Jump to content

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συγνομη για τα μυνηματα αλλα δεν μπορω να γραφω με αλληνικα καλα τα greeklish θα ηταν ευκολο αλλα anyway ευχαριστω για την απαντησης σας ευχαριστω που με καλοσορισατε!!!..και με το mail που το εδωσα δημοσιος δεν με πειραζει αλλα δεν θα το ξαναδωσω......να ρωτησω δηλαδη μπορω να δουλεψω στην σουιδια και να τα μεταφερω εδω ελλαδα....θα παω στο ταξις να ρωτησω ευχαριστω πολλυ!!!......παιδες:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πηγαινε , αν σου εχουν κολλησει ενσημα θα σου πουν. Λογικα οταν σου κολανε ενσημα ερχεται γραμμα σε εσενα και σε ενημερωνει για τα ενσημα σου

Elakbar world - video,images,games,flash files,articles,reviews,news,blogs from all the internet collected in on site. Easy to find anything. Submit your site/blog rss

elakbar.net

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερvτηση ενσιμα στην σουιδια δεν εχουν εκει??δεν ειναι τα ιδια με τις ελλαδας να τα μεταφερω εδω στην ελλαδα να μετρανε??δεν σου βαζουν κατευθειαν?οταν δουλεψεις....τι παιζει??? HELP
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ρε παιδιά χθες που μιλούσα με κάποιον φίλο μου (εργάζεται σε μεγάλη Τράπεζα) και μου είπε ότι έχει να λάβει απόκομμα ενσήμων ΙΚΑ από το 2004. Αυτό τι σημαίνει; Είναι δυνατόν ο εργοδότης του δηλ. η Τράπεζα να μην πληρώνει το ΙΚΑ; Αν ναι τι πρόβλημα ή επιπτώσεις θα έχει αυτός ο υπάλληλος από την στιγμή που δεν λαμβάνει αποκόμματα ενσήμων του ΙΚΑ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χθες που μιλούσα με κάποιον φίλο μου (εργάζεται σε μεγάλη Τράπεζα) και μου είπε ότι έχει να λάβει απόκομμα ενσήμων ΙΚΑ από το 2004. Αυτό τι σημαίνει; Είναι δυνατόν ο εργοδότης του δηλ. η Τράπεζα να μην πληρώνει το ΙΚΑ; Αν ναι τι πρόβλημα ή επιπτώσεις θα έχει αυτός ο υπάλληλος από την στιγμή που δεν λαμβάνει αποκόμματα ενσήμων του ΙΚΑ;

Το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να παει στο υποκαταστημα του ΙΚΑ της περιοχης του, και δινοντας τον αριθμο μητρωου του να ζητησει να μαθει ποσα ενσημα και απο ποτε μεχρι ποτε εχει. Το ΙΚΑ εχει μηχανογραφηθει και τα βγαζει σε 2 λεπτα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χθες που μιλούσα με κάποιον φίλο μου (εργάζεται σε μεγάλη Τράπεζα) και μου είπε ότι έχει να λάβει απόκομμα ενσήμων ΙΚΑ από το 2004. Αυτό τι σημαίνει; Είναι δυνατόν ο εργοδότης του δηλ. η Τράπεζα να μην πληρώνει το ΙΚΑ; Αν ναι τι πρόβλημα ή επιπτώσεις θα έχει αυτός ο υπάλληλος από την στιγμή που δεν λαμβάνει αποκόμματα ενσήμων του ΙΚΑ;

Επίσης πλέον δεν υπάρχουν εκείνες οι τεράστιες καρτέλες που κολλούσες τα ένσημα-γραμματόσημα. Είναι ηλεκτρονικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάστηκα μερικά δικά μου τις προάλλες αλλά δεν είχαν βγει όλα. Για να πάρω τα υπόλοιπα πρέπει να πάω πάλι με αίτηση από τον πρώην εργοδότη; Γι' αυτά που έχω ήδη στα χέρια μου να κρατήσω αντίγραφα ή αν τα χρειαστώ πάλι θα μου τα ξαναβγάλουν;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χθες που μιλούσα με κάποιον φίλο μου (εργάζεται σε μεγάλη Τράπεζα) και μου είπε ότι έχει να λάβει απόκομμα ενσήμων ΙΚΑ από το 2004. Αυτό τι σημαίνει; Είναι δυνατόν ο εργοδότης του δηλ. η Τράπεζα να μην πληρώνει το ΙΚΑ; Αν ναι τι πρόβλημα ή επιπτώσεις θα έχει αυτός ο υπάλληλος από την στιγμή που δεν λαμβάνει αποκόμματα ενσήμων του ΙΚΑ;
Το πιθανότερο είναι να έχει γίνει κάποιο λάθος στα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα μηχανογραφικά στο ΙΚΑ (ΑΠΔ). Να πάει στο ΙΚΑ να δει ποιό είναι το λάθος και να το διορθώσει στην τράπεζα. Και αυτή η περίπτωση να μην είναι, καλό είναι να πάει στο ΙΚΑ έτσι κι αλλιώς να δει τι γίνεται. Φαντάζομαι θα παίρνει κάποιες αναλύσεις μισθοδοσίας από την τράπεζα που να γράφει ότι πληρώνει ΙΚΑ έτσι;

 

Χρειάστηκα μερικά δικά μου τις προάλλες αλλά δεν είχαν βγει όλα. Για να πάρω τα υπόλοιπα πρέπει να πάω πάλι με αίτηση από τον πρώην εργοδότη; Γι' αυτά που έχω ήδη στα χέρια μου να κρατήσω αντίγραφα ή αν τα χρειαστώ πάλι θα μου τα ξαναβγάλουν;
Σε τι μορφή έχεις αυτά στα χέρια σου; Γενικά πάντως καλό είναι να έχεις ένα αντίγραφο των ενσήμων για παν ενδεχόμενο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μορφή έχεις αυτά στα χέρια σου; Γενικά πάντως καλό είναι να έχεις ένα αντίγραφο των ενσήμων για παν ενδεχόμενο.

Αναλυτική κατάσταση είναι, που την πήρα από το ΙΚΑ αφού προσκόμισα αίτηση του εργοδότη. Επίσημο χαρτί (εκείνο που μοιάζει σαν απόδειξη), δεν έχει έρθει ποτέ. Οπότε υποθέτω πως τα επίσημα έχουν πάει στη δουλειά και θα πρέπει να τα πάρω από εκεί και την κατάσταση που έχω μπορώ να τη δώσω κι αν χρειαστώ θα ξαναβγάλω άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να έχει γίνει κάποιο λάθος στα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα μηχανογραφικά στο ΙΚΑ (ΑΠΔ). Να πάει στο ΙΚΑ να δει ποιό είναι το λάθος και να το διορθώσει στην τράπεζα. Και αυτή η περίπτωση να μην είναι, καλό είναι να πάει στο ΙΚΑ έτσι κι αλλιώς να δει τι γίνεται. Φαντάζομαι θα παίρνει κάποιες αναλύσεις μισθοδοσίας από την τράπεζα που να γράφει ότι πληρώνει ΙΚΑ έτσι;

 

H ανάλυση μισθοδοσίας που παίρνει από την Τράπεζα αναγράφει ότι του γίνονται κρατήσεις για το ΙΚΑ αλλά το μέγα ερώτημα είναι ο εργοδότης δηλ. η Τράπεζα, τα χρήματα τα αποδίδει στο ΙΚΑ; :worry:

Φαντάζομαι το πιθανότερο είναι να μην πληρώνει τα χρήματα η Τράπεζα στο ΙΚΑ. Μέχρι εδώ καλά...

Ο υπάλληλος τι πρόβλημα έχει; Κι αν όντως τα πράγματα έχουν όπως τα γράφω παραπάνω τι θα πρέπει να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

υπάλληλος τραπεζης κ η τραπεζα να μην πληρώνει στο ΙΚΑ δεν υπάρχει περίπτωση θα ειναι πανελληνια πρωτη

 

εκτός κ αν δεν εχει συμβαση με την τραπεζα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Aπ'ότι φαίνεται σταμάτησε να πληρώνει από το 2004 και μετά, διότι μέχρι τότε υπάρχουν αποκόμματα σε ηλεκτρονική μορφή ενσήμων ΙΚΑ!

Όσο για το "δεν υπάρχει περίπτωση" ποιος πιστεύεις ότι κάνει κουμάντο οι Τράπεζες ή το ΙΚΑ???

Link to comment
Share on other sites

Aπ'ότι φαίνεται σταμάτησε να πληρώνει από το 2004 και μετά, διότι μέχρι τότε υπάρχουν αποκόμματα σε ηλεκτρονική μορφή ενσήμων ΙΚΑ!

Όσο για το "δεν υπάρχει περίπτωση" ποιος πιστεύεις ότι κάνει κουμάντο οι Τράπεζες ή το ΙΚΑ???

Δηλαδη μεχρι το 2004 ο υπαλληλος επαιρνε αποκομματα του ΙΚΑ που φαινοταν οτι ειχαν καταβληθει οι εισφορες και απο τοτε δεν εχει παρει τιποτα? Και μενα απιστευτο μου φαινεται τραπεζα να μη καταβαλλει ασφαλιστικες εισφορες. Με ενα τηλεφωνο στη Διευθυνση προσωπικου στη τραπεζα που εργαζεται η με μια επισκεψη στο ΙΚΑ θα παρει σιγουρα και υπευθυνη απαντηση

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μηπως ξερετε πως μπορω να τον βρω? βασικα μου ειπαν οτι χρειαζομαι 'μια βεβαιωση απογραφης αμεσα ασφαλισμενου' . Εγω ειχα χρειαστει να βγαλω Α.Μ ΙΚΑ πριν 4 χρονια για μια πρακτικη ασκηση. κρατησε μονο 2 μηνες και απο τοτε δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει το ΙΚΑ λογω ΤΣΜΕΔΕ. Επισης δεν εχω δουλεψει απο τοτε. πρεπει να παω στο υποκαταστημα που ειχα κανει αρχικα την αιτηση ή γινεται σε ολα? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πας στο κατάστημα του ΙΚΑ στην περιοχή που κατατάσεσαι και θα ζητήσεις να στον βρουν εκείνοι..Εκεί που το είχες βγάλει δηλαδή..
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παω στο ιδιο ή γινεται και απο αλλου? και η βεβαιωση εκδιδεται αμεσα ή πρεπει να κανω αιτηση και να περιμενω καποιες μερες ...?!
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο... Ρώτησα κ μου είπανε ότι εκδίδεται αμέσως αφού το έχεισ βγάλει δεν χρείαζεται να περιμένεις..
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο... Ρώτησα κ μου είπανε ότι εκδίδεται αμέσως αφού το έχεισ βγάλει δεν χρείαζεται να περιμένεις..

 

ευχαριστω πολυ! αληθεια υπαρχε κανεις εδω που ειναι μηχανικος και να δουλευει σε τραπεζα?σας πληρωνουν το ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα υπαρχει περιπτωση να βρουμε ενσημα απο το (κρατηθητε) 1968 εως το 1978 βασικα ειναι της μητερας μου δουλευε τοτε σε μια εταιρια που μαλλον δεν υπαρχει τωρα στον ΟΑΠ απο την ΞΕΚΤΕ αναλαμβανε δημοσια εργα με βαση τις αποχετευσης δηλαδη βγαζανε τα σχεδια για τις αποχετευσεις μετα ιδρυθυκε η ΕΥΔΑΠ τελος παντων , η μητερα μου απο τοτε δεν ξαναδουλεψε γιατι εφυγε για την επαρχια.

υπαρχειπεριπτωση να τα βρουμε τωρα ? :ninja: δεν νωμιζω αλλα λεω μηπως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Επαναφέρω το θέμα καθώς την Τρίτη έχω μια εκδίκαση στο Τοπικό Υποκατάστημα του ΙΚΑ για κάποια οφειλούμενα ένσημα από την πρώην εργασία μου και θα μου ήταν χρήσιμες κάποιες νομικές κυρίως συμβουλές ή από παρόμοιες υποθέσεις που πιθανόν έχουν συμβεί σε κάποιον από εσάς.

Για το χρονικό διάστημα Οκτώβριος 2004 - Δεκέμβριος 2006 εργαζόμουν σε ιδιωτική εταιρία Ο.Ε. χωρίς να είμαι ασφαλισμένη και χωρίς να έχω υπογράψει καμία σύμβαση. Το Δεκέμβριο του 2006 αποχώρησα από την εταιρία χωρίς να υπογράψω κάποιο έγγραφο για οικειοθελή αποχώρηση.

Κατόπιν απεγνωσμένων προσπαθειών να πάρω οφειλόμενο χρηματικό ποσό απο δεδουλευμένη εργασία κατέθεσα καταγγελία εναντίον της εταιρίας στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ.

Αυτή τη στιγμή έχουν προηγηθεί δύο αναβολές στη δικαστική αίθουσα (γιατί εκεί καταλήξαμε) και την Τρίτη εκδικάζεται η υπόθεση στα γραφεία του ΙΚΑ για τα ενσημα.

Ερωτώ σε περίπτωση που έχουν "λαδώσει" το μάρτυρά μου -γιατί μου περνά από το μυαλό- τι ενέργειες μπορώ να κάνω για να αποδείξω ότι εργαζόμουν για αυτό το χρονικό διάστημα στην εν λόγω εταιρεία;

Σημειοτέων ότι το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι οι απλές αποδείξεις είσπραξης που λάμβανα κάθε μήνα με το "υπέρογκο" ποσό των 400,00 ευρώ και το ονόμά μου ως Υπεύθυνη Διαφημιστικού σε δύο τετραμηνιαία περιοδικά που είχαμε εκδώσει εκείνο το διάστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγάπη δεν θα πεί να κοιτάζει ο ένας τον άλλον στα μάτια...

Αλλά να κοιτάζουν και οι δύο πρός την ίδια κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Θα δουλέψω στο εξωτερικό για λίγο διάστημα και θα ασφαλίζομαι κανονικά από εκεί,συγκεκριμένα στη Γαλλία.Εδώ στην Ελλάδα είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.Γνωρίζει κανείς αν όταν τελειώσω από Γαλλία ,μπορώ να μεταφέρω τα ένσημά μου από εκεί στο ΙΚΑ και με ποια διαδικασία.Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως προβλέπεται μεταφορά ενσήμων ανάμεσα σε χώρες της Ε.Ε. όταν πάρεις σύνταξη. Υπάρχει αν δεν κάνω λάθος και ειδικό τμήμα του ΙΚΑ που ασχολείται με τέτοια θέματα, οπότε καλύτερα να απευθυνθείς εκεί για περισσότερες λεπτομέρειες. Αν δεν σου αυξάνει την κλίμακα πάντως, ίσως να συμφέρει να μην τα μεταφέρεις αλλά να πάρεις μια υποτυπώδης σύνταξη και από την Γαλλία (γιατί από το Ελληνικό Κράτος, υποτυπώδης θα είναι έτσι κι αλλιώς :P)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λευτέρη!Τι εννοείς αν μου αυξάνει τη κλίμακα,γιατί δε το κατάλαβα πολύ.Για 1 χρόνο εργασίας στη Γαλλία μπορείς να πάρεις υποτυπώδες σύνταξη ενώ θα έχω φύγει???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

ΕΠικοινώνησα με το το αρμόδιο τμήμα του ΙΚΑ και μου ειπαν οτι τα χρονια συνυπολογιζονται ως συνταξιμα αλλα δε μεταφερονται για το ποσο της συνταξης.Δηλαδή αν στην Ελλάδα χρειαζονται 35 χρονια εργασιας για να βγεις στη συνταξη και εχεις δουλεψει 34 χρονια στην ελλαδα και 1 χρονο καπου στην ευρωπη θα βγεις κανονικα στη συνταξη στην ελλαδα,αλλα το ποσό της συνταξης σου θα ειναι αντιστοιχο για 34 χρονια και οχι 35.Αυτο τον 1 χρονο στο εξωτερικο θα συνταξιοδοτηθεις απο εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σε ολους.Ηαπορια μου ειναι η εξης[μπορω να δω ποσα ενσημα εχω συνολικα μεσω internet]?Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...