Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα το Galaxy S II από Vodafone αλλά θέλω να βγάλω το brand της Vodafone(τι μανία πια, ΑΜΑΝ!).

Μπορώ να το κάνω αυτό ακολουθώντας μια διαδικασία και να περάσω( προφανώς με overwrite) την ίδια version του firmware;

 

Παρακαλώ πολύ να με παραπέμψετε εκεί που πρέπει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το sd maid που κανει και αυτη την δουλεια μπορεις να δοκιμασεις

1-click cleaner

Cache Cleaner +

 

Επειδη το sd maid το εχω ηδη στο τηλεφωνο, και πριν βαλω καποια αλλη εφαρμογη, ποια επιλογη του sd maid καθαριζει την cache? Καπως αλλιως πρεπει να το ονομαζει γιατι δεν βλεπω επιλογη που να την λεει 'cache'.

Link to comment
Share on other sites

Στο hd2 θέλεις να το κάνεις αυτό; Και αν το έχεις κάνει ήδη,ποια δεδομένα χάνεις κατά την αλλαγή;

ναι ακριβως! στο HD2. εχω sense αλλα θελω και μια MIUI που μου αρεσουν

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το sd maid το εχω ηδη στο τηλεφωνο, και πριν βαλω καποια αλλη εφαρμογη, ποια επιλογη του sd maid καθαριζει την cache? Καπως αλλιως πρεπει να το ονομαζει γιατι δεν βλεπω επιλογη που να την λεει 'cache'.

 

Της ίδιες απορίες έχω και εγώ...!!!! κάποιος γνωστικός επί του θέματος ..!!:rolleyes:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως! στο HD2. εχω sense αλλα θελω και μια MIUI που μου αρεσουν

Βγαίνουμε εκτός θέματος εδώ.Καλύτερα έλα στο θέμα του hd2.Eγώ τρέχω αυτή την στιγμή cm7 rom απο την nand μνήμη και ics από την sd και όλα βαίνουν καλώς

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Galaxy S II από Vodafone αλλά θέλω να βγάλω το brand της Vodafone(τι μανία πια, ΑΜΑΝ!).

Μπορώ να το κάνω αυτό ακολουθώντας μια διαδικασία και να περάσω( προφανώς με overwrite) την ίδια version του firmware;

 

Παρακαλώ πολύ να με παραπέμψετε εκεί που πρέπει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

αυτο νομιζω θελει ρουτ;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θέλει debrand και root. Καλύτερα ωστόσο ν'απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου εδώ! ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αν οχι διορθωστεμε.

θα παρω ενα tablet με ics .

για να μπω στο market και να κατεβαζω εφαρμογες παιχνιδια κλπ θα πρεπει να φτιαξω καινουριο λογαριασμο η μπορω με τον ιδιο?

γιατι λογικα αν εχω τον ιδιο θα μου βγαζει σαν συσκευη το τηλεφωνο μου και αυτα που εχω κατεβασει θα φαινονται εγκατεστημενα

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αν οχι διορθωστεμε.

θα παρω ενα tablet με ics .

για να μπω στο market και να κατεβαζω εφαρμογες παιχνιδια κλπ θα πρεπει να φτιαξω καινουριο λογαριασμο η μπορω με τον ιδιο?

γιατι λογικα αν εχω τον ιδιο θα μου βγαζει σαν συσκευη το τηλεφωνο μου και αυτα που εχω κατεβασει θα φαινονται εγκατεστημενα

Με τον ιδιο λογαριασμο θα μπεις και απο το tablet σου, οι αγορασμενες εφαρμογες μπορουν να εγκατασταθουν και στο νεο σου tablet χωρις να ξαναπληρωσεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά. Τι είναι αυτό το πράσινο κυκλακι που μου έχει βγάλει σε διάφορα app? Ψάχνω για updates μπας και , αλλά δε βρίσκω κάτι
Link to comment
Share on other sites

Με τον ιδιο λογαριασμο θα μπεις και απο το tablet σου, οι αγορασμενες εφαρμογες μπορουν να εγκατασταθουν και στο νεο σου tablet χωρις να ξαναπληρωσεις.

και η επιλογη που λεει την μαρκα του τηλεφωνου και αν ειναι συμβατη η εφαρμογη?

στο tablet θα μου βγαζει του τηλεφωνου η γυρναει αυτοματα την μαρκα του tablet?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

και η επιλογη που λεει την μαρκα του τηλεφωνου και αν ειναι συμβατη η εφαρμογη?

στο tablet θα μου βγαζει του τηλεφωνου η γυρναει αυτοματα την μαρκα του tablet?

 

Από το tablet θα σου γράφει αν είναι συμβατη η εφαρμογη και από το PC θα σου έχει επιλογή για να διαλέξεις σε ποια συσκευή θες να κάνεις εγκατάσταση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες στις νεες εκδοσεις του google play, τι ακριβως αφορουν;

Πχ. ενας που εχει σχετικα παλιο κινητο android, υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να καταβασει εφαρμογες, αν εχει παλια εκδοση του market/play στο κινητο του;

Πχ. ενα κινητο με android 1.6 και την αντιστοιχη παλια εκδοση του market, μπορει ακομη να καταβαζει εφαρμογες απο το play, ή οχι?

Ποσο δεσμευει μια παλια εκδοση του market/play?

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές αφορούν ενίοτε προσθήκη νέων λειτουργιών, επιδιόρθωση bugs ή και αλλαγές αισθητικού περιεχομένου. Και με τις παλιές εκδόσεις θα μπορείς να κατεβάζεις εφαρμογές, αλλά λογικά κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί κάποια στιγμή από μόνο του ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ποστάρω συχνά γιατί μέχρι τώρα οι απαντήσεις που υπάρχουν εδώ με καλύπτουν απόλυτα. Ήρθε όμως ο καιρός να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν κατάφερα να το βρώ ψάχνοντας.

Προσπαθώ να συνδέσω το vodafone 858 smart με το bluetooth του αυτοκινήτου (Ford mondeo). Στο παλαιό κινητό, μόλις έκανα αναζήτηση συσκευών, το βρήκε, ζήτησα σύνδεση και το κινητό ζήτησε τον τετραψήφιο κωδικό του αυτοκινήτου. Από εκεί και πέρα το έβαλα στις αξιόπιστες συσκευές και συνδεόταν αυτόματα μόλις άνοιγα το ραδιόφωνο. Έκανα τα ίδια και εδώ (αναζήτηση συσκευών) , το βρήκε, αλλά, μόλις του ζητάω να συνδεθεί, δεν ζητά να πληκτρολογήσω κωδικό και μού βγάζει κατευθείαν μήνυμα ότι είναι λάθος το pin. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεννήθηκα, χωρίς να θέλω...

Θα πεθάνω, χωρίς να θέλω...

Τουλάχιστον, ας ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ποστάρω συχνά γιατί μέχρι τώρα οι απαντήσεις που υπάρχουν εδώ με καλύπτουν απόλυτα. Ήρθε όμως ο καιρός να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν κατάφερα να το βρώ ψάχνοντας.

Προσπαθώ να συνδέσω το vodafone 858 smart με το bluetooth του αυτοκινήτου (Ford mondeo). Στο παλαιό κινητό, μόλις έκανα αναζήτηση συσκευών, το βρήκε, ζήτησα σύνδεση και το κινητό ζήτησε τον τετραψήφιο κωδικό του αυτοκινήτου. Από εκεί και πέρα το έβαλα στις αξιόπιστες συσκευές και συνδεόταν αυτόματα μόλις άνοιγα το ραδιόφωνο. Έκανα τα ίδια και εδώ (αναζήτηση συσκευών) , το βρήκε, αλλά, μόλις του ζητάω να συνδεθεί, δεν ζητά να πληκτρολογήσω κωδικό και μού βγάζει κατευθείαν μήνυμα ότι είναι λάθος το pin. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

καλημέρα . χωρίς να ειδικός πιστεύω ότι κάπου έχει κρατήσει ένα πιν για το αυτοκίνητο και βάζει αυτόματα εκείνο

δοκίμασε να το αφαιρέσεις από τις αξιόπιστες και να το ξαναβάλει ,κοίτα τις ρυθμίσεις

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου πει καποιος σε ενα site πχ zougla πως μπορω να συρω τις ειδησεις προς τα κατω μεσα σε ενα πλαισιο ; Με το iphone εσυρα με τα δυο δαχτυλα ταυτοχρονα προς τα πανω η προς τα κατω και ετσι διαβαζα ολες τις ειδησεις.
Link to comment
Share on other sites

Η 'συμβατοτητα' μιας εφαρμογης οπως την δειχνει στο android market, επηρεαζεται μονο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα της συσκευης, ή και απο την εκδοση android που φοραει το κινητο;
Link to comment
Share on other sites

Και από την έκδοση του android και από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και από πολλά ακόμα...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

είχα επαφές σε nokia, και στο live with walkman που πήρα πρόσφατα, από το pc companion της SE, δεν μπορω να μεταφέρω επαφές

τις έχω όλες σε έναν φάκελο σε μορφή csv, μία μία, και σε διαφορετικό φάκελο σε vcf(Vcard), αλλά το pc companion δεν τις βλέπει όταν ψάχνει μόνο του (δεν έχει χειροκίνητο ψάξιμο)

προσπάθησα από το λογαριασμό gmail μου στον υπολογιστή, αλλά γίνεται μόνο μία μία, και δεν νομίζω να ενημερόνωνται έτσι και στο τηλέφωνο

κάποιος καμια ιδέα/βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

είχα επαφές σε nokia, και στο live with walkman που πήρα πρόσφατα, από το pc companion της SE, δεν μπορω να μεταφέρω επαφές

τις έχω όλες σε έναν φάκελο σε μορφή csv, μία μία, και σε διαφορετικό φάκελο σε vcf(Vcard), αλλά το pc companion δεν τις βλέπει όταν ψάχνει μόνο του (δεν έχει χειροκίνητο ψάξιμο)

προσπάθησα από το λογαριασμό gmail μου στον υπολογιστή, αλλά γίνεται μόνο μία μία, και δεν νομίζω να ενημερόνωνται έτσι και στο τηλέφωνο

κάποιος καμια ιδέα/βοήθεια;

δοκιμασε να της στειλεις ολες μαζι απο το νοκια σου με μπλουτουθ ως ''αποστολη ως επαγγ. καρτα''

 

σκεφτομαι να αγορασω το xperia s anti-virus χρειαζομαι?

οχι δεν χρειαζεται

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

είχα επαφές σε nokia, και στο live with walkman που πήρα πρόσφατα, από το pc companion της SE, δεν μπορω να μεταφέρω επαφές

τις έχω όλες σε έναν φάκελο σε μορφή csv, μία μία, και σε διαφορετικό φάκελο σε vcf(Vcard), αλλά το pc companion δεν τις βλέπει όταν ψάχνει μόνο του (δεν έχει χειροκίνητο ψάξιμο)

προσπάθησα από το λογαριασμό gmail μου στον υπολογιστή, αλλά γίνεται μόνο μία μία, και δεν νομίζω να ενημερόνωνται έτσι και στο τηλέφωνο

κάποιος καμια ιδέα/βοήθεια;

MyPhoneExplorer

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκνευριστικό πόση ώρα κάνει να φορτώσει η official εφαρμογή του Facebook τα news, όταν το Friendcaster φορτώνει σε 5 δεύτερα.

Τόσο κακογραμμενη πια;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γενικά η εφαρμογή του fb έχει διάφορα προβλήματα ;)

προσωπικα ότι είναι, το τσεκάρω από το site με τη βοηθεια του opera mobile

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...