Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπόρεσα και έκανα ένα backup από ένα android tablet που είχα σεταρισμένο το viber με τα ίδια στοιχεία. (επίσης, έχω τις συνομιλίες και στην εφαρμογή viber για pc).

Ακολούθησα τις οδηγίες που έχει η σελίδα του Viber, και ανέβασα το backup από το tablet στο GoogleDrive. Στην συνέχεια επανεγκατέστησα το Viber στο Redmi 4x, αλλά δεν μου εμφανίζει με τίποτα την επιλογή να κάνω restore τις συνομιλίες από το backup που είναι ανεβασμένο στο GoogleDrive.

Οι επίσημες οδηγίες Viber |

 

Back up and restore Viber messages λένε

 

Restore messages on Android

1. Connect to your Google Drive Account

2. Activate Viber

3. Select Restore Viber Content

 

OR

 

1. Open the more screen

2. Tap on Settings

3. Choose Account

4. Select Viber Backup

5. Tap on Restore

6. Select Restore Now

 

αλλά όταν κάνω επανεγκατάσταση και ενεργοποίηση του viber (1η μέθοδος) δεν εμφανίζεται η επιλογή Restore Viber Content ενώ και με την 2η μέθοδο πηγαίνω Ρυθμίσεις -> Λογαριασμός -> Αντίγραφο ασφαλείας Viber αλλά μου εμφανίζει μόνο την επιλογή δημιουργίας νέου backup αλλά πουθενά την επιλογή να επαναφέρω ένα παλαιότερο (Restore).

 

¨Εχει κανείς κάποια ιδέα;

 

Ευχαριστώ

Μύρων

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Το smart switch το έχω μόνο στο pc και μόνο για τους drivers που xρειάζονται τα samsung.

 

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα άλλο, τα backup που θέλω εγώ τα παίρνω με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους.

 

Είμαι root παντού και πάντα.

Καπια λυση για μη ρουτ κινητα ξερεις?

Λυση που να κανει backup apps μαζι με τις ρυθμισεις τους γιατι αν θελαμε απλα ο ιστορικο των apps που εχουμε κατεβασει κρατειτε στο μειλ που εχουμε δηλωσει το κινητο μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ το δοκίμασα από iPhone 4s σε ένα J5 2016 και μετέφερε τα πάντα. Αλλά το σύνδεσα με OTG μόνο.

Και σου μετεφερε και τις ρυθμισεις των apps που ειχες στο iphone σου?

Αν δεν γινομαι αδιάκριτος μπορεις να μου πεις απο ποιο iphone σε ποιο samsung εκανες μεταφορα?

Και σου δινει την δυνατοτητα να κανεις backup σε ενα αρχειο ωστε να το μεταφερεις στο νεο σου κινητο ή γινεται μονο on the fly δηλαδη έχοντας συνδεδεμένα και τα δυο κινητα ταυτοχρονα στο pc και απλα μεταφερωντας τα δεδομενα απο το ενα στο αλλο.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Μα δε χρειάζεται root για να δεις τα στατιστικά της μπαταρίας στο gsam, σου έχει οδηγίες μέσω adb στο enable more stats

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

 

 

εχεις δικιο το εκανα και μου τα βγαζει αναλυτικα ολα ...

να εισαι καλα ...

ρε παιδια μου βγαζει πρωτο σε καταναλωση το fota update !

ειναι δυνατον ? :confused:

και γενικα κατι τετοια κουλα μου θεριζουν την μπαταρια μου ..'

δευτερο η τριτο ειναι το my places !!!

να τα κλεισω με greenify ολα αυτα τι λετε ?

 

Μα δεν έγραψα ότι θες ροοτ για να δεις τα στατιστικά! Μην γράφετε άλλα πράγματα.

 

Ανέφερα ότι με ροοτ θα βρεις τι δημιουργεί το πρόβλημα και ότι μπορείς να το φτιάξεις, ειδικά σε πιο πολύπλοκες καταστάσεις που δεν είναι ξεκάθαρο το τι μπορεί να φταίει.

 

Επίσης αν γνωρίζετε, αν έχεις ροοτ μπορείς να περάσεις το Amplify που κοντρολαρει τα Wakocks/Alarms όλων των εφαρμογών και έτσι και την εφαρμογή που σου τρώει μπαταρία την κρατάς, αλλά και έλεγχο στο πόσο συχνά ξυπνάει έχεις.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καπια λυση για μη ρουτ κινητα ξερεις?

Λυση που να κανει backup apps μαζι με τις ρυθμισεις τους γιατι αν θελαμε απλα ο ιστορικο των apps που εχουμε κατεβασει κρατειτε στο μειλ που εχουμε δηλωσει το κινητο μας.

Για back up εφαρμογές μαζί με τα δεδομένα τους μπορείς να δοκιμάσεις το helium:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup

Έχω τώρα πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω αλλά παλαιότερα είχα καταφέρει να μεταφέρω δεδομένα εφαρμογών μεταξύ 2 android.

Σε μη root συσκευές όμως δουλεύει σε συνεργασία με υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Και σου μετεφερε και τις ρυθμισεις των apps που ειχες στο iphone σου?

Αν δεν γινομαι αδιάκριτος μπορεις να μου πεις απο ποιο iphone σε ποιο samsung εκανες μεταφορα?

Και σου δινει την δυνατοτητα να κανεις backup σε ενα αρχειο ωστε να το μεταφερεις στο νεο σου κινητο ή γινεται μονο on the fly δηλαδη έχοντας συνδεδεμένα και τα δυο κινητα ταυτοχρονα στο pc και απλα μεταφερωντας τα δεδομενα απο το ενα στο αλλο.

 

Αν προσέξεις, έχω γράψει τις συσκευές, την σύνδεση την έκανα για να δω αν συνδέονται μεταξύ τους. Μεταφορά δεδομένων ήθελα να κάνω από το J5 στο iPhone 4s και είχε επιλογή να διαλέξω από φώτο, μουσική, επαφές, μέιλ, δεν θυμάμαι τι άλλο γιατί έχει αρκετό καιρό. Δεν ξέρω αν βοήθησα.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μία ερώτηση:

Αν έχεις κάποια συνδρομή στο play store και την ακυρώσεις, υπάρχει περίπτωση να την επαναφέρεις;

Γιατί δεν βρίσκω τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μία ερώτηση:

Αν έχεις κάποια συνδρομή στο play store και την ακυρώσεις, υπάρχει περίπτωση να την επαναφέρεις;

Γιατί δεν βρίσκω τον τρόπο.

Όχι δεν γίνεται. Πρέπει να κάνεις νέα συνδρομή. Οπότε αν αυτή που ακύρωσες ήταν πιο φτηνή την πάτησες, όπως την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν
Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα μετα κοπων και βασανων το SuperSU,αλλα που θα βρω τα σερβις που γραφεις;οταν παω απο τις ρυθμισεις,μου δινει μονο enable disable.ενοειται οτι το εχω μονιμως disable το apps των κινεζων,αλλα τα chromes (3) και το facebook ξαναεγκαθιστονται στην επανεκινηση και σε ανοιχτο ασυρματο.......
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το έκανες root κατέβασε από το play store την εφαρμογή που λέγετε DisableService. Τρέξεις αυτήν λοιπόν θα σου βγάλει λίστα με της εφαρμογές σου. Πατάς πάνω στο AppStore και θα σου βγάλει όλα τα services που έχει η εφαρμογή, τα ξε τικάρεις όλα για να τα κάνεις disable. Αν συνεχίσει να σου βγάζει περίεργα μάλλον έχει αφήσει κατάλοιπα οπότε καλό θα ήτανε να κάνεις εργοστασιακές ρυθμίσεις->root->DisableService για να είσαι καθαρός.
Link to comment
Share on other sites

επιδης εχω το μ5 και εγραψες οτι σε αυτο μπορω να κανω απεγκατασταση,το απεγκατεστησα με το τιταν ,και δεν το βλεπω μετα απο επανεκκινηση.οπως και το γιουτουμπι,πλεον.το φατσοβλιβλιο ομως και τα τρια χρομς,μετα απο επανεκκινηση,τα ξαναβλεπω.εχω ακυρωσει και ολα τα περμισιον,εβαλα και το ασυρματο να το βλεπει σαν κινητο και να μην το ανοιγει κανενα προγραμμα,ακομη δεν ειδα περιεργες κινησεις.εφαγε το 9ευρω αλλα καλα να παθουμε.φτηνιαρικο κινεζικο θελαμε.παρα το καλο hardware,βλεπουμε ποσο το υποβαθμιζει το software toy.μια καστομ ρομ που ειδα στο χδα,ακυρωνει το δακτυλικο.......θα μεινω με την μαμα ρομ και βλεπουμε.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,εχω ενα lenovo a 1000 και στην προσπάθεια μου να κάνω επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων όταν το πατάω μου βγάζει δυστιχώς η εφαρμογή ρυθμίσεις εχει σταματήσει.Πως αλλιώς μπορω να το επαναφέρω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,εχω ενα lenovo a 1000 και στην προσπάθεια μου να κάνω επαναφορά εργοστασιακων δεδομένων όταν το πατάω μου βγάζει δυστιχώς η εφαρμογή ρυθμίσεις εχει σταματήσει.Πως αλλιώς μπορω να το επαναφέρω?
Link to comment
Share on other sites

ναι στο m5 κανεις απεγκατάστασει και το appstore και το youtube. αν συνεχίσει να σε ενοχλεί θα πρέπει να το κάνεις η hard reset απο το recovery η ίσως και soft reset με επαναφορά ρυθμίσεων, και μετά όσο είναι ακόμα φρέσκο με τον ίδιο τρόπο να απεγκαταστήσεις ξανά το appstore και το youtube. να μήν προλάβει να βάλει σκουπίδια μέσα xd. rom μόνο μανίσιες έχει, απλά είναι 3 η 2 διαφορετικές, και καλά updates της εταιρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ένας φίλος έχει το Motorola G4 plus και λόγω προβλήματος το πάει αύριο στην Lenovo. Το service του είπε οτι θα πρέπει να αδειάσει απο δεδομένα το κινητό του διότι όλα θα χαθούν στο service. Η ερώτηση τώρα. Υπάρχει πρόγραμμα κλωνοποίησης των πάντων για Apple Mac; Ώστε να τα κρατήσει backup εκεί και κατόπιν αφού πάρει το κινητό πίσω ή εαν δεν φτιάχνετε και πάρει άλλη μάρκα συσκευή, να μπορέσει να επαναφέρει απο λογαριασμούς, κωδικούς, δίκτυα wifi και όλα τα δεδομένα δίχως να αναγκαστεί να τα βάλει χειροκίνητα.

Ευχαριστώ πολύ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εδω και τρεις μερες μου εμφανιστηκε στην οθονη ενας ασπρος μικρος κυκλος με ενα S μεσα. Μπορω να μετακινω το κυκλακι αυτο οπουδηποτε στην οθονη, οταν δε το χτυπαω με το δαχτυλο εμφανιζεται ενα μεγαλο παραθυρο με τις εφαρμογες μεσα. Ειχε ξαναεμφανιστει κανα χρονο πριν και το εξαφανισα με καποιο τροπο, αλλα τωρα δεν θυμαμαι..Εχω Android 4.2 Καμμια ιδεα να το εξαφανισω?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εδω και τρεις μερες μου εμφανιστηκε στην οθονη ενας ασπρος μικρος κυκλος με ενα S μεσα. Μπορω να μετακινω το κυκλακι αυτο οπουδηποτε στην οθονη, οταν δε το χτυπαω με το δαχτυλο εμφανιζεται ενα μεγαλο παραθυρο με τις εφαρμογες μεσα. Ειχε ξαναεμφανιστει κανα χρονο πριν και το εξαφανισα με καποιο τροπο, αλλα τωρα δεν θυμαμαι..Εχω Android 4.2 Καμμια ιδεα να το εξαφανισω?

 

 

 

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος μήπως έχεις ενεργοποιήσει κάτι στα accessibility settings ? Για τσέκαρε το και απενεργοποίησε το αν ναι.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Έχω ένα κινητό Ulefone Power 2 με Android 7 .

Θέλω να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές έκτος του Play store .

Έχω ενεργοποίηση τις Άγνωστες πηγές , κατεβάζω στη συνέχεια την εφαρμογή και μόλις πάω να την εγκαταστήσω δεν πατά η ένδειξη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ με συνέπεια να μην μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή εκτός Play store.

Τι μπορώ να κάνω ? Τι φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι κάτοχος Samsung S8+ και σύνσεσα το κινητό με bleutooth ακουστικά αλλά η ένταση είναι αρκετά χαμιλή. Υπάρχει κάποιος τρόπος απενεργοποίησης του volume limit?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Θέλω να μπορώ να βλέπω μια φωτογραφία στο Viber, αλλά να μην αποθηκεύεται στην μνήμη.

 

Επίσης μου κάνει το ίδιο πράγμα, όταν ανεβάζω φωτογραφία στο Flickr. Μου την δείχνει δύο φορές. Πώς το απενεργοποιώ;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα. Θέλω να μπορώ να βλέπω μια φωτογραφία στο Viber, αλλά να μην αποθηκεύεται στην μνήμη.

 

Επίσης μου κάνει το ίδιο πράγμα, όταν ανεβάζω φωτογραφία στο Flickr. Μου την δείχνει δύο φορές. Πώς το απενεργοποιώ;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο viber πήγαινε settings, media, και ξετικαρεις το auto download media to WiFi.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετος στο instagram δεν μπορώ να βρω πως προσθέτω σε μια φώτο κείμενο ή κάποια σχέδια που έχω δει να βάζουν. Πχ θερμοκρασία κλπ

Μόνο κάποια φίλτρα μου βγάζει και άλλες επιλογές να αλλάξω την αντίθεση, τη φωτεινότητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση. Στο αυτοκινητο εχω ενα android head unit με 5.1 το οποιο αρκετες φορες οταν το κλεινω και παω να το ανοιξω δεν κανει κανονικο boot αλλα ανοιγει αμεσα σαν να ειχε μπει κατα την απενεργοποιηση σε stand by mode καποιες αλλες φορες boot-αρει κανονικα. Γιατι συμβαινει αυτο;

 

Προς ενημερωση το head unit δεν παιρνει ρευμα οταν ειναι σβηστη η μηχανη, για να πω οτι ειναι ηλεκτρολογικο το θεμα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...