Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To advanced restore του cwm σε αφήνει να επιλέξεις ποιο partition θα επαναφέρεις και όχι όλα. Δεν έχει επιλογή να επαναφέρεις συγκεκριμένα προγράμματα. Αν κάνεις το λάθος και κάνεις restore τα πάντα ή λάθος partition θα σε επαναφέρει σε σημείο πριν την αναβάθμιση ή θα σου κρασάρει το κινητό αν έχει αλλαχθεί το kernel.

To να επαναφέρεις συγκεκριμένα προγράμματα γίνεται με το titanium, εφαρμογή-εφαρμογή. Οι κωδικοί wifi ήταν τουλάχιστον σε εμένα συγχρονισμένοι με τον λογαριασμό μου στην google! Όταν άλλαξα από Neo V σε SP, με το που πέρασα το λογαριασμό και συγχρονίστηκε, ως δια μαγείας συνδεόταν στα παλιά μου δίκτυα (και στις καφετέριες) χωρίς να το πειράξω παραπάνω!!!!!! :blink:

 

Έχω την εντύπωση πως είσαι από τις λίγες περιπτώσεις που μπόρεσες και βρήκες τα keys από Wi-Fi router που είχες συνδεθεί στο παρελθόν, χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα. Εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι ή ισχύουν διαφορετικά πράγματα από συσκευή σε συσκευή.

Πάντως είναι περίεργο, γιατί τα keys με τα οποία συνδέεσαι στα Wi-Fi router αποθηκεύονται μέσα στο /system οπότε και δεν κρατιέται backup. Και όλες οι εφαρμογές που κάνουν αυτή τη δουλειά (πχ. WiFi Key Recovery) χρειάζονται root, γιατί ακριβώς πρέπει να τα πάρουν μέσα από το /system που δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως είσαι από τις λίγες περιπτώσεις που μπόρεσες και βρήκες τα keys από Wi-Fi router που είχες συνδεθεί στο παρελθόν, χωρίς να κάνεις εσύ τίποτα. Εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι ή ισχύουν διαφορετικά πράγματα από συσκευή σε συσκευή.

Πάντως είναι περίεργο, γιατί τα keys με τα οποία συνδέεσαι στα Wi-Fi router αποθηκεύονται μέσα στο /system οπότε και δεν κρατιέται backup. Και όλες οι εφαρμογές που κάνουν αυτή τη δουλειά (πχ. WiFi Key Recovery) χρειάζονται root, γιατί ακριβώς πρέπει να τα πάρουν μέσα από το /system που δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση.

Κι όμως, συγχρονίζονται με το Google account σου. Σε μένα περάστηκαν από το παλιό κινητό (SE xperia x10) και στο τάμπλετ (Nexus 7) και στο vέο κινητό μου (LG G2) οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συσκευή.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει λίστα με τις εφαρμογές που θέλεις να διαγράψεις από ένα κινητό που είναι root και αν για κάθε λειτουργικό ή κινητό είναι διαφορετικό;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει λίστα με τις εφαρμογές που θέλεις να διαγράψεις από ένα κινητό που είναι root και αν για κάθε λειτουργικό ή κινητό είναι διαφορετικό;

 

Αν εξαιρέσεις τις εφαρμογές συστήματος που είναι βασικές, για να κάνεις κλήσεις, επαφές, wifi, BT, χάρτες, υπηρεσίες κλπ, όλες οι άλλες είναι άχρηστες καθότι υπάρχουν καλύτερες δωρεάν +του ότι τρέχουν κατά βούληση και όχι όταν γουστάρουν. Βασικά εξαρτάται του τι θέλεις.

Θέλεις ένα ελαφρύ τηλέφωνο ή θέλεις να κρεμάει συνέχεια, όπως επίσης και το ποιο κινητό έχεις.

Λίστες δεν υπάρχουν, συμβουλές μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις τις εφαρμογές συστήματος που είναι βασικές, για να κάνεις κλήσεις, επαφές, wifi, BT, χάρτες, υπηρεσίες κλπ, όλες οι άλλες είναι άχρηστες καθότι υπάρχουν καλύτερες δωρεάν +του ότι τρέχουν κατά βούληση και όχι όταν γουστάρουν. Βασικά εξαρτάται του τι θέλεις.

Θέλεις ένα ελαφρύ τηλέφωνο ή θέλεις να κρεμάει συνέχεια, όπως επίσης και το ποιο κινητό έχεις.

Λίστες δεν υπάρχουν, συμβουλές μόνο.

 

Το κινητό που έχω είναι το galaxy note 1. Θέλω να έχω ένα κινητό ελαφρύ που να μην τρώει πολύ μνήμη για να μπορώ να βάζω εγώ όποια εφαρμογή θέλω και όχι ότι θέλουν η εταιρείες.

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, συγχρονίζονται με το Google account σου. Σε μένα περάστηκαν από το παλιό κινητό (SE xperia x10) και στο τάμπλετ (Nexus 7) και στο vέο κινητό μου (LG G2) οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη συσκευή.

 

Ok, sorry τότε για το post μου.

Στο σπίτι πάντως, με τα Galaxy S1, HTC Desire, Nexus 4, Sony Z1, δεν μου κράτησε ποτέ backup και φυσικά δεν μου επανέφερε ποτέ τους κωδικούς μετά από αλλαγή rom!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ok, sorry τότε για το post μου.

Στο σπίτι πάντως, με τα Galaxy S1, HTC Desire, Nexus 4, Sony Z1, δεν μου κράτησε ποτέ backup και φυσικά δεν μου επανέφερε ποτέ τους κωδικούς μετά από αλλαγή rom!!

Κουβεντα κανουμε. :)

Εχεις ολες τις επιλογες τσεκαρισμενες στις ρυθμισεις συγχρονισμου του λογαριασμου σου;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό που έχω είναι το galaxy note 1. Θέλω να έχω ένα κινητό ελαφρύ που να μην τρώει πολύ μνήμη για να μπορώ να βάζω εγώ όποια εφαρμογή θέλω και όχι ότι θέλουν η εταιρείες.

 

Θέλει κουβέντα, για να καταλάβω ακριβώς. Να σού αναφέρω ότι στα δικά μου τηλέφωνα δεν υπάρχει ούτε το play. Εφαρμογές τις βάζω χειροκίνητα μόνο.

Δεν υπάρχει ούτε λογαριασμός στην γκουγκλ. Εφαρμογές μειλ εκτός γκουγκλ. Μέχρι και επαφές, τρίτη εφαρμογή. Συγχρονισμός απενεργοποιημενος. Αποτέλεσμα ένα ελαφρύ κινητό. Όμως πρέπει να ξέρεις τι παίζει για να μη σε πιάσει καμιά απελπισία. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κουβέντα, για να καταλάβω ακριβώς. Να σού αναφέρω ότι στα δικά μου τηλέφωνα δεν υπάρχει ούτε το play. Εφαρμογές τις βάζω χειροκίνητα μόνο.

Δεν υπάρχει ούτε λογαριασμός στην γκουγκλ. Εφαρμογές μειλ εκτός γκουγκλ. Μέχρι και επαφές, τρίτη εφαρμογή. Συγχρονισμός απενεργοποιημενος. Αποτέλεσμα ένα ελαφρύ κινητό. Όμως πρέπει να ξέρεις τι παίζει για να μη σε πιάσει καμιά απελπισία. :lol:

 

Ακριβώς το ίδιο θα ήθελα και εγώ ένα ελαφρύ κινητό που να μην καταναλώνει πολύ μπαταρία και να μπορώ να του βάζω εγώ ότι θέλω.Να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι υπέρ της διαγραφής μιας εφαρμογής ή το πάγωμα;

Edited by Nikos4p
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θα ήθελα και εγώ ένα ελαφρύ κινητό που να μην καταναλώνει πολύ μπαταρία και να μπορώ να του βάζω εγώ ότι θέλω.Να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι υπέρ της διαγραφής μιας εφαρμογής ή το πάγωμα;

 

Αν δεν ξέρεις, πρώτα πάγωμα και αν δεν υπάρχει πρόβλημα, απεγκατάσταση. Όχι διαγραφή (λάθος όρος). Τι έκδοση αντροιντ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 4.1.2

 

Γκουγκλαρισε ότι απορίες έχεις και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. Αν βγάλεις εφαρμογές βασικές πρέπει να αντικατασταθουν από άλλες. Καλό θα είναι να κάνεις ένα backup ότι απεγκαθιστας ώστε να μπορείς να το επαναφέρεις αν αλλάξεις γνώμη.

Χρειάζεται τα εξής εργαλεία.

Link2sd απο Google για απεγκατάσταση, παγώματα κλπ.

Lucky Patcher εκτός μάρκετ για backup, κόψιμο διαφημίσεων κλπ.

Apk share από Google για αποθήκευση εφαρμογών για μελλοντική χρήση ή για μεταφορά από άλλη συσκευή.

Greenify από εκτός για αυτόματη αδρανοποιηση εφαρμογών και εκτέλεση όταν χρειάζεται.

Με αυτά είσαι καλυμμένος και ξεκινάς.

Επίσης η Υπομονή, πολύς χρόνος επιπλέον και αγωνία, άγχος, πανικός αρτηριακή πίεση, είναι τα αποτελέσματα.

Εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

 

θυμαμαι ομως οτι εκανα tick στο πεδιο backup my data ( back up app data , wifi passwords and other settings to google servers )

 

 

πως λειτουργει τωρα το συστημα για να τα κανω επαναφορα αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

 

θυμαμαι ομως οτι εκανα tick στο πεδιο backup my data ( back up app data , wifi passwords and other settings to google servers )

 

 

πως λειτουργει τωρα το συστημα για να τα κανω επαναφορα αυτα ?

 

Ρυθμίσεις -> Απόρρητο -> Αυτόματη επαναφορά <- τικάρεις αυτή την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Απόρρητο -> Αυτόματη επαναφορά <- τικάρεις αυτή την επιλογή.

 

Αυτός είναι ο τρόπος, αλλά δυστυχώς ούτε εμένα μου έχει δουλέψει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να κάνω πλοήγηση σε ορισμένες σελίδες στο διαδίκτυο ,χωρίς να με βάζει αυτόματα στη mobile σελίδα,όπως κάνουν πολλά επίσημα sites μέσω κινητού τηλεφώνου. Δηλαδή, να βλέπω τη σελίδα όπως παρουσιάζεται από το pc σε chrome ή firefox .Υπάρχει αυτή η δυνατότητα με κάποια ρύθμιση ή έχει να κάνει με το εκάστοτε site;
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον browser που χρησιμοποιείς κοίτα στις ρυθμίσεις και πιθανότατα θα μπορείς να ρυθμίσεις τον user agent σε desktop.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Απόρρητο -> Αυτόματη επαναφορά <- τικάρεις αυτή την επιλογή.

 

 

ειναι τικαρισμενο , και εχει μαυρισει ολο το κειμενο αυτη της επιλογης ( δηλαδη δεν δεχεται αλλαγη )

πατησα συγχρονισμο με gmail αλλα δεν αλλαξε τιποτα στις επαφες

ενω στον συγχρονισμο εχει ενα logo σαν refresh με πρασινο χρωμα και μεσα ειναι τικαρισμενα ολα τα πεδια

 

παλι ομως δεν εγινε καμια αλλαγη .

 

τεσπα , επανεφερα τις περισσοτερες επαφες απο την καρτα sim ( αλλα με κομμενα ονοματα :( )

ομως δεν τις εμφανιζει στην εφαρμογη contacts ( stock application )

κατεβασα αλλο app και τις εμφανιζει

 

πως θα γινει να εμφανιστουν στην stock app ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι τικαρισμενο , και εχει μαυρισει ολο το κειμενο αυτη της επιλογης ( δηλαδη δεν δεχεται αλλαγη )

πατησα συγχρονισμο με gmail αλλα δεν αλλαξε τιποτα στις επαφες

ενω στον συγχρονισμο εχει ενα logo σαν refresh με πρασινο χρωμα και μεσα ειναι τικαρισμενα ολα τα πεδια

 

παλι ομως δεν εγινε καμια αλλαγη .

 

τεσπα , επανεφερα τις περισσοτερες επαφες απο την καρτα sim ( αλλα με κομμενα ονοματα :( )

ομως δεν τις εμφανιζει στην εφαρμογη contacts ( stock application )

κατεβασα αλλο app και τις εμφανιζει

 

πως θα γινει να εμφανιστουν στην stock app ?

Για να εμφανιστούν οι επαφές της sim σου, μέσα από τη stock εφαρμογή θα πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα τα φίλτρα εμφάνισής τους.

Επειδή έχω έχω διαγράψει τη δυνατότητα εμφάνισης τέτοιων επαφών, δεν μπορώ να σου δώσω screenshot για κάτι τέτοιο.

Λογικά όμως θα σου βγάζει πεδίο να τικάρεις, κάτι σαν "επαφές sim".

 

Τώρα, όσον αφορά την επανάκτηση κωδικών και δεδομένων, καλύτερα άστο, γιατί μόλις παρατήρησα πως ούτε στη δική μου περίπτωση επαναφέρονται, κάτι πολύ περίεργο βέβαια, αφού στο Alcatel OT-995 που έχω, επαναφέρονται κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν τοσο ευκολο , και το ειχα προσπερασει αρκετες φορες

 

επαφες -> μενου -> φιλτρο -> εμφανιση επαφων με επαφη κινητου και τικαρω "Ολες οι υπολοιπες ομαδες"

 

ενταξει εμφανιζονται πλεον , δοκιμασα το ιδιο

εμφανιση επαφων με google αλλα δεν λειτουργει ο συγχρονισμος

 

οκ , κατι εγινε ομως ευχαριστω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κουβεντα κανουμε. :)

Εχεις ολες τις επιλογες τσεκαρισμενες στις ρυθμισεις συγχρονισμου του λογαριασμου σου;

 

Ναι, το ξέρω, απλά το sorry πήγαινε γιατί εγώ έγραψα ότι δεν γίνεται ενώ εσύ λες το αντίθετο. Άρα είμαι λάθος σ' αυτό. ;)

 

Εννοείται πως τα έχω tick.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ ο Chrome να ανοίγει πάντα σε incognito mode;

 

Θα ανοίξεις τον chrome. Μετά την σελίδα incognito και θα την προσθέσεις στα αγαπημένα. Μετά στους σελιδοδείκτες θα μπορείς να την βλέπεις. Γυρνάς στην home screen και προσθέτεις widget έναν σελιδοδείκτη, την επιλογή 1x1. Όταν θα το δημιουργήσεις στην αρχική σελίδα, θα σε ρωτήσει ποιον σελιδοδείκτη θέλεις να προσθέσεις και εσύ θα επιλέγεις τον σελιδοδείκτη incognito που δημιούργησες πριν. Αν θέλεις, υπάρχει και εφαρμογή στο play για να αλλάξεις τι εικονίδιο που θα εμφανιστεί.

 

Edit: τελικά δεν πρέπει να δουλεύει αυτό.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το μοντελο mh5000 motobook....το αγορασα προσφατα και εχω 2.3.7 android..και θελω να βρω τροπο να το αναβαθμισω γιατι ειναι καπως παλιο...παρακαλω απαντηστε μου συντομα παιδια...
Link to comment
Share on other sites

εχω το galaxy S2 και το εχω ροοταρισμενο και εχω κανει backup με το Titanium..επειδη καποια στιγμη θα αλλαξω κινητο αν μετακινησω τον φακελο backup του Τitanium στο νεο κινητο και κανα restore θα μου εγκατασησει/παιζει της εφαρμογες του S2 στο νεο κινητο απροβληματιστα?η πρεπει να τις κατεβαζω παλι 1 -1 απο το Play store?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...