Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει σχέση το gmail με τις επαφές.

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις->Λογαριασμοι->βρες τη Google->πάτα επάνω και δες τι συγχρονίζει.

 

Τίκαρε και ξε-τίκαρε αναλόγως.

 

το εκανα αλλα πουθενα δεν λεει contacts να το τσεκαρω...ούτως η αλλως εχω τσεκαρισμενα τα παντα και people details

se αλλα αντροιντ κινητα/ταμπλετσ μου δινει το contacts...στο acer a500 oxi. ΔΕΝ εχει τετοια επιλογη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει σχέση το gmail με τις επαφές.

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις->Λογαριασμοι->βρες τη Google->πάτα επάνω και δες τι συγχρονίζει.

 

Τίκαρε και ξε-τίκαρε αναλόγως.

 

το εκανα αλλα πουθενα δεν λεει contacts να το τσεκαρω...ούτως η αλλως εχω τσεκαρισμενα τα παντα και people details

se αλλα αντροιντ κινητα/ταμπλετσ μου δινει το contacts...στο acer a500 oxi. ΔΕΝ εχει τετοια επιλογή

 

διεγραψα λογ/σμο google...τον ξαναεβαλα αλλα τιποτις. Τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα πουθενα δεν λεει contacts να το τσεκαρω...ούτως η αλλως εχω τσεκαρισμενα τα παντα και people details

se αλλα αντροιντ κινητα/ταμπλετσ μου δινει το contacts...στο acer a500 oxi. ΔΕΝ εχει τετοια επιλογη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το εκανα αλλα πουθενα δεν λεει contacts να το τσεκαρω...ούτως η αλλως εχω τσεκαρισμενα τα παντα και people details

se αλλα αντροιντ κινητα/ταμπλετσ μου δινει το contacts...στο acer a500 oxi. ΔΕΝ εχει τετοια επιλογή

 

διεγραψα λογ/σμο google...τον ξαναεβαλα αλλα τιποτις. Τα ιδια

 

Πήγαινε στις επαφές και βρες τις ρυθμίσεις τους. Από εκεί επέλεξε το "προβολή επαφών" και όρισε να σου δείχνει τις επαφές του gmail.

Αν δεν είναι ούτε από εκεί, προφανώς κάτι παίζει με τη rom.

Αν λες και ότι δεν σου βγάζει το contacts στους συγχρονισμούς, δύσκολα τα πράγματα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο της συσκευής μου. Δες και αυτά τα screenshots. Είναι από συσκευή με τελείως stock Android 6.

 

Φιλε μου οσο και να ψαχνω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα σε μενα...android 6.0.1 σε samsung galaxy j5 2016...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου οσο και να ψαχνω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα σε μενα...android 6.0.1 σε samsung galaxy j5 2016...

 

Σαν να νομιζω κατι βρηκα ειναι αυτο που λεει δικαιώματα εφαρμογων;αν ναι τωρα τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πριν κάνω hard reset

ΔΕΝ δουλεύει σήμερα το GPS! καθόλου, τίποτα! μόνο μέσω δικτύου gprs,Wi-Fi αλλά δεν είναι λύση αυτή! μπορώ να κάνω κάτι πριν την επαναφορά και εαν δεν είναι θέμα hardware?

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πριν κάνω hard reset

ΔΕΝ δουλεύει σήμερα το GPS! καθόλου, τίποτα! μόνο μέσω δικτύου gprs,Wi-Fi αλλά δεν είναι λύση αυτή! μπορώ να κάνω κάτι πριν την επαναφορά και εαν δεν είναι θέμα hardware?

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τελικά δεν ξέρω τι κόλλημα είχε φάει αλλά έφτιαξε ευτυχώς με hard reset.αλλά ξανά μανά στήσιμο κλπ ουφ τουλάχιστον δεν ήταν hardware θέμα να τρέχουμε να στέλνουμε Κίνα

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω αγορασει μια εφαρμογη μπορω να τη βαλω πχ στο κινητο φιλου μου αν του βαλω σαν δευτερο λογαριασμο gmail το δικο μου ?
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω αγορασει μια εφαρμογη μπορω να τη βαλω πχ στο κινητο φιλου μου αν του βαλω σαν δευτερο λογαριασμο gmail το δικο μου ?

Ναι μπορείς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

οκ

Μετα μπορω να αφαιρεσω το λογαριασμο μου μη γινεται μπερδεμα ή πρεπει να μεινει ?

Link to comment
Share on other sites

οκ

Μετα μπορω να αφαιρεσω το λογαριασμο μου μη γινεται μπερδεμα ή πρεπει να μεινει ?

Εξαρτάται από την εφαρμογή. Σε άλλες μπορείς να το κάνεις, σε άλλες οχι. Συνήθως υπάρχει πρόβλημα οταν γίνει update της εφαρμογής από το play store.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσο και να ψαχνω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα σε μενα...android 6.0.1 σε samsung galaxy j5 2016...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σαν να νομιζω κατι βρηκα ειναι αυτο που λεει δικαιώματα εφαρμογων;αν ναι τωρα τι κανω;

 

Ναι, το δικαιώματα εφαρμογών. Πήγαινε στην εφαρμογή που δε θέλεις να βλέπει τις επαφές σου και επίλεξε να μην τις βλέπει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις επαφές και βρες τις ρυθμίσεις τους. Από εκεί επέλεξε το "προβολή επαφών" και όρισε να σου δείχνει τις επαφές του gmail.

Αν δεν είναι ούτε από εκεί, προφανώς κάτι παίζει με τη rom.

Αν λες και ότι δεν σου βγάζει το contacts στους συγχρονισμούς, δύσκολα τα πράγματα.

 

ευχαριστω μου εδωσες ιδεα....

πηρα - συγχρονισα τις επαφες από άλλο αντροιντ που δουλευει το gmail...τις συχρονισα μετα στο ΓΙΑΧΟΥ με την καλη συσκευή και μετα από το ACER κατεβασα κανονικα μεσω YAHOO πλεον.

Βεβαια το θεμα ασυμβατότητας ACER CYANOGEN / GOOGLE CONTACTS δεν επελυθη αλλα εκανα την δουλεια μου. Φαινεται η ΡΟΜ αυτή η CYANO>>> δεν είναι και η καλυτερη διοτι ουτε utube apk παιζει (το εβαλα μεσω browser sthn επιφανεια ςεγασιας κι οκ, αλλα εχασα και το mic οποτε σκαιπ paei περιπατο...ισωσ ξαναγυρίσω στην μαμα αλλα ενώ η τελευταια επισημη της ACER ηταν η 3 ...με το cyano rom egine 4.3 (maimoy bebaia)

 

ευχαριστω για την ιδεα σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δες παλι τις φωτο που εχω βαλει στην σελιδα 879 και θα καταλαβεις καλυτερα τι θελω να κανω...αν παω να βρω π.χ την εφαρμογη whatsapp και την βαλω να μην βλεπει τις επαφες μου ,τοτε οταν παταω να κανω κοινη χρηση πανω σε μια φωτο και μου ανοιγει απο κατω το παραθυρο δεν θα μου αποκλεισει ολη την εφαρμογη;ή θα μου δειχνει την εφαρμογη ,άλλα δεν θα μου δειχνει οπως τωρα ονοματα επαφων απο την εφαρμογη;και στην επομενη καρτελα αν δεις απο τις φωτο που εχω βαλει εδω μεσα μου βγαζει κανονικα ολη την εφαρμογη,δηλαδη μου βγαζει στην πρωτη καρτελα ονοματα επαφων απο το whatsapp σαν να μου τα προτεινει για να τους κανω κοινη χρηση την φωτο και μετα στην άλλη καρτέλα μου βγαζει παλι κανονικα οπως θελωνα γινετε ολη την εφαρμογη για να πατησω πανω της, να μπω μεσα και να διαλέξω ΕΓΩ σε ποιον η ποια απο τις επαφες μου θελω να μοιραστω την φωτο μου...ΤΟ εκανα αυτο που λες μπηκα στα δικαιωματα επαφων και εκλεισα το whatsapp ,μετα απο ωρα που μπηκα πλεον στην εφαρμονη whatsapp να στειλω ενα μυνημα σε ενα φιλο δεν μου εβγαζε καθολου της επαφες με τους φιλους μου μεσα στο whatsapp και ετσι ξαναγυρισα πισω και ξαναανοιξα το whatsapp...

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, το δικαιώματα εφαρμογών. Πήγαινε στην εφαρμογή που δε θέλεις να βλέπει τις επαφές σου και επίλεξε να μην τις βλέπει.
Edited by dhmhtrhs71
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εκανα αυτο που λες μπηκα στα δικαιωματα επαφων και εκλεισα το whatsapp ,μετα απο ωρα που μπηκα πλεον στην εφαρμονη whatsapp να στειλω ενα μυνημα σε ενα φιλο δεν μου εβγαζε καθολου της επαφες με τους φιλους μου μεσα στο whatsapp και ετσι ξαναγυρισα πισω και ξαναανοιξα το whatsapp...

 

 

Καλά ήταν προφανές ότι θα συνέβαινε αυτό με το whats app. Αν του αποκλείσεις την πρόσβαση στις επαφές, είναι λογικό να μην τις βλέπει. Δυστυχώς μόνο με root μπορείς να κάνεις κάτι. Αλλιώς περιμένεις μήπως και το αλλάξει η Google.

Link to comment
Share on other sites

Έχω windows phone, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω android smartphone, ώστε να μπορώ να συγχρονίζω το ημερολόγιό μου, που τηρώ στο office outlook στο pc.

 

Αυτή η δυνατότητα υπάρχει σε όλα τα android smartphone ή μόνο σε μερικά μοντέλα; Είναι εύκολη η διαδικασία; Πώς ακριβώς γίνεται; Να πω ότι τις σημειώσεις του ημερολόγιου δεν τις αποθηκεύω στο σχετικό site του email provider μου, αλλά απευθείας στο πρόγραμμα Microsoft outlook που είναι μέρος του πακέτου office professional.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω windows phone, αλλά σκέφτομαι να αγοράσω android smartphone, ώστε να μπορώ να συγχρονίζω το ημερολόγιό μου, που τηρώ στο office outlook στο pc.

 

Αυτή η δυνατότητα υπάρχει σε όλα τα android smartphone ή μόνο σε μερικά μοντέλα; Είναι εύκολη η διαδικασία; Πώς ακριβώς γίνεται; Να πω ότι τις σημειώσεις του ημερολόγιου δεν τις αποθηκεύω στο σχετικό site του email provider μου, αλλά απευθείας στο πρόγραμμα Microsoft outlook που είναι μέρος του πακέτου office professional.

 

Γιατί, τώρα δεν μπορείς να το συγχρονίσεις?????

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δες παλι τις φωτο που εχω βαλει στην σελιδα 879 και θα καταλαβεις καλυτερα τι θελω να κανω...αν παω να βρω π.χ την εφαρμογη whatsapp και την βαλω να μην βλεπει τις επαφες μου ,τοτε οταν παταω να κανω κοινη χρηση πανω σε μια φωτο και μου ανοιγει απο κατω το παραθυρο δεν θα μου αποκλεισει ολη την εφαρμογη;ή θα μου δειχνει την εφαρμογη ,άλλα δεν θα μου δειχνει οπως τωρα ονοματα επαφων απο την εφαρμογη;και στην επομενη καρτελα αν δεις απο τις φωτο που εχω βαλει εδω μεσα μου βγαζει κανονικα ολη την εφαρμογη,δηλαδη μου βγαζει στην πρωτη καρτελα ονοματα επαφων απο το whatsapp σαν να μου τα προτεινει για να τους κανω κοινη χρηση την φωτο και μετα στην άλλη καρτέλα μου βγαζει παλι κανονικα οπως θελωνα γινετε ολη την εφαρμογη για να πατησω πανω της, να μπω μεσα και να διαλέξω ΕΓΩ σε ποιον η ποια απο τις επαφες μου θελω να μοιραστω την φωτο μου...ΤΟ εκανα αυτο που λες μπηκα στα δικαιωματα επαφων και εκλεισα το whatsapp ,μετα απο ωρα που μπηκα πλεον στην εφαρμονη whatsapp να στειλω ενα μυνημα σε ενα φιλο δεν μου εβγαζε καθολου της επαφες με τους φιλους μου μεσα στο whatsapp και ετσι ξαναγυρισα πισω και ξαναανοιξα το whatsapp...

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άρα, πρέπει να γίνει ανάποδα. Όχι το WhatsApp να μη βλέπει τις επαφές σου, αλλά η εφαρμογή που φαίνεται στα screenshots να μη βλέπει τις επαφές του whatsapp. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει σε εφαρμογές του λειτουργικό, βέβαια...

 

P.S.: Αν μπορείς, κάνε να μη φαίνονται τηλέφωνα, ονόματα και φωτογραφίες στο πρώτο screenshot κυρίως...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια,το κινητό μου - Xiaomi Redmi Note 3 - μετά από κάποιες αλλαγές στο Wi-Fi της εργασίας μου έχει πρόβλημα. Ενώ δείχνει ότι συνδέεται,για κάποιο λόγο δεν ανοίγει ΚΑΜΊΑ σελίδα και καμιά εφαρμογή επίσης δεν έχει ίντερνετ.

Ακόμα ένα παιδί με την έκδοση PRO έχει πρόβλημα,όπως και ένα i-Phone 4s και ένα SONY Xperia™. Όλοι οι άλλοι συνδέονται κανονικά.

Σε οποιοδήποτε άλλο Wi-Fi συνδέομαι κανονικά.

Τι μπορεί να συμβαίνει? :mad:

 

http://s1.bild.me/bilder/240416/thumb_4559166Screenshot_2016-11-28-13-49-46-266_com.android.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω οποίος ξέρει απαντάει. Στην εφαρμογή vlc player πως βάζουμε υπότιτλους σε ταινία; έχω ταινία κ υπότιτλους στον ίδιο φάκελο... Ταινία αρχείο mkv υπότιτλοι αρχείο srt... Ίδια ονομασία... Help please!

 

Είσαι στο μυαλό και μαγικό.....

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας ,

 

Ερωτηση μετα απο φορμαρισμα κινητου για ενα ξανα περασω τις ρυθμισεις των Email στην Επιλογη - > Συγχρονισμος ηλεκτρονικου ταχυδρομειου το επιλεγω ? μην παει κ μου σβησει τα εμαιλ που εχω .. για αυτο ηθελα να σας ρωτησω πρωτα.

 

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια,το κινητό μου - Xiaomi Redmi Note 3 - μετά από κάποιες αλλαγές στο Wi-Fi της εργασίας μου έχει πρόβλημα. Ενώ δείχνει ότι συνδέεται,για κάποιο λόγο δεν ανοίγει ΚΑΜΊΑ σελίδα και καμιά εφαρμογή επίσης δεν έχει ίντερνετ.

Ακόμα ένα παιδί με την έκδοση PRO έχει πρόβλημα,όπως και ένα i-Phone 4s και ένα SONY Xperia™. Όλοι οι άλλοι συνδέονται κανονικά.

Σε οποιοδήποτε άλλο Wi-Fi συνδέομαι κανονικά.

Τι μπορεί να συμβαίνει? :mad:

 

http://s1.bild.me/bilder/240416/thumb_4559166Screenshot_2016-11-28-13-49-46-266_com.android.png

Πατησε παρατεταμενα στο δικτυο wifi που εχεις προβλημα, >> τροποποιηση δικτυου > προηγμενες επιλογες > ρυθμισεις ΙΡ > στατικη/ο > διευθυνση ΙΡ> και γραψε πχ 192.168.1.120 > αποθηκευση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παιδες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

geovass τί πρέπει να κάνω δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

σε android που δεν εχει επισημη Ελληνικη γλωσσα, τι γινεται ?

παλαιοτερα που ειχα ενα τηλεφωνο με αυτην την περιπτωση παλι, θυμαμαι ειχα κατεβασει μια εφαρμογη που μου εδινε την Ελληνικη γλωσσα. Ξερει κανεις κατι σχετικο ?

(αν και μου κανει εντυπωση το πως ενα samsung δεν εχει Ελληνικα!)

Link to comment
Share on other sites

σε android που δεν εχει επισημη Ελληνικη γλωσσα, τι γινεται ?

παλαιοτερα που ειχα ενα τηλεφωνο με αυτην την περιπτωση παλι, θυμαμαι ειχα κατεβασει μια εφαρμογη που μου εδινε την Ελληνικη γλωσσα. Ξερει κανεις κατι σχετικο ?

(αν και μου κανει εντυπωση το πως ενα samsung δεν εχει Ελληνικα!)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&hl=el ?

Link to comment
Share on other sites

Ένα Samsung κινητό ενός παιδιού ξαφνικά παρουσίασε τα εξής προβλήματα. Δεν λειτουργεί το home button, όταν τον καλουν τρίτοι τους δείχνει ότι μιλάει, δεν τον αφήνει να κάνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων, ούτε από τις ρυθμίσεις του κινητού, ούτε από την recovery. Τι μπορεί να φταίει και πως θα το φτιάξει; Δεν παρατήρησα καποιο περίεργο πρόγραμμα και από τα λίγα που διάβασα οφείλεται σε κόλλημα του λειτουργικού. Έχει Android 6.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...