Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως είπε και ο mol, βρες ένα καλώδιο η αντάπτορα OTG και δες αν δουλεύει το ποντίκι στη συσκευή σου.

Αν μιλάμε για το S200 που έχεις στο προφίλ σου, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν δεν δουλέψει, δοκίμασε απλά άλλο ποντίκι κατά προτίμηση ενσύρματο. :)

 

ναι το S200 εχω, αλλα δεν ηξερα οτι παιζει τετοια περιπτωση. να φανταστω οτι ειναι ποντικι με mini usb βύσμα η το αντιστοιχο σε ανταπτορα. θα ρωτησω μπας και βρω καπου.

 

κατι αλλο. τα αρχεια μου οπως φωτο κλπ τα πηρα μιας και αποθήκευα σε καρτα εξωτερικη,απλα θα ηθελα να παρω απο μεσα καταλογους κλπ. ολα αυτα απο default αποθηκευονται αυστηρα μονο στο τηλεφωνο να φανταστω ε !

το λεω γιατι η καρτα απο ειχα μεσα στο κινητο ειδα οτι εχει διαφορα αρχεια που ειναι δημιουργημενα απο το android

Link to comment
Share on other sites

ναι το S200 εχω, αλλα δεν ηξερα οτι παιζει τετοια περιπτωση. να φανταστω οτι ειναι ποντικι με mini usb βύσμα η το αντιστοιχο σε ανταπτορα. θα ρωτησω μπας και βρω καπου.

 

κατι αλλο. τα αρχεια μου οπως φωτο κλπ τα πηρα μιας και αποθήκευα σε καρτα εξωτερικη,απλα θα ηθελα να παρω απο μεσα καταλογους κλπ. ολα αυτα απο default αποθηκευονται αυστηρα μονο στο τηλεφωνο να φανταστω ε !

το λεω γιατι η καρτα απο ειχα μεσα στο κινητο ειδα οτι εχει διαφορα αρχεια που ειναι δημιουργημενα απο το android

 

Δεν είναι ποντίκι με μίνι usb, OTG καλώδιο χρειάζεσαι, δες το λινκ που σου έδωσα στο προηγούμενο ποστ η πάτα ΕΔΩ.

Κάτι τέτοιο δηλαδή

http://www.accessorieslists.com/wp-content/uploads/2013/07/galaxy.jpg ... http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxMjAw/z/0ogAAOxy4dNSu2ya/$_35.JPG?set_id=8800005007

Αν τις επαφές σου τις έχεις αποθηκευμένε στη συσκευή, θα χρειαστείς κάποια εφαρμογή για να τις πάρεις και να τις περάσεις στο επόμενο κινητό σου. Αν τις έχεις στη google δε χρειάζεται να κάνεις κάτι, θα περαστούν (συγχρονιστούν) μόλις κάνεις login στο λογαριασμό σου (κάνουν αρκετή ώρα να περαστούν όλες).

Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις μπαίνοντας στο gmail (από PC) και επιλέγοντας το Contacts (πάτα πάνω αριστερά, ακριβώς κάτω από το λογότυπο της Google εκεί που γράφει Gmail και θα το δεις).

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

όχι ήταν στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης! Το θέμα είναι να σπάσω το πρόγραμμα ή το Wondershare ή το Iskysoft τα οποία και τα δύο μου έχουν βρει τις φωτογραφίες αλλά δεν με αφήνουν να τις πάρω.Όποιος βρει τίποτα ας μας ενημερώσει !

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποντίκι με μίνι usb, OTG καλώδιο χρειάζεσαι, δες το λινκ που σου έδωσα στο προηγούμενο ποστ η πάτα ΕΔΩ.

Κάτι τέτοιο δηλαδή

http://www.accessorieslists.com/wp-content/uploads/2013/07/galaxy.jpg ... http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxMjAw/z/0ogAAOxy4dNSu2ya/$_35.JPG?set_id=8800005007

Αν τις επαφές σου τις έχεις αποθηκευμένε στη συσκευή, θα χρειαστείς κάποια εφαρμογή για να τις πάρεις και να τις περάσεις στο επόμενο κινητό σου. Αν τις έχεις στη google δε χρειάζεται να κάνεις κάτι, θα περαστούν (συγχρονιστούν) μόλις κάνεις login στο λογαριασμό σου (κάνουν αρκετή ώρα να περαστούν όλες).

Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις μπαίνοντας στο gmail (από PC) και επιλέγοντας το Contacts (πάτα πάνω αριστερά, ακριβώς κάτω από το λογότυπο της Google εκεί που γράφει Gmail και θα το δεις).

 

εισαι ωραιος!

καιταξα στο gmail μου και πραγματικα ειδα ολων τον τηλεφωνικο καταλογο. ετσι ειχε γινει και με το προηγουμενο τηλεφωνο μου. συγχρονισε τα παντα μονο του αλλα δεν ηξερα πως να το τσεκαρω οτι υπαρχουν εκει οι επαφες.

οποτε επι της ουσιας αφου ο καταλογος μου ειναι στο gmail και οι φωτο σε micro cd νομιζω δεν χρειαζομαι κατι αλλο.

 

αμα σκεφτω κατι θα επανελθω....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εφαρμογη Notes στο κινητο μου, αγνωστων λοιπων στοιχειων!

Την χρησιμοποιω, αλλα τωρα που ηθελα να δω ποιος την κατασκευαζει κλπ, δεν βρισκω τιποτε!

Ειναι εφαρμογη του android αραγε;

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Έχω περασμένο κι έναν Exchange Outlook λογαριασμό. Εκεί συγχρόνιζα χρόνια τις επαφές μου (έρχομαι από wp). Δοκίμασα να να αποθηκεύσω απευθείας μια επαφή στο συγκεκριμένο λογαριασμό, από την εφαρμογή του τηλεφώνου (που κάνουμε κλήσεις), αλλά δε συγχρονίστηκε. Ενώ έχω ενεργοποιήσει το συγχρονισμό των επαφών, από αυτό το account.

 

Τι κάνω λάθος;

 

Μπορούμε να κάνουμε sandboxing στο Android;

 

Σε αυτό δεν υπάρχει κάτι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις την εντολή dumpsys deviceidle disable από terminal.Η αντίστοιχη με enable το ενεργοποιεί πάλι.Πριν δίνεις su.

 

 

 

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

 

ευχαριστώ, ωραίος, αν και είχα κάνει disable την υπηρεσία από το disable service.

 

 

κάτι άλλο, σε aosp rom έχεις την επιλογή μόνο για do not disturb στο status bar, υπάρχει τρόπος να μπει ένα εικονίδιο για δόνηση?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου δεν έχει καλό σήμα στο σπίτι και μετά απο ψάξιμο είδα την επιλογή "Ρυθμίσεις-->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->προτιμώμενος τύπος δικτύου"

 

Έχω 4 επιλογές

4g - μόνο wcdma - μόνο gsm - αυτόματη επιλογή wcdma/gsm

 

Το άλλαξα απο "αυτόματη επιλογή wcdma/gsm" σε "μόνο gsm" και το σήμα μου είναι σταθερά 3-4 γραμμές, καμία σχέση με πριν.

 

Για κάποιον σαν εμένα που δεν χρησιμοποιεί τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας για internet (μόνο wifi) είναι καλύτερα να το αφήσω στην επιλογή gsm αφού υπάρχει πρόβλημα με το σήμα στην περιοχή στην επιλογή wcdma?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή να κατεβάσω από playstore για να έχω τηλεχειριστήριο στο κινητό και να αλλάζω τα κανάλια κτλ; Κάτι δοκιμασμένο που θα δουλεύει.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή να κατεβάσω από playstore για να έχω τηλεχειριστήριο στο κινητό και να αλλάζω τα κανάλια κτλ; Κάτι δοκιμασμένο που θα δουλεύει.

Έχει η συσκευή σου θύρα υπερύθρων;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή να κατεβάσω από playstore για να έχω τηλεχειριστήριο στο κινητό και να αλλάζω τα κανάλια κτλ; Κάτι δοκιμασμένο που θα δουλεύει.

 

 

 

Opto

 

Αν εχεις υπερυθρα δοκιμασε το "SURE"

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή να κατεβάσω από playstore για να έχω τηλεχειριστήριο στο κινητό και να αλλάζω τα κανάλια κτλ; Κάτι δοκιμασμένο που θα δουλεύει.

Για να αλλάζεις κανάλια από τηλέφωνο πρέπει να έχεις ή αυτό που λέει ο Stavros, ή smart tv συνδεδεμένη στο δίκτυο του χώρου σου.

Αν βλέπεις από οτε ή νόβα θέλει να βρεις πρόγραμμα που να συνεργάζεται με το δέκτη που επίσης θα είναι στο δίκτυο του σπιτιού

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει η συσκευή σου θύρα υπερύθρων;

 

Δεν έχει δυστυχώς

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να αλλάζεις κανάλια από τηλέφωνο πρέπει να έχεις ή αυτό που λέει ο Stavros, ή smart tv συνδεδεμένη στο δίκτυο του χώρου σου.

Αν βλέπεις από οτε ή νόβα θέλει να βρεις πρόγραμμα που να συνεργάζεται με το δέκτη που επίσης θα είναι στο δίκτυο του σπιτιού

 

Θα δοκιμάσω με smart tv όπως είπες,μάλλον με αυτό θα κάνουμε δουλειά.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια εφαρμογη Notes στο κινητο μου, αγνωστων λοιπων στοιχειων!

Την χρησιμοποιω, αλλα τωρα που ηθελα να δω ποιος την κατασκευαζει κλπ, δεν βρισκω τιποτε!

Ειναι εφαρμογη του android αραγε;

Αν εννοείς της GOOGLE, τότε η αντίστοιχη της GOOGLE λέγεται Google KEEP.

Οπότε αυτή που έχεις είναι μάλλον από άλλη εταιρεία.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει μία εφαρμογή στο κινητό μου (όχι από το player store) και έχει πάρει τα δεδομένα του κινητού μου για να μην μπορώ να την ξαναχρησιμοποιησω εκτός αν αγοράσω τον κωδικό .Μπορώ να κάνω διαγραφή της εφαρμογής μαζί με τα δεδομένα ?δηλ να με βλέπει σαν καινούργιο χρήστη
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει μία εφαρμογή στο κινητό μου (όχι από το player store) και έχει πάρει τα δεδομένα του κινητού μου για να μην μπορώ να την ξαναχρησιμοποιησω εκτός αν αγοράσω τον κωδικό .Μπορώ να κάνω διαγραφή της εφαρμογής μαζί με τα δεδομένα ?δηλ να με βλέπει σαν καινούργιο χρήστη

 

Το μια εφαρμογή σε ένα κινητό δεν δίνει καμία πληροφορία. Πες ποιά εφαρμογή εγκατέστησες, σε ποιό κινητό, με τι λειτουργικό και αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα σε βοηθήσει.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη IVIEW HD ,android , lenovo

 

Σου κλείδωσαν το κινητό και θέλουν λεφτα για να το ξεκλειδώσουν;

Αλλος ένας λόγος να μην βάζεις εφαρμογές εκτός play store .

 

Καλά και εσύ δεν το έψαξες λίγο πριν το εγκαταστήσεις;Στα πρωτα αποτελέσματα του google γράφει κάτω απο τα λινκ https://support.google.com/websearch/answer/45449?hl=el&rd=1

 

Mηπως περνωντας παλι την ρομ ξεκλειδώσει;Χανεις τα παντα έτσι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου την εφαρμογή εχουν κλειδώσει οχι το κινητο , για καταλαβεις αυτή την εφαρμογη οταν την εγκατέστησα ηταν για δοκιμη 3 μερες με ενα κωδικό που μου έδωσαν αυτοι , με το που κανεις λοιπόν εγκατάσταση της εφαρμογής σου καταγραφη της συσκευης ωστε μετα απο 3 μερες αν βρεις αλλου κωδικό να μην μπορεις να τον βαλεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να μου δεινει δωρεαν και για παντα ιντερνετ μεσω δεδομενων κινητου ή καποιον αλλο τροπο αλλα εντελως δωρεαν και αν ειναι δυνατον χωρις διαφημησεις?

 

Αν ναι ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σου κλείδωσαν το κινητό και θέλουν λεφτα για να το ξεκλειδώσουν;

Αλλος ένας λόγος να μην βάζεις εφαρμογές εκτός play store .

 

Καλά και εσύ δεν το έψαξες λίγο πριν το εγκαταστήσεις;Στα πρωτα αποτελέσματα του google γράφει κάτω απο τα λινκ https://support.google.com/websearch/answer/45449?hl=el&rd=1

 

Mηπως περνωντας παλι την ρομ ξεκλειδώσει;Χανεις τα παντα έτσι βέβαια.

Όχι δεν του κλείδωσε (προσέχουμε το τι γράφουμε...φιλικά ) .. Πρέπει να έχει beta (δοκιμαστική έκδοση) του προγράμματος ...(είναι για iptv)

Μάλλον του έληξε και τώρα πρέπει να πληρώσει για να συνεχίσει να βλέπει τα κανάλια .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μου την εφαρμογή εχουν κλειδώσει οχι το κινητο , για καταλαβεις αυτή την εφαρμογη οταν την εγκατέστησα ηταν για δοκιμη 3 μερες με ενα κωδικό που μου έδωσαν αυτοι , με το που κανεις λοιπόν εγκατάσταση της εφαρμογής σου καταγραφη της συσκευης ωστε μετα απο 3 μερες αν βρεις αλλου κωδικό να μην μπορεις να τον βαλεις.

Εάν είσαι Root ψάξε και διέγραψε όλο το φάκελο του προγράμματος (μικρές πιθανότητες)

Δεν ξέρω απο που αναγνωρίζουν την συσκευή ...ip,imei; (για ip δοκίμασε μια με vpn)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...