Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευή είναι με τις ρυθμίσεις της μαμάς εταιρείας συν τις αναβαθμίσεις που η ίδια έδωσε. Θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας και θα επανέλθω..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά χρειάζομαι να διατηρησω τους λογαριασμούς μου στο Gmail αυτό μόνο αν κάνω αυτό όλα οκ ?
Εφόσον γνωρίζεις τους κωδικούς δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Θα μπορείς να τους περάσεις στο καινούργιο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος launcher υποστηρίζει περιστροφή της αρχικής οθόνης; Δοκίμασα το nova και δεν το κατάφερα...
Αν δεν είναι διαθέσιμα τα gestures στην δωρεάν έκδοση του Nova (δεν θυμάμαι), μπορείς να δοκιμάσεις τον Microsoft launcher που υποστηρίζει gestures με τα οποία μπορείς να ανοίξεις το συρτάρι εφαρμογών ή να ανοίξεις οποιαδήποτε εφαρμογή με αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κινητό σου υποστιρίζει OTG ; αν ναι συνέδεσε απλά ενα ποντικι (απο τον υπολογιστή σου μεσω bluetooth ή με ανταπτορα) να κάνεις τη δουλειά σου :)

 

Edit : Υποστιρίζει OTG οπότε αν θέλεις ειδικά τον μαμα Launcher πας σε αυτη τη λύση. Αν και πιστευω οτι αφου χάλασε ενα μερος της οθόνης σιγα σιγα δυστιχώς θα χαλάσει ολόκληρη . . .

Edited by SkenaDena

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αλλαξει τα πραγματα στο android 7?

 

Που ειναι πλεον τα ringtones και η ηχοι γενικοτερα?

 

Παλια θυμομουν ηταν απλα στο φακελο ringtones & sounds στη ριζα του κινητου ή της καρτας μνημης.

 

Τι εχει γινει πλεον σου εχουν απαγορεψει να μεταφερεις πραγματα απο την καρτα μνημης στη μνημη του κινητου και τουμπαλην με αλλη εφαρμογη εκτος της μαμησιας του κινητου???

 

 

Γιατι τετοια κλειδωματα πλεον? Παει και η google να κανει το android σαν το ios της apple?

 

Δεν με ενδιαφερει να κανω ρουτ τη συσκευη μου για να μπορω να μεταφερω/αντιγραφω πραγματα απο την καρτα μνημης του κινητου και τουμπαλιν.

 

Υπαρχει λυση στο προβλημα που αναφερω? Επισης πειτε μου σας παρακαλω πολυ που βρισκονται τα ringtones και οι ηχοι?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αλλαξει τα πραγματα στο android 7?

 

Που ειναι πλεον τα ringtones και η ηχοι γενικοτερα?

 

Παλια θυμομουν ηταν απλα στο φακελο ringtones & sounds στη ριζα του κινητου ή της καρτας μνημης.

 

Τι εχει γινει πλεον σου εχουν απαγορεψει να μεταφερεις πραγματα απο την καρτα μνημης στη μνημη του κινητου και τουμπαλην με αλλη εφαρμογη εκτος της μαμησιας του κινητου???

 

 

Γιατι τετοια κλειδωματα πλεον? Παει και η google να κανει το android σαν το ios της apple?

 

Δεν με ενδιαφερει να κανω ρουτ τη συσκευη μου για να μπορω να μεταφερω/αντιγραφω πραγματα απο την καρτα μνημης του κινητου και τουμπαλιν.

 

Υπαρχει λυση στο προβλημα που αναφερω? Επισης πειτε μου σας παρακαλω πολυ που βρισκονται τα ringtones και οι ηχοι?

 

Δοκίμασες με κάποια εφαρμογή να μεταφέρεις αρχεία και δεν στο επέτρεψε; Με ποια εφαρμογή και τι μήνυμα σου έβγαλε; Έδωσες τα σχετικά δικαιώματα που χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το audiko και εξηγούμαι χτες πήρα το sony xz premium πάω να κατεβάσω ένα ήχο αλλά δεν γίνεται τίποτα ο ήχος πουθενά δεν εμφανίζεται και ενώ έχω δωση στην εφαρμογή όλα τα δικαιώματα αλλά τίποτα ενώ στο zedge ο ήχος κατεβαίνει κανονικά ξέρει κάποιος να μου πει;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με κάποια εφαρμογή να μεταφέρεις αρχεία και δεν στο επέτρεψε; Με ποια εφαρμογή και τι μήνυμα σου έβγαλε; Έδωσες τα σχετικά δικαιώματα που χρειάζονται;

Δοκιμασα με το es explorer αλλα οπως ειπα δεν με ενδιαφερει να κανω ρουτ το κινητο και δικαιωματα πως δινω ωστε να μπορω να μεταφερω/μετονομασω κ.τ.λ. οποιοδηποτε αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με το es explorer αλλα οπως ειπα δεν με ενδιαφερει να κανω ρουτ το κινητο και δικαιωματα πως δινω ωστε να μπορω να μεταφερω/μετονομασω κ.τ.λ. οποιοδηποτε αρχειο?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις root και δεν μίλησα για root. Θα μπεις μέσα στο μενού εφαρμογών από τις ρυθμίσεις και θα βρεις την εφαρμογή. Μετά θα δεις εκεί που λέει δικαιώματα. Γενικά η πρόσβαση στην κάρτα SD είναι έξτρα δικαίωμα και συνήθως το ζητάνε οι εφαρμογές αυτές όταν τις πρωτοβάζεις, αλλιώς κοιτάς μέσα από τις ρυθμίσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Και αν δωσεις πληρει δικαωματα σε μια εφαρμογη τριτου π.χ. es explorer θα μπορω να κανω τα παντα οσο αφορα τα αρχεια?

 

Και μετονομασια, και αντιγραφη και σβησιμο κ.τ.λ. γιατι αν θυμαμαι καλα στο android 6 εκτος απο τη μαμα εφαρμογη διαχείρισης αρχειων του κινητου δεν μπορουσες να το κανεις με καποια αλλη εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Και αν δωσεις πληρει δικαωματα σε μια εφαρμογη τριτου π.χ. es explorer θα μπορω να κανω τα παντα οσο αφορα τα αρχεια?

 

Και μετονομασια, και αντιγραφη και σβησιμο κ.τ.λ. γιατι αν θυμαμαι καλα στο android 6 εκτος απο τη μαμα εφαρμογη διαχείρισης αρχειων του κινητου δεν μπορουσες να το κανεις με καποια αλλη εφαρμογη.

 

Κάνεις κανονικά.

Όταν πας πχ με το es στα αρχεία της κάρτας και ιεπιλέξεις μετονομασία ενός αρχείου, θα σου εμφανίσει μήνυμα να δώσεις δικαιώματα στην εφαρμογή για πρόσβαση στην κάρτα. Θα διαλέξεις μετά τον κεντρικό φάκελο της κάρτας και πλεόν θα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Το sync πως δουλευει μεταξυ των συσκευων android?

Σεταρα σημερα ενα νεο κινητο, και πριν προλαβω να απενεργοποιησω το sync, μου τραβηξε ολες τις επαφες απο καποιο αλλο τηλεφωνο της οικογενειας.

Επειτα εγω εκανα batch delete των επαφων. Και φυσικα απενεργοποιησα το sync.

Αν για οποιονδηποτε λογο ενεργοποιηθει ξανα το sync, θα σβηστουν οι επαφες των αλλων τηλεφωνων, ή θα επανελθουν οι επαφες στο νεο τηλεφωνο που σεταρα;

Link to comment
Share on other sites

Το sync πως δουλευει μεταξυ των συσκευων android?

Σεταρα σημερα ενα νεο κινητο, και πριν προλαβω να απενεργοποιησω το sync, μου τραβηξε ολες τις επαφες απο καποιο αλλο τηλεφωνο της οικογενειας.

Επειτα εγω εκανα batch delete των επαφων. Και φυσικα απενεργοποιησα το sync.

Αν για οποιονδηποτε λογο ενεργοποιηθει ξανα το sync, θα σβηστουν οι επαφες των αλλων τηλεφωνων, ή θα επανελθουν οι επαφες στο νεο τηλεφωνο που σεταρα;

Για ποιο λόγο χρησιμοποίησες ίδιο λογαριασμό με άλλη συσκευή; Κάθε κάτοχος πρέπει να χει διαφορετικό λογαριασμό google, ώστε να μην μπερδεύονται επαφές και άλλα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Όπου βάλεις το mail σου θα τραβήξει τα πάντα. 3 κινητά έχω και 1 tablet έρχονται ταυτόχρονα σε όλα mails όλα έχουν ίδια τηλέφωνα κτλ που έχω sync. Όταν δεν είναι δικό σου το τηλέφωνο καλύτερα βάζε άλλο mail γιατί θα μπερδεύονται μετά όλα και στα τηλέφωνα της οικογένειας.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο χρησιμοποίησες ίδιο λογαριασμό με άλλη συσκευή; Κάθε κάτοχος πρέπει να χει διαφορετικό λογαριασμό google, ώστε να μην μπερδεύονται επαφές και άλλα δεδομένα.

 

Περα απο την παρατηρηση αυτη ομως,

επι της ουσιας σε αυτο που ρωτησα;;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω το samsung galaxy note 10.1 2014 edition με μαμα rom. πηγα στις ρυθμισεις συνδεσεων/χρηση δεδομενων για να δω την χρησηαπο το wifi και ειδα οτι το wifi δεν μου το εχει καθολου. δηλαδη δεν μου εχει καν την επιλογη να δω την κινηση απο το wifi !!

γιατι ??

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΗΡΑ ΤΟ LETV LE MAX X900 ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ UPDATE ΜΕ OFFICIAL ROM ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ LETV ΣΕ ANDROID 6.0.1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΑΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΕΕΙ "SORRY YOUR CAMERA OR FLASH IS BEING USED BY ANOTHER APPLICATION.PLEASE CLOSE OTHER APPLICATIONS AND TRY AGAIN" ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ?ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΗΤΑΝ ROOT ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ RECOVERY ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΩΡΑ EUI VERSION 5.9.020S(STABLE) ANDROID 6.0.1 ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό με Miui δεν δείχνει χρήση δεδομένων με το Wi-Fi.

Δεν υπάρχει λόγος εξάλλου.

Τώρα που το λες όμως, νομίζω αρκετά παλιότερα σε Samsung Galaxy SII και Android 4.1.2 το έδειχνε.

Έκτοτε μπορεί να μην το έχω κοιτάξει κάνα.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

ξέρετε κάποια εφαρμογή για να κατεβάσω ώστε να ακούω ράδιο χωρίς να εχω ενεργοποιήσει τα δεδομένα ή να είμαι συνδεδεμένη;

:O

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες ότι δεν υπάρχει λογος. Το να γίνεται μια καταγραφή δεδομένων ποτε δεν μπορεί να είναι άχρηστη. Εγώ για παράδειγμα έχω voip τηλεφωνία και θέλω να δω ποσά data καταναλώνει σε μια διάρκεια κλήσης 1ωρας για παράδειγμα. Για να δω εάν το έκανα μέσα από το 3G τι θα μου κόστιζε!!

Τώρα δεν μπορώ να το κάνω, τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Όπου βάλεις το mail σου θα τραβήξει τα πάντα. 3 κινητά έχω και 1 tablet έρχονται ταυτόχρονα σε όλα mails όλα έχουν ίδια τηλέφωνα κτλ που έχω sync. Όταν δεν είναι δικό σου το τηλέφωνο καλύτερα βάζε άλλο mail γιατί θα μπερδεύονται μετά όλα και στα τηλέφωνα της οικογένειας.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

 

Οπως ειπα, σε ενα τηλεφωνο εσβησα επαφες, στο αλλο τις εχει τις επαφες.

Τι θα συμβει; Θα σβησει ή θα γραψει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...