Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως ειπα, σε ενα τηλεφωνο εσβησα επαφες, στο αλλο τις εχει τις επαφες.

Τι θα συμβει; Θα σβησει ή θα γραψει;

καταρχήν πάρε ένα backup από αυτό που έχει ακόμα τις επαφές. μετά σε αυτό που δεν έχει δώσε το ίδιο email και κάνε συγχρονισμό. νομίζω ΔΕΝ θα σβήσει τις επαφές από αυτό που τις έχει ακόμα αλλά θα τις ξανά περάσει σε αυτό που είχες σβήσει τις επαφές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει στην εφαρμογή Facebook να επαναφέρω την γραμμή κάτω με τα βελάκια που δείχνω .... πάνω, ακριβώς κάτω από αυτήν της αναζήτησης;

Screenshot_20171106-205920.jpg

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πάρε ένα backup από αυτό που έχει ακόμα τις επαφές. μετά σε αυτό που δεν έχει δώσε το ίδιο email και κάνε συγχρονισμό. νομίζω ΔΕΝ θα σβήσει τις επαφές από αυτό που τις έχει ακόμα αλλά θα τις ξανά περάσει σε αυτό που είχες σβήσει τις επαφές

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eνταξει, αν ειναι ετσι μικρο το κακο!

Το να μου τις περνα κατα λαθος, ειναι διαχειρισιμο,

το να τις σβησει ομως μπορει να αποδειχθει μοιραιο!

Οποτε θα θυμαμαι οτι σε τετοια περιπτωση, δεν σβηνει, αλλα ξανα-αντιγραφει.

Συμφωνω απολυτα για το backup.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει, αν ειναι ετσι μικρο το κακο!

Το να μου τις περνα κατα λαθος, ειναι διαχειρισιμο,

το να τις σβησει ομως μπορει να αποδειχθει μοιραιο!

Οποτε θα θυμαμαι οτι σε τετοια περιπτωση, δεν σβηνει, αλλα ξανα-αντιγραφει.

Συμφωνω απολυτα για το backup.

 

Αν έχεις τις επαφές συγχρονισμένες με Gmail, και να σβήσεις κάποιες κατά λάθος, η Google σου δίνει την δυνατότητα να πας "πισω" ένα χρονικό διάστημα και να επαναφέρει τις επαφές και ότι άλλο είχε συγχρονισμένο...

 

Ένας φίλος μου, ήταν να πουλήσει το κινητό του, και αντί να του κάνει hardware reset, πήγε και έσβησε μόνος του όλες τις επαφές με αποτέλεσμα να τις χάσει απο παντού... Του το επανέφερα μια μέρα πισω και όλα αποκαταστάθηκαν με επιτυχία :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Αν υπάρχει σε άλλο thread διατυπωμένο παρακαλώ ενημερώστε ώστε να διαβάσω εκεί, αλλά με την αναζήτηση δε μου εμφάνισε κάτι.

Σήμερα το κινητό (Jiayu G4s) εμφάνισε το μήνυμα Uninstall harmful app για το application "Unlock". Φαντάζομαι ότι το μήνυμα προέρχεται από το Play Store και συγκεκριμένα το Play Protect.

Δε θυμάμαι όμως να έχω κατεβάσει τέτοιο app στο παρελθόν, ούτε το βρίσκω στην αναζήτηση μου στα apps.

Φοβάμαι μην είναι σπαστήρι για root access από τους κινέζους και απεγκαθιστώντας το, δημιουργήσω χειρότερο πρόβλημα μιας και ακόμη είμαι με την 4.2.2 μαμά by Jiayu.

 

Θα αντιγράψω το εν λόγω μήνυμα και στο thread της συσκευής σε περίπτωση που είναι phone specific πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

----------------------

Εdit: Πήρα την απάντηση μου στο thread της συσκευής από τον συμφορουμίτη agmg, είναι ROM specific το ζήτημα.

Edited by MeReNdAs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,

 

μια βοηθεια για secure folder σε samsung γιατι εχω μπλεξει με τις φωτο, επειδη εστειλα καποιος στο secure folder και μετα τις ξαναειδα κανονικα στην συλλογη, και μου εβγαλε μια ειδοποιηση οτι αφου ειναι και στο cloud της samsung και να της μεταφερω θα μου τις ξαναδειξει στην συλλογη ( πραγμαπου εγω δεν επιθυμω)

πως το δουλευεται το θεμα ?

ποιες ειναι οι ρυθμισεις που πρεπει να κανω ? θελω φωτο που εχω τραβηξει η μου εχουν στειλει να τις βαζω στο secure folder και να ειναι μονο εκει.

Εχεις κανεις σας καμια ιδέα ή βοήθεια ?

Πρεπει να εχω back up στο cloud της samsung ? ; ή οχι ?

γιατι στο photos του google δεν νομιζω να τις εξαφανιζει απο εκει και να τις βαζει στο secure.

Εχω μπλεξει λιγο μιας και προερχομαι απο IOS και δεν ειχα τετοιες δυνατοτητες (:) )

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση αρχαριου. Πρεπει στο android να κλεινεις εφαρμογες που δεν χρησιμοποιεις ή τις αφηνεις να τρεχουν στο παρασκηνιο και δεν κανει καμια διαφορά ?
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση αρχαριου. Πρεπει στο android να κλεινεις εφαρμογες που δεν χρησιμοποιεις ή τις αφηνεις να τρεχουν στο παρασκηνιο και δεν κανει καμια διαφορά ?

 

Δε κλείνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κανονικά.

Όταν πας πχ με το es στα αρχεία της κάρτας και ιεπιλέξεις μετονομασία ενός αρχείου, θα σου εμφανίσει μήνυμα να δώσεις δικαιώματα στην εφαρμογή για πρόσβαση στην κάρτα. Θα διαλέξεις μετά τον κεντρικό φάκελο της κάρτας και πλεόν θα μπορείς.

Υπαρχει καποιο σημειο που να βλεπεις τα δικαιωματα ολων των εφαρμογων που εχεις στο κινητο σου και να μπορεις να δωσεις ξεχωριστα δικαιωματα σε καθε εφαρμογη ειτε για την καρτα μνημης, ειτε για οτιδηποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο σημειο που να βλεπεις τα δικαιωματα ολων των εφαρμογων που εχεις στο κινητο σου και να μπορεις να δωσεις ξεχωριστα δικαιωματα σε καθε εφαρμογη ειτε για την καρτα μνημης, ειτε για οτιδηποτε αλλο?

 

Στη διαχείριση των εφαρμογών θα πας στην εφαρμογή που θες και στις επιλογές εκεί θα δεις "Άδειες" .

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πλεον δεν σου απαγορευει το android να κανεις οποιαδηποτε εργασια με ενα 3rd party app που παλιοτερα δεν σε αφηνε.

 

Π.χ. αντιγραφη αρχειου, μετονομασία αρχειου κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κινητο samsung note3 (ναι ακομα) και θα ηθελα οταν βλεπω on line tv σε αυτο να μπορω να το βλεπω και σε 1 tablet 8intso που εχω.Γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Οποτε πλεον δεν σου απαγορευει το android να κανεις οποιαδηποτε εργασια με ενα 3rd party app που παλιοτερα δεν σε αφηνε.

 

Π.χ. αντιγραφη αρχειου, μετονομασία αρχειου κ.τ.λ.

Τι εννοείς;

Από εποχές Android 4.2 θυμάμαι να μεταφέρω, μετονόμαζω κλπ αρχεία.

Δεν υπήρχε τέτοια απαγόρευση που λες.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

Από εποχές Android 4.2 θυμάμαι να μεταφέρω, μετονόμαζω κλπ αρχεία.

Δεν υπήρχε τέτοια απαγόρευση που λες.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Στο android 5 ή 6 νομιζω υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

Στο 4+ , απο και προς την εξωτερκή μνήμη...
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο παρελθόν είχα εγκαταστήσει τις εφαρμογές "Device Control" και "Terminal Emulator" για να κάνω disable κάποια bloatware (malware καλύτερα) της εταιρείας (Jiayu).

Αφού έκανα τις κατάληλλες ενέργειες (disable) σταμάτησαν τα περίεργα popups και τα άφησα ως έχει με το σκεπτικό ότι είμαι καλυμένος. Με το Play Protect πλέον όμως κάθε φορά μου εμφανίζει μια εφαρμογή από τις disabled ως malware και μου ζητά να τη κάνει uninstall, πράγμα που δεν κάνει, αφού ότι και να επιλέξω, συνεχίζει και υπάρχει η συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Ενώ εμφανίζονται λοιπόν ως disabled στο Device Control, δε μπορώ να τα κάνω uninstall.

Βάζοντας το titanium backup free με σκεπτικό να απεγκαταστήσω τις εν λόγω εφαρμογές τελείως, ενημερώνομαι ότι δεν είμαι rooted.

Στο Terminal Emulator πατώντας su, αλλάζει από $ σε # που θεωρούσα μέχρι τώρα πως σημαίνει ότι έχω root access. Κατεβάζοντας και ελέγχοντας με το "Root Checker" παίρνω απάντηση ότι έχω root access κάτι που δε συνάδει με τα αποτελέσματα του titanium backup.

Παρακαλώ για τη γνώμη σας παιδιά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κινητό μου, η οθόνη πλέον δε λειτουργεί. Έσπασε. Απλά ξέρω ότι είναι ανοιχτό και συνδεδεμένο στο wifi του σπιτιού μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω Mirroring την οθόνη του, στην οθόνη του laptop μου ώστε να διαχειριστώ κάποια πράγματα; Εικόνες, βίντεο κλπ τα πήρα μέσω usb, οκ. Θέλω όμως να πάρω και τα sms πχ. Γίνεται;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις πλεον να κανεις backup - restore ενα κινητο με τα apps και τις ρυθμισεις του καθε app ωστε να τις επαναφερεις σε ενα αλλο κινητο?

 

Ειδα αυτο το προγραμμα της samsung που προμοταρει οτι μεταφερει ακομα και τις ρυθμισεις σας χωρις ρουτ φανταζομαι.

 

Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει εντυπωσεις και αν πραγματικα μεταφερει, κανει backup/restore τα παντα απο ενα κινητο σε ενα αλλο?

 

 

Το αναφερω αυτο γιατι εγω ειχα μεινει οτι δεν μπορεις να μεταφερεις apps κ.τ.λ. απο ενα κινητο σε ενα αλλο αλλα χωρις τις ρυθμισεις του καθε app και γενικοτερα του καθε κινητου.

 

Αλλαξε κατι σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις πλεον να κανεις backup - restore ενα κινητο με τα apps και τις ρυθμισεις του καθε app ωστε να τις επαναφερεις σε ενα αλλο κινητο?

 

Ειδα αυτο το προγραμμα της samsung που προμοταρει οτι μεταφερει ακομα και τις ρυθμισεις σας χωρις ρουτ φανταζομαι.

 

Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει εντυπωσεις και αν πραγματικα μεταφερει, κανει backup/restore τα παντα απο ενα κινητο σε ενα αλλο?

 

 

Το αναφερω αυτο γιατι εγω ειχα μεινει οτι δεν μπορεις να μεταφερεις apps κ.τ.λ. απο ενα κινητο σε ενα αλλο αλλα χωρις τις ρυθμισεις του καθε app και γενικοτερα του καθε κινητου.

 

Αλλαξε κατι σε αυτο?

 

Κανε το ''πείραμα'' και πες μας...! ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσα πιστεψε με θα το εκανα και θα σας ελεγα τι εγινε αλλα δεν μπορω γιατι:

 

01. Εχω πολυ παλιο κινητο

02. Ακομα δεν εχω αγορασει το samsung galaxy s7 που σκεφτομαι να παρω.

03. Δεν ξερω αν αυτο ισχυει μονο για κινητα samsung σαν target κινητα ή για ανεξαρτητου μαρκας κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα με το που ανοιγω την εφαρμογή του instagram μου πετάει το παρακάτω μήνυμα (βλ. φωτογραφια) και δε με αφήνει να πάω πίσω ούτε να βγω απ'την εφαρμογή. Κι άμα κλείσω την εφαρμογή, οταν το ξανανοιξω με πετάει πάλι εκεί.

Άμα δεν ήταν ιός κι ήταν όπως τα λέει δε θα μου έδινε το δικαίωμα να βγω απ'αυτό το παράθυρο?

Επίσης δεν έχω δοκιμάσει να πατησω το κουμπί "εγω ημουν".

Πάτησα το "δεν ήμουν εγω" και ζήταγε καινουργιο κωδικό αλλά δε συνεχισα.d247f8a2639045f3e05369e6b5e8ad35.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μια ερώτηση ίσως χαζή:

αν σβήσουμε κάποιες φωτογραφίες από το κινητό, μπορούμε να τις ξαναβρούμε; υπάρχει πουθενά κάτι σαν recycle bin?

Link to comment
Share on other sites

Με προγραμματακι απο το Play store εχει..κανε search το "restore photos" η "DiskDigger"

 

Send By Opto

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...