Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εφαρμογη της καμερας ειναι η κανονικη που φοραει και η stock rom.

Ισος δυσκολευτεις αμα δεν εχεις ξανασχοληθει αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο.

Το πιο δυσκολο ειναι να βρεις τη rom που σε ευχαριστει.

Θα γραψω καποια πραγματα συνοπτικα.

1. Εμφανιζεις τις Επιλογες προγραματιστη κανοντας πολλαπλα tap στο "Ρυθμισεις> Πληροφοριες για το τηλεφωνο> Πληροφοριες για το λογισμικο> Αριθμος κατασκευης.

2. Μπαινεις στις επιλογες προγραμματιστη και ενεργοποιεις το 'Ξεκλειδωμα OEM'

3. Κατεβαζεις στον υπολογιστη το προγραμμα Odin τους drivers της samsung και το συμβατο custom recovery απο εδω https://twrp.me/samsung/samsunggalaxys8.html. Δες το 3ο post απο εδω https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/samsung-galaxy-s8--s8-cross-device-development/recovery-twrp-galaxy-s8-exynos-t3595102/amp/ γιατι ολο και κατι θα μου ξεφυγει. Κατι που δεν ειχα ξανασυναντησει ειναι οτι τα partitions θελανε format για να φυγει το encryption και να γινουν usable μεσω TWRP.

4. Εφοσον περασες το recovery το knox πλεον ειναι 1. Τωρα μπορεις να φλασαρεις οποια rom και kernel θες. Μπαινεις κρατωντας πατημενα VolumeUP+Bixby+Power στο ανοιγμα της συσκευης.

 

Ολα μπορεις να τα βρεις στο xda developers. Οτι θεμα συναντησεις μου λες, θα εχω το νου μου στο forum.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχεις την καλοσύνη να βάλεις ένα λινκ κ την ρομ που κατεληξες; Καλή συνέχεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά είναι όπως παλιά δλδ απλά έχεις δύο παρτισιον

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια παραμενουν τα partition, απλα εχουνε προστασια και για να την ξεπερασεις πρεπει μολις μπεις TWRP να μετατρεψεις τα partition System, Data και Preload σε exFat και μετα παλι σε ext4.

(Wipe>Advanced wipe>Repair>Change file system) για να μπορουν να γινουν mount.

 

Rom: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/samsung-galaxy-s8--s8-cross-device-development/rom-eclipsestock-v1-04-03-2019-t3907076

 

Kernel: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s8/samsung-galaxy-s8--s8-cross-device-development/kernel-rz-kernel-samsung-galaxy-s8-t3893139 την τελευταια εκδοση θα την βρεις μονο στο Telegram group.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει βγει η ενημέρωση για την EUR από τα μέσα Ιουνίου και οι αντίστοιχες της cosmote/vodafone πουθενά στον ορίζοντα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακόμη τίποτα, cosmote και το δικό μου... λογικά σε μερικές μέρες θα την δώσουν την ενημέρωση
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και της Ελληνικής επίσης.

 

Παρατήρησα κατά τύχη από το προηγούμενο firmware και περίμενα και το τελευταίο,

πως στο Play store πως την βγάζει ως μη Μη πιστοποιημένη συσκευή"¨.

Συμβαίνει και σε σας το ίδιο;

Edited by venejo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μετά λύπης ύστερα από περίπου 3 χρόνια απροβληματιστης χρήσης και άπειρων φλασαρισματων κατάφερα να το μπρικαρω άσχημα. Κατεστρεψα την μητρική. Το έστειλα στην smartec και η λυπητερή ήταν 340 ευρώ με μπαταρία καινούργια. Καλά να πάθω.. προφανώς δεν θα το φτιάξω με τόσα λεφτά, αλλά εάν έβρισκα μεταχειρισμένο θα το ξανά έπαιρνα. Πολύ καλό model τηλέφωνο σε όλα του... μπράβο στην Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα...έφυγες για κάτι πιο φρέσκο, βέβαια μεταχείρο με κάνα 150αρι σε καλή κατάσταση σε βάζει σε σκέψεις εφόσον το γουστάρεις ακόμη...εγώ στο δικό μου s8 plus του αλλάζω αλκαντάρες όταν το βαριέμαι λιγάκι χα χα χα
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το γουστάρω εννοείται ακόμη. Άλλωστε ποιο να πάρεις που είναι όλα "παντόφλες". Στα 150 το έπαιρνα..
Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση 9 2020 δυστυχώς μετά την αναβάθμιση Σεπτεμβρίου 2020 , το κινητό τρώει γρήγορα την μπαταρία, ενώ πριν κράταγε μια ημέρα, τώρα πέφτει πολύ γρήγορα , το τελειώσανε .
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα wipe cache και δωστου λιγο χρονο και θα στρωσει

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γουστάρω εννοείται ακόμη. Άλλωστε ποιο να πάρεις που είναι όλα "παντόφλες". Στα 150 το έπαιρνα..

 

Ριξε μια ματια στο S10e αν το βρεις σε καλη τιμη. Και μαζεμενο και θα παρει 2 major updates ακομα.

Link to comment
Share on other sites

@studiosakis ... Αν βρεις κάνα s9 σε λογική τιμή διαφορετικά s10 θα το συνηθίσεις δεν είναι τόσο πιο μεγάλο.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το S10 ειναι 1-2 χιλιοστα μεγαλυτερο απο το S8... Οποτε ναι, ισως ειναι καλυτερη επιλογη απο το S10e.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω ημουν υπερ των compact συσκευων μεχρι που μου τη βαρεσε και πηρα το S20+. 5 μηνες μετα μπορω να πω οτι μου φαινεται και αυτο compact! Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Μετά λύπης ύστερα από περίπου 3 χρόνια απροβληματιστης χρήσης και άπειρων φλασαρισματων κατάφερα να το μπρικαρω άσχημα. Κατεστρεψα την μητρική. Το έστειλα στην smartec και η λυπητερή ήταν 340 ευρώ με μπαταρία καινούργια. Καλά να πάθω.. προφανώς δεν θα το φτιάξω με τόσα λεφτά, αλλά εάν έβρισκα μεταχειρισμένο θα το ξανά έπαιρνα. Πολύ καλό model τηλέφωνο σε όλα του... μπράβο στην Samsung.

 

αλλά και στην smartec που έλεγξε το τηλέφωνο χωρίς να με χρεώσει τίποτα, ούτε καν τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Η Σαμσουνγκ εχει χαλαρα το καλυτερο service στην Ελλαδα. Ειχα στειλει το S10e με προβλημα στον αισθητηρα υγρασιας. Απο απροσεξια ειχα 1-2 γρατζουνιες οθονη και πλατη... Μου το επστρεψαν με αλλαγμενη οθονη, πλατη μπαταρια και μεμβρανη προστασιας....

 

@ konakis 5 μηνες και δεν εχω κανενα παραπονο. Με καλυπτει 100% σε ολα... Βεβαια ημουν απολυτα ευχαριστημενος με ολες τις Samsung συσκευες που ειχα οποτε δεν περιμενα κατι διαφορετικο.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...