Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό εξαρτάται από το τηλέφωνο που έχεις.

 

Πήγαινε στο νήμα του και ρώτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χθες το βράδυ πήγα να κάνω κρυπτογράφηση στο τηλ (samsung s3 neo cm12.1). Το τηλέφωνό δεν άνοιγε με τίποτα με αποτέλεσμα σήμερα το πρωί αναγκάστηκα να του κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Στην αρχή δεν είχε ούτε πληκτρολόγιο αφού είχα σβήσει τις περισσότερες μαμά εφαρμογές. Ευτυχώς είχα μπακαπ στον υπολογιστή και σιγά σιγά το φέρνω στην προηγούμενη κατάσταση.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν αναγνωρίζει το ρουτ. Όταν ανοίγω την εφαρμογή su μου ζητάει αναβάθμιση του binary αλλά δεν ολοκληρώνεται.

Υπάρχει λύση ή πρέπει να ξαναρουταρω από την αρχή;

Η rom και το twrp recovery λειτουργούν μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σε ένα παλιό κινητό που έχω με (android2) έχω ξεχάσει το password και ενώ προσπάθησα να κάνω ανάκτηση στοιχείων, τελικά δεν τα κατάφερα. Οπότε, στο νέο τηλέφωνο που πήρα, έκανα ένα νέο λογαριασμό gmail. Όμως θέλω να πάρω επαφές sms και ημερολόγιο από το παλιό, και να τα περάσω στο νέο. Έτσι εγκατέστησα το super backup & restore και πήρα ένα backup για επαφές, ένα για sms, και ένα για ημερολόγιο τα οποία αποθηκεύτηκαν στην sd σε ένα φάκελο που δημιούργησε το super backup με τους αντίστοιχους υποφακέλους. Στη συνέχεια, έβαλα την sd στο νέο τηλέφωνο και με το super backup πήγα να ζητήσω restore. Ενώ βλέπει το φάκελο και τους υποφακέλους που δημιούργησε το super backup, τα αρχεία είναι σαν να μην υπάρχουν. Αυτό όμως δεν ισχύει γιατί με file manager που κοίταξα υπάρχουν κανονικά. Όταν με τον file manager άνοιξα το φάκελο contacts, ήταν εκεί το αρχείο με κατάληξη .vcf, το επέλεξα, και οι επαφές εισήχθησαν κανονικότατα . Αυτό όμως δε μπορεί να το κάνει στους άλλους δυο υποφάκελους με τα sms και το calendar γιατί υπάρχει το αρχείο μεν αλλά με κατάληξη .xml οπότε όταν το επιλέξω από το file manager τα ανοίγει σε .xml

*Την ίδια διαδικασία την έκανα και με άλλο ένα πρόγραμμα και είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν έβλεπε τα αρχεία στους υποφακέλους. Κάνω κάτι λάθος ή λόγω απόστασης android 2 & android 5 υπάρχει αυτή ή ασάφεια;

Μπορεί να γίνει κάτι έστω με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, θα πρέπει να το ξανακάνεις root. Με την επαναφορά δημιουργείται ξανά ο φάκελος /system με ότι υπήρχε μέσα σ' αυτόν αρχικά. Οπότε ότι αλλαγές είχαν γίνει χάνονται. Όταν κάνεις root μια συσκευή γράφεται στο /system η εφαρμογή "su", η οποία σου δίνει τα δικαιώματα root. Αυτή λοιπόν η εφαρμογή έχει σβηστεί και από τη στιγμή που δεν έχεις δικαιώματα root δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στο φάκελο /system και άρα το "su" δεν μπορεί να εγγραφεί. Γι αυτό και δεν ολοκληρώνεται.

Η διαδικασία root, χρησιμοποιεί ένα exploit που είναι μια εφαρμογή που "χακάρει" προσωρινά το σύστημα και δίνει δικαιώματα root. Όταν γίνει αυτό γίνεται και η εγγραφή της "su" στο /system για να μπορεί να γίνει η αλλαγή μόνιμα. Διαφορετικά μετά από επανεκκίνηση απενεργοποιείται και πάλι ο λογαριασμός root.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ακολουθώ την ίδια διαδικασια (αυτή που περιγράφεται στους οδηγούς του φόρουμ) που έκανα την 1η φορά (τότε επέλεξα filmware κτλ για το συγκεκριμένο μοντελο gt-i9301i 4.4.2) η διαφορετική; (γιατί τώρα το τηλ έχει cm12.1 5.1.1).

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τη διαδικασία για τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά αν έχει cm θα πρέπει να είναι ήδη ρουταρισμένο. Το ότι δεν αναβαθμίσζεται το su μπορεί να μη σημαίνει ότι δεν περιλαμβάνεται στη ρομ σου. Για να δεις αν έχεις δικαιώματα root μπορείς ή με κάποιον terminal emulator ή μέσω του "adb shell' απο τον υπολογιστή(σε γραμμή εντολών) να δώσεις την εντολή "su". Αν το σήμα που εμφανίζεται αλλάξει από "$" σε "#" τότε έχεις δικαιώματα root κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Έχω επιλέξει στο store να μην γίνονται αυτόματες ενημερώσεις εφαρμογών, αλλά να με ειδοποιεί όταν υπάρχουν ενημερώσεις. Όμως δεν μου έρχεται ποτέ η ειδοποίηση για τις ενημερώσεις. Η μόνη φορά που μου ήρθε ειδοποίηση ήταν μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά τίποτα. Το τηλέφωνό μου είναι το LG K10 αν έχει κάποια σημασία. Τι φταίει λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα μετά από πολύ ψάξιμο να ξανακάνω ρουτ το τηλέφωνό με τον εξής τρόπο. (Για όποιον αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα)

http://https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/android-one-general/root-root-android-one-pc-one-package-bl-t3105324

Link to comment
Share on other sites

Samsung Note 5. Από το τελευταίο update, έχει τρελαθεί στο φλας όποτε έχω ειδοποίηση στο Facebook. Δεν έχω βρει τροπο να το απενεργοποιήσω. Κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Σου ανάβει το πισω φλας της κάμερας όταν έχεις ειδοποίηση;;;;

Η μήπως εννοείς το λεντ;

Αν όντως είναι το φλας.... Πολύ περίεργο. Έχε πλάκα να είναι καμιά νέα αλλαγή και σε κανένα επομενο/α update να γίνεται αυτό σε όλους :eek:

Ικανούς τους εχω.

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Το φλας από πίσω! ενώ κρατάω το κινητό, έρχεται ειδοποίηση, αναβοσβήνει το φλας και αν είμαι σε καφετέρια, ο κόσμος θα νομίζει ότι τους φωτογραφίζω!! :)
Link to comment
Share on other sites

Το φλας από πίσω! ενώ κρατάω το κινητό, έρχεται ειδοποίηση, αναβοσβήνει το φλας και αν είμαι σε καφετέρια, ο κόσμος θα νομίζει ότι τους φωτογραφίζω!! :)

Κάνε μια απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση του Facebook.

Στις ρυθμίσεις εφαρμογής - Γενικά - ειδοποιησεις

Κοίταξες αν σου έχει κάτι έξτρα για το φλας;

1103679be824e26cc8486c0002056ff7.jpg

 

(Ρίνα)

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει ενεργοποιηθεί κάτι σαν αυτό στην προσβασιμότηταda3b066e3c71aef59ab193e6f04b9a5d.jpg
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχετε να προτείνετε καμιά εφαρμογή σχετική με έξοδα και έσοδα οικογενειακού προϋπολογισμού; αν έχει αρκετές επιλογές κατηγοριών και συνδέεται με κανένα site θα είναι ακόμα πιο χρήσιμη!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχετε να προτείνετε καμιά εφαρμογή σχετική με έξοδα και έσοδα οικογενειακού προϋπολογισμού; αν έχει αρκετές επιλογές κατηγοριών και συνδέεται με κανένα site θα είναι ακόμα πιο χρήσιμη!

Ευχαριστώ πολύ!

 

κάτι τέτοιο μήπως : http://www.spendee.com

send from my A51 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δες και το andromoney έχει και Web client εκτός από την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις - προσβασιμοτητας

Υπαρχει επιλογή να ορίσεις σε ποιες εφαρμογές θες να σου έρχεται ειδοποίηση ανα τακτά διαστηματα αν έχεις κάτι μη αναγνωσμένο.

Το πρόβλημα μου είναι όμως ότι αν έχω αυτή την επιλογή ενεργοποιημενη, μου χτυπάει δόνηση και όταν φτάνει η φόρτιση στο 100%!!!! Το φορτίζω το βράδυ που πέφτω για ύπνο και με ξυπνάει με την δόνηση όταν φτάνει στο 100% και με ενοχλεί. Δεν βλεπω κάπου να αλλάζει αυτό.... Υπάρχει τρόπος;

 

Edit : όταν έχω την υπενθύμιση ειδοποίησης στο of σταματάει και η δόνηση της φόρτισης. 534da5e4fea7035981bc7ca4c7dccf69.jpg

 

(Ρίνα)

Link to comment
Share on other sites

γιατί όταν θέλω να ανοίξω ένα λινκ τοποθεσίας στις προτεινόμενες εγκατεστημένες GPS εφαρμογές δεν μου δείχνει το , αγορασμένο από το play store ,igo; Μόνο αυτό δεν μου βγάζει!

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας λογο δουλειας πηγαινω αεροδρομιο κ βρισκω με το ονομα πελατες απο διαφορες πτησεις θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κανενα προγραμμα να γραφω το ονομα που ψαχνω κ να το δειχνω απο το ταμπλετ για να τους βρισκω να γραφω το ονομα κ να ο μεγενθυνω σε ολη την οθονη σαν preview αν μπορει κανενας να βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας λογο δουλειας πηγαινω αεροδρομιο κ βρισκω με το ονομα πελατες απο διαφορες πτησεις θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κανενα προγραμμα να γραφω το ονομα που ψαχνω κ να το δειχνω απο το ταμπλετ για να τους βρισκω να γραφω το ονομα κ να ο μεγενθυνω σε ολη την οθονη σαν preview αν μπορει κανενας να βοηθησει

 

Εγώ ας πούμε θα χρησιμοποιούσα το Google Keep. Εάν πατήσεις το + μέσα σε ένα νέο σημείωμα έχει ζωγραφιά και γράφεις με το χέρι σου το όνομα που ψάχνεις, το γυρνάς και landscape και είσαι έτοιμος.

Φαντάζομαι θα γίνεται το ίδιο και με κάποιο πρόγραμμα ζωγραφικής.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ας πούμε θα χρησιμοποιούσα το Google Keep. Εάν πατήσεις το + μέσα σε ένα νέο σημείωμα έχει ζωγραφιά και γράφεις με το χέρι σου το όνομα που ψάχνεις, το γυρνάς και landscape και είσαι έτοιμος.

Φαντάζομαι θα γίνεται το ίδιο και με κάποιο πρόγραμμα ζωγραφικής.

 

Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω φίλε να'σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις - προσβασιμοτητας

Υπαρχει επιλογή να ορίσεις σε ποιες εφαρμογές θες να σου έρχεται ειδοποίηση ανα τακτά διαστηματα αν έχεις κάτι μη αναγνωσμένο.

Το πρόβλημα μου είναι όμως ότι αν έχω αυτή την επιλογή ενεργοποιημενη, μου χτυπάει δόνηση και όταν φτάνει η φόρτιση στο 100%!!!! Το φορτίζω το βράδυ που πέφτω για ύπνο και με ξυπνάει με την δόνηση όταν φτάνει στο 100% και με ενοχλεί. Δεν βλεπω κάπου να αλλάζει αυτό.... Υπάρχει τρόπος;

 

Edit : όταν έχω την υπενθύμιση ειδοποίησης στο of σταματάει και η δόνηση της φόρτισης. 534da5e4fea7035981bc7ca4c7dccf69.jpg

 

(Ρίνα)

 

Βλέπω μια λίστα εφαρμογών. Δεν περιλαμβάνει και την επιλογή, για τη δόνηση στο 100% charge;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μια λίστα εφαρμογών. Δεν περιλαμβάνει και την επιλογή, για τη δόνηση στο 100% charge;

Όχι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Σήμερα πάντως δεν μου το έκανε καθόλου όταν έφτασε 100%.....ποιος ξετει...

 

(Ρίνα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Άλλαξε κάτι στην πολιτική του play store; Παρατηρώ ότι δεν μπορώ καθόλου να κάνω επιστροφή χρημάτων αν μία εφαρμογή δεν μου αρέσει

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Σήμερα πάντως δεν μου το έκανε καθόλου όταν έφτασε 100%.....ποιος ξετει...

 

(Ρίνα)

 

Μάλλον θα είχες τη δόνηση στο off. Το να αλλάζει "συνήθειες" το κινητό, χωρίς δική μας παρέμβαση, δεν είναι καλό...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...