Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σας!!Μόλις έκανα το razr root.Έχω εγκαταστήσει το N.O.V.A 3(τη βρήκα από το torent) με τη 2.3 δούλευε κανονικά τώρα κάποιες εφαρμογές που δεν της έχω κατεβάσει από το μάρκετ και είναι επί πληρωμή μόλις της ανοίγω κλείνουν.Γίνεται με κάποιο τρόπο να διορθωθεί αυτό ?

 

Η απάντηση είναι αυτή που πρέπει να είναι. Αγόρασε τες...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σε 4.2 JB, αριθμούς ταχείας κλήσης πως ορίζουμε; Δηλαδή στο 2 το τάδε νούμερο, στο 3 το τάδε κλπ.

 

Αν μιλάμε για στοκ 4.2, λόγικά δεν έχει "speed dials". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις widget για direct dial (αντιστοιχείς 1 αριθμό σε 1x1 widget - αν θέλεις το βάζεις και σε "φάκελο" κάτω από το εικονίδιο του dialer)

 

Μια άλλη λύση είναι να βάλεις άλλο dialer (πχ exDialer) που υποστηρίζει speed dial.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν σε ενα λογαριασμο gmail εχεις παραπανω απο ενα κινητα μπορεις να σβησεις εντελως ενα απο αυτα?

Αν ναι πως?

 

Επισης πως μπορεις να δεις το ιστορικο των εφαρμογων που εχεις εγαταστησει ή κατεβασει στο καθε κινητο απο το pc και ΟΧΙ απο το κινητο ωστε να μπορεις να σβησεις και μερικες απο αυτες ωστε να ΜΗΝ υπαρχουν στο ιστορικο ποια.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Δεν ξερει κανεις ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερει κανεις ρε παιδια?

 

Στην πρώτη ερώτηση απ' όσο ξέρω μέχρι πρόσφατα δεν μπορούσες, αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς. Σβηνεται κινητό μόνο αν δεν το χρησιμοποιήσεις για περιπου 6 μήνες χωρίς το συγκεκριμμένο μαιλ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μπεις στον ΗΥ στον λογαριασμο σου και απο κει στο πλει να δεις το ιστορικο και να το σβησεις. Καπως ετσι τοχα κανει.

Αλλα σε τι εξυπηρετει?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο "οι εφαρμογες μου" αλλα μου δειχνει απλα ποιες εχω εγκατεστημενες και ποιες εχω κατεβασει αλλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να αφαιρεσω καποια απο αυτες που απλα ειχα καποτε εγκαταστησει.

 

Οι εγκατεστημενες εφαρμογες απλα μπορω να επιλεξω να τις απεγκαταστησω.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για στοκ 4.2, λόγικά δεν έχει "speed dials". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις widget για direct dial (αντιστοιχείς 1 αριθμό σε 1x1 widget - αν θέλεις το βάζεις και σε "φάκελο" κάτω από το εικονίδιο του dialer)

 

Μια άλλη λύση είναι να βάλεις άλλο dialer (πχ exDialer) που υποστηρίζει speed dial.

Είναι στοκ ρομ. Θα βάλω το exDialer, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Για σας!!Μόλις έκανα το razr root.Έχω εγκαταστήσει το N.O.V.A 3(τη βρήκα από το torent) με τη 2.3 δούλευε κανονικά τώρα κάποιες εφαρμογές που δεν της έχω κατεβάσει από το μάρκετ και είναι επί πληρωμή μόλις της ανοίγω κλείνουν.Γίνεται με κάποιο τρόπο να διορθωθεί αυτό ?

Έχε υπόψιν ότι οποιαδήποτε συζήτηση για παράνομι-σπασμένο λογισμικό απαγορεύεται ρητά από τους Ο.Π.Χ που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου στο forum. Οπότε το θέμα αυτό σταματάει εδώ ;)

 

Πηγα στο "οι εφαρμογες μου" αλλα μου δειχνει απλα ποιες εχω εγκατεστημενες και ποιες εχω κατεβασει αλλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να αφαιρεσω καποια απο αυτες που απλα ειχα καποτε εγκαταστησει.

 

Οι εγκατεστημενες εφαρμογες απλα μπορω να επιλεξω να τις απεγκαταστησω.

Μα αυτές που είχες κατεβάσει δεν ήταν αυτές που είχες εγκαταστήσει; Πήγες απ'το κινητό ή από τον υπολογιστή; Γιατί αν μπεις στο market από το κινητό, υπάρχει επιλογή να σβήσεις μια-μια τις εφαρμογές που είχες βάλει παλαιότερα ;)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ΥΠΑΡΧΕΙ τετοια επιλογη απο το κινητο γι' αυτο και τονιζα οτι με ενδιαφερει αν γινεται αυτο απο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ....
Link to comment
Share on other sites

Σε υπολογιστή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοια επιλογή! Η google δε φαίνεται να καίγεται κιόλας να μας δώσει κάτι τέτοιο και απορώ το γιατί...

 

Edit: και για να απαντήσω και στην άλλη απορία σου. Δεν υπάρχει τρόπος να διαγράψεις μια συσκευή από το play store αλλά αν πας εδώ και επιλέξεις ρυθμίσεις μπορείς να αποκρύψεις μια συσκευή από το να εμφανίζεται στο google play...

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

 

ποσο μεγαλο benchmark θεωρειτε οτι πρεπει να εχει ενα κινητο ωστε να θεωρειται καλο και να μπορει να παιζει ανετα ολες τις εφαρμογες...αλλα και παιχνιδια....???

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

 

ποσο μεγαλο benchmark θεωρειτε οτι πρεπει να εχει ενα κινητο ωστε να θεωρειται καλο και να μπορει να παιζει ανετα ολες τις εφαρμογες...αλλα και παιχνιδια....???

Πολύ σχετικό αυτό. Τι ακριβώς χρήση θέλεις να κάνεις; Γενικά κάθε συσκευή με σκορ από 10000 και πάνω στο antutu είναι γρήγορη για κάθε χρήση, αλλά όσο αφορά τα παιχνίδια, σε ενδιαφέρει περισσότερο το μεμονωμένο σκορ της gpu

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σχετικό αυτό. Τι ακριβώς χρήση θέλεις να κάνεις; Γενικά κάθε συσκευή με σκορ από 10000 και πάνω στο antutu είναι γρήγορη για κάθε χρήση, αλλά όσο αφορά τα παιχνίδια, σε ενδιαφέρει περισσότερο το μεμονωμένο σκορ της gpu

 

πραγματικα ηταν η απαντηση που ηθελα να παρω....για ολα την θελω...ευχαριστω φιλε μου για την ανταποκριση

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να κάνω το titanium back up να μου κάνει κάθε μέρα ένα αντίγραφο ασφαλείας σε ΜΙΑ μόνο εφαρμογή;; υπάρχει τρόπος γιατί από ότι έχω κοιτάξει δεν γίνεται.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτελα αντιγραφα ασφαλειας/επαναφορα φτιαξε ενα νεο φιλτρο με βαση το ονομα της εφαρμογης που θες,αποθηκευσε το και μετα στο χρονοδιαγραμμα επελεξε αυτο το φιλτρο
Link to comment
Share on other sites

έχετε να μου προτείνετε ένα φθηνό σχετικά dual sim smartphone?

Επιλογή συσκευής

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

έχετε να μου προτείνετε ένα φθηνό σχετικά dual sim smartphone?

Για αναζήτηση συσκευής καλύτερα απευθύνσου εδώ :happy:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! πως μπορώ όταν έχω 3 λογαριασμους, στη περιπτωση μου gmail, hotmail και samsung account, όταν προσθέτω μια επαφή στο κινητό να προστίθεται και στους 3 λογαριασμους;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Προσπαθω να κανω αυτο το προγραμμα να δουλεψει σε ενα galaxy s2 i9100 αλλα δεν...

 

Εξηγω τι ακριβως κανω και τι προβλημα μου βγαζει.

 

01. Αρχικα κατεβαζω το προγραμμα για το pc και για το κινητο και το εγκαθιστω και στα 2

02. Αφου το τρεξω στο κινητο μου λεει να γυρισω το Usb mode σε camera - ptp mode και το κανω. Τα win7 κατεβαζουν στο pc τους καταλληλους samsung drivers και τους εγκαθιστουν.

03. Μετα αφου ξανα-τρεξω το προγραμμα helium pc το τρεχω και στο κινητο και το εικονιδιο στο pc γινεται ενα πρασινο τσεκ σχημα

04. Διαλεγω μια τυχαια εφαρμογη π.χ. chrome ή angry birds star wars για να δω αν τις κανει backup και μετα επιλεγω internal storage ή dropbox account και στα 2 μου βγαζει το παρακατω μυνημα

An error occured while perfoming your app backup. A log of the error has been sent to ClockworkMod.

Clock Backup to attempt to backup the remaining apps.

Κοιταξα και στο φαξελο clockworkmod ή backup στο κινητο αλλα ΔΕΝ ειχε μεσα κανενα αρχειο που να περιγραφει ποιο ειναι το προβλημα.

 

ΚΑΜΙΑ ιδεα ρε παιδια?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! πως μπορώ όταν έχω 3 λογαριασμους, στη περιπτωση μου gmail, hotmail και samsung account, όταν προσθέτω μια επαφή στο κινητό να προστίθεται και στους 3 λογαριασμους;

Απ'όσο μπορώ να φανταστώ, αυτό το κάνεις μέσα από τις ρυθμίσεις συγχρονισμού του κάθε account. όπως έχει το google/gmail επιλογή για συγχρονισμό επαφών στα android κινητά από default, πρέπει να βρείς τις ανάλογες εφαρμογές που υποστηρίζουν sync για τον κάθε λογαριασμό από το google play. Ένα απλό παράδειγμα είναι όταν εγκαθιστάς το yahoo mail σου βγάζει εικονίδιο στις ρυθμίσεις συγχρονισμού και εκεί έχει επιλογή για συγχρονισμό των επαφών σου με αυτό το λογαριασμό.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ ο συγχρονισμός ειναι ανοιχτός κλπ στους λογαριασμους απλα όταν πας να αποθηκευεσεις μια καινουργια επαφη σου έχει να επιλέξεις έναν απ τους 3 λογαριασμούς και όχι και τους 3 μαζί..μου διαφεύγει κτ;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα hands free (bluetooth) το οποίο όταν πατάω το κουμπί του (συνήθως κατα λάθος) παίρνει τηλ. την τελευταία κλήση που έχει γίνει.

Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό? Έχει κάποια ρύθμιση να το απενεργοποιήσω? Δεν βρήκα κάτι στα μενού του τηλ. ούτε στο manual.

Τώρα μετά από κάθε κλήση παίρνω ένα νούμερο που ξέρω ότι δεν ισχύει για να μην χρεώνομαι, αλλά πολλές φορές ξεχνάω και πάλι γίνεται το ίδιο.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα hands free (bluetooth) το οποίο όταν πατάω το κουμπί του (συνήθως κατα λάθος) παίρνει τηλ. την τελευταία κλήση που έχει γίνει.

Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό? Έχει κάποια ρύθμιση να το απενεργοποιήσω? Δεν βρήκα κάτι στα μενού του τηλ. ούτε στο manual.

Τώρα μετά από κάθε κλήση παίρνω ένα νούμερο που ξέρω ότι δεν ισχύει για να μην χρεώνομαι, αλλά πολλές φορές ξεχνάω και πάλι γίνεται το ίδιο.

 

εχω δυο λυσεις, αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει καποια! :p

 

1.

δοκιμασε αυτην την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonyericsson.extras.liveware

και μετα κατεβασε και αυτο το plugin της εφαρμογης:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonyericsson.androidapp.easylaunch

δινει τη δυνατοτητα να ορισεις εσυ τι θα κανει το κινητο οταν πατας το κουμπι του handsfree

βεβαια δουλευει για Sony κινητα και ισως να μη δουλευει στο δικο σου

 

2.

αν εχεις μια εφαρμογη να ακους μουσικη (το poweramp το κανει σιγουρα) μπορεις να ορισεις να "καταλαβαινει" πρωτη το πατημα του κουμπιου, αρα αντι να παιρνει τηλεφωνο θα ξεκιναει το poweramp και θα παιζει καποιο τραγουδι!! :rolleyes:

σιγουρα καλυτερο απο το να παιρνεις τηλεφωνα χωρις να το θες :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα hands free (bluetooth) το οποίο όταν πατάω το κουμπί του (συνήθως κατα λάθος) παίρνει τηλ. την τελευταία κλήση που έχει γίνει.

Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό? Έχει κάποια ρύθμιση να το απενεργοποιήσω? Δεν βρήκα κάτι στα μενού του τηλ. ούτε στο manual.

Τώρα μετά από κάθε κλήση παίρνω ένα νούμερο που ξέρω ότι δεν ισχύει για να μην χρεώνομαι, αλλά πολλές φορές ξεχνάω και πάλι γίνεται το ίδιο.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται να το απενεργοποιήσεις από το Bluetooth. Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή call confirm, ώστε να ζητάει επιβεβαίωση πριν κάνεις μια κλήση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...