ειναι το TB-8703F) θα το βρεις στο Internet αν το ψαξεις...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ξέχασα να το αναφέρω.

Θα πάρω το μοντελο με την σιμ, απο κινεζομαγαζο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ξέχασα να το αναφέρω.

Θα πάρω το μοντελο με την σιμ, απο κινεζομαγαζο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Θα πρέπει να ρωτήσεις το κατάστημα αν έχει επιλογή για κλήσεις, επίσης με τη σιμ λογικά θα έχεις μικρότερη αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ξέχασα να το αναφέρω.

Θα πάρω το μοντελο με την σιμ, απο κινεζομαγαζο

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Bλεπω το εχει το gearbest (απο κει πηρα το δικο μου) αλλα το γραφει ως 8703Ν (εγω νομιζα οτι το Ν ειναι η κινεζικη εκδοση,αλλα βλεπω γραφει ξεκλειδωτο για παγκοσμια χρηση)

...μπορεις να κανεις μια ερωτηση εκει, ποια ακριβως rom εχει? Την ευρωπαικη η τη κινεζικη?

δες εδω: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_976696.html

Eδω φαινεται το 8703Χ - Standard LTE : http://www.gsmchoice.com/en/catalogue/lenovo/tab38plus/Lenovo-Tab3-8-Plus.html

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,το πηρα και εγω αυτο το ταμπλετακι,μπορω να πω ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του.

Το μονο που με ψιλοχαλαει ειναι η καρτα γραφικων που δεν μπορει να αποδώσει καλα σε τιτλους οπως το iron blade και το mc versus,στο iron blade πρεπει να βαλω τα γραφικα στα medium ενω στο mc versus με 30fps και κατω.

Anyway,overall ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα του.

Ερωτηση,μπορουμε να το ρουταρουμε,και αν ναι,υπαρχει καμια custom rom?!

Καπου πηρε το ματι μου για την lineage os για το συγκεκριμενο ταμπλετ αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα τωρα.

Ελπιζω ομως να δωσουν και nougat update γιατι ειναι κριμα να το αφησουν στο ΜΜ.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,το πηρα και εγω αυτο το ταμπλετακι,μπορω να πω ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του.

Το μονο που με ψιλοχαλαει ειναι η καρτα γραφικων που δεν μπορει να αποδώσει καλα σε τιτλους οπως το iron blade και το mc versus,στο iron blade πρεπει να βαλω τα γραφικα στα medium ενω στο mc versus με 30fps και κατω.

Anyway,overall ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα του.

Ερωτηση,μπορουμε να το ρουταρουμε,και αν ναι,υπαρχει καμια custom rom?!

Καπου πηρε το ματι μου για την lineage os για το συγκεκριμενο ταμπλετ αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα τωρα.

Ελπιζω ομως να δωσουν και nougat update γιατι ειναι κριμα να το αφησουν στο ΜΜ.

Δυστυχως δεν προκειται να υπαρξει Nougat για τη συσκευη αυτη,η λιστα της Lenovo με τις συσκευες που θα παρουν Ν7 υπαρχει μπορεις να τη βρεις στο Internet...

Oυτε καποια custom rom μπορει να υπαρξει απο τη στιγμη που η Lenovo δεν επιτρεπει το ξεκλειδωμα του bootloader(τουλαχιστον μεχρι τωρα) ουτε η ομαδα της twrp ουτε καποια απο τις ομαδες των custom roms προκειται να ασχοληθουν αν δεν δωσει τον κωδικα του kernel & επιτρεψει το ξεκλειδωμα του bootloader.....

Oσο για μια προσφατη ιστοσελιδα που δινει αβερτα αρχεια για Nougat7 στο Lenovo P8, ειναι ρωσσικη σελιδα, ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ θα σου φερει τα πανω κατω στον υπολογιστη (ειναι torrent αρχεια) , μολις τελειωσεις το κατεβασμα & ανοιξεις το αρχειο .exe (αρχειο .exe για εγκατασταση custom rom??) θα σου εγκαταστησει το smp2.exe (περιεχει εναν απο τους πιο σκληρους ιους) και θα μπλεξεις ασχημα....Οποιος εχει οποιαδηποτε custom rom για καθε συσκευη χωρις πονηρες ιδεες στο μυαλο, τη ποσταρει αμεσως στο XDA και δεν την διανεμει μεσω torrent...

Για root παλι υπαρχει δυσκολια εφοσον δεν μπορεις να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader, αλλα υπαρχει μια μεθοδος (ειναι επικινδυνη γιατι φλασαρει τη twrp με κλειδωμενο bootloader) : https://forum.xda-developers.com/general/general/twrp-lenovo-p8-tb-8703f-tb-8703x-t3689442#post74281359

https://forum.xda-developers.com/general/help/lenovo-p8-tb-8703f-help-sourcing-t3675656/page2

(σε αυτες τις ιστοσελιδες μπορεις να μπεις με ασφαλεια & να συζητησεις η να ρωτησεις οτιδηποτε θελεις για το Lenovo P8)... Μακρια απο ρωσσικες ιστοσελιδες (οχι ολες φυσικα) & απο αρχεια μεσω torrent ....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να το παραγγείλω, το έχει προσφορά το gearbest 112 ευρώ. Επειδή δεν έχω παραγγείλει από Κίνα ποτέ, στις shipping methods δεν έχει πλέον EU Express, αλλά:

Unregistered Air Mail 15 - 28 business days FREE SHIPPING

Registered Air Mail 15 - 28 business days FREE SHIPPING

Priority Line 10 - 25 business days €22.53

Expedited Shipping 3 - 10 business days €5.42

 

Ποια επιλογή συμφέρει; χωρίς τελωνεία δηλ; Η priority line;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να το παραγγείλω, το έχει προσφορά το gearbest 112 ευρώ. Επειδή δεν έχω παραγγείλει από Κίνα ποτέ, στις shipping methods δεν έχει πλέον EU Express, αλλά:

Unregistered Air Mail 15 - 28 business days FREE SHIPPING

Registered Air Mail 15 - 28 business days FREE SHIPPING

Priority Line 10 - 25 business days €22.53

Expedited Shipping 3 - 10 business days €5.42

 

Ποια επιλογή συμφέρει; χωρίς τελωνεία δηλ; Η priority line;

 

Priority line είναι και η eu express, πρώτα επιλογή priority line και μετά eu express αντί για Europe express

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα η μόνη επιπλέον χρέωση θα είναι αυτά τα 22,50 ευρώ; Δεν έχει σχέση με ΕΛΤΑ το priority line, έτσι; Έρχεται με κούριερ; Πρόσφατα διαβάζω αλλάζει πολιτική το gearbest κ έχω χαθεί διαβάζοντας :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα η μόνη επιπλέον χρέωση θα είναι αυτά τα 22,50 ευρώ; Δεν έχει σχέση με ΕΛΤΑ το priority line, έτσι; Έρχεται με κούριερ; Πρόσφατα διαβάζω αλλάζει πολιτική το gearbest κ έχω χαθεί διαβάζοντας :(

 

Αν έχει διαθέσιμη την επιλογή priority line και μετά eu express επιλέγεις αυτή, έρχεται με dpd uk μέχρι Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) και μετά αναλαμβάνει η ACS, τα ΕΛΤΑ δεν εμπλέκονται πουθενά, μπορεί να ξεπεράσει τις 20 μέρες η παράδοση αφού αργεί πάρα πολύ να φτάσει στην Αγγλία και την dpd αλλά μετά κάνει καμία εβδομάδα να έρθει Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Eu express δεν γράφει κάπου, μόνο priority line, είναι όπως τα έγραψα παραπάνω.

Λινκ:

https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_719209.html?wid=21

 

Αφού επιλέξεις priority line έχει ακόμη δύο επιλογές μετά eu express και Europe express η δεύτερη έρχεται με chronopost μέσω Γαλλίας και υπάρχουν πιθανότητες τελωνείου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα η μόνη επιπλέον χρέωση θα είναι αυτά τα 22,50 ευρώ; Δεν έχει σχέση με ΕΛΤΑ το priority line, έτσι; Έρχεται με κούριερ; Πρόσφατα διαβάζω αλλάζει πολιτική το gearbest κ έχω χαθεί διαβάζοντας :(

20-25 ημερες θα κανει, και θα στο φερει σπιτι κουριερ χωρις να πας πουθενα...Τοσο εκαναν 2 συσκευες που πηρα τελευταια...περιπου 23 ευρω & γλυτωνεις απο τα ΕΛΤΑ κι ολη τη διαδικασια...Παει Λονδινο,Μπερμπιχαμ,Ουγγαρια,Βουλγαρια και εδω συνηθως...Δεν αλλαξε τωρα πολιτικη το gearbest,απλα μολις καταλαβαν οτι πλεον τα δεματα στη μπανανια Ελλαδα ανοιγονται ολα & τα ΕΛΤΑ βαζουν το χερι στις τσεπες των πελατων τους & ζητανε απιστευτα ποσα , για να μην χασουν πελατες απο Ελλαδα εφαρμοσαν αυτη τη λυση...

Πατας πρωτα priority line & μετα διαλεγεις το EU Express κι οχι Europe Express...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Α, οκ, ευχαριστώ πολυ! Κατάλαβα τώρα. Δεν έχω παραγγείλει ποτέ απο Κινα, σορρυ για το πρήξιμο :)

Έχω λίγες ώρες που τελειώνει η προσφορά να το σκεφτώ μήπως το τσιμπήσω το τάμπλετ...

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ, ευχαριστώ πολυ! Κατάλαβα τώρα. Δεν έχω παραγγείλει ποτέ απο Κινα, σορρυ για το πρήξιμο :)

Έχω λίγες ώρες που τελειώνει η προσφορά να το σκεφτώ μήπως το τσιμπήσω το τάμπλετ...

Στα 111 ευρω βλεπω εχει το λευκο που ειναι & πιο μουρατο : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_719209.html

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Στα 111 ευρω βλεπω εχει το λευκο που ειναι & πιο μουρατο : https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_719209.html

 

Τωρα το εχει στα €104 :rolleyes:

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το εχει στα €104 :rolleyes:

Η τιμη αυτη ειναι πολυ καλη για τα χαρακτηριστικα της συσκευης & σε δυσκολες εποχες πλεον για αγορες πολυ καλων συσκευων και κυριως tablets...Αυτος που θα το αγορασει,ξερει απο πριν πως δεν προκειται να παρει update Ν, αλλα με 100 περιπου ευρω παιρνει συσκευη με qs 625 , 3 gb ram, καλη οθονη & μπαταρια & με υποστηριξη sd οπου μπορει να παρει αμεσως χωρις root το SD as Internal (ακομη & η καμερα του ειναι καλη γιατι φυσικα τα tablets δεν φημιζονται για τις καμερες τους)...Οποτε στη τιμη αυτη δεν νομιζω πως μπορει να βρει καποιος κατι καλυτερο...Ειδικα για πανω απο 8 ιντσες χρειαζεται πολυ χρημα για καλη επωνυμη συσκευη tablet...Νομιζω ειναι μια καλη & εξυπνη αγορα...

(Το μονο μεγαλο λαθος της Lenovo ειναι στο TB-8703F να μην επιτρεπει το ξεκλειδωμα του bootloader ! Μεγαλο φαουλ!! ας ελπισουμε ισως με καποιο επομενο update να διορθωσει τη κατασταση αν και δεν πιστευω πως θα συμβει)

LOL ! Εχθες εγραφε 165 συσκευες απεμειναν το gearbest τωρα εγιναν 204! & φθηνοτερες ! χαααχααααχχχχ

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα, γι αυτο εριξα μια παραγγελια! :D

Να δουμε ποτε θα ρθει τωρα!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα, γι αυτο εριξα μια παραγγελια! :D

Να δουμε ποτε θα ρθει τωρα!

Kαλη αγορα,δεν εχεις να χασεις τιποτα ουτε νομιζω να πεσει και κατω απο 100 ευρω...Αν το παρηγγειλες σωστα ( Priority Line > EU Express ) με 23 ευρω επιπλεον, θα σου ερθει σε 20-25 ημερες το αργοτερο στο σπιτι με κουριερ χωρις καμια αναμειξη ΕΛΤΑ...

__2 Θηκες & ενα ζευγαρι παπουτσια που παρηγγειλα με απλη αποστολη (μεσω ΕΛΤΑ) απο τις 5/10 λογω μικρου κοστους (δεν συμφερε το EU Express)ακομα να φανουν & ουτε υπαρχει κανενα update tracking message...Θα εχουν κολλησει σε καμια αποθηκη των ΕΛΤΑ & κανεις φυσικα δεν νοιαζεται, ασε που τσαντιζονται μου ειπε ενας υπαλληλος οταν βλεπουν αγορες απο εξω γιατι τους βαζουμε σε βασανα & κουραζονται !! ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άρθρο (όχι ελληνικό) έλεγε ότι έχει θέμα στο σερφάρισμα, ψιλοκολλάει δηλ παρά τα 3 GB Ram και μάλιστα δεν το προτείνει πχ για business που θέλεις γρήγορη εναλλαγή σε εφαρμογές, φόρτωμα σελίδων σε browser κλπ. Όσοι το έχετε είδατε κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται κουλό να lagάρει με τέτοιο επεξεργαστή και 3 GB ram!

 

Επίσης, την αγορά προτείνετε να την κάνω μόνο με paypal; Είναι επικίνδυνο με χρεωστική; Τι γίνεται αν μου φύγουν τα λεφτά αλλά πχ χαθεί η συσκευή; (είμαι τελείως noobάς σε τέτοια θέματα παίδες, σόρρυ!)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο άρθρο (όχι ελληνικό) έλεγε ότι έχει θέμα στο σερφάρισμα, ψιλοκολλάει δηλ παρά τα 3 GB Ram και μάλιστα δεν το προτείνει πχ για business που θέλεις γρήγορη εναλλαγή σε εφαρμογές, φόρτωμα σελίδων σε browser κλπ. Όσοι το έχετε είδατε κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται κουλό να lagάρει με τέτοιο επεξεργαστή και 3 GB ram!

 

Επίσης, την αγορά προτείνετε να την κάνω μόνο με paypal; Είναι επικίνδυνο με χρεωστική; Τι γίνεται αν μου φύγουν τα λεφτά αλλά πχ χαθεί η συσκευή; (είμαι τελείως noobάς σε τέτοια θέματα παίδες, σόρρυ!)

Καλα ο καθενας γραφει οτι του κατεβει στο Internet,μηπως πληρωνει εφορια? Η λογικη πρεπει να σε κατευθυνει..Οπως ακριβως το ψιλιαστηκες τωρα...Ειναι δυνατο συσκευη με τον qs625 & 3 gb ram να κολλαει στο....browsing η στο ανοιγμα εφαρμογων?? Τουλαχιστον αν μας ελεγε πχ για καποιο βαρυ παιχνιδι θα λεγαμε ναι μπορει ...Εχω συσκευη διπυρηνη με qs S1 & Adreno 200 προπολεμικη ! ακομα και το samsung Y s5360 διπυρηνο, και στο browsing πανε σφαιρα με 500 mb ram & συσκευη 64μπιτη 8πυρηνη με τον 625 & 3 gb ram θα εχει προβλημα browsing?? Προχθες ο γιος μου επαιζε ενα απο αυτα τα νεα παιχνιδια με μηχανες & αγωνες, που εχει γραφικα που απαιτουν οπωσδηποτε ενα καλο επεξεργαστη και δεν ειχε κανενα προβλημα να το παιξει χωρις κανενα κολλημα κλπ...Η Xiaomi ειναι κοροιδο που χρησιμοποιει αυτον τον επεξεργαστη σε πληθος συσκευων της?? Ειναι απο τους καλυτερους κατ αρχην στη διαχειρηση της μπαταριας & ειναι ενας μεσαιας κλασης επεξεργαστης απο τους καλυτερους στη κατηγορια αυτη...Αλλωστε για ολα αυτα τα χαρακτηριστικα της συσκευης πληρωνεις 100 ευρω περιπου...Τι συσκευη μπορεις να αγορασεις με αυτα τα λεφτα & τα ιδια χαρακτηριστικα? Εχω πχ το Samsung Tab Pro 10.1 με Exynos5420 , το ειχα παρει τοτε 350 ευρω & μπορω να σου πω εκτος φυσικα οθονης & μπαταριας, τον παταει κατω πχ σε ολα τα παιχνιδια και στο ανοιγμα εφαρμογων ειναι πολυ πιο γρηγορο το Lenovo...Κατα βαση ειναι σχεδον μια nexus συσκευη με καθαρο stock android & χωρις bloatware...Το κακο ειναι οτι εχουμε να κανουμε με τη Lenovo που δεν φημιζεται καθολου για την υποστηριξη των συσκευων της(update κλπ) & για τη συγκεκριμενη συσκευη δεν υπαρχει ιχνος developing απο τη στιγμη που δεν δινει τον κωδικα του kernel κλπ, κι οχι μονο αυτο, αλλα απεκλεισε στη συσκευη αυτη το ξεκλειδωμα του bootloader !! πραγμα πρωτακουστο & ανεπιτρεπτο ...(στο TB-8703X το gsm-3g δηλαδη) ξεκλειδωνει κανονικα οχι ομως στο wifi μοντελο TB-8703F που μιλαμε εδω...Τρελες καταστασεις χωρις εξηγηση...

Εγω τις αγορες τις κανω παντα απο gearbest & με τη κανονικη πιστωτικη καρτα...Επειδη πλεον ολα τα δεματα ανοιγονται στα ΕΛΤΑ & μπορει να σου ζητησουν πιο πολλα απο οσο κοστιζει η συσκευη,θα το παραγγειλεις χτυπωντας πρωτα - Priority Line - και στις επιλογες που θα ανοιξουν θα επιλεξεις - EU Express - (OXI Europe Express!) & θα στο φερει σπιτι κουριερ χωρις ΕΛΤΑ & χωρις να πας πουθενα..Θα επιβαρυνθεις 23 ευρω για αυτο αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο...Δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις & να μην παρεις τη συσκευη στα χερια σου ...Υπογραφεις στον κουριερ πριν στο δωσει, οποτε ακομη κι αν πχ χανοταν θα σου εστελνε αλλη συσκευη το gearbest ,εσυ δεν εχεις καμια ευθυνη μεχρι να παρεις στα χερια τη συσκευη..Μολις τη παρεις,μπαινεις & πατας την επιλογη που εχει οτι ολα ενταξει, πηρες τη συσκευη & ειναι σε σωστη κατασταση...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Το λινκ που έλεγα, για όποιον θέλει να δει http://www.techadvisor.co.uk/review/android-tablets/lenovo-tab3-8-plus-review-3663640/

Λέει extremely sluggish and slow σε internet & social media, αλλά γρήγορο σε παιχνίδια κ βίντεο. Τι είδε άραγε κ το λέει δεν μπορώ να φανταστώ.

Το μικρό developing community είναι ένα θέμα, αν ήταν σε Nougat τουλάχιστον που είναι πιο ελαφριά από την Marshmallow θα ήταν καλύτερα... Root υπάρχει μέχρι στιγμής; με κλειδωμένο bootloader;

 

ΥΓ: τώρα βλέπω έβγαλε warehouse option και το EU-4, αλλά είναι στα 156 ευρώ. Οπότε China συμφέρει, έτσι;

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...