Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω το thread και άκρη δεν βγάζω...

Τέλος πάντων...Για να διαγράψω εφαρμογές που είχε από default να υποθέσω ότι πρέπει να το κάνεις root...Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα κάποια πράγματα, δεν ξέρω τι δουλεύει και τι όχι. Οπως διάβασα, χάνεις και την εγγύηση μετά...Αν χαλάσει όμως το κινητό, πώς θα το κάνω unroot, αφού θα είναι χαλασμένο; :rolleyes:

 

Επίσης έχω ένα άλλο προβληματάκι.

Θέλω να στείλω SMS. Χρησιμοποιώ το GO SMS. Κάνω σύνθεση μηνύματος, αλλά το πληκτρολόγιο στα ελληνικά είναι μόνο qwerty. Δεν μου δίνει την επιλογή qw er ty ή -@. abc def.

Τι πρέπει να κάνω; Τα "κουμπιά" είναι πολύ μικρά και δεν με βολεύει καθόλου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω το thread και άκρη δεν βγάζω...

Τέλος πάντων...Για να διαγράψω εφαρμογές που είχε από default να υποθέσω ότι πρέπει να το κάνεις root...Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα κάποια πράγματα, δεν ξέρω τι δουλεύει και τι όχι. Οπως διάβασα, χάνεις και την εγγύηση μετά...Αν χαλάσει όμως το κινητό, πώς θα το κάνω unroot, αφού θα είναι χαλασμένο; :rolleyes:

 

Για να απεγκαταστήσεις εφαρμογές πρέπει να είσαι root όπως σωστά είπες. Για το πως θα πρέπει να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου. Όσον αφορά το θέμα της εγγύησης, την επαναφέρεις μόνο αν είναι σε θέση η συσκευή να επιστρέψει σε πλήρη stock κατάσταση (unrooted).

 

Επίσης έχω ένα άλλο προβληματάκι.

Θέλω να στείλω SMS. Χρησιμοποιώ το GO SMS. Κάνω σύνθεση μηνύματος, αλλά το πληκτρολόγιο στα ελληνικά είναι μόνο qwerty. Δεν μου δίνει την επιλογή qw er ty ή -@. abc def.

Τι πρέπει να κάνω; Τα "κουμπιά" είναι πολύ μικρά και δεν με βολεύει καθόλου.

 

Προφανώς θα πρέπει να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο. Αναζήτησε το και αυτό στο θέμα της συσκευής σου ούτως ώστε να βρεις ένα συμβατό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο θέμα της συσκευής μου δεν υπάρχει τίποτα ακόμα. Εχουν ελάχιστοι το κινητό αυτό.

 

Τώρα υπάρχει... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3917410#post3917410

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Σχετικά με το πληκτρολόγιο τι προτείνεις; Το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί είναι το TouchPal Keyboard.

 

Update: Πέρασα το GO Keyboard και διορθώθηκε το πρόβλημα.

Με το root πάντως είμαι πολύ επιφυλακτικός στο να το κάνω, αν όπως λέτε χάνω την εγγύηση.

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εδω και μερικες μερες δεν μπορω να κατεβασω καμια εφαρμογη απο το amazon appstore app.Απο τοτε που ξεκινησε με το rio δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα τις τελευταιες μερες μου γραφει the amazon appstore is not yet available in your region.Tι εγινε ξαφνικα;Τι μπορω να κανω;

 

Και σε μένα το ίδιο,αν έχει βρεθεί κάποια λύση please!

 

Sent from my u8800

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και σε μένα...

 

Βρήκα λύση! Μέσω προγράμματος hide ip, βάζω στο pc να φαίνομαι ότι είμαι us, αγοράζω το free app από το site του amazon app store, και το κατεβάζω στο κινητό μετά, από την εφαρμογή menu->my apps

Edited by tpakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό επειδή χρησιμοποιείς λάθος home switcher. Χρησιμοποίησε αυτόν και θα σου δουλέψει... https://market.android.com/details?id=ymst.android.homeswitcherfroyo&feature=search_result

 

Μα εχω android 2.3.5

Θα βαλω εκδοση προγραμματος ειδικα για froyo?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Μετά από μεγάλο διάστημα σε win mobile, την περασμένη εβδομάδα πέρασα για πρώτη φορά σε android, αποκτώντας το Sony Ericsson Neo V. Ενώ μέχρι τώρα όλα τα παλεύω με αρκετή επιτυχία, με έχει προβληματίσει πολύ το γεγονός ότι, όταν θέλω να κάνω ένα τηλέφωνο, κατά την διάρκεια πληκτρολόγησης του αριθμού κλήσης, δεν εμφανίζεται καμία ένδειξη πιθανής αντιστοίχησης του αριθμού που εισάγω, με αυτούς που έχω στη μνήμη του τηλεφώνου, ώστε να φαίνονται και τα αντίστοιχα ονόματα των επαφών μου. Το αποτέλεσμα είναι να χρειάζεται να πληκτρολογώ ολόκληρο τον αριθμό που θέλω, πράγμα μάλλον εκνευριστικό. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα εχω android 2.3.5

Θα βαλω εκδοση προγραμματος ειδικα για froyo?

 

Είναι για froyo και άνω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα εχω android 2.3.5

Θα βαλω εκδοση προγραμματος ειδικα για froyo?

 

Αν δεν ήταν το σωστό, δεν θα σου το πρότεινα καν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αι χρονια πολλα με υγεια σε ολους,να ρωτησω και εγω κατι....εχω ενα tablet με 2.3.4 android,mkv αρχεια μπορει να παιξει...???
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Μετά από μεγάλο διάστημα σε win mobile, την περασμένη εβδομάδα πέρασα για πρώτη φορά σε android, αποκτώντας το Sony Ericsson Neo V. Ενώ μέχρι τώρα όλα τα παλεύω με αρκετή επιτυχία, με έχει προβληματίσει πολύ το γεγονός ότι, όταν θέλω να κάνω ένα τηλέφωνο, κατά την διάρκεια πληκτρολόγησης του αριθμού κλήσης, δεν εμφανίζεται καμία ένδειξη πιθανής αντιστοίχησης του αριθμού που εισάγω, με αυτούς που έχω στη μνήμη του τηλεφώνου, ώστε να φαίνονται και τα αντίστοιχα ονόματα των επαφών μου. Το αποτέλεσμα είναι να χρειάζεται να πληκτρολογώ ολόκληρο τον αριθμό που θέλω, πράγμα μάλλον εκνευριστικό. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Βάλε τον ex dialer. Αν δεν σε βολέψει υπάρχουν πολλές ακόμη επιλογές όπως dialer one, contapps κλπ.

 

Παιδια καλησπερα αι χρονια πολλα με υγεια σε ολους,να ρωτησω και εγω κατι....εχω ενα tablet με 2.3.4 android,mkv αρχεια μπορει να παιξει...???

 

Εδώ είσαι.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον ex dialer.

+1000 Και απο εμενα, του κοτσαρεις και ICS Theme και ειναι πανεμορφος!

Απλα διαβασε την περιγραφη εκει που λεει για το ''ATTENTION - NotiGO''.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα αι χρονια πολλα με υγεια σε ολους,να ρωτησω και εγω κατι....εχω ενα tablet με 2.3.4 android,mkv αρχεια μπορει να παιξει...???

Βασικα εξαρτάται από το πόσο δυνατό CPU και VGA έχει το μηχάνημά σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις σχετικά με την προεπιλογή των επαφών. Έβαλα τον ex dialer και όντως λύθηκε το πρόβλημα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή του.
Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως και δεν υπαρχει μεγαλυτερη συμμετοχη στο παρον θεμα ?? :X Ουτε και καποιος απο τους moderators εχει ασχοληθει με αυτο ουτε εχει γινει sticky δηλαδη το θεμα απασχολει μονο εμας τους 4-5 ?????
Link to comment
Share on other sites

γινεται να κανω εγγραφη στο android market χωρις να εχω ιντερνετ (εχω ενα xperiax8)

Μπορείς να κάνεις εγγραφή από έναν υπολογιστή. Από το κινητό σου εάν δεν θέλεις να χρεώνεσαι μπορείς να χρησιμοποιείς το wifi. Εάν όμως δεν έχεις καθόλου internet δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή απ' ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν το σωστό, δεν θα σου το πρότεινα καν.

 

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω, ουτε αυτη η εκδοση καταφερνει να ξεκινησει το τηλεφωνο με τον launcher της επιλογης μου.

Μετα το μπουταρισμα ξεκινα παντα ο laucher pro που δεν θελω, και οχι ο awlauncher που θελω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως και δεν υπαρχει μεγαλυτερη συμμετοχη στο παρον θεμα ?? :X Ουτε και καποιος απο τους moderators εχει ασχοληθει με αυτο ουτε εχει γινει sticky δηλαδη το θεμα απασχολει μονο εμας τους 4-5 ?????

 

μαλλον ναι :X

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω, ουτε αυτη η εκδοση καταφερνει να ξεκινησει το τηλεφωνο με τον launcher της επιλογης μου.

Μετα το μπουταρισμα ξεκινα παντα ο laucher pro που δεν θελω, και οχι ο awlauncher που θελω!

 

Πάντως φίλε karib, επειδή αρκετό καιρό διαβάζω τις απορίες που έχεις, να σου πω ότι το 95% των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις δεν είναι θέμα android, αλλά θέμα του κινητού σου ή της custom rom που φοράς. Οπότε θα έπαιρνες καλύτερες απαντήσεις αν ρωτούσες στο αντίστοιχο νήμα του κινητού σου ή της rom σου στο xda. Οι περισσότεροι εδώ δεν είναι ότι δεν θέλουμε, αλλά δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε γιατί πολύ απλά περιγράφεις πράγματα που δεν συμβαίνουν στα κινητά μας.

Στο λέω φιλικά και για να σε διευκολύνω και όχι για να σου πω ότι δεν κάνεις καλά που ρωτάς. Δεν ειμαι mod. :)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μεσα. Μπορουμε να το στειλουμε κ σε blogs για να εχουμε συμμετοχή.

Καποιος να γραψει κειμενο γιατι μερικοι απο μας εχουν σκουριασμενα Αγγλικα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ σε όσα λέτε, μαζί σας, αλλά έχετε ιδέα πόσα εκατομμύρια άτομα (=συσκευές) είναι οι Άραβες; Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...