Jump to content

Σχετικά με τις Κάρτες SIM της COSMOTE


Nikos1972
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα πριν δύο μέρες μια νέα κάρτα σιμ κοσμοτε. Τις έχουν αλλάξει τώρα. Σου την δίνουν κανονικό μέγεθος κ έχει 2 τετράγωνα και γύρω γύρω και την πιέζεις λίγο με το χέρι και την κόβεις εσύ με ένα απλό πάτημα σε Micro η nano SIM. Ανάλογα πως την θες. Χωρίς εργαλεία χωρίς τίποτα. Απλά πιέζεις ελαφρα. Δεν ξέρω αν το κάνουν αυτό κ άλλες εταιρίες.
Εγώ πριν από μια εβδομάδα που έκανα φορητότητα στη Cosmote, μου έδωσαν κανονική SIM, χωρίς να μπορείς να την ''κόψεις'' μόνος σου με το χέρι. Οπότε, μάλλον εξαρτάται από το κατάστημα και από το απόθεμα που διαθέτει το καθένα. Πάντως, και η Vodafone έχει αρχίσει να δίνει SIM ''3 σε 1''. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιος θέλει να παιξει με τη σιμ, υπάρχει οδηγός. http://d2giyh01gjb6fi.cloudfront.net/downloads/nanosim.pdf Tested προχτές
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Προσφατα χρειαστηκε να αλλαξω τις 2 καρτες που ειχα στο κινητο μου, 1 WIND, και 1 Cosmote

Πηγα στη WIND και πηρα τη νεα καρτα, κανονικα στη πλαστικη καρτα (τυπου πιστωτικής), με τυπωμένα τα PIN και χαραγμενα τα πλευρα στη κάρτα, ωστε αναλογα τι τύπο καρτα περνει το κινητό, να μπορώ να τη κόψω αντιστοιχα και να τη βαλω.

Παω μετα στο Γερμανο, όπου ο υπάλληλος με ρωταει τι καρτα περνει το κινητο. Γιατι τον ρωταω? Δεν μπορω να τη διαμορφωσω εγω ανάλογα τι θέλω? "Οχι μου απανταει Ειναι ετοιμες".

Και εαν αυριο αλλαξω κινητο και παιρνει άλλη καρτα τι κάνω? "Ε θα ερθεις και θα την αλλάξεις πάλι" μου απαντάει.

Και αναρωτιεμαι εγω Ειναι λογικη αυτή? Να πρέπει να ξαναπληρωσω για κατι που για τις άλλες εταιρειες ειναι αυτονοητο?

Αλλά τα προβλήματα δεν σταματήσανε εδω.

Μου φέρνει λοιπον τη νεα καρτα σε ενα φακελλο και παω να βάλω τα PIN

Εκει ανακαλυπτω εκπληκτος οτι εχουν καλυψει τα PIN με ενα αυτοκολλητο, οχι όμως απο αυτα τα ειδικά που βγαινουν και αφηνουν ανεπαφο το νουμερο απο κατω, όπως πχ εχουν οι κωδικοι των τραπεζων, άλλα με κανονικο αυτοκόλλητο, που όταν προσπαθησεις να το βγάλεις καταστρεφεται και το νουμερο που ειναι απο κατω

Σε διαμαρτυρια στο πωλητη μου λέει "Ναι εχετε δικιο και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα Ας ελπιζουμε οτι θα το αλλαξουν καποια στιγμη... "

Ειναι δυνατον μια εταιρεια μεγεθους COSMOTE να εχει τετοια ανεγκεφαλα στελεχη ? (γιατι αυτο το συστημα καποιος το προτεινε και καποιοι το δεχτηκανε)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα χρειαστηκε να αλλαξω τις 2 καρτες που ειχα στο κινητο μου, 1 WIND, και 1 Cosmote

Πηγα στη WIND και πηρα τη νεα καρτα, κανονικα στη πλαστικη καρτα (τυπου πιστωτικής), με τυπωμένα τα PIN και χαραγμενα τα πλευρα στη κάρτα, ωστε αναλογα τι τύπο καρτα περνει το κινητό, να μπορώ να τη κόψω αντιστοιχα και να τη βαλω.

Παω μετα στο Γερμανο, όπου ο υπάλληλος με ρωταει τι καρτα περνει το κινητο. Γιατι τον ρωταω? Δεν μπορω να τη διαμορφωσω εγω ανάλογα τι θέλω? "Οχι μου απανταει Ειναι ετοιμες".

Και εαν αυριο αλλαξω κινητο και παιρνει άλλη καρτα τι κάνω? "Ε θα ερθεις και θα την αλλάξεις πάλι" μου απαντάει.

Και αναρωτιεμαι εγω Ειναι λογικη αυτή? Να πρέπει να ξαναπληρωσω για κατι που για τις άλλες εταιρειες ειναι αυτονοητο?

Αλλά τα προβλήματα δεν σταματήσανε εδω.

Μου φέρνει λοιπον τη νεα καρτα σε ενα φακελλο και παω να βάλω τα PIN

Εκει ανακαλυπτω εκπληκτος οτι εχουν καλυψει τα PIN με ενα αυτοκολλητο, οχι όμως απο αυτα τα ειδικά που βγαινουν και αφηνουν ανεπαφο το νουμερο απο κατω, όπως πχ εχουν οι κωδικοι των τραπεζων, άλλα με κανονικο αυτοκόλλητο, που όταν προσπαθησεις να το βγάλεις καταστρεφεται και το νουμερο που ειναι απο κατω

Σε διαμαρτυρια στο πωλητη μου λέει "Ναι εχετε δικιο και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα Ας ελπιζουμε οτι θα το αλλαξουν καποια στιγμη... "

Ειναι δυνατον μια εταιρεια μεγεθους COSMOTE να εχει τετοια ανεγκεφαλα στελεχη ? (γιατι αυτο το συστημα καποιος το προτεινε και καποιοι το δεχτηκανε)

 

Ναι,η κοσμοτε σε αυτο ειναι για μπατσες.Οπως και στις online υπηρεσιες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν βρεις multi sim από Cosmote να ξέρεις ότι οι διαστάσεις της (σε μίκρο διαστάσεις εννοώ) δεν κουμπώνουν ακριβώς με όλες τις micro sim των άλλων 2 εταιριών.

Είτε λίγο πιο μεγάλες είτε λίγο πιο μικρές.

Κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

nano sim cosmote πάντως που πήρα 1-2 βδομάδες πριν, μια χαρά κουμπώνει σε αντάπτορα από άλλη multi sim για να γίνει micro. Πιο καλά και από αυτήν που περιελάμβανε η multi sim και έχει κάπως χαλαρώσει από τα βάλε βγάλε. Δεν ξέρω για micro, γιατί έχω καιρό να δω τέτοια(σκέφτη micro) από κοντά. Και να μην ταιριάζει πάντως, απίθανό δεν μου φαίνεται ούτε παράλογο. Δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό.

 

Προσωπικά πλέον τις θέλω όλες nano και έχω αντάπτορες για κάθε χρήση. Με 1,70€ είχα πάρει 10 πακετάκια (ναι, δέκα) που είχαν όλων των τύπων αντάπτορες της noosy το κάθε ένα. Nano σε micro και Mini και micro σε mini. Δεν είχα τι να τα κάνω και χάριζα στους φίλους μου.

Link to comment
Share on other sites

nano sim cosmote πάντως που πήρα 1-2 βδομάδες πριν, μια χαρά κουμπώνει σε αντάπτορα από άλλη multi sim για να γίνει micro. Πιο καλά και από αυτήν που περιελάμβανε η multi sim και έχει κάπως χαλαρώσει από τα βάλε βγάλε. Δεν ξέρω για micro, γιατί έχω καιρό να δω τέτοια(σκέφτη micro) από κοντά. Και να μην ταιριάζει πάντως, απίθανό δεν μου φαίνεται ούτε παράλογο. Δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό.

 

Προσωπικά πλέον τις θέλω όλες nano και έχω αντάπτορες για κάθε χρήση. Με 1,70€ είχα πάρει 10 πακετάκια (ναι, δέκα) που είχαν όλων των τύπων αντάπτορες της noosy το κάθε ένα. Nano σε micro και Mini και micro σε mini. Δεν είχα τι να τα κάνω και χάριζα στους φίλους μου.

 

Σε Wind ανταπτορα για micro sim δεν κουμπωνει η νανο της κοσμοτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσφατα χρειαστηκε να αλλαξω τις 2 καρτες που ειχα στο κινητο μου, 1 WIND, και 1 Cosmote

Πηγα στη WIND και πηρα τη νεα καρτα, κανονικα στη πλαστικη καρτα (τυπου πιστωτικής), με τυπωμένα τα PIN και χαραγμενα τα πλευρα στη κάρτα, ωστε αναλογα τι τύπο καρτα περνει το κινητό, να μπορώ να τη κόψω αντιστοιχα και να τη βαλω.

Παω μετα στο Γερμανο, όπου ο υπάλληλος με ρωταει τι καρτα περνει το κινητο. Γιατι τον ρωταω? Δεν μπορω να τη διαμορφωσω εγω ανάλογα τι θέλω? "Οχι μου απανταει Ειναι ετοιμες".

Και εαν αυριο αλλαξω κινητο και παιρνει άλλη καρτα τι κάνω? "Ε θα ερθεις και θα την αλλάξεις πάλι" μου απαντάει.

Και αναρωτιεμαι εγω Ειναι λογικη αυτή? Να πρέπει να ξαναπληρωσω για κατι που για τις άλλες εταιρειες ειναι αυτονοητο?

Αλλά τα προβλήματα δεν σταματήσανε εδω.

Μου φέρνει λοιπον τη νεα καρτα σε ενα φακελλο και παω να βάλω τα PIN

Εκει ανακαλυπτω εκπληκτος οτι εχουν καλυψει τα PIN με ενα αυτοκολλητο, οχι όμως απο αυτα τα ειδικά που βγαινουν και αφηνουν ανεπαφο το νουμερο απο κατω, όπως πχ εχουν οι κωδικοι των τραπεζων, άλλα με κανονικο αυτοκόλλητο, που όταν προσπαθησεις να το βγάλεις καταστρεφεται και το νουμερο που ειναι απο κατω

Σε διαμαρτυρια στο πωλητη μου λέει "Ναι εχετε δικιο και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα Ας ελπιζουμε οτι θα το αλλαξουν καποια στιγμη... "

Ειναι δυνατον μια εταιρεια μεγεθους COSMOTE να εχει τετοια ανεγκεφαλα στελεχη ? (γιατι αυτο το συστημα καποιος το προτεινε και καποιοι το δεχτηκανε)

 

Παρε βγαλε twin sim(2 καρτες με τον ιδιο αριθμο και ξεμπερδευε).

Παρε μια nano και μια κανονικη/micro.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε Wind ανταπτορα για micro sim δεν κουμπωνει η νανο της κοσμοτε.

 

Μη βάζεις στοίχημα γιατί θα το χάσεις...

[ATTACH]66550[/ATTACH]

 

Αυτή είναι nano SIM Cosmote σε περίβλημα από multi SIM Q. Έχει ταιριάξει άψογα.

 

Παιδιά, οι κάρτες SIM έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις. Αν διαφοροποιούνταν μπορεί να μην ταιριάζει κάποια στο SIM tray, ειδικά στις nano. Αν δεν χωράει σε τέτοιου είδους αντάπτορα (ότι έχει μείνει από multi SIM) το πιθανότερο είναι το τελευταίο να δημιουργεί το πρόβλημα λόγω του κοψίματος που έχει, και όχι η κάρτα.

 

Sent from my XT1562

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μη βάζεις στοίχημα γιατί θα το χάσεις...

[ATTACH]66550[/ATTACH]

 

Αυτή είναι nano SIM Cosmote σε περίβλημα από multi SIM Q. Έχει ταιριάξει άψογα.

 

Παιδιά, οι κάρτες SIM έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις. Αν διαφοροποιούνταν μπορεί να μην ταιριάζει κάποια στο SIM tray, ειδικά στις nano. Αν δεν χωράει σε τέτοιου είδους αντάπτορα (ότι έχει μείνει από multi SIM) το πιθανότερο είναι το τελευταίο να δημιουργεί το πρόβλημα λόγω του κοψίματος που έχει, και όχι η κάρτα.

 

Sent from my XT1562

 

Ωραιος,το δοκιμασα και μπαινει αλλα ειχα λιγη δυσκολια.Οποτε κομπλε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

nano sim cosmote πάντως που πήρα 1-2 βδομάδες πριν, μια χαρά κουμπώνει σε αντάπτορα από άλλη multi sim για να γίνει micro. Πιο καλά και από αυτήν που περιελάμβανε η multi sim και έχει κάπως χαλαρώσει από τα βάλε βγάλε. Δεν ξέρω για micro, γιατί έχω καιρό να δω τέτοια(σκέφτη micro) από κοντά. Και να μην ταιριάζει πάντως, απίθανό δεν μου φαίνεται ούτε παράλογο. Δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό.

 

Προσωπικά πλέον τις θέλω όλες nano και έχω αντάπτορες για κάθε χρήση. Με 1,70€ είχα πάρει 10 πακετάκια (ναι, δέκα) που είχαν όλων των τύπων αντάπτορες της noosy το κάθε ένα. Nano σε micro και Mini και micro σε mini. Δεν είχα τι να τα κάνω και χάριζα στους φίλους μου.

Πήγα σήμερα σε κατάστημα Γερμανός στην περιοχή μου και μπροστά μου ήταν ένας κύριος γύρω στα 60 και ήθελε multisim για 2 παλιά κινητά που είχε.Ειχαν μόνο microsim και τα κινητά του έπαιρναν mini sim δηλαδή την κανονική.Και του είπε ο υπάλληλος επιπλέον 5€ κόστος για τον αντάπτορα :blink: Φυσικά ο τύπος δέχθηκε και τα πλήρωσε..

Link to comment
Share on other sites

και έχω 5-6 πακετάκια στο συρτάρι μου και κάθονται...

 

#10# με <0,50€ από Κίνα.

 

 

Ααααα , άλλαξα μια μπαταρία κουμπί στο Γερμανό με 2,5€ κ το lidl έχει τις #6# με 2,5€....Χα χα!!!

 

Για να δούμε κι εδώ απόψε: https://www.germanos.gr/corporate/techit/#

 

Υ.Γ.: Πάλι μούφα: https://www.germanos.gr/category/day-consumer/cat570002/ Ούτε #1# έστω με -20% δε βρήκα και λένε για -80% και καλάααα "Μέρ@......"!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Που τα βρήκες τα ανταπτορακια τόσο φθηνά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και έχω 5-6 πακετάκια στο συρτάρι μου και κάθονται...

 

Που τα βρήκες τα ανταπτορακια τόσο φθηνά;

Link to comment
Share on other sites

eBay.

Αν και δεν είναι το ίδιο ποιοτικά με άλλα της ίδιας μάρκας που είχα πάρει πιο παλιά, την δουλειά τους την κάνουν.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήγε εχθές γνωστή μου σε καταστημα CosmOTE Χαλκίδα για αντικατάσταση microSIM με nanoSIM και της είπαν έχουν έλλειψη.

Πάνε καλά αυτοί;

Έχει 30€ η φορητότητα αλλιώς θα πήγαινε αλλού...

Πήρε καινούργιο κινητό και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει...με τους άχρηστους...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μείνεις χωρίς τηλέφωνο καμιά εβδομάδα,που είναι και εργαλείο δουλειάς,επειδή δεν ξέρουν καν πότε θα έχουν απόθεμα,δεν είναι λόγος φορητότητας που θα γίνει άμεσα την επόμενη μέρα;Όσες φορές έχω αλλάξει SIM σε Vodafone και Wind έγινε επιτόπου.Δεν μιλάω καν να θες να κάνεις καινούργιο συμβόλαιο και να σου πούν ελάτε από την άλλη εβδομάδα που θα έχουμε SIM...και σιγά τον προγραμματισμό που χρειάζεται για να έχεις στοιχειώδες απόθεμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και να προσθέσω ότι το τηλέφωνο το άλλαξε αναγκαστικά γιατί στο παλιό με Android 4 δεν δούλευε η καινούργια εφαρμογή της CosmOTE.Προσθετικα πάνε όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μείνεις χωρίς τηλέφωνο καμιά εβδομάδα,που είναι και εργαλείο δουλειάς,επειδή δεν ξέρουν καν πότε θα έχουν απόθεμα,δεν είναι λόγος φορητότητας που θα γίνει άμεσα την επόμενη μέρα;Όσες φορές έχω αλλάξει SIM σε Vodafone και Wind έγινε επιτόπου.Δεν μιλάω καν να θες να κάνεις καινούργιο συμβόλαιο και να σου πούν ελάτε από την άλλη εβδομάδα που θα έχουμε SIM...και σιγά τον προγραμματισμό που χρειάζεται για να έχεις στοιχειώδες απόθεμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και να προσθέσω ότι το τηλέφωνο το άλλαξε αναγκαστικά γιατί στο παλιό με Android 4 δεν δούλευε η καινούργια εφαρμογή της CosmOTE.Προσθετικα πάνε όλα αυτά...

Αν θες να γελάσεις, στείλε άλλο άτομο στο ίδιο κατάστημα να ζητήσει να κάνει συμβόλαιο. Ξαφνικά θα βρεθούν SIM. Αρκετά καταστήματα Γερμανός κάνουν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σοβαρο θεμα με τις καρτες sim της κοσμοτε. Εχω κανει αιτημα φορητοτητας απο f2go σε whatsup. Το αιτημα εγινε 1 Φεβρουαριου. Μεχρι σημερα και με ανανεωση αιτηματος, καθως ειχε ληξει, ακομη δεν εχει γινει κατι. Εχουν ελλειψη στις συγκεκριμενες καρτες σιμ. Τις σιμ καρτοτηλεφωνων. Οποιος ξερει κατι παραπανω ας το γραψει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι τόσο σχετικό με τις sim,απαγορεύεται να τραβήξει τόσο η φορητότητα. Σύμφωνα με την Εεττ πρεπει να γίνει μεσα σε 1-2 εργάσιμες. Με τέτοια καθυστέρηση δικαιούσαι και αποζημίωση. Κανε μια διαμαρτυρία και θα δεις για πότε θα βρεθεί η sim.
Link to comment
Share on other sites

Exω gps tracker το οποίο υποψιάζομαι ότι δουλεύει με καρτα sim 2G.Έχω βάλει μία καινούρια cosmocarta και δεν την αναγνωρίζει.Υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ή να μετατραπεί η κάρτα μονο για 2G?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ανάλογη ρύθμιση (2g/3g/4g) στη συσκευή,η κάρτα θα κλειδώνει εξ'ορισμού σε 2g. Εννοείται οτι θα πρέπει να την έχεις ενεργοποιήσει (καθ'οτι καινούργια) βάζοντάς τη σε κινητό και θα εχεις βάλει λεφτά και πακέτο δεδομένων εφ'οσον είναι αναγκαίο.
Link to comment
Share on other sites

Exω gps tracker το οποίο υποψιάζομαι ότι δουλεύει με καρτα sim 2G.Έχω βάλει μία καινούρια cosmocarta και δεν την αναγνωρίζει.Υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ή να μετατραπεί η κάρτα μονο για 2G?

 

Δεν υπάρχουν κάρτες 2G, μάλλον δεν υποστηρίζει κάρτες από κάποια χωρητικότητα και πάνω.

Δυστυχώς, δεν βλέπω φως στην περίπτωσή σου.

Δοκίμασε με άλλη εταιρεία μπας και είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει την νεα καρτα.Το περίεργο είναι ότι όταν κάνω κλήση στο νούμερο του tracker στο κινητό ακούω ότι χτυπάει μία φορά και κλείνει η συνδεση .Αυτό είναι η κανονική λειτουργία.Απο εκεί και πέρα ότι μήνυμα και να στείλω π.χ. begin ...admin.....k.l.p δεν μου ερχετα ι απάντηση.Θα δοκιμάσω μάλλον με άλλη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει την νεα καρτα.Το περίεργο είναι ότι όταν κάνω κλήση στο νούμερο του tracker στο κινητό ακούω ότι χτυπάει μία φορά και κλείνει η συνδεση .Αυτό είναι η κανονική λειτουργία.Απο εκεί και πέρα ότι μήνυμα και να στείλω π.χ. begin ...admin.....k.l.p δεν μου ερχετα ι απάντηση.Θα δοκιμάσω μάλλον με άλλη εταιρία.

Τότε το πρόβλημα σου είναι λάθος κέντρο μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...