Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστηχως το ηθελα για να μπορω να γραφω πανω στα εγγραφα και να τα στελνω μετα με μειλ αλλα δεν βλεπω τροπο να γινετε
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα sony ericsson xperia mini και το σημα του κινητου ειναι αδυνατο και μερικες φορες χανεται..μηπως φταει η καρτα σιμ και θα πρεπει να την αλλαξω ?
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα sony ericsson xperia mini και το σημα του κινητου ειναι αδυνατο και μερικες φορες χανεται..μηπως φταει η καρτα σιμ και θα πρεπει να την αλλαξω ?

 

εχει φάει τουμπα και δεν ακουμπάει καλά η κεραία. Η σιμ είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει γενικώς;; Γιατί αναφέρει πως ισχύει για @edu mails, φοιτητές και τέτοια δηλαδή...

Α δεν ξερω αν εχει αλλαξει γιατι εγω ειχα κανει register πριν κανα 6μηνο.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι θυμαμαι ομως οτι εχει γραφτει εδω για μια εφαρμογη που βγαζεις φωτο ενα εγγραφο και μπορεις να το επεξεργαστεις μετα

Ξερεις κανεις ποια ειναι η εφαρμογη?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abbyy.mobile.textgrabber.full

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Η μητέρα μου έχει ένα android - samsung duos young και λόγω το ότι δεν είχε gmail, είχα βάλει το δικό μου. Από τότε είχαν συγχρονιστεί οι επαφές μου αυτόματα και μπήκαν όλες στη συσκευή της. Αυτό το έκανα να μην "φαίνονται" οι επαφές του gmail, όμως υπάρχουν (δεν με απασχολεί και τόσο).

Το πρόβλημα μου είναι πως προχθές ανέβασα φωτογραφίες στο google+ με αποτέλεσμα να αποθηκευτούν αυτόματα στη συλλογή των φωτογραφιών και να μην έχει ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο, μην μπορώντας εγώ να τις διαγράψω αφού δεν το έχει σαν επιλογή. Οι φωτογραφίες είναι από κάποια φωτογράφηση που είχα κάνει ( γι αυτό και είναι γύρω στις 260 σε αριθμό). Στις ρυθμίσεις έχω απο-επιλέξει τον κάθε συγχρονισμό με το e-mail μου, αλλά οι φωτογραφίες παραμένουν (και μου φωνάζει κι από πάνω ότι της γέμισα την μνήμη :lol: ) .

Μια λύση σας παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς κάτι; θα σας ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την "έκθεση" που έγραψα.

Όπου υπάρχει θέληση, υπάρχει και τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Η μητέρα μου έχει ένα android - samsung duos young και λόγω το ότι δεν είχε gmail, είχα βάλει το δικό μου. Από τότε είχαν συγχρονιστεί οι επαφές μου αυτόματα και μπήκαν όλες στη συσκευή της. Αυτό το έκανα να μην "φαίνονται" οι επαφές του gmail, όμως υπάρχουν (δεν με απασχολεί και τόσο).

Το πρόβλημα μου είναι πως προχθές ανέβασα φωτογραφίες στο google+ με αποτέλεσμα να αποθηκευτούν αυτόματα στη συλλογή των φωτογραφιών και να μην έχει ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο, μην μπορώντας εγώ να τις διαγράψω αφού δεν το έχει σαν επιλογή. Οι φωτογραφίες είναι από κάποια φωτογράφηση που είχα κάνει ( γι αυτό και είναι γύρω στις 260 σε αριθμό). Στις ρυθμίσεις έχω απο-επιλέξει τον κάθε συγχρονισμό με το e-mail μου, αλλά οι φωτογραφίες παραμένουν (και μου φωνάζει κι από πάνω ότι της γέμισα την μνήμη :lol: ) .

Μια λύση σας παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς κάτι; θα σας ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την "έκθεση" που έγραψα.

 

Χαχαχαχα :lol: Χμ.. Δοκίμασε μέσα από τον file manager να μεταφέρεις τις εικόνες από τη συσκευή, στην εξωτερική κάρτα sd, που έχεις βάλει ή θα βάλεις. Για να τις μεταφέρεις: Μενού -> Οι φάκελοί μου -> Όλοι οι φακέλοι -> sdcard0 και μετά πηγαίνεις στο φάκελο που πιστεύεις ότι βρίσκονται ( δεν έχω προφίλ στο google+ ). Εκεί κάνεις tap το πλήκτρο των επιλογών ( το capacitive αριστερά από το πλήκτρο home ) και επιλέγεις το Επιλογή όλων. Μετά επιλέγεις το πλήκτρο Ξ, πάνω δεξιά και επιλέγεις Μεταφορά και μετά διαλέγεις το φάκελο που θέλεις να τις μετακινήσεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και για να μην υπάρχουν στο μέλλον παρόμοια προβλήματα, να διαγράψεις τον λογαριασμό σου και να φτιάξεις έναν καινούργιο. 3 λεπτα υπόθεση είναι. Κάτι που έπρεπε να είχες κάνει από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και για να μην υπάρχουν στο μέλλον παρόμοια προβλήματα, να διαγράψεις τον λογαριασμό σου και να φτιάξεις έναν καινούργιο. 3 λεπτα υπόθεση είναι. Κάτι που έπρεπε να είχες κάνει από την αρχή.

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Τελικά με την διαγραφή του λογαριασμού λύθηκε το πρόβλημά μου. Της έκανα άλλον λογαριασμό κι έτσι βρήκα την ησυχία μου. Δεν είχα σκεφτεί τότε ότι μπορεί να τα κάνει όλα συγχρονισμό από μόνο του. Να είστε καλά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχαχαχα :lol: Χμ.. Δοκίμασε μέσα από τον file manager να μεταφέρεις τις εικόνες από τη συσκευή, στην εξωτερική κάρτα sd, που έχεις βάλει ή θα βάλεις. Για να τις μεταφέρεις: Μενού -> Οι φάκελοί μου -> Όλοι οι φακέλοι -> sdcard0 και μετά πηγαίνεις στο φάκελο που πιστεύεις ότι βρίσκονται ( δεν έχω προφίλ στο google+ ). Εκεί κάνεις tap το πλήκτρο των επιλογών ( το capacitive αριστερά από το πλήκτρο home ) και επιλέγεις το Επιλογή όλων. Μετά επιλέγεις το πλήκτρο Ξ, πάνω δεξιά και επιλέγεις Μεταφορά και μετά διαλέγεις το φάκελο που θέλεις να τις μετακινήσεις.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση. Έψαξα με αυτόν τον τρόπο και δεν βρήκα κάτι, ούτε με τη σύνδεση στον υπολογιστή, λόγω ότι ήταν απ' τον λογαριασμό στο προφίλ μου του google+ . Τελικά με τη δημιουργία άλλου ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και τη διαγραφή του δικού μου, λύθηκε το πρόβλημα. Και πάλι ευχαριστώ. :up:

Όπου υπάρχει θέληση, υπάρχει και τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια αντιμετωπιζω οχι ακριβως προβλημα απλα κατι που με ενοχλει :p

Εχω εγκατεστημενο το γνωστο Messenger του Facebook και οταν κλεινω το ιντερνετ Μετα ανοιγω advanced task manager για να κλεισω τις ανοιχτες εφαρμογες , οταν ξανα ενεργοποιώ το ιντερνετ αυτοματα ανοιγει και το Facebook Και το Messenger εχει καποιος να προτείνει τι μπορω να κανω ;

ευχαριστω για τον χρονο σας

Edited by Superuser
Μορφοποίηση Κειμένου
Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα οταν συνδεεσαι στο ιντερνετ να ανοιγουν ορισμενες διεργασιες των εφαρμογων αυτων για αυτο τρεχουν στο παρασκηνιο

αν εισαι rooted βαλε το greenify

επισης χρειαζεσαι και το xposed installer για αδρανοποιηση εφαρμογων συστηματος

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ξερω τι αλλο να προτεινω:(

ισως αν σε βοηθουσε ενας task killer

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Μπα με τον task killer θα χειροτερεψεις την κατασταση γιατι μια που θα την σκοτωνει και μια που θα ξανανοιγει μονη της. Η μονη λυση ειναι root και greenify.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά...

 

Καλημέρα εγώ έχω κάνει με το Kingo android και είναι πανεύκολο με ένα κλικ και είσαι root αρκεί να είσαι μέσα στις συσκευές που λένε στην ιστοσελίδα τους, για να είμαι ειλικρινής το άλλο δεν το έχω δοκιμάσει. Εγώ έχω το Galaxy Note 1 και δεν έχω κανένα πρόβλημα δουλεύει μια χαρά και έχεις την δυνατότητα πάλι με ένα κλικ να γίνεις unroot.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

με το root δεν χανω εγγυση ; υπαρχει κανας οδηγος για το sony xperia sp ?

 

Ναι, την χάνεις, αλλά συνήθως με εύκολο και γρήγορο τρόπο επαναφέρεις τη συσκευή σου σε stock μορφή και δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύησή σου (εκτός κάποιων περιπτώσεων, όπως στα Samsung που υπάρχει μετρητής, αλλά κι εκεί με λίγο ψάξιμο βρίσκεις λύση).

Για root στη συσκευή σου, καλύτερα να ρωτήσεις στο αντίστοιχο thread της συσκευής σου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

με το kingo android ειχα κανει δουλεια σε ενα galaxy ενος φιλου μου

για το αλλο δεν γνωριζω

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Galaxy Grand , είχα δοκιμάσει 2-3 τρόπους και δεν τα είχα καταφέρει..

Με το Kingo έγινε αμέσως χωρίς πρόβλημα..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Το Kingo root στελνει προσωπικα δεδομενα και imei σε μια κινεζικη ip οταν κανεις root με αυτο.

Οσοι το εχετε κανει, δεν εχετε να χασετε κατι αλλο πλεον. Οσοι δεν εχετε κανει ακομη, καλυτερα να διαλεξετε αλλο τροπο αφου λογικα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το Kingo root στελνει προσωπικα δεδομενα και imei σε μια κινεζικη ip οταν κανεις root με αυτο.

Οσοι το εχετε κανει, δεν εχετε να χασετε κατι αλλο πλεον. Οσοι δεν εχετε κανει ακομη, καλυτερα να διαλεξετε αλλο τροπο αφου λογικα υπαρχει.

 

Αυτο ειναι που με προβληματιζει κι εμενα και δεν εχς κανει ακομα το kingo root και θελω να μαθω περισσοτερα για το Root de la Vega...(και δεν εχω βρει κατι αλλο για alcatel one touch pop c5..)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το framaroot αλλα δεν ξερω αν υποστηριζει την συσκευη σου

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Το Kingo root στελνει προσωπικα δεδομενα και imei σε μια κινεζικη ip οταν κανεις root με αυτο.

Οσοι το εχετε κανει, δεν εχετε να χασετε κατι αλλο πλεον. Οσοι δεν εχετε κανει ακομη, καλυτερα να διαλεξετε αλλο τροπο αφου λογικα υπαρχει.

 

Δεν το ήξερα, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό?

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...