Jump to content

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ΑΤΛΑΣ δεν ενημερωνεται καλα . Θα κανεις εγγραφη στις ηλεκτρονικες υπηρεσιες του ΙΚΑ με χρηση κωδικων taxis θα παρεις κλειδαριθμο και θα βλεπεις τα ενσημα σου με καθυστεριση ενος μηνα περιπου .Στους 6 μηνες σιγουρα μπορεις να βγαλεις βιβλιαριο υγειας .Καπου στο 3μηνο θελει απο την εναρξη εργασιας

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/ehome.cfm

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μπήκα στο ΙΚΑ και μέσω ΕΦΚΑ μου έχει περασμένους 4 μήνες. Γνωρίζεις την διαδικασία για έκδοση βιβλιαριου μέσω ΙΚΑ; Edited by Dim_Mic
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μπήκα στο ΙΚΑ και μέσω ΕΦΚΑ μου έχει περασμένους 4 μήνες. Γνωρίζεις την διαδικασία για έκδοση βιβλιαριου μέσω ΙΚΑ;

 

Με ταυτοτητα , εκκαθαριστικο αν εχεις ή αλλιως χαρτι αποδοσηας ΑΦΜ και λογαριασμο ΔΕΚΟ και μια φωτογραφια .Παρε και την συμβαση σου κοντα.

Το βγαζουν επι τοπου .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Από τη στιγμή που ξεκινήσει η αυτασφάλιση μου ποτε έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη;

Νοιζω μετα απο 50 εργασιμες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που δεν πείρε ακόμα επίδομα Αυγούστου; εάν ναι, πότε θα το πάρουμε μπορούμε να δούμε μέσω taxis;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ερώτηση! Ιατροφαρμακευτική έχουμε στις 50 εργάσιμες ημέρες ή 50 εργάσιμες συν 2 μήνες; Με μπέρδεψε τελείως η λογίστρια.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση! Ιατροφαρμακευτική έχουμε στις 50 εργάσιμες ημέρες ή 50 εργάσιμες συν 2 μήνες; Με μπέρδεψε τελείως η λογίστρια.

 

 

Προϋποθέσεις χορήγησης ασφαλιστικής ικανότητας σε μισθωτούς

 

Σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στο Ν.4670/2020 (Α΄43), άρθρο 37, παρ. 8:

Για τη χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας και παροχών υγειονομικής περίθαλψης σε είδος από 01.01.20 και εφεξής απαιτείται για τους μισθωτούς η πραγματοποίηση τουλάχιστον πενήντα (50) ημερών εργασίας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου.

Κατά τα λοιπά ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 23 του ν. 4529/2018 (Α’ 56).

 

https://www.efka.gov.gr/el/asphalistike-ikanoteta

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Προϋποθέσεις χορήγησης ασφαλιστικής ικανότητας σε μισθωτούς

 

Σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στο Ν.4670/2020 (Α΄43), άρθρο 37, παρ. 8:

Για τη χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας και παροχών υγειονομικής περίθαλψης σε είδος από 01.01.20 και εφεξής απαιτείται για τους μισθωτούς η πραγματοποίηση τουλάχιστον πενήντα (50) ημερών εργασίας κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου.

Κατά τα λοιπά ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 23 του ν. 4529/2018 (Α’ 56).

 

https://www.efka.gov.gr/el/asphalistike-ikanoteta

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Σε μη μισθωτούς τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν ήξερα που να ρωτήσω και θεωρώ ότι ίσως κάτι να γνωρίζετε εδώ.

 

Μπαίνω στο atlas με κωδικούς taxis και μου δείχνει τα ένσημα έως το 2016. Εσάς σας δείχνει κανονικά έως σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπείτε στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ για να βρείτε ενημερωμένες καρτέλες ενσημων.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπείτε στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ για να βρείτε ενημερωμένες καρτέλες ενσημων.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

Εκει μπαινουμε.Εγω γύρισα απο εξω πριν το lockdown επιασα δουλεια στην Ελλάδα τον Ιούλιο που μας πέρασε και ακόμα δεν φαινονται.Τι ηλίθιο συστημα ειναι αυτο

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εκει μπαινουμε.Εγω γύρισα απο εξω πριν το lockdown επιασα δουλεια στην Ελλάδα τον Ιούλιο που μας πέρασε και ακόμα δεν φαινονται.Τι ηλίθιο συστημα ειναι αυτο

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Tα ένσημα φαίνονται περίπου με δύο μήνες καθυστέρηση παλιά ήταν πολύ πιο καθυστέρηση να τα δεις. Από δοκιμή που έκανα τώρα εμένα φαίνονται κανονικά και του 07/2020.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κοντινό είναι αυτό εδώ.

Το "αναλυτικό ιστορικό κοινωνικής ασφάλισης" είναι υπο κατασκευή 3-4 χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ΙΚΑ (ενσημα) εργάτη οικοδομικό.

Γιατί δεν μπορώ να πληρώνω τα ένσημα του ΙΚΑ, τον μηνα που δουλεύει ο εργάτης και μπορώ μόνο να πληρώσω τον επόμενο;

Δηλαδή για εργασία του σεπτεμβριου πρέπει να τα πληρώσω οκτωβριο

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εάν βγήκαν οι εισφορές και αργήσω να τις πληρώσω 1 εβδομάδα πόσο παραπάνω να υπολογίζω επιπλέον για να είμαι οκ;

 

Άκυρο τα πλήρωσα να ξεμπερδεύω γιατί με ενημέρωσε η λογίστρια μου πως δεν θα μπορέσω να υπολογίσω τις προσαυξήσεις. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η ασφάλιση δεν ολοκληρώθηκε έπρεπε να μιλήσω με το τσαυ και να στείλω απογραφικό. Έστειλα και ολοκληρώθηκε η ιατροφαρμακευτική. Είχα 6/10 να πληρώσω του Αυγούστου και 30/10 να πληρώσω για τον Σεπτέμβριο. Ευτυχώς το τσαυ δεν έχει καμία σχέση με το απαίσιο ΙΚΑ που δεν εξυπηρετούν ποτέ. Απίστευτα γρήγοροι στο τσαυ σε 15 λεπτά με εξυπηρέτησαν. Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οι εισφορές αν εκτυπωθούν και πληρωθούν μέσω κάρτας χρεωστικής στα ΕΛΤΑ πιάνονται για να φτάσουμε το αφορολόγητο ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς μήπως τα άτομα που βγήκαν σε αναστολή τι προθεσμία έχει για επίδομα αδείας; μέχρι τα Χριστούγεννα; η παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...