Jump to content

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να στα βρουμε μεσω ιντερνετ τα ενσημα σου δεν γινεται.

να μην σπαταλας τοσο χρονο εδω αλλα να τρεξεις στο ΙΚΑ να τα βρεις ειναι η καλυτερη λυση!

 

 

α δεν γινεται???γιατι εγω νομιζα οτι θα μου τα εβρισκε ο billakos:lol:

στον παλιο μου εργοδοτη θα χρειαστει να παω??

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

Αν παω σε καποιο διοικητικο τμημα του ΙΚΑ και καταχωρησουν τον αριθμο μητρωου μου θα φανουν αυτα τα ενσημα υπαρχει δυνατοτητα επανεκτυπωσης?????Απο οτι ξερω πρεπει να εχω ολα τα ενσημα μου και αυτα ειναι το πρωτο τριμηνο του 2004 και μου λειπουν...

 

Ναι, αυτά είναι τα καλά της μηχανογράφησης...

 

(Τι εννοεις "Απο οτι ξερω πρεπει να εχω ολα τα ενσημα μου":D ? Αν θέλεις να παρεις κάποτε σύνταξη εννοειται...)

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

α δεν γινεται???γιατι εγω νομιζα οτι θα μου τα εβρισκε ο billakos:lol:

στον παλιο μου εργοδοτη θα χρειαστει να παω??

 

 

Άμα πας στο ΙΚΑ και δώσεις τον αριθμό μητρώου σου, θα σου βγάλουν αναλυτική κατάσταση ενσήμων που θα έχει ΟΛΑ τα ένσημα από 1/1/02 μέχρι σήμερα. ΔΕΝ πειράζει καθόλου αν έχεις χάσει τις μηχανογραφημένες καρτέλες σου, γιατί με αυτή την κατάσταση που σου βγάζει το ΙΚΑ μπορείς να κάνεις τα πάντα, μέχρι και σύνταξη να πάρεις.

 

Αν πάλι τα ένσημά σου είναι σε κατέλα, τότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα πας στον παλιό σου εργοδότη για τα σου βγάλει μια βεβαίωση εργοδότη για το διάστημα που δούλευες εκεί. Αφού την επικυρώσεις στο ΙΚΑ που ανήκει ο εργοδότης, είναι σαν να έχεις και πάλι τα ένσημά σου στα χέρια σου. Πάλι με αυτό το χαρτί μπορείς να κάνεις τα πάντα (+σύνταξη).

 

Μην αφήνεις τους υπαλλήλους της κάθε δημόσιας υπηρεσίας να σε κάνουν ό,τι θέλουν και να θεωρούν ότι έχουν την εξουσία στα χέρια τους. Η γνώση είναι το καλύτερο όπλο απέναντί τους.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

ismini20, μήπως ξέρεις αν μπορούμε να πάμε στο IKA και να "μηχανογραφήσουμε" τα ένσημα που έχουμε σε καρτέλες (για να μην πάθουμε ότι η mona_liza)??
..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις αυτό, γιατί θα το είχαν ήδη ανακοινώσει αν γινόταν. Απλά θέλει πολύ προσοχή στην καρτέλα, είναι πολύτιμη!
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι μηχανογραφημενο δε σβηνει.Μην ητανε τιποτα καρτελες γιατι κακος μπελας.
Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

σκηνικο που ειχε γινει πριν αρκετα χρονια στο ικα

παω για να βγαλω καρτελα ενσημων μου δινει ενα χαρτακι και μου λεει ελατε σε 1 μηνα(αν θυμαμαι καλα),παω αλλα ειχα χασει το χαρτακι(χανω συχνα διαφορα απο οτι καταλαβατε)

θυμομουν ομως την ημερομηνια που ειχα παει γιατι ηταν τα γενεθλια μου

μολις ακουει η υπαλληλος οτι δεν το ειχα τρελαθηκε

μου δινει ενα τομο με την λιστα και μου λεει:

"βρειτε το"δεν κανω ουτε ενα λεπτο και βρισκω το ονομα μου

μου δινει την καρτελα και μου λεει ειρωνικα:

"οριστε κυρια μου,και φροντιστε να μην τη χασετε και αυτη"

και της απανταω:"και να την χασω, θα ερθω εδω να μου βγαλεις αλλη γιατι αυτη ειναι η δουλεια σου"και εφυγα.

η γκαντεμουπαλληλος ...την εχασα.

 

 

σας ευχαριστω πολυ ολους!

θα σας ενημερωσω τι διαδικασια ακολουθησα

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

...

και της απανταω:"και να την χασω, θα ερθω εδω να μου βγαλεις αλλη γιατι αυτη ειναι η δουλεια σου"και εφυγα.

η γκαντεμουπαλληλος ...την εχασα....

 

Ετσι εξηγείται λοιπόν το ότι δεν θέλεις με τίποτα να πας στο ΙΚΑ, είσαι σεσημασμένη!!! :lol: :lol: :lol:

Επρεπε να το πεις απο την αρχή!!!

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ΙΚΑ μας δεν έχει φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα. Αν για παράδειγμα έβγαλε αριθμό μητρώου στην Καλλιθέα και δούλευε στην Εύβοια τότε το ΙΚΑ Καλλιθέας δεν μπορεί να του βγάλει βεβαίωση για την Εύβοια.

 

Έτσι είναι.

Κι εγώ που χρειάστηκα να πάρω μηχανογραφημένα ένσημα, έπρεπε να πάω στο ΙΚΑ της πόλης που υπαγοταν η επιχείρηση.

Δεν μπορούσε να μου τα βγάλει το ΙΚΑ της πόλης μου.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πανε χρονια απο τοτε :ninja: και ελπιζω να με εχει ξεχασει:cry:

πως γινεται ομως σε οποια δημοσια υπηρεσια ειναι γυναικα υπαλληλος

να γινεται κατι:mad:

με τους αντρες δημοσιους υπαλληλους τα παω καλυτερα.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Κι εγώ που χρειάστηκα να πάρω μηχανογραφημένα ένσημα, έπρεπε να πάω στο ΙΚΑ της πόλης που υπαγοταν η επιχείρηση.

Δεν μπορούσε να μου τα βγάλει το ΙΚΑ της πόλης μου.

 

Μάλλον σε πληροφόρησαν λάθος. Όταν πρόκειται για ασφαλισμένο τότε πρέπει να πάει στο υποκατάστημα ΙΚΑ της κατοικίας του και όχι της έδρας του εργοδότη. Αλλιώς εάν μένεις Θεσσαλονίκη και η επιχείρηση έχει έδρα την Αθήνα θα τρέχεις στην Αθήνα κάθε φορά για να κάνεις την δουλειά σου... Δεν γίνονται αυτά...

Link to comment
Share on other sites

ismini20, μήπως ξέρεις αν μπορούμε να πάμε στο IKA και να "μηχανογραφήσουμε" τα ένσημα που έχουμε σε καρτέλες (για να μην πάθουμε ότι η mona_liza)??

 

Εν μέρει υπάρχουν μηχανογραφημένες οι καρτέλες των ενσήμεων πριν το 2002. Αυτό πραγματοποιείται κάθε φορά που άλλαζε κάποιος καρτέλα επειδή είχε γεμίσει. Κατά την αλλαγή ενημέρωναν το σύστημα που είχε τότε το ΙΚΑ μόνο με συγκεντρωτικά στοιχεία. Βέβαια αυτά δεν είναι και πολύ εύκολο να ελεχθούν ούτε να αναζητηθούν. Άλλα σε περίπτωση σύνταξης ζητούνται οι καρτέλες για ταυτοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

με μεγαλη χαρα σας ανακοινωνω οτι τα βρηκα τα ενσημα:up: :yahoo: :up:

τα ειχε βαλει καπου ο αδερφος μου!!!:mad:

εγω ειχα κανει ανω κατω το σπιτι και γυρναει χτες και μου λεει

"τι ψαχνεις?"

"τα ενσημα μου,τα ειχα σε ενα φακελο που εγραφε ενσημα τα ειδες?"

"ναι ρε τα εχω μεσα στο δωματιο σε ενα συρταρι με χαρτια μου"

 

τον σκοτωνεις ή δεν τον σκοτωνεις κυριε προεδρε???

ειχα κανει ενα πανικο και εκεινος χαμπαααααρι.

περιτο να σας πω τι ακουσε και μου απαντα ¨

"δεν φτανει που τα φυλαξα μιλας κι ολας,τσαπατσουλα"

αλλα εχω μεγαλη χαρα

δεν παω στο ικα !!!γιουχου!!!

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

σκότωσε τον και πάρτου με πλαστογραφία και τα ένσημα του. :lol:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα τη βοήθειά σας

 

Ποιές πρέπει να είναι οι ενέργειές μας από τη στιγμή που ανακαλύψουμε πως ο προηγούμενος εργοδότης μας , δεν μας "κολλούσε" ένσημα στο ΙΚΑ ενώ επί σχεδόν 2 χρόνια ελεγε ακριβώς το αντίθετο?

 

Μιλάμε για γνωστό όμιλο επιχειρήσεων που δεν νομίζω ότι θα ήθέλε να μαθευτεί κάτι τέτοιο.

 

Ίσως εκμεταλεύτηκε το γεγονός ότι το άτομο είναι μετανάστης (νόμιμος) και δούλευε part time

 

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να ρωτήσετε το λογιστήριο της εταιρείας και στην συνέχεια αν σας πουν οτι δεν κολλούσαν με τα χαρτιά της πρόσληψης και τα αντίγραφα από την μισθοδοσία να πάτε στο ΙΚΑ να κάνετε καταγγελία
http://img419.imageshack.us/img419/6291/hewill26yy.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν κολλάνε στουν Έλληνες, στους αλλοδαπούς θα κολλήσουν?:p

Εξάλλου αν είναι μεγάλη εταιρία γιατί να σου πούν ψέμματα?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρεία, μας είπαν ότι κάποιο λάθος έγινε και θα το λύσουν

 

Στο ΙΚΑ ,μας είπαν ότι για αρκετούς μήνες δεν υπάρχουν ένσημα , ενώ σε αυτούς τους λίγους που υπάρχουν έχουν δηλωθεί αρκετά λάθος στοιχεία(όπως λιγότερες ημέρες εργασίας)

 

Το άτομο έχει παραιτηθεί εδώ και 15 ημέρες περίπου αλλά δεν έχει υπογράψει παραίτηση (αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο) και στο ΙΚΑ του είπαν να μην υπογράψει αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα

Από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτα,

Από όσα βλέπεις...τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους...μία ερώτηση...Δούλευα ως μισθωτός υπάλληλος μεγάλης εταιρειάς και οι συμβάσεις μου ήταν μήνα με μήνα.Τον όγδοο μήνα δεν υπέγραψα σύμβαση λόγω στραρτιωτικών υποχρεώσεων.Δικαιούμε επίδομα απολύσεως?Δώρο χριστουγέννων?
:cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια να κανω μια ερωτησησ ζω στην ελλαδα και θελω να παω να δουλεψω στο εξωτερικο σουιδια σε ενα ξενοδοχειο...εγω δουλευα σε ενα ξενοδοχειο εδω και 3 χρονια και εχω ενσιμα και ασφλαλεια αλλα τωρα θελω να παω σουιδια να δουολεψω εκει...να ρωτησω εκει θα μου βαλουν ενσιμα θα μετρανε στην ελλαδα εδω οταν ερθω παλη πισω????? θα τα αναγνορισουν στο ταξις?? η αλλη ασφαλεια!!? αυτη την ασφαλεια εχω θα τα προσθεσουν...ακομα πρεπει να εχω σουιδικη υποκοτητα η οχι απλος σαν τουριστας??......για πειτε ρε παιδια εαν ξερεται τιποτα να με βοηθησεται εαν ξερει κανεις να μου πει εαν μετρανε!!!
Link to comment
Share on other sites

1) Καλωσόρισες.

2) Πέρνα από έναν ορθογράφο τα μηνύματα σου πριν τα ποστάρεις!

3) Το τάξις που κολλάει στα ένσημα?

4) Απαντάμε στα post με post, όχι με email, καθώς η απάντηση μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους. Αν θες να σου έρθει email μόλις απαντήσει κάποιος μπορείς πάνω δεξιά σε κάθε topic να βρεις την επιλογή Επιλογές θέματος --> Παρακολούθηση θέματος.

5) Έχεις 2 επιλογές: είτε να ζητήσεις σύνταξη και από την Σουηδία είτε να μεταφέρεις τα ένσημα που θα αποκτήσεις από τη Σουηδία στην Ελλάδα. Περισσότερες λεπτομέρειες σε δικηγόρο που ασχολείται με το εργατικό δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχω σουιδικη υποκοτητα

 

Μονο σε αυτό ξέρω να απαντήσω: όχι, μπορείς να δουλέψεις οπουδήποτε στην ΕΕ εφόσον είσαι υπήκοος της Ελλάδας που είναι χωρα-μέλος.

 

 

4) Απαντάμε στα post με post, όχι με email, καθώς η απάντηση μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους.

 

Επίσης δε δίνουμε το email δημοσια, εκτος αν δεν έχουμε πρόβλημα με το spam ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...