Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να ζητήσω εξ αρχής συγγνώμη αν αυτά που θα ρωτήσω έχουν ξαναειπωθεί ή αν θεωρούνται εκτός θέματος αλλά δεν έχω πολύ χρόνο για να διαβάσω όλο το νήμα!

Σκέφτομαι να πάρω το redmi note 5 για τη γυναίκα μου ή redmi 5 plus σε 32gb! Θα ήθελα να ρωτήσω τις βασικές διαφορές που έχουν οι δύο αυτες συσκευές! Ποια απ' τις δυο να προτιμήσω; Ποια έχει καλύτερη κάμερα;

Οι μεγάλες διαφορές που αναδυκνυουν νικητή, κατ'εμε, το RN5 είναι η κάμερα και ο επεξεργαστής.

Αν δεν έχεις θέμα να την διαφορά στα χρήματα μην το συζητάς καθόλου.

Το RN5 είμαι μονόδρομος και αν μπορείς επέλεξε την έκδοση 4X64

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες διαφορές που αναδυκνυουν νικητή, κατ'εμε, το RN5 είναι η κάμερα και ο επεξεργαστής.

Αν δεν έχεις θέμα να την διαφορά στα χρήματα μην το συζητάς καθόλου.

Το RN5 είμαι μονόδρομος και αν μπορείς επέλεξε την έκδοση 4X64

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σ' ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

Η αγορά θα γίνει λογικά από skroutz, όπου η διαφορά τιμής είναι περίπου στα 10€, επομένως σχεδόν ασήμαντη! Άρα με σχεδόν την ίδια τιμή, θέλω να επιλέξω όσο δυνατόν το καλύτερο μεταξύ των δύο!

Αν η κάμερα του redmi note 5 είναι καλύτερη του redmi 5 plus, λογικά θα πάω σ' αυτό!

Όσο αφορά τη μνήμη, έχεις δίκιο! Αν ήταν για μένα θα έπαιρνα σίγουρα το "μεγάλο", αλλά για τη γυναίκα μου πιστεύω μια χαρά είναι και το 3/32. Εξάλλου στο redmi note 4, που έχει τώρα, της έχω μια 64αρα micro sd Samsung, η οποία θα μπει και στο 5αρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω αλλάξει το θέμα στο κινητό βάζοντας Region Russia.

Νομίζω πως με το νέο θέμα καθυστερεί λίγο το κινητό. Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

Με το theme του κουτιού έχει καλύτερες επιδόσεις; ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι ειναι global δηλαδη να εχει την B20 εχει αυτοκολητο στο κουτι κοκκινο που γραφει global version οπως ειχε το 4?
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία για MIUI 9 είναι αυτή

Αν θες επιβεβαίωσε ότι αυτή είναι που έβαλες και αυτή που δουλεύει καλά

Ναι, αυτή είναι και δουλεύει μια χαρά....
Σε εμενα δεν υπάρχει η εφαρμογη mail. Εχω global stable ver.

Ειναι θεμα region? Σε Ελλαδα και Ελβετια που εχω τωρα, δεν υπαρχει.....

Κατέβασε την από το παραπάνω link...

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την επίσημη εφαρμογή της Winbank? Προσπαθώ και με την παλιά έκδοση και με την καινούρια να συνδεθώ και γενικά δεν μπαίνει...Βγαζει σφαλμα! με την παλιά έκδοση έβγαζε και ένα μήνυμα λάθους κάτι για επικάλυψη οθόνης αν θυμάμαι καλά

 

Έχω ενεργοποίησει κάθε αδεια στις ρυθμίσεις.

 

Αν εχεις καμια εφαρμογη φιλτρου οθονης για προστασια των ματιων το βραδυ, δοκιμασε να την απενεργοποιησεις-παγωσεις και ξαναπροσπαθησε.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

Η αγορά θα γίνει λογικά από skroutz, όπου η διαφορά τιμής είναι περίπου στα 10€, επομένως σχεδόν ασήμαντη! Άρα με σχεδόν την ίδια τιμή, θέλω να επιλέξω όσο δυνατόν το καλύτερο μεταξύ των δύο!

Αν η κάμερα του redmi note 5 είναι καλύτερη του redmi 5 plus, λογικά θα πάω σ' αυτό!

Όσο αφορά τη μνήμη, έχεις δίκιο! Αν ήταν για μένα θα έπαιρνα σίγουρα το "μεγάλο", αλλά για τη γυναίκα μου πιστεύω μια χαρά είναι και το 3/32. Εξάλλου στο redmi note 4, που έχει τώρα, της έχω μια 64αρα micro sd Samsung, η οποία θα μπει και στο 5αρι.

Στο παρακάτω λινκ θα βρεις σύγκριση των δύο κινητών όπου ακόμα μια διαφορά είναι στο σασί του κινητού όπου το ένα είναι μεταλλικό και το άλλο πλαστικό.

 

Καλή επιλογή

 

https://m.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone2=9120&idPhone1=8959

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα τελευταία update η φωτογραφική δουλεύει με κάρβουνο. Εκνευρίστηκα αργη
Όντως.... Έτσι είναι...

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω πάρει από το εξωτερικό ένα στερεοφωνικό αυτοκινητου με navi αντροιτ κ για να περάσουν οι επαφές του κινητού μου (έχω την κανονική έκδοση global 9.6.4.0 ) θέλει οι επαφές μου να είναι σε κάρτα sim. Πως πρέπει να μεταφέρω τις επαφές μου στην κάρτα (πχ την Νο2 κάρτα, έχω δυο κάρτες) κ μετά να τις περάσω στην μνήμη του κινητού μου;;;;;

Απλά θέλω την αντιγραφή στην sim κ μετά αφού κάνω την δουλειά μου να τα ξανά περάσω όπως ήταν στην μνήμη του….

Κάποια βοήθεια;;;;;:blink::)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι ειναι global δηλαδη να εχει την B20 εχει αυτοκολητο στο κουτι κοκκινο που γραφει global version οπως ειχε το 4?
Όλα είναι global, μόνο το 6/64 δεν έχει την 800, αν και κάποιοι λένε ότι σε έκδοση Χονγκ Κονγκ τη έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να καταλαβουμε οτι ειναι global δηλαδη να εχει την B20 εχει αυτοκολητο στο κουτι κοκκινο που γραφει global version οπως ειχε το 4?

 

έχει αυτοκόλλητο ναι αλλά και χωρίς το αυτοκόλλητο η china έχει και κινέζικα πάνω στο κουτί (εκεί που γράφει το μοντέλο)

 

Όλα είναι global, μόνο το 6/64 δεν έχει την 800, αν και κάποιοι λένε ότι σε έκδοση Χονγκ Κονγκ τη έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μηηηην μπερδεύεις τον κόσμο :)) .... όχι δεν είναι όλα global .... το ότι υπάρχουν οι εκδόσεις σε global δεν σημαίνει ότι όλοι πουλάνε global γιατί υπάρχει (π.χ.) και η china εκδοση όπως η δικιά σου (άσχετα με την ram) Που δεν έχει την 800αρα

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος hard-brickαρε το κινητό (όπως έγω) επιτέλους βρέθηκε τρόπος για unbrick χωρίς να χρειάζεται MI ID Authorization από τη Xiaomi. Τον δοκίμασα σήμερα και δούλεψε. Ε ρε τι κόλπα unofficial βρίσκει η modding κοινότητα :D

 

http://en.miui.com/thread-3805592-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλο που ρωτησε οτι καλει το 100 και κανει κληση αυτοματα το 112 βρηκα λυση εδώ:

https://e-rotiseis.blogspot.com/2018/09/100-112.html

 

Το δοκίμασα και δουλεύει.

*Η άλλη λύση είναι μέσω του μενου της καρτας σιμ. Αυτο δεν δουλευει σε ολες τις σιμ.

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

έχει αυτοκόλλητο ναι αλλά και χωρίς το αυτοκόλλητο η china έχει και κινέζικα πάνω στο κουτί (εκεί που γράφει το μοντέλο)

 

 

 

μηηηην μπερδεύεις τον κόσμο :)) .... όχι δεν είναι όλα global .... το ότι υπάρχουν οι εκδόσεις σε global δεν σημαίνει ότι όλοι πουλάνε global γιατί υπάρχει (π.χ.) και η china εκδοση όπως η δικιά σου (άσχετα με την ram) Που δεν έχει την 800αρα

Τα 3/32-4/64 βγαίνουν όλα global και έχουν την 800.το 6/64 δεν την έχει αλλά φορά global rom

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω πάρει από το εξωτερικό ένα στερεοφωνικό αυτοκινητου με navi αντροιτ κ για να περάσουν οι επαφές του κινητού μου (έχω την κανονική έκδοση global 9.6.4.0 ) θέλει οι επαφές μου να είναι σε κάρτα sim. Πως πρέπει να μεταφέρω τις επαφές μου στην κάρτα (πχ την Νο2 κάρτα, έχω δυο κάρτες) κ μετά να τις περάσω στην μνήμη του κινητού μου;;;;;

Απλά θέλω την αντιγραφή στην sim κ μετά αφού κάνω την δουλειά μου να τα ξανά περάσω όπως ήταν στην μνήμη του….

Κάποια βοήθεια;;;;;:blink::)

 

Πατάς επαφές πάνω δεξιά έχει 3 τελίτσες τις πατάς επιλέγεις εξαγωγή επαφών μετά εξαγωγή επαφών στην Sim 1 η Sim 2

Link to comment
Share on other sites

Τα 3/32-4/64 βγαίνουν όλα global και έχουν την 800.το 6/64 δεν την έχει αλλά φορά global rom

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θες να με συγχύσεις εεε;;; :)

 

ξανά λοιπον :) ΟΧΙ , το ότι βγαίνουν σε global δεν είναι το ίδιο με αυτό που απάντησες εσύ "Όλα είναι global" όταν ρωτάει ο άλλος "πως να καταλάβω ότι είναι global" ..... 3/32-4/64 βγαίνουν ΚΑΙ global εκτός από China και στο 6/64 το δικό σου που προφανώς ήταν China έκδοση ΚΑΠΟΙΟΣ έβαλε , ανεπίσημα , ROM

Link to comment
Share on other sites

Πατάς επαφές πάνω δεξιά έχει 3 τελίτσες τις πατάς επιλέγεις εξαγωγή επαφών μετά εξαγωγή επαφών στην Sim 1 η Sim 2

 

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!! :):lol:

Είσαι θεός!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την pixel experience 9.0? Δουλεύει καλά η έχει σοβαρά θέματα?
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την pixel experience 9.0? Δουλεύει καλά η έχει σοβαρά θέματα?
Εγώ την τρέχω, όλα λειτουργούν μια χαρά εκτός από 2 θεματακια:

Α) δεν μπορείς να κάνεις χειροκίνητη επιλογή δικτύου στις ρυθμίσεις, μόνο αυτόματη

Και β) η εφαρμογή της κάμερας αρκετές φορές κολλάει και θέλει επανεκκίνηση.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το επισκευασμένο μου rn5 ύστερα από μιάμιση εβδομάδα στο σέρβις της infoquest. Αλλαγή μητρικής τελικά με τα ανάλογα έγγραφα (imei κτλ.).

Παίζει να είμαι ο μόνος που το πήγα με βλάβη. Τέλος καλό όλα καλά πάντως! Ας ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν από μία ώρα κατάφερα και ξεκλείδωσα τον bootloader μετά από 15 μέρες αναμονής, πέρασα Pixel Experience 9.0 μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα όλα λειτουργούν τέλεια στην δική μου χρήση.

 

Δεν επιλέγω χειροκίνητα το δίκτυο και είναι πολύ νωρίς για να προλάβει να μου κολλήσει η εφαρμογή της κάμερας

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σύντομα σκοπεύω να αγοράσω νέα συσκευή και είμαι ανάμεσα στο Xiaomi Redmi note 5 και το huawei p20 lite. Με ενδιαφέρει αρκετά θα μπορούσα να πω η κάμερα καθώς και η λειτουργικότητα.

Είναι τελικά value for money to redmi note 5?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...