Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω έχει κανείς πρόβλημα με την εφαρμογή google+ από χθές δεν μπορώ να κατεβάσω καμία φωτογραφία και έχει αλλάξει και ο τρόπος που εμφανίζονται οι φωτογραφίες??

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ την μεγάλου όγκου συσσώρευση αυτόματα δημιουργημένων αρχείων στο data/anr.

Περίπου 500mb ανά ημέρα. Απ όσο έψαξα, αυτά είναι αρχεία που δημιουργούνται απ το σύστημα όταν κάποια εφαρμογή κρασάρει. Σωστά;

 

 

 

Πώς μπορώ να εντοπίσω τι δημιουργεί το πρόβλημα;

 

 

 

Επίσης η δημιουργία αυτών των αρχείων γίνεται σε όλους ή έχω ενεργοποιήσει κάτι εγώ;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι, για το οποίο όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Ελπίζω να γράφω στο κατάλληλο θέμα.

Στην εφαρμογή μηνυμάτων του κινητού (στη δική μου περίπτωση του j5 2017), σε μία από τις επαφές μου, μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω εναλλαγή από sms/mms σε συνομιλία.

Στην περίπτωση της συνομιλίας, κάθε μήνυμα χωράει 999 χαρακτήρες, τα συννεφάκια αποστολής είναι πράσινα αντί για κίτρινα, τα γράμματα είναι μικρά αντί κεφαλαία, υπάρχει αναφορά παράδοσης και αναφορά ανάγνωσης δίπλα από κάθε μήνυμα και το κυριότερο, η αποστολή των μηνυμάτων είναι δωρεάν.

Αυτή η επιλογή εναλλαγής, υπάρχει μόνο σε αυτή τη μία επαφή. Σε καμία άλλη από τις επαφές μου που στέλνω μηνύματα δεν υπάρχει η σχετική επιλογή στο μενού.

Γνωρίζετε περί τίνος πρόκειται; Γιατί ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη επαφή και όχι για τις υπόλοιπες;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι, για το οποίο όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Ελπίζω να γράφω στο κατάλληλο θέμα.

Στην εφαρμογή μηνυμάτων του κινητού (στη δική μου περίπτωση του j5 2017), σε μία από τις επαφές μου, μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω εναλλαγή από sms/mms σε συνομιλία.

Στην περίπτωση της συνομιλίας, κάθε μήνυμα χωράει 999 χαρακτήρες, τα συννεφάκια αποστολής είναι πράσινα αντί για κίτρινα, τα γράμματα είναι μικρά αντί κεφαλαία, υπάρχει αναφορά παράδοσης και αναφορά ανάγνωσης δίπλα από κάθε μήνυμα και το κυριότερο, η αποστολή των μηνυμάτων είναι δωρεάν.

Αυτή η επιλογή εναλλαγής, υπάρχει μόνο σε αυτή τη μία επαφή. Σε καμία άλλη από τις επαφές μου που στέλνω μηνύματα δεν υπάρχει η σχετική επιλογή στο μενού.

Γνωρίζετε περί τίνος πρόκειται; Γιατί ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη επαφή και όχι για τις υπόλοιπες;

 

Νομίζω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αυτή η επαφή σου θα έχει samsung κινητό και θα πηγαίνει μέσω ίντερνετ το μήνυμα όπως έχει η apple το imessage.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αυτή η επαφή σου θα έχει samsung κινητό και θα πηγαίνει μέσω ίντερνετ το μήνυμα όπως έχει η apple το imessage.
Το σκέφτηκα κι αυτό και το δοκίμασα με άτομο που έχει ακριβώς την ίδια συσκευή με μένα, αλλά και πάλι δεν εμφανίζεται αυτή η επιλογή...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετα χρόνια είχα ένα Android κινητό που πάνω στην μπάρα των ειδοποιησεων μου έγραφε σε ποια πόλη βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή. Πχ, Αθήνα, Πειραιάς, Λαμία κτλ. Όταν άλλαζα περιοχή άλλαζε κ αυτό που έγραφε. ΔΕΝ είχα ίντερνετ η τοποθεσία ανοιχτή ποτέ ούτε εφαρμογή ειχα. Μάλλον αυτό γινόταν από κάποια εκπομπή κυψέλης κινητής τηλεφωνίας φαντάζομαι!!? Και ήταν δωρεάν.

Πως μπορώ να το κάνω να δείχνει και τώρα στο Samsung Galaxy A5 2016 μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετα χρόνια είχα ένα Android κινητό που πάνω στην μπάρα των ειδοποιησεων μου έγραφε σε ποια πόλη βρισκόμουν εκείνη τη στιγμή. Πχ, Αθήνα, Πειραιάς, Λαμία κτλ. Όταν άλλαζα περιοχή άλλαζε κ αυτό που έγραφε. ΔΕΝ είχα ίντερνετ η τοποθεσία ανοιχτή ποτέ ούτε εφαρμογή ειχα. Μάλλον αυτό γινόταν από κάποια εκπομπή κυψέλης κινητής τηλεφωνίας φαντάζομαι!!? Και ήταν δωρεάν.

Πως μπορώ να το κάνω να δείχνει και τώρα στο Samsung Galaxy A5 2016 μου;;;

 

Αυτό το έκανε η sim, η εταιρεία κινητής δηλαδή. Το είχα και στα ασπρομαυρα κινητά όπως Nokia 6110, 8210 κλπ. Πληροφορίες κυψέλης λεγόταν η επιλογή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έκανε η sim, η εταιρεία κινητής δηλαδή. Το είχα και στα ασπρομαυρα κινητά όπως Nokia 6110, 8210 κλπ. Πληροφορίες κυψέλης λεγόταν η επιλογή.
Υπάρχει περίπτωση να γίνεται και στα τωρινά κινητα; υπάρχει τέτοια επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ψαχνω να βρω εναν τρόπο να προσθέσω στο notification drawer εικονίδιο που να με πηγαίνει κατευθείαν στο Caller ID (μου), από όπου και θα μπορώ να το κάνω OFF και ON.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή εφαρμογή για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

Έκανα μεταφορά του αντιγράφου ασφαλείας από ένα samsung galaxy J7 (2016) σε ένα samsung galaxy S6 edge+

Η μεταφορά έγινε σωστά και με επιτυχία αλλά χάθηκαν όλες οι φωτογραφίες που είχα στην sd card στο J7

Ο φάκελος DCIM/camera υπάρχει στην SD αλλά είναι κενός.

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί

1ον τι μ@λ@κι@ έκανα και

2ον αν υπάρχει τρόπος να ανακτήσω τις φωτογραφίες

ευχαριστώ

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη λαθος τοπικ.

Αν το λάθος τοπικ αφορά τη παραπάνω δική δημοσίευση, παρακαλώ πέστε μου πιο είναι το σωστό γα να τη μεταφέρω.

ευχαριστώ

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

Έκανα μεταφορά του αντιγράφου ασφαλείας από ένα samsung galaxy J7 (2016) σε ένα samsung galaxy S6 edge+

Η μεταφορά έγινε σωστά και με επιτυχία αλλά χάθηκαν όλες οι φωτογραφίες που είχα στην sd card στο J7

Ο φάκελος DCIM/camera υπάρχει στην SD αλλά είναι κενός.

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί

1ον τι μ@λ@κι@ έκανα και

2ον αν υπάρχει τρόπος να ανακτήσω τις φωτογραφίες

ευχαριστώ

μια υπόθεση κάνω και λέω πως επειδή το σ6 δεν έχει κάρτα μνήμης κάπου μπερδεύτηκε το θέμα. αν κάνεις restore το μπακαπ που πήρες πίσω στο j7? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Μήπως εμφανιστούν οι φωτο

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

μια υπόθεση κάνω και λέω πως επειδή το σ6 δεν έχει κάρτα μνήμης κάπου μπερδεύτηκε το θέμα. αν κάνεις restore το μπακαπ που πήρες πίσω στο j7? Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Μήπως εμφανιστούν οι φωτο

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έκανα και αυτό αλλά δεν. Τελικά με ένα πρόγραμμα επαναφοράς διεγραμμενων αρχείων τις επανέφερα όλες συν επιπλέον αυτές που είχα διαγράψει κατά καιρούς σύνολο 6χιλ αρχεία. Τελικά και φορματ να κάνει κανείς τα αρχεία παραμένουν. Προσοχή λοιπόν στο τι πετάτε από παλιούς δίσκους και κάρτες.

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω επαναφορά του τηλεφώνου μου xiaomi redmi note 3 pro σε εργοστασιακές

ρυθμίσης αλλα θέλω πρώτα να πάρω backup κάποια Games έτσι ώστε να μην ξαναρχίσω απο την αρχή. Με ποιο πρόγραμμα θα το κάνω αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κάνω επαναφορά του τηλεφώνου μου xiaomi redmi note 3 pro σε εργοστασιακές

ρυθμίσης αλλα θέλω πρώτα να πάρω backup κάποια Games έτσι ώστε να μην ξαναρχίσω απο την αρχή. Με ποιο πρόγραμμα θα το κάνω αυτό??

Αν δεν είσαι root, δοκίμασε με το Helium:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Σε συνεργασία με υπολογιστή.

Αν είσαι root, Titanium backup!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Έχω 4 λογαριασμούς mail (Gmail, yahoo, Hotmail και έναν exchange) και θα ήθελα όλοι να συγχρονιζονται με την λήψη του mail (push notifications) και όχι άλλος push και άλλος κάθε 15 λέπτα κτλ δηλαδή σε εμένα με Huawei Mate 10 εκτός τον exchange τους αλλού 3 τους συγχρονίζει κάθε 15 λέπτα και δεν έχουν ρύθμιση "push"

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να συγχχρονιζουν όλοι phsh?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Έχω 4 λογαριασμούς mail (Gmail, yahoo, Hotmail και έναν exchange) και θα ήθελα όλοι να συγχρονιζονται με την λήψη του mail (push notifications) και όχι άλλος push και άλλος κάθε 15 λέπτα κτλ δηλαδή σε εμένα με Huawei Mate 10 εκτός τον exchange τους αλλού 3 τους συγχρονίζει κάθε 15 λέπτα και δεν έχουν ρύθμιση "push"

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να συγχχρονιζουν όλοι phsh?

Χρησιμοποιώ το bluemail για 2-3 account που έχω (gmail κ otenet) εδώ και αρκετό καιρό. Νομίζω κάνει αυτό που ζητάς, αφού έχει ξεχωριστή ρύθμιση για κάθε account, είτε push είτε με update ανα τη χρονική περίοδο που του ορίζεις. Give it a try
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το bluemail για 2-3 account που έχω (gmail κ otenet) εδώ και αρκετό καιρό. Νομίζω κάνει αυτό που ζητάς, αφού έχει ξεχωριστή ρύθμιση για κάθε account, είτε push είτε με update ανα τη χρονική περίοδο που του ορίζεις. Give it a try

 

Το θεμα είναι να έχει ρύθμιση push για οποίους και όσους λογαριασμούς βάλω και όχι σε κάποιους να δίνει επιλογή push και σε άλλους 15 λέπτα 30 κτλ....

Και δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος μέσο κάποιας τροποποίησης λογαριασμών ώστε να συμβαίνει αυτό σε οποιοδήποτε mail app στοκ ή οχι....

(δεν το επισημάνω μόνο ως απάντηση σε εσενα αλλα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι που θα διαβάσουν το θεμα)

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι να έχει ρύθμιση push για οποίους και όσους λογαριασμούς βάλω και όχι σε κάποιους να δίνει επιλογή push και σε άλλους 15 λέπτα 30 κτλ....

Και δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος μέσο κάποιας τροποποίησης λογαριασμών ώστε να συμβαίνει αυτό σε οποιοδήποτε mail app στοκ ή οχι....

(δεν το επισημάνω μόνο ως απάντηση σε εσενα αλλα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι που θα διαβάσουν το θεμα)

 

Στους λογαριασμούς που έχω εγώ τουλάχιστον, έχει push για όλους. Εφ'όσον σου δίνει επιλογή το app, φαντάζομαι πως είναι επιλογή του εκάστοτε app για το αν θα δίνει push ή όχι.

Edited by noobas
Link to comment
Share on other sites

Αν και κακώς άνοιξες νέο θέμα για το ερώτημά σου, Bluemail και από εμένα.

Push για όσους λογαριασμούς θέλεις και το υποστηρίζουν, 2 χρόνια τώρα ποτέ δε με έχει κρεμάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...