Jump to content

Nokia 6


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω αυτό το arte black είναι μόνο για Κίνα και 4/64. Ίσως αλλού (εδώ πχ) να κυκλοφορήσει κανονικά 4/64

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπα, για 3/32 το βλέπω εδώ μόνο. Χωρίς Art Black!

Εκτός αν το φέρουν κι εδώ κάποια στιγμή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To 4/64 που υπάρχει στα σκρουτζομαγαζα μαλλον ειναι κινεζικο..Οι διαφορες αρκετές με το global, γκουγκλαρετε και θα τις δειτε.

Οποιος ενδιαφερεται ας ρωτήσει τον κωδικό της συσκευής ΤΑ-xxxx. Μεχρι στιγμης ισχυουν τα εξης:

ΤΑ-1000: 4GB RAM, 64GB ROM, dual sim, no NFC, no camera auto-focus, no Google Services CHINA

ΤΑ-1003: 4GB RAM, 64GB ROM, dual sim, no NFC, no camera auto-focus Hong Kong&Taiwan

ΤΑ-1021: 3GB RAM, 32GB ROM, dual sim, GLOBAL

ΤΑ-1025: 3GB RAM, 32GB ROM, dual sim, GLOBAL (Αμερική; )

ΤΑ-1033: 3GB RAM, 32GB ROM, single sim, GLOBAL

ΤΑ-1039: 3GB RAM, 32GB ROM, single sim, GLOBAL (Αμερική; )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό το arte black είναι μόνο για Κίνα και 4/64. Ίσως αλλού (εδώ πχ) να κυκλοφορήσει κανονικά 4/64

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειχα δει την επισημη παρουσιασει ζωντανα και αυτ που καταλαβα ηταν πως :

 

1. εκδοση 4/64 θα ειναι μονο μια, η Arte Black και καμια αλλη.

2. η εκδοση Arte Black θα κυκλοφορησει στον υπολοιπο κοσμο (εκτος Κινας) τον Σεπτεμβρη.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι λόγω pure android δεν υπάρχει η τόσο τεράστια επιτακτική ανάγκη για 4 RAM οπωσδήποτε, ιδίως για αυτή την κατηγορία τιμής. Εννοείται πως αν έρθει θα είναι προτιμότερο σαν αγορά το 4/64 απ' ό,τι το 3/32.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις απαιτήσεις της ram, πάντως εγώ με το S7 , έχω μονίμως κάτω από 1,5gb διαθέσιμα, ενώ πολλές είναι οι φορές που την βλέπω στα 700mb.. η κατάσταση βελτιώνεται μόνο όταν ρίχνω την ανάλυση σε fhd...

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις απαιτήσεις της ram, πάντως εγώ με το S7 , έχω μονίμως κάτω από 1,5gb διαθέσιμα, ενώ πολλές είναι οι φορές που την βλέπω στα 700mb.. η κατάσταση βελτιώνεται μόνο όταν ρίχνω την ανάλυση σε fhd...

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θεωρώ ότι γενικώς όσο πιο φορτωμένο είναι ένα κινητό από εφαρμογές του κατασκευαστή, που δε μπορείς να ελέγξεις πότε τρέχουν και πότε όχι, συν το UI/skin, τόσο περισσότερη RAM θα σου δεσμεύει, σε σχέση με ένα με pure android. Γι' αυτό και λέω ότι δε θεωρώ απαραίτητο 100% αυτό το 1 GB επιπλέον RAM για το Nokia 6, και πιστεύω θα ρολάρει πολύ καλύτερα σε σχέση με μια συσκευή όπως Samsung, LG, Sony, Huawei, Xiaomi κλπ, που είναι λίγο ως πολύ φορτωμένα με bloatware και σχετικώς βαριά skins, ακόμα κι αν έχουν αυτό το παραπανίσιο 1GB RAM.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις απαιτήσεις της ram, πάντως εγώ με το S7 , έχω μονίμως κάτω από 1,5gb διαθέσιμα, ενώ πολλές είναι οι φορές που την βλέπω στα 700mb.. η κατάσταση βελτιώνεται μόνο όταν ρίχνω την ανάλυση σε fhd...

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα ίδια κι εδώ.

Επίσης οι απαιτήσεις των εφαρμογών μεγαλώνουν κι αν σήμερα τα 3gb περισσεύουν, αύριο θα είναι οριακά.

Επίσης, όποιος θέλει να έχει δύο κάρτες sim χανει την Micro SD οπότε τα 32gb είναι λίγα (για μένα πάντα).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εδώ.

Επίσης οι απαιτήσεις των εφαρμογών μεγαλώνουν κι αν σήμερα τα 3gb περισσεύουν, αύριο θα είναι οριακά.

Επίσης, όποιος θέλει να έχει δύο κάρτες sim χανει την Micro SD οπότε τα 32gb είναι λίγα (για μένα πάντα).

Υπάρχει κόλπο που δουλεύει τέλεια και μπορείς να έχεις και 2 σιμ + sd. Για οποιαδήποτε συσκευή κι αν μιλάμε, που έχει το κλασικό tray. Το είδα με τα μάτια μου.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόλπο που δουλεύει τέλεια και μπορείς να έχεις και 2 σιμ + sd. Για οποιαδήποτε συσκευή κι αν μιλάμε, που έχει το κλασικό tray. Το είδα με τα μάτια μου.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό με το κόλλημα των δύο sim??

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κ εγώ από σήμερα του μονοκαρτου. Εξαιρετική συσκευή, μέχρι στιγμής, όλα οκ. Το μόνο που μου λείπει είναι τα παράθυρα

 

θα ηθελα να κανω μια ιδιαιτερη ερωτηση..οταν εισαι σε καποια εφαρμογη πχ whats up και εχεις εισερχομενη κληση,η ειδοποιηση γινεται με floating bar στο πανω μερος ή σε παει σε κανονικη οθονη τηλεφωνου? γιατι καποιες συσκευες android το κανουν κ δεν ξερω αν ειναι γενικα ολου του android ή της εκαστοτε εταιρειας

υγ ειμαι απο τους τελευταιους των μοικανων windows phone και σκεφτομαι στην μεταβαση να παω σε nokia

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ιδιαιτερη ερωτηση..οταν εισαι σε καποια εφαρμογη πχ whats up και εχεις εισερχομενη κληση,η ειδοποιηση γινεται με floating bar στο πανω μερος ή σε παει σε κανονικη οθονη τηλεφωνου? γιατι καποιες συσκευες android το κανουν κ δεν ξερω αν ειναι γενικα ολου του android ή της εκαστοτε εταιρειας

υγ ειμαι απο τους τελευταιους των μοικανων windows phone και σκεφτομαι στην μεταβαση να παω σε nokia

Είναι καθαρά ρύθμιση της κάθε εταιρίας. Εμένα π.χ. το LG μου, στις ρυθμίσεις κλήσεων, έχει ρύθμιση σχετική ακριβώς με αυτό που περιγράφεις: όταν βρίσκομαι σε κάποια εφαρμογή, τι είδους ειδοποίηση να έχω, οθόνη κλήσης ή popup.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

teokarpouzis, οταν ερχεται κληση σου βγαζει μπαρα στο πανω μερος με επιλογες απαντηση/απορριψη, σε οποδηποτε εφαρμογη κ αν εισαι. Μονο αν ερχεται κληση viber (πιθανον κ whatsup) σου βγαινει σε ολη την οθονη..
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια επικοινωνια με την ΝΟΚΙΑ μεσω της σελιδας ΝΟΚΙΑ mobile στο Facebook.

 

=============

Οι ερωτησεις μου

=============

 

Θα μπορουσα να εχω καποιες διευκρινησεις σχετικα με το ΝΟΚΙΑ 6;

 

Συγκεκριμενα :

 

1. Η μοναδική έκδοση με 4 GB RAM και 64 GB αποθηκευτικού χώρου ειναι η Arte Black, σωστα; Θα υπαρξει αντιστοιχη εκδοση σε άλλα χρωματα;

 

2. Κυκλοφορησε η εκδοση Arte Black εκτος Κινας; Αν οχι υπαρχει ημερομηνια κυκλοφοριας;

 

3. Η διαφορες της GLOBAL συσκευης σε σχεση με την εκδοση που ειχε κυκλοφορησει στην Κινα στην αρχη του ετους (αν δεν κανω λαθος) ειναι πως η GLOBAL συσκευη έχει καλύτερη selfie καμερα, ΔΕΝ έχει notification LED και ΕΧΕΙ NFC, σωστα;

 

4. Διαβαζω στο επισημο site σε σχεση με το NFC : "NFC (sharing)". Τι σημαινει το sharing; Ειναι μονο για να μοιραζεις αρχεια; Δεν θα μπορεις να κανεις ανεπαφες συναλλαγες (οταν με το καλο ερθουν και Ελλαδα);

 

============================

Οι απαντησεις (ακριβως οπως τις ελαβα)

============================

 

Ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα σου. Το Nokia Arte Black δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη η επίσημη ημερομηνία διάθεσης του στην Ελλάδα. Το χρώμα που κυκλοφορεί είναι το μαύρο και η έκδοση είναι περιορισμένη. Όλα τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα βρεις στο https://www.nokia.com/en_int/phones/nokia-6. Όσον αφορά την τεχνολογία NFC δίνει στο χρήστη τη δυνατότητα να μεταφέρει αρχεία (φωτογραφίες, δεδομένα, επαφές κα) συνδέοντας τις δύο συσκευές με τους NFC αισθητήρες τους. Για ανέπαφες συναλλαγές δε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Ελπίζουμε να σε βοηθήσαμε. Φιλικά, Η ομάδα της Nokia

 

 

Αυτο με τις ανεπαφες συναλλαγες πολυ με πειραξε παντως...

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια επικοινωνια με την ΝΟΚΙΑ μεσω της σελιδας ΝΟΚΙΑ mobile στο Facebook.

 

=============

Οι ερωτησεις μου

=============

 

Θα μπορουσα να εχω καποιες διευκρινησεις σχετικα με το ΝΟΚΙΑ 6;

 

Συγκεκριμενα :

 

1. Η μοναδική έκδοση με 4 GB RAM και 64 GB αποθηκευτικού χώρου ειναι η Arte Black, σωστα; Θα υπαρξει αντιστοιχη εκδοση σε άλλα χρωματα;

 

2. Κυκλοφορησε η εκδοση Arte Black εκτος Κινας; Αν οχι υπαρχει ημερομηνια κυκλοφοριας;

 

3. Η διαφορες της GLOBAL συσκευης σε σχεση με την εκδοση που ειχε κυκλοφορησει στην Κινα στην αρχη του ετους (αν δεν κανω λαθος) ειναι πως η GLOBAL συσκευη έχει καλύτερη selfie καμερα, ΔΕΝ έχει notification LED και ΕΧΕΙ NFC, σωστα;

 

4. Διαβαζω στο επισημο site σε σχεση με το NFC : "NFC (sharing)". Τι σημαινει το sharing; Ειναι μονο για να μοιραζεις αρχεια; Δεν θα μπορεις να κανεις ανεπαφες συναλλαγες (οταν με το καλο ερθουν και Ελλαδα);

 

============================

Οι απαντησεις (ακριβως οπως τις ελαβα)

============================

 

Ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα σου. Το Nokia Arte Black δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη η επίσημη ημερομηνία διάθεσης του στην Ελλάδα. Το χρώμα που κυκλοφορεί είναι το μαύρο και η έκδοση είναι περιορισμένη. Όλα τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα βρεις στο https://www.nokia.com/en_int/phones/nokia-6. Όσον αφορά την τεχνολογία NFC δίνει στο χρήστη τη δυνατότητα να μεταφέρει αρχεία (φωτογραφίες, δεδομένα, επαφές κα) συνδέοντας τις δύο συσκευές με τους NFC αισθητήρες τους. Για ανέπαφες συναλλαγές δε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Ελπίζουμε να σε βοηθήσαμε. Φιλικά, Η ομάδα της Nokia

 

 

Αυτο με τις ανεπαφες συναλλαγες πολυ με πειραξε παντως...

Το iPhone έχει μόνο ανέπαφες συναλλαγές και όχι sharing το NFC. Τώρα ποιό θα ήθελε να έχει ο καθένας...

Καλύτερα θα ήταν να είχε και τα δύο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone έχει μόνο ανέπαφες συναλλαγές και όχι sharing το NFC. Τώρα ποιό θα ήθελε να έχει ο καθένας...

Καλύτερα θα ήταν να είχε και τα δύο!

 

Και τα δύο θέλουμε evris....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λες να ισχύει αυτό για όλα τα Nokia;

 

Όπως είπε ο φίλος, όχι

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δε μου άρεσε σαν εταιρεία, κυρίως λόγω του menu που είχε στα παλιά κινητά της, είπα να δοκιμάσω το Nokia 6 ύστερα από την πολύ καλή εμπειρία που είχα και με το 930 πριν 2 έτη.

 

Πρώην κάτοχος LG G2, G3, G4, Flex 2, Motorola RAZR Maxx, Moto X 2014, P9 Lite, Nokia 930, Sony Xperia S, Xperia Z5 Premium, μπορώ να πω ότι το Nokia 6 δίνει την αίσθηση ότι είναι από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά που έχω δουλέψει.

 

Μπορεί να μην είναι γρήγορο σαν το Moto X, ούτε όμορφο σαν το Ζ5, να μην έχει την κάμερα του G4 ή την μπαταρία του G2, αλλά είναι τόσο όμορφα και εναρμονισμένα όλα του τα στοιχεία, που απογειώνουν αυτό που λέμε "εμπειρία χρήσης".

 

Θα ξεκινήσω με το πιο σημαντικό που για μένα είναι η ποιότητα κλήσης. Το κατατάσσω λοιπόν στην κορυφή των κινητών που προανέφερα ότι είχα στην κατοχή μου, καθώς το ακουστικό και ή ποιότητα του ήχου του είναι μοναδική.

 

Απλό αλλά πλήρες και με μικρές εκπλήξεις το UI του, εξαιρετική αίσθηση στο χέρι, μοναδική αίσθηση στο touch και με τη δόνηση στο σωστό επίπεδο, εμπειρία Android 7.1, σχεδιασμός που διαφέρει και ξεχωρίζει ιδιαίτερα στην οθόνη, αίσθηση Premium με μόλις €259.

 

Θα επανέλθω με σχόλια πιο εμπεριστατωμένα για camera, λειτουργία και μπαταρία, μόλις κλείσει καμιά εβδομάδα τουλάχιστον στα χέρια μου.

 

 

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο όσους είναι στο budget τους, το σκέφτονται αλλά έχουν ενδοιασμούς.

Edited by KARATEKA
Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δε μου άρεσε σαν εταιρεία, κυρίως λόγω του menu που είχε στα παλιά κινητά της, είπα να δοκιμάσω το Nokia 6 ύστερα από την πολύ καλή εμπειρία που είχα και με το 930 πριν 2 έτη.

 

Πρώην κάτοχος LG G2, G3, G4, Flex 2, Motorola RAZR Maxx, Moto X 2014, P9 Lite, Nokia 930, Sony Xperia S, Xperia Z5 Premium, μπορώ να πω ότι το Nokia 6 δίνει την αίσθηση ότι είναι από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά που έχω δουλέψει.

 

Μπορεί να μην είναι γρήγορο σαν το Moto X, ούτε όμορφο σαν το Ζ5, να μην έχει την κάμερα του G4 ή την μπαταρία του G2, αλλά είναι τόσο όμορφα και εναρμονισμένα όλα του τα στοιχεία, που απογειώνουν αυτό που λέμε "εμπειρία χρήσης".

 

Θα ξεκινήσω με το πιο σημαντικό που για μένα είναι η ποιότητα κλήσης. Το κατατάσσω λοιπόν στην κορυφή των κινητών που προανέφερα ότι είχα στην κατοχή μου, καθώς το ακουστικό και ή ποιότητα του ήχου του είναι μοναδική.

 

Απλό αλλά πλήρες και με μικρές εκπλήξεις το UI του, εξαιρετική αίσθηση στο χέρι, μοναδική αίσθηση στο touch και με τη δόνηση στο σωστό επίπεδο, εμπειρία Android 7.1, σχεδιασμός που διαφέρει και ξεχωρίζει ιδιαίτερα στην οθόνη, αίσθηση Premium με μόλις €259.

 

Θα επανέλθω με σχόλια πιο εμπεριστατωμένα για camera, λειτουργία και μπαταρία, μόλις κλείσει καμιά εβδομάδα τουλάχιστον στα χέρια μου.

 

 

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο όσους είναι στο budget τους, το σκέφτονται αλλά έχουν ενδοιασμούς.

Από κάμερα πως τα πάει; Να ακούσουμε και μιά δεύτερη γνώμη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν και ποτέ δε μου άρεσε σαν εταιρεία, κυρίως λόγω του menu που είχε στα παλιά κινητά της, είπα να δοκιμάσω το Nokia 6 ύστερα από την πολύ καλή εμπειρία που είχα και με το 930 πριν 2 έτη.

 

Πρώην κάτοχος LG G2, G3, G4, Flex 2, Motorola RAZR Maxx, Moto X 2014, P9 Lite, Nokia 930, Sony Xperia S, Xperia Z5 Premium, μπορώ να πω ότι το Nokia 6 δίνει την αίσθηση ότι είναι από τα πιο ολοκληρωμένα κινητά που έχω δουλέψει.

 

Μπορεί να μην είναι γρήγορο σαν το Moto X, ούτε όμορφο σαν το Ζ5, να μην έχει την κάμερα του G4 ή την μπαταρία του G2, αλλά είναι τόσο όμορφα και εναρμονισμένα όλα του τα στοιχεία, που απογειώνουν αυτό που λέμε "εμπειρία χρήσης".

 

Θα ξεκινήσω με το πιο σημαντικό που για μένα είναι η ποιότητα κλήσης. Το κατατάσσω λοιπόν στην κορυφή των κινητών που προανέφερα ότι είχα στην κατοχή μου, καθώς το ακουστικό και ή ποιότητα του ήχου του είναι μοναδική.

 

Απλό αλλά πλήρες και με μικρές εκπλήξεις το UI του, εξαιρετική αίσθηση στο χέρι, μοναδική αίσθηση στο touch και με τη δόνηση στο σωστό επίπεδο, εμπειρία Android 7.1, σχεδιασμός που διαφέρει και ξεχωρίζει ιδιαίτερα στην οθόνη, αίσθηση Premium με μόλις €259.

 

Θα επανέλθω με σχόλια πιο εμπεριστατωμένα για camera, λειτουργία και μπαταρία, μόλις κλείσει καμιά εβδομάδα τουλάχιστον στα χέρια μου.

 

 

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο όσους είναι στο budget τους, το σκέφτονται αλλά έχουν ενδοιασμούς.

 

 

Αν και είναι νωρίς ακόμα Μήπως μπορείς να μου πεις πώς θα πάει η αυτονομία σε σχέση με το 930?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δε μου αρεσε στο κινητο ειναι η οθονη του. Ψιλοκιτρινωπη-χλωμη και οχι πολυ φωτεινη. Η καμερα επισης μετρια-καλη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.Για όσους έχουν κάνει ερώτηση για την διάρκεια της μπαταρίας του 6,το έχω 2 εβδομάδες και μου κρατάει σε ενεργή οθόνη γύρω στις 5 ώρες και κάτι ψιλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.Για όσους έχουν κάνει ερώτηση για την διάρκεια της μπαταρίας του 6,το έχω 2 εβδομάδες και μου κρατάει σε ενεργή οθόνη γύρω στις 5 ώρες και κάτι ψιλά.

Χωρίς WiFi και Bluetooth ανοιχτά; Τι εννοείς με το ενεργή οθόνη;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...