Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει. Κάνει kill απλά όλες τις εργασίες εκτός από τις δύο τελευταίες.

Θα έχεις προβλήματα μόνο αν κάνεις πράγματα στο background όπως να ακούς μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα παλικάρια του νήματος.

Έχω μια απορία ρε παίδες και παρόλο που μ' έχει φάει η αναζήτηση, άκρη ακόμα δεν έχω βγάλει.

Σε αντίθεση με πολλούς από το forum, είμαι της άποψης πως για ν' αυξήσεις τη λειτουργικότητα του Android smartphone σου, πρέπει να "παίξεις" από μόνος σου με την υπάρχουσα stock rom της συσκευής, πριν καταφύγεις σε αξιόλογες λύσεις/roms που κυκλοφορούν στο net.

Περνώντας γρήγορα στο ψητό, αφού ρουτάρω οποιαδήποτε συσκευή πέφτει στα χέρια μου, αρχίζω και πετσοκόβω άχρηστες για μένα υπηρεσίες, μέσω 2 εφαρμογών, του Root Uninstaller και του System Cleanup.

Μία από αυτές είναι και η "Google Partner Setup".

Παντού διαβάζω πως είναι απαραίτητη για τη σωστή λειτουργία του κινητού, παρόλα αυτά, όποτε μπαίνω στον κόπο και τη σβήνω, δεν παρατηρώ κάποια διαφορά, πέραν του ότι σε κάποιες Sony συσκευές μου σβήνει τις επαφές και χρειάζεται για μία φορά (και μόνο) να τις ξανασυγχρονίσω.

Στο System Cleanup, η περιγραφή που μου βγάζει για τη συγκεκριμένη υπηρεσία, είναι η εξής:

Google Partner Setup needed for Setting up Gmail and Initial Android Setup.

Πέρα από το Gmail που ποτέ δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή για να βλέπω τα μηνύματά μου, ξέρει κανείς τι άλλο βιολί βαράει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άχρηστη είναι και χρησιμοποιείται για συγχρονισμό. Αυτό που λέει.

Την μεγαλύτερη ζημιά την κάνει το play σε απορρόφηση πόρων.

Για να κάνεις δουλειά πρέπει να μην βάλεις λογαριασμό και να αφαιρέσεις το play. Τις απαραίτητες εφαρμογές θα τις εγκαθιστάς χειροκίνητα.

Σαφώς ο τρόπος της βελτίωσης της stock rom είναι μακράν ο καλύτερος, αλλά πρέπει ο χρήστης να ξέρει τι θέλει.

Γκουγκλαρισε για να βρεις ακριβώς τι κάνει η κάθε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα κάνει το κινητό μου root (galaxy note 1) και αποφάσισα να το ξερουταρω και το έκανα μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να ξαναβάλω την επίσημη ρόμ ξανά.
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα κάνει το κινητό μου root (galaxy note 1) και αποφάσισα να το ξερουταρω και το έκανα μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να ξαναβάλω την επίσημη ρόμ ξανά.

 

Βάζοντας το επίσημο fiemware με odin .

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να απευθυνθείς στο αντίστοιχο θεμα που αφορά την συσκευή σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητο που δεν ειναι root ξερει κανεις πως θα παρω ενα παιχνιδι και θα το βαλω σε αλλο μαζι με την προοδο που εχω κανει σε αυτο ? Να κανω καποιο copy πχ απο το φακελο android ?
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας το επίσημο fiemware με odin .

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να απευθυνθείς στο αντίστοιχο θεμα που αφορά την συσκευή σου .

 

Και που θα βρω το επίσημο fiemware. Και χάνω την εγγύηση έτσι; Βασικά από έναν έλεγχο που έκανα η έκδοση που έχω είναι αυτή PDA:N7000XXLT5 , PHONE N7000XXLT3 , CSC N7000OXXLT2 , Built Info: Sat Apr 20 02:02:58 KST 2013 . Τι πρέπει να κάνω δεν μου βγάζει όλα τα προγράμματα όταν κάνω επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων;

Edited by Nikos4p
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Και που θα βρω το επίσημο fiemware. Και χάνω την εγγύηση έτσι; Βασικά από έναν έλεγχο που έκανα η έκδοση που έχω είναι αυτή PDA:N7000XXLT5 , PHONE N7000XXLT3 , CSC N7000OXXLT2 , Built Info: Sat Apr 20 02:02:58 KST 2013 . Τι πρέπει να κάνω δεν μου βγάζει όλα τα προγράμματα όταν κάνω επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων;

Γιατί θελεις να περάσεις ξανά το firmware ?

Έχεις μηδενίσει counter και όλα γράφουν official ?

Επίσημα firmwares θα βρεις στο SamMobile .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θελεις να περάσεις ξανά το firmware ?

Έχεις μηδενίσει counter και όλα γράφουν official ?

Επίσημα firmwares θα βρεις στο SamMobile .

 

Δεν μου εμφανίζονται όλα τα αρχικά προγράμματα που είχε το κινητό και θέλω να το ξανά κάνω root. Αλλά τώρα πριν κάνω root θα κάνω buckap τις εφαρμογές.Μπήκα στο SamMobile και έχει ένα κάρο official πια να εγκαταστήσω δεν ξέρω; Θέλω να έχει και Ελληνικό μενού;

Edited by Nikos4p
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εμφανίζονται όλα τα αρχικά προγράμματα που είχε το κινητό και θέλω να το ξανά κάνω root. Αλλά τώρα πριν κάνω root θα κάνω buckap τις εφαρμογές.Μπήκα στο SamMobile και έχει ένα κάρο official πια να εγκαταστήσω δεν ξέρω; Θέλω να έχει και Ελληνικό μενού;

 

Ελληνικά έχουν όλα ,δες ποιας χωρά είναι το τηλέφωνο σου και κατέβασε το αντίστοιχο firmware .

Με επαναφορά εργοστασιακών επανερχεται το τηλέφωνο όπως όταν το αγόρασες ,γιαυτό σου ανάφερα στην αρχή οτι ειναι καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά έχουν όλα ,δες ποιας χωρά είναι το τηλέφωνο σου και κατέβασε το αντίστοιχο firmware .

Με επαναφορά εργοστασιακών επανερχεται το τηλέφωνο όπως όταν το αγόρασες ,γιαυτό σου ανάφερα στην αρχή οτι ειναι καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου .

 

Που μπορώ να δω από που είναι το τηλέφωνο; Επειδή στο πρώτο root έκανα διαγραφή κάποιον προγραμμάτων χωρίς να κάνω backup για αυτό θέλω να ξανά βάλω την original firmware για να κάνω μετά backup. Κάτω από την μπαταρία έχει ένα αυτοκόλλητο που γράφει το serial numper το Imei και εκεί που λέει made in Samsung!!!!

Edited by Nikos4p
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω εγκαταστήσει το Link2sd και έχω αφαιρέσει όποιες εφαρμογές δεν μου χρειάζονται και στον αποθηκευτικό χώρο μου γράφει Εσωτερική (90% Διαθέσιμα) ,Κάρτα SD (88% Διαθέσιμα ),Κάρτα Sd 2o Διαμέρισμα ( 73% Διαθέσιμα ) , Σύστημα (7% Διαθέσιμο) Σύνολο:839MB Σε χρήση:772 MB Διαθέσιμα 66.39 και Cache (97% Διαθέσιμα) . Όλα τα καταλαβαίνω αυτό το σύστημα μόνο 7% διαθέσιμα δεν καταλαβαίνω γιατί; Τι συμβαίνει γιατί δεν έχω στο σύστημα διαθέσιμα MB;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το διαμέρισμα του συστήματος είναι γεμάτο με τις εφαρμογές που χρειάζονται για να δουλεψει το κινητό. Έτσι κι αλλιώς εκεί δεν χρειάζεται να σκαλίζεις, γιατί μάλλον ζημιά θα κάνεις. Πάντως δεν έχεις πρόβλημα. Έτσι πρέπει να είναι. Ρίξε μια ματιά στο γκουγκλ για λεπτομέρειες πάνω στην λειτουργία του αντροιντ.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το διαμέρισμα του συστήματος είναι γεμάτο με τις εφαρμογές που χρειάζονται για να δουλεψει το κινητό. Έτσι κι αλλιώς εκεί δεν χρειάζεται να σκαλίζεις, γιατί μάλλον ζημιά θα κάνεις. Πάντως δεν έχεις πρόβλημα. Έτσι πρέπει να είναι. Ρίξε μια ματιά στο γκουγκλ για λεπτομέρειες πάνω στην λειτουργία του αντροιντ.

 

Το κινητό το είχα κάνει ροοτ και το ξερουτάρισα και του έβαλα την επίσημη custom rom γιατί να μου δείχνει τόση πολύ δεσμευμένη μνήμη;

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα κάνει ροοτ και το ξερουτάρισα και του έβαλα την επίσημη custom rom γιατί να μου δείχνει τόση πολύ δεσμευμένη μνήμη;

 

Σου είπα ότι το διαμέρισμα είναι φτιαγμένο για το σύστημα. Τι νόημα έχει να το κάνουν μεγαλύτερο? Αφού τόσο χρειάζεται. Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματιζει. Τι να το κάνεις το μεγαλύτερο διαμέρισμα? Θα ήταν εις βάρος κάποιου άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι το διαμέρισμα είναι φτιαγμένο για το σύστημα. Τι νόημα έχει να το κάνουν μεγαλύτερο? Αφού τόσο χρειάζεται. Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματιζει. Τι να το κάνεις το μεγαλύτερο διαμέρισμα? Θα ήταν εις βάρος κάποιου άλλου.

 

Τέλος πάντων του πέρασα πάλι την official rom και όλα εντάξει.Ευχαριστώ.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων του πέρασα πάλι την official rom και όλα εντάξει.Ευχαριστώ.

 

με την official rom ποσο σου δειχνει το system partition?

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

με την official rom ποσο σου δειχνει το system partition?

 

492MB /862MB χωρίς να έχω εγκαταστήσει τίποτα ακόμα μόνο τα μαμά προγράμματα.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω αν γινεται να λειτουργησει το adblock σε non root συσκευη?

 

Όχι δεν γίνεται..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, δωρεάν το Officesuite 7!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Γράφω εδώ την απορία μου γιατί δεν ξέρω που αλλού να την κατατάξω.

Έχω πάρει εφεδρεία από το κινητό μου με titanium αλλά και μέσω cwm. Μετά την αλλαγή ρομ ποιον θεωρείται καλύτερο τρόπο επαναφοράς; Χωρίς να κουβαλάω την "σαβούρα" από την προηγούμενη ρομ. Και με το "σαβούρα" εννοώ προγράμματα που δεν θα έχει η καινούργια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Γράφω εδώ την απορία μου γιατί δεν ξέρω που αλλού να την κατατάξω.

Έχω πάρει εφεδρεία από το κινητό μου με titanium αλλά και μέσω cwm. Μετά την αλλαγή ρομ ποιον θεωρείται καλύτερο τρόπο επαναφοράς; Χωρίς να κουβαλάω την "σαβούρα" από την προηγούμενη ρομ. Και με το "σαβούρα" εννοώ προγράμματα που δεν θα έχει η καινούργια;

Ευχαριστώ.

Καλημέρα. :)

Με το Titanium. Και μάλιστα πρόσεξε να επαναφέρεις μόνο εφαρμογές χρήστη κι όχι συστήματος.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :)

Με το Titanium. Και μάλιστα πρόσεξε να επαναφέρεις μόνο εφαρμογές χρήστη κι όχι συστήματος.

 

Ωραίος. Η επαναφορά που γίνεται με το titanium υπάρχει σαν επιλογή μέσω cwm; Δηλαδή αν ήθελα το ίδιο με cwm θα μπορούσα να το κάνω μέσω "advanced restore" ;

 

Ευχαριστώ.

 

edit

Οι κωδικοί wif που έχουν περαστεί με επαναφορά μόνο των εφαρμογών του χρήστη θα περαστούνε;

Edited by bill_phone
Προσθήκη μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Η επαναφορά που γίνεται με το titanium υπάρχει σαν επιλογή μέσω cwm; Δηλαδή αν ήθελα το ίδιο με cwm θα μπορούσα να το κάνω μέσω "advanced restore" ;

 

Ευχαριστώ.

 

edit

Οι κωδικοί wif που έχουν περαστεί με επαναφορά μόνο των εφαρμογών του χρήστη θα περαστούνε;

To advanced restore του cwm σε αφήνει να επιλέξεις ποιο partition θα επαναφέρεις και όχι όλα. Δεν έχει επιλογή να επαναφέρεις συγκεκριμένα προγράμματα. Αν κάνεις το λάθος και κάνεις restore τα πάντα ή λάθος partition θα σε επαναφέρει σε σημείο πριν την αναβάθμιση ή θα σου κρασάρει το κινητό αν έχει αλλαχθεί το kernel.

To να επαναφέρεις συγκεκριμένα προγράμματα γίνεται με το titanium, εφαρμογή-εφαρμογή. Οι κωδικοί wifi ήταν τουλάχιστον σε εμένα συγχρονισμένοι με τον λογαριασμό μου στην google! Όταν άλλαξα από Neo V σε SP, με το που πέρασα το λογαριασμό και συγχρονίστηκε, ως δια μαγείας συνδεόταν στα παλιά μου δίκτυα (και στις καφετέριες) χωρίς να το πειράξω παραπάνω!!!!!! :blink:

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...