Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , κάτοχος συσκευών iOS για πολλα χρονια , αποφάσισα να δοκιμάσω το S6 edge, οποτε κ αλλάζω λειτουργικό . υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω ή να κάνω asap;; Διαβάζω για τη rom αλλα λέω να μην τα πολύ μπλέξω. Αν δεν είμαι στο σωστό τοπικ συγνώμη και κάθε βοήθεια δεκτή . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , κάτοχος συσκευών iOS για πολλα χρονια , αποφάσισα να δοκιμάσω το S6 edge, οποτε κ αλλάζω λειτουργικό . υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω ή να κάνω asap;; Διαβάζω για τη rom αλλα λέω να μην τα πολύ μπλέξω. Αν δεν είμαι στο σωστό τοπικ συγνώμη και κάθε βοήθεια δεκτή . ευχαριστω

απευθύνσου στο νήμα της συσκευής σου καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό με απασχολεί κ οχι η συσκευή , ευχαριστω παρόλα αυτά

 

 

Αυτά πάνε πακέτο!

Η Rom (λειτουργικό) τής συσκευής σού τρέχει μόνο στην συσκευή για την οποία προορίζεται.

Στο νήμα τής συσκευής λοιπόν θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , κάτοχος συσκευών iOS για πολλα χρονια , αποφάσισα να δοκιμάσω το S6 edge, οποτε κ αλλάζω λειτουργικό . υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω ή να κάνω asap;; Διαβάζω για τη rom αλλα λέω να μην τα πολύ μπλέξω. Αν δεν είμαι στο σωστό τοπικ συγνώμη και κάθε βοήθεια δεκτή . ευχαριστω

Απευθύνσου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411874

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το cubot x9 και το εχω κανει να κανει συγχρονισμό με το gmail μου στις επαφές...αλλά τωρα που το εψαχνα και το είδα δεν μου κάνει...έχει να κάνει απο τον απρίλιο συγχρονισμό ενω στα αλλα κανει καθε μέρα πχ...και λεει ο συγχρονισμός αντιμετωπίζει προβλήματα θα είναι διαθέσιμο αργότερα...ξέρετε τι παίζει?

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω το cubot x9 και το εχω κανει να κανει συγχρονισμό με το gmail μου στις επαφές...αλλά τωρα που το εψαχνα και το είδα δεν μου κάνει...έχει να κάνει απο τον απρίλιο συγχρονισμό ενω στα αλλα κανει καθε μέρα πχ...και λεει ο συγχρονισμός αντιμετωπίζει προβλήματα θα είναι διαθέσιμο αργότερα...ξέρετε τι παίζει?

Κάνε clear cache και clear data των google play store και google services. Κάνε μια επανεκκίνηση τη συσκευή στη συνέχεια και δες αν έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις->Εφαρμογές , βρες τις εφαρμογές που σου είπαν παραπάνω και κάνε Clear cache και clear data
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες, έχω 2 απορίες όσον αφορά κάποιες λειτουργίες που δε βρίσκω στο lollipop σε σχέση με το kitkat.

Το πρώτο είμαι η απουσία επιστροφής κλήσης από το notification bar. Όταν υπήρχε μια αναπάντητη κλήση μπορούσα να καλέσω απευθείας από μπάρα ειδοποιήσεων. Αυτό απουσιάζει τώρα. Υπάρχει μόνο το όνομα στο οποίο πρέπει να πατήσεις επάνω να σε παραπέμψει στις επαφές για να καλέσεις. Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να το επαναφέρουμε?

Δευτερο: δεν μπορώ να βρω την αναζήτηση. Στο s4 που έχω το πατώντας το κουμπί menu δίπλα στο home button υπήρχε η αναζήτηση που έψαχνε και τα περιεχόμενα του κινητού. Τώρα απουσιάζει και δεν έχω καταφέρει να το βρω..

Ευχαριστώ

Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ειχα ρωτησει πως θα παιζει συνεχομενα το ringtone, και μου ειχατε πει, να απενεργοποιησω το 'αυξανομενη ενταση'.

Το εκανα, αλλα παλι διακεκομενα το παιζει.

Πως το λυνω αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Το ringtone είναι ένα ηχητικό κομμάτι μιας κάποιας χρονικής διάρκειας Χ, όταν τελειώσει αρχίζει από την αρχή αφήνοντας ένα μικρό κενό, τώρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να βρεις ένα μεγάλο κομμάτι (πχ 1 λεπτό) ή να κάνεις με κάποιο πρόγραμμα συραφή ένα μικρό κομμάτι αρκετές φορές
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ringtone είναι ένα ηχητικό κομμάτι μιας κάποιας χρονικής διάρκειας Χ, όταν τελειώσει αρχίζει από την αρχή αφήνοντας ένα μικρό κενό, τώρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να βρεις ένα μεγάλο κομμάτι (πχ 1 λεπτό) ή να κάνεις με κάποιο πρόγραμμα συραφή ένα μικρό κομμάτι αρκετές φορές

 

Δεν ειναι ετσι, γιατι το ιδιο ringtone,

- με την προηγουμενη εκδοση android στο τρεχον κινητο μου

- με αλλο κινητο

(ναι, οπως καταλαβατε, σερνω το ringtone απο κινητο σε κινητο),

κανονικοτατα πηγαινε συνεχες.

Αρα, ειναι θεμα ρυθμισης. Εξαλλου τα περισσοτερα ringtones, και το συγκεκριμενο, ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε να γινεται συνεχες loop.

Ποια ρυθμιση ειναι αυτη;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να δει το κινητό και οι εφαρμογές τους ήχους είτε για μουσική είτε για ringtones πρέπει να τους έχω πχ τριπλους; σε φάκελο media, audio, ringtones και σε φάκελο music? αν δεν βάλω τα αρχεία και στον φάκελο music δεν τα βλέπει η εφαρμογή της μουσικής πχ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να δει το κινητό και οι εφαρμογές τους ήχους είτε για μουσική είτε για ringtones πρέπει να τους έχω πχ τριπλους; σε φάκελο media, audio, ringtones και σε φάκελο music? αν δεν βάλω τα αρχεία και στον φάκελο music δεν τα βλέπει η εφαρμογή της μουσικής πχ

 

Οχι βέβαια τριπλούς......! ποια εφαρμογή μουσικής έχεις..?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια τριπλούς......! ποια εφαρμογή μουσικής έχεις..?

να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1,,,εάν θέλω έναν ήχο να τον βάλω για ήχο ξυπνητηριού σε ποιον φάκελο θα τον βάλω;

 

2,,, εάν θέλω για ringtone σε ποιον φάκελο;

 

3,,, για ήχο ειδοποίησης σε ποιον φάκελο;

 

4,,, για να φαίνεται ο ίδιος ήχος για να τον ακούω σαν μουσική σε ποιον φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1,,,εάν θέλω έναν ήχο να τον βάλω για ήχο ξυπνητηριού σε ποιον φάκελο θα τον βάλω;

 

2,,, εάν θέλω για ringtone σε ποιον φάκελο;

 

3,,, για ήχο ειδοποίησης σε ποιον φάκελο;

 

4,,, για να φαίνεται ο ίδιος ήχος για να τον ακούω σαν μουσική σε ποιον φάκελο;

 

Φτιαχνεις ένα φακελο με ονομα audio μεσα στο κινητο και εκει μεσα φακελους Ringtones , Notification και Alarms και σε κάθε ένα βαζεις ότι θελεις . Μετα επιλεγεις τον καθενα για εκει που θελεις .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1,,,εάν θέλω έναν ήχο να τον βάλω για ήχο ξυπνητηριού σε ποιον φάκελο θα τον βάλω;

 

2,,, εάν θέλω για ringtone σε ποιον φάκελο;

 

3,,, για ήχο ειδοποίησης σε ποιον φάκελο;

 

4,,, για να φαίνεται ο ίδιος ήχος για να τον ακούω σαν μουσική σε ποιον φάκελο;

 

Εγώ... έχω, Σε ένα φάκελο Mousic όλα τα τραγούδια σε υποφακέλους (Ελληνικά - Disco - New song) - & Ένα φάκελο Ringtones, οπού εκεί έχω τα Ringtones για κλείσεις και sms. Και ένα φάκελο Video, όπου έχω video clip & εκεί κατεβάζω και τα τραγούδια από TubeMate. Αν ανοίξω την Διαχείριση αρχείων, και πάω στους παραπάνω φακέλους, παίζουν κανονικά τα τραγούδια και τα video με τους στοκ players. Για να ακούω μουσική Non stop mix song έχω το Poweramp, οπου μου βγαζει και photo album.

 

Τώρα από της ρυθμησεις (Ήχος κλήσης) πάνω δεξιά στο + (βλέπω όλα τα song σε όποιο φάκελο και να τα έχω) διαλέγω για το Ringtones. το ίδιο και για τα sms.

 

 

http://s6.postimg.org/a16y0i5v5/Screenshot_2015_09_25_09_07_18.png

free upload pictures

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για να δει το κινητό και οι εφαρμογές τους ήχους είτε για μουσική είτε για ringtones πρέπει να τους έχω πχ τριπλους; σε φάκελο media, audio, ringtones και σε φάκελο music? αν δεν βάλω τα αρχεία και στον φάκελο music δεν τα βλέπει η εφαρμογή της μουσικής πχ

 

 

Έχω την εντύπωση ότι είχες iOS...

Όλα τα αρχεία σου τα βάζεις όπου θέλεις και τα χρησιμοποιείς όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αρχεία σου τα βάζεις όπου θέλεις και τα χρησιμοποιείς όπως θέλεις.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

 

Όσο πιό πολλές συσκευές έχεις χρησιμοποιήσει τόσο ανακαλύπτεις διάφορους τρόπους... ;)

Link to comment
Share on other sites

να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1,,,εάν θέλω έναν ήχο να τον βάλω για ήχο ξυπνητηριού σε ποιον φάκελο θα τον βάλω;

 

2,,, εάν θέλω για ringtone σε ποιον φάκελο;

 

3,,, για ήχο ειδοποίησης σε ποιον φάκελο;

 

4,,, για να φαίνεται ο ίδιος ήχος για να τον ακούω σαν μουσική σε ποιον φάκελο;

Τα βάζεις σε όποιον φάκελο θες και μετά πχ πας στις ρυθμίσεις κλήσεων και διαλέγεις τον ήχο κλήσης που θες (μπορείς να επιλέξεις ήχο από τους έτοιμους του κινητού ή από τους δικούς σου σε όποιον φάκελο κι αν τους έχεις βάλει). Με τον ίδιο τρόπο μέσα από τις αντίστοιχες ρυθμίσεις βάζεις και ήχο ειδοποιήσεων, ξυπνητηριού κλπ. Για να ακούσεις μουσική ανοίγεις την εφαρμογή που έχεις για μουσική και επιλέγεις να παίξει το κομμάτι ή τον φάκελο που θες. Μπορεί να είναι ο ίδιος φάκελος που έχεις τα τραγούδια που επέλεξες για ringtones, δεν έχει σημασία. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.απλά νομίζω με το Google music ήθελε ειδικό φάκελο για την μουσική δεν θυμάμαι το έσβησα τώρα.γι'αυτό έκανα και την ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Προεκυψε ενα θεματακι σημερα..

 

Το κινητο εκει που δουλευε νορμαλ ξαφνικα εσβησε και αρχiσε να ανοιγοκλεινει συνεχομενα(μονιμο loop)

Εβγαλα μπαταρια, μπαινω σε recovery mode καθαριζω cache και κανω επανεκκινηση.

Μπαινω μετα απο πολλες προσπαθειες και ολα τα αρχεια στο τηλεφωνο(οχι στην sdcard) εχουν σβηστει και μολις πατησω καποιο app μου πεταει εξαναγκασμενη διακοπη(λογικο).

 

Επισης βλεπω στο phone memory αρχειο LOST.DIR πραγμα που σημαινει οτι το κινητο ψιλοκαταρευσε. Δεν συνδεεται πλεον ουτε sto PC ουτε στο KIES.

 

Μια ερωτηση εχω

 

Πως μπορω να τσιμπησω τα τηλεφωνα που ηταν αποθηκευμενα στο τηλεφωνο και τα notes απο το notepad (σε ποιο folder αποθηκευονται)??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...