Jump to content

ΙΚΑ: Ένσημα, ασφάλιση, αριθμός μητρώου κ.α.


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Τα παλιά ένσημα,πριν το 2002 πως τα καταχωρείς στο σύστημα για να μην τα χάσεις;

Το ίδιο για τα ένσημα,τα πιο παλιά με τις καρτέλες. Τι κάνεις;

Επίσης αν κάποιος έχει λίγα ένσημα π.χ. 2-3 ετών παλιά,με καρτέλες & θέλει να μου τα δώσει μπορώ να τα πάρω εγώ & θα πιάνονται σα δικά μου πλέον;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει καποις με σιγουρια ποσα ενσημα απαιτουντε για αρχικη εκδοση βιβλιαριου υγειας ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποις με σιγουρια ποσα ενσημα απαιτουντε για αρχικη εκδοση βιβλιαριου υγειας ?

 

Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου απαιτείται ο ασφαλισμένος να έχει πραγματοποιήσει (από 01/03/09) τουλάχιστον 60 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. Οι προϋποθέσεις αυτές θα αυξάνονται ανά δέκα (10) κατ' έτος και μέχρι 100 ημέρες εργασίας το 2013. Όταν ο υπολογισμός γίνεται με το 15μηνο, δεν υπολογίζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες.

 

Πηγή: http://www.ika.gr

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πιο έγκυρες πληροφορίες από τις επίσημες δεν μπορούν να υπάρξουν.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

Edit: @manolog3 αυτό που αναφέρεις έχω την εντύπωση ότι ίσχυε μέχρι πρόσφατα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

 

Πηγή: http://www.ika.gr

 

 

Και αν δεν εχει καθολου προϋπηρεσία ??

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποις με σιγουρια ποσα ενσημα απαιτουντε για αρχικη εκδοση βιβλιαριου υγειας ?

 

Αν θυμάμαι καλά, έβγαλα μετά τα 50. Με επιφύλαξη όμως, γιατί είναι ένσημα πρακτικής. Δες το link του ΙΚΑ που αναφέρθηκε. :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν εχει καθολου προϋπηρεσία ??

 

Γιαννη ακομα και ανεργος να εισαι (εως 29 ετων) μπορεις να βγαλεις κανονικα βιβλιαριο υγειας.

 

Δες το παρακατω link.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω .Για τον γιο μου ενδιαφερομαι που τον εχω ασφαλισει εγω αλλα επιασε δουλεια εδώ και 15 μερες με δυμηνιαίες συμβασεις αλλα δεν εχει ακομα βιβλιαριο υγειας αλλα εγω πρεπει να τον κοψω από την δικη μου ασφαλεια .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιαριο δεν βγαινει αμεσα. Εμενα μου ειπαν , ότι αφου εχω δουλεψει για 2 μηνες, πρεπει να περιμενω αλλους 2 και μετα να παω να μου βγαλουν.
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιαριο δεν βγαινει αμεσα. Εμενα μου ειπαν , ότι αφου εχω δουλεψει για 2 μηνες, πρεπει να περιμενω αλλους 2 και μετα να παω να μου βγαλουν.

 

Μαλιστα...και μεχρι τοτε αν χρειαστείς κατι ...γιοκ ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...και μεχρι τοτε αν χρειαστείς κατι ...γιοκ ???

 

Μεχρι τοτε ...γιοκ.

Τα ενσημα πρεπει να περασει ένα δυμηνο για να φαινονται στο Ικα.

Μαλιστα πριν λιγο καιρο κοιτάξαμε με μια φιλη που εχει κωδικούς για να βλεπει ηλεκτρονικα την καρτελα της, και από τους 3 μιση μηνες που ημασταν στην δουλεια, της ειχαν περαστει ενσημα για 1μιση μηνα περιπου.

Βεβαια δεν ξερω μηπως μπορει μεχρι τοτε να παραμεινει στη δικη σου ασφαλεια. Πρεπει να ρωτήσετε στο Ικα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τοτε ...γιοκ.

Τα ενσημα πρεπει να περασει ένα δυμηνο για να φαινονται στο Ικα.

Μαλιστα πριν λιγο καιρο κοιτάξαμε με μια φιλη που εχει κωδικούς για να βλεπει ηλεκτρονικα την καρτελα της, και από τους 3 μιση μηνες που ημασταν στην δουλεια, της ειχαν περαστει ενσημα για 1μιση μηνα περιπου.

Βεβαια δεν ξερω μηπως μπορει μεχρι τοτε να παραμεινει στη δικη σου ασφαλεια. Πρεπει να ρωτήσετε στο Ικα για αυτό.

 

Αυτό πάντα συμβαίνει να ξέρετε .. είναι θέμα μηχανογράφησης. Ο εργοδότης οφείλει κάθε τέλος του μήνα να στέλνει τα ένσημα στο ΙΚΑ, αλλά το ΙΚΑ μέχρι να τα εκκαθαρίσει πλήρως, θα χρειαστεί 2 μήνες.

Ακόμα και με αίτηση στο ΙΚΑ, θα μπορείτε να δείτε όσα έχουν καταγραφεί μέχρι και πριν 2 μήνες, αλλά θα τα δείχνει ως μη εκκαθαρισμένα.

 

Εμένα ο εργοδότης με απέλυσε το Σεπτέμβριο, και μέχρι και πριν 4 μέρες, ναι μεν είχαν "πάει" στο ΙΚΑ, αλλά είχαν status μη εκκαθαρισμένων.

Ωστόσο μετρούσαν κανονικά στο σύνολο των ενσήμων που έχω μέχρι τώρα.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τοτε ...γιοκ.

Τα ενσημα πρεπει να περασει ένα δυμηνο για να φαινονται στο Ικα.

Μαλιστα πριν λιγο καιρο κοιτάξαμε με μια φιλη που εχει κωδικούς για να βλεπει ηλεκτρονικα την καρτελα της, και από τους 3 μιση μηνες που ημασταν στην δουλεια, της ειχαν περαστει ενσημα για 1μιση μηνα περιπου.

Βεβαια δεν ξερω μηπως μπορει μεχρι τοτε να παραμεινει στη δικη σου ασφαλεια. Πρεπει να ρωτήσετε στο Ικα για αυτό.

 

αν πας στο ΙΚΑ βλεπουν και τα μη οριστικοποιημενα, αρκει να εχει στειλει ο εργοδοτης ΑΠΔ,

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

"Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται η πραγματοποίηση 100 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. "

επειδη το ατομικο βιβλιαριο ειναι απο 1/3 εως 28/2, για να γινει η ανανεωση πρεπει να εχεις κανει τουλαχιστον 100 ενσημα απο την αρχη του χρονου ή απο 1 Μαρτιου;

Link to comment
Share on other sites

"Για την έκδοση του ατομικού βιβλιαρίου υγείας απαιτείται η πραγματοποίηση 100 τουλάχιστον ημερών ασφάλισης στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ μέσα στον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο. "

επειδη το ατομικο βιβλιαριο ειναι απο 1/3 εως 28/2, για να γινει η ανανεωση πρεπει να εχεις κανει τουλαχιστον 100 ενσημα απο την αρχη του χρονου ή απο 1 Μαρτιου;

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

Link to comment
Share on other sites

Απο το νεο ετος πλεον δεν θα αποστελεται το αυτοκολλητακι για την ανανεωση του βιβλιαριου ?? Θα βλεπουν ολοι Γιατροι/νοσοκομεια κτλ κτλ ονλαιν την ισχυη του καθε ασφαλισμενου ??
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας θα ήθελα να σας αναφέρω τον Γολγοθά μου να μου πείτε την γνώμη σας. Πριν 2 χρόνια μου είχαν ζητήσει από την υπηρεσία μου τις καρτέλες των ενσήμων μου για να κάνουν καταγραφή όπως είπαν. Το θέμα είναι ότι όταν ζήτησα τις καρτέλες μου να μου τις επιστρέψουν με έστελνε ο ένας στον άλλο μέχρι να μου πουν ότι τις έχασαν. Το αποτέλεσμα είναι ότι οι καρτέλες έχουν χαθεί και εγώ αυτή την στιγμή μαλώνω με Θεούς και Δαίμονες για να βγάλω άκρη για την συνταξιοδότηση μου. Πηγαίνω στο κατάστημα ΙΚΑ της περιοχής μου και μου λένε οτι πρέπει να συμπληρώσεις μια αίτηση με ακριβή ημερομηνίες και στοιχεία του εργοδότη ώστε να ψάξουν στα αρχεία τους. Μου έρχεται μια απάντηση ότι έχει γίνει ανακεφαλαίωση μέχρι το 1988 αλλά απο εκεί και πέρα τίποτα. Ψάχνω, ρωτάω, μαλώνω, αλλά τίποτα. Ανακαλύπτω ένα έγγραφο που μου είχαν αποστείλει όταν είχα κάνει αναγνώριση χρόνων στο δημόσιο απο το 1990 έως το 1995 και τους λέω κύριοι ορίστε. όταν είχα ξεκινήσει την διαδικασία για την αναγνώριση χρόνων είχα τις καρτέλες οπότε είχε γίνει καταμέτρηση απο αυτές. κρατάν αντίγραφο και ξεκινάν πάλι το ψάξιμο και μου στέλνουν απόφαση η οποία είχε 178 λιγότερα ένσημα απο την πρώτη τους απόφαση. την βλέπω και παθαίνω εγκεφαλικό. κατευθείαν πίσω στο ικα στην διευθύντρια της λέω έτσι και έτσι απείλησα με μηνύσεις γιατι δε μπορεί αποφάσεις απο την ίδια υπηρεσία να λενε άλλα το ένα και άλλα το άλλο. Η διευθύντρια ξανακάνει την αίτηση και περιμένω πάλι να με ενημερώσουν. και έρχεται η απάντηση οτι δεν υπάρχουν πουθενά ένσημα απο το 1988 έως το 1990 απο τον συγκεκριμένο εργοδότη που δήλωσα. Το θέμα είναι οτι η υπηρεσία που δούλευα τότε με συμβάσεις ορισμένου χρόνου έχει κλείσει και το αρχείο της κατά πάσα πιθανότητα έχει καταστραφεί. Σήμερα μυ ήρθε το χαρτί να προσκομίσω τα ένσημα μου για καταμέτρηση απο τα κεντρικά του Ικα και εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να τα μαζέψω. Πείτε μου την γνώμη σας τι να κάνω έχω απελπιστεί.

Συγγνωμη για το μεγάλο post.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο το νεο ετος πλεον δεν θα αποστελεται το αυτοκολλητακι για την ανανεωση του βιβλιαριου ?? Θα βλεπουν ολοι Γιατροι/νοσοκομεια κτλ κτλ ονλαιν την ισχυη του καθε ασφαλισμενου ??

 

Υπαρχει σε λειτουργια ενα συστημα "ΑΤΛΑΣ"! Οποτε δουλευει και ελεγχει την ημερομηνια ληξης του βιβλιαριοιυ!

 

Το θεμα ειναι οτι φτανεις στην πηγη να πιεις νερο και μπορει να μην πιεις μιας και ακομη και θεωρημενα βιβλιαρια, μπορει το υπερσυγχρονο "ΑΤΛΑΣ" να τα βγαζει αθεωρητα :X

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ο απλός ασφαλισμένος να δει την ασφαλιστική ικανότητα για τον ίδιο και τα έμμεσα μέλη του;

 

Ναι. Μπες στο ika.gr

Στην αρχικη σελιδα κατεβα χαμηλα και πατα εκει που λεει ασφαλιστικη ικανοτητα.

Υπαρχουν 2 τροποι για να δεις την δικια σου. Ητε γινεσαι πιστοποιημένος χρηστης πατωντας στο αντιστειχο link και κανοντας εγγραφη με τους κωδικούς που εχεις για το taxisnet, ητε μπενεις εκει που λεει μη ποιστοποιημενος και βαζεις αυτά που ζηταει, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ και κατι άλλο αν θυμαμαι καλα.

Ετσι μπορεις να δεις την ασφαλιστικη σου ικανοτητα και πατωντας το συμβολο με το βελακι σου εμφανιζει και αυτή των εμμεσων μελων.

Link to comment
Share on other sites

Και στο ΙΚΑ έτσι όπως είπε ο προηγούμενος μπορείς να δεις μόνο τα ένσημα από το 2002 και μετά, όταν και έγιναν μηχανογραφημένα
Link to comment
Share on other sites

Είμαι χαρούμενος που δεν είμαι ασφαλισμένος. Πήγα σήμερα εκ μέρους της μητέρας μου να βγάλω Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφαλίσης Ασθενούς (ή όπως λέγεται). Τραγικά πράγματα. Ένας άνθρωπος σε ολόκληρο το Ν. Θεσσαλονίκης που να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά. 3.5 ώρες αναμονή, μόνο... Πάλι καλά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και στο ΙΚΑ έτσι όπως είπε ο προηγούμενος μπορείς να δεις μόνο τα ένσημα από το 2002 και μετά, όταν και έγιναν μηχανογραφημένα

 

Μα ο φιλος από πανω, δεν θελει να δει τα ενσημα του, αλλα την ασφαλιστική του ικανοτητα. Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Η ασφαλιστικη ικανοτητα , δειχνει αν εχεις ιατροφαρμακευτική καλυψη , αν δηλαδή είναι σε ισχυ και μεχρι ποτε.

Τωρα για το ΤΣΜΕΔΕ δεν ξερω τι ισχυει. Μαλλον πρεπει να περασεις από το ΙΚΑ να ρωτήσεις. Ισως να πρεπει να γινει καποιου είδους συγχώνευση των ενσημων σου. Υπαρχουν καποιες διαδικασιες που γινονται εκει και όχι μεσω Internet.

Κι εγω πριν λιγο καιρο πηγα και ζητησα ενεργοποιηση της ασφαλιστικης μου ικανοτητας μιας και ηταν ανενεργη πολύ καιρο και τωρα μπορω να τη δω μεσα από τη σελιδα του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα , θα κάνω μια πολύ γενική ερώτηση. Ένας νεοασφαλιζόμενος στο ΙΚΑ, τι ενέργειες πρέπει να κάνει προκειμένου να έχει ασφαλιστική ικανότητα ; Δουλεύω 6 μήνες και στο ΑΤΛΑΣ με δείχνει ανασφάλιστο. Η περίπτωση να μην μου κολλάνε ένσημα δεν παίζει.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει , θα το εκτιμούσα.:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...