Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ επίτηδες το αφήνω 100% το βράδυ, για να το δω το πρωί (με κλειστό wifi). Ενώ πριν έτρωγε 1-2, άντε το πολύ 3%, τώρα κυμαίνεται σε 6-7%. Γενικά η όλη εικόνα είναι χειρότερη.

 

Αν το φορτίζετε κάθε μέρα στο 100% σε λίγους μήνες η μπαταρία θα έχει φθαρεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φορτίζετε κάθε μέρα στο 100% σε λίγους μήνες η μπαταρία θα έχει φθαρεί πολύ.

 

Το ξέρω, το ΄χω κάνει 2-3 φορές αυτή τη περίοδο μόνο, για να τσεκάρω το battery drain της 9.5.10 από νύχτα σε πρωί.

Κι εγώ έχω παρατηρήσει υπερθέρμανση (όχι τραγικά πράγματα βέβαια-απλά νιώθεις τη διαφορά με πριν). Δε ξέρω μήπως παίζει ρόλο που έχουν αρχίσει και τα 35άρια από καιρό.

Ένας φίλος πριν έθεσε ένα ενδιαφέρον θέμα πριν, μήπως δεν έχει drain κανονικά αλλά απλά ο μετρητής δείχνει λάθος. Πώς θα μπορούσαμε να το τσεκάρουμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

μετά από 6 μήνες με το κινητό το μόνο που μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε είναι η οθόνη

είναι πολύ εύθραυστη

σε σχέση με άλλα που έχουν Gorilla Glass

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες... Πρώτη φορά γράφω στο νήμα μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το note 4 global. Αν και σας παρακολουθώ καθημερινά δεν βλέπω να έχουν πολλοί το πρόβλημα με το battery drain. Σε μένα τουλάχιστον μέχρι και πριν λίγες μέρες το τηλ δούλευε απροβλημάτιστα αν και δούλευε υπερωρίες... Με 4G, wifi πάντα ανοιχτό έφτανα σπίτι κατά τις 16:00 - 16:30 με ένα 65-70% τουλάχιστον. Ποτέ δεν το είχα φορτίσει κατά τη διάρκεια της ημέρας και σημειωτέον πως τη μπαταρία την προσέχω πολύ αφού δεν την έχω κατεβάσει ποτέ κάτω από 20%. Μετά το update 9.5.10.0 όμως η συσκευή υπερθερμένεται (48-50°) και μου εμφανίζει το μήνυμα "ο διακομιστής πολυμέσων λειτουργεί στο παρασκήνιο και καταναλώνει μπαταρία". Τώρα το απόγευμα θέλει οπωσδήποτε φόρτιση για να τη βγάλει μέχρι το βράδυ...Με λίγα λόγια την καταπίνει.... Έχει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα και αν ναι, υπάρχει λύση; Ή μήπως πρέπει να περιμένουμε κάποιο άλλο update απ' τη μαμά για να λυθεί το θέμα;
Αν έχεις κάρτα μνήμης, δοκίμασε να την αφαιρέσεις και δες τι συμπεριφορά θα έχει...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...μία ερωτησούλα....Μπορώ να περάσω στο κινητό μόνο TWRP για να μπορώ να κάνω wipe σε dalvik cache,cache ?

Είμαι με Stable και official ρομ όπως το πήρα από το σκρουτζομάγαζο....Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να ξεκλειδώσω bootloader...να περάσω custom rom κτλ....θέλω μόνο να κάνω τα wipe αλλά μπαίνοντας σε recovery όπως είμαι...το μόνο που μπορώ να κάνω είναι factory reset και MI Assistan....δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

ή στο φινάλε αν υπάρχει άλλος τρόπος ή κάποια εφαρμογή που το κάνει....δεν με πειράζει....εννοώ αν μπορεί να γίνει και χωρίς να περάσω TWRP

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...μία ερωτησούλα....Μπορώ να περάσω στο κινητό μόνο TWRP για να μπορώ να κάνω wipe σε dalvik cache,cache ?

Είμαι με Stable και official ρομ όπως το πήρα από το σκρουτζομάγαζο....Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να ξεκλειδώσω bootloader...να περάσω custom rom κτλ....θέλω μόνο να κάνω τα wipe αλλά μπαίνοντας σε recovery όπως είμαι...το μόνο που μπορώ να κάνω είναι factory reset και MI Assistan....δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

ή στο φινάλε αν υπάρχει άλλος τρόπος ή κάποια εφαρμογή που το κάνει....δεν με πειράζει....εννοώ αν μπορεί να γίνει και χωρίς να περάσω TWRP

 

Δε νομίζω ότι μπορείς να περάσεις σε custom recovery οποιουδήποτε είδους χωρίς να ξεκλειδώσεις bl.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα

Εχω ενα προβλημα με το WiFi, ξαφνικα μετα απο ταξιδι στο εξωτερικό (δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το εχει παθει και αλλος φιλος με sony)ενω βρισκει το δικτυο, αναγνωριζει το κωδικο δεν συνδέεται, ενω μου γραφει οτι θα παρει ip σταματαει και γραφει αποθηκευτηκε.

Αν μπορει καποιος να βοηθειση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...μία ερωτησούλα....Μπορώ να περάσω στο κινητό μόνο TWRP για να μπορώ να κάνω wipe σε dalvik cache,cache ?

Είμαι με Stable και official ρομ όπως το πήρα από το σκρουτζομάγαζο....Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να ξεκλειδώσω bootloader...να περάσω custom rom κτλ....θέλω μόνο να κάνω τα wipe αλλά μπαίνοντας σε recovery όπως είμαι...το μόνο που μπορώ να κάνω είναι factory reset και MI Assistan....δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

ή στο φινάλε αν υπάρχει άλλος τρόπος ή κάποια εφαρμογή που το κάνει....δεν με πειράζει....εννοώ αν μπορεί να γίνει και χωρίς να περάσω TWRP

 

Πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader πρωτα αλλιως το κινητο θα μπρικαρει κ δεν θ ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σαν μια μικρή πληροφορία, να αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή σε custom ROMs 8.1 - υπάρχουν δεκάδες - χοντρικά η χρήση είναι 10% μπαταρία για 1 ώρα SOT.

Δηλ 8-9 ώρες αυτονομία με ανοιχτή οθόνη, αν υπολογίσουμε ότι στην πράξη πχ θα πας στη δουλειά με 90% και θα το φορτίσεις όταν φτάσει ας πούμε γύρω στο 10%.

Επειδή πολλοί είστε ενοχλημένοι με το battery drain της MIUI, θα πρότεινα να περιμένετε να δείτε και την MIUI 10 έτσι, για την εμπειρία για κάποιο διάστημα και μετά να δοκιμάσετε κάποια custom Oreo. Στο xda έχει άπειρους οδηγούς και ROMs για να επιλέξει κανείς, απλά θέλει κ λίγη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σαν μια μικρή πληροφορία, να αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή σε custom ROMs 8.1 - υπάρχουν δεκάδες - χοντρικά η χρήση είναι 10% μπαταρία για 1 ώρα SOT.

Δηλ 8-9 ώρες αυτονομία με ανοιχτή οθόνη, αν υπολογίσουμε ότι στην πράξη πχ θα πας στη δουλειά με 90% και θα το φορτίσεις όταν φτάσει ας πούμε γύρω στο 10%.

Επειδή πολλοί είστε ενοχλημένοι με το battery drain της MIUI, θα πρότεινα να περιμένετε να δείτε και την MIUI 10 έτσι, για την εμπειρία για κάποιο διάστημα και μετά να δοκιμάσετε κάποια custom Oreo. Στο xda έχει άπειρους οδηγούς και ROMs για να επιλέξει κανείς, απλά θέλει κ λίγη προσοχή.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά πέρασα πριν 2-3 εβδομάδες την Los 15.1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος (εκτός από το γεγονός πως δεν δουλεύουν η εφαρμογή της Πειραιώς και το smart case). Όταν βγει η Miui 10 θα την δοκιμάσω για την εμπειρία, αλλά μετά και πάλι θα γυρίσω σε custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα

Εχω ενα προβλημα με το WiFi, ξαφνικα μετα απο ταξιδι στο εξωτερικό (δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το εχει παθει και αλλος φιλος με sony)ενω βρισκει το δικτυο, αναγνωριζει το κωδικο δεν συνδέεται, ενω μου γραφει οτι θα παρει ip σταματαει και γραφει αποθηκευτηκε.

Αν μπορει καποιος να βοηθειση.

Ευχαριστω

Κάνε διαγραφή το δίκτυο που δεν μπορείς να συνδεθείς και δοκίμασε να συνδεθείς πάλι βάζοντας ξανά τον κωδικό του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα

Εχω ενα προβλημα με το WiFi, ξαφνικα μετα απο ταξιδι στο εξωτερικό (δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα το εχει παθει και αλλος φιλος με sony)ενω βρισκει το δικτυο, αναγνωριζει το κωδικο δεν συνδέεται, ενω μου γραφει οτι θα παρει ip σταματαει και γραφει αποθηκευτηκε.

Αν μπορει καποιος να βοηθειση.

Ευχαριστω

Κάνε διαγραφή το δίκτυο που δεν μπορείς να συνδεθείς και δοκίμασε να συνδεθείς πάλι βάζοντας ξανά τον κωδικό του.
Και σε μένα το κάνει αυτό μερικές φορές, αλλά μάλλον έχει συμπληρωθεί το ανώτατο όριο συνδέσεων στο ρουτερ που προσπαθεί να συνδεθεί εκείνη την στιγμή.....

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...μία ερωτησούλα....Μπορώ να περάσω στο κινητό μόνο TWRP για να μπορώ να κάνω wipe σε dalvik cache,cache ?

Είμαι με Stable και official ρομ όπως το πήρα από το σκρουτζομάγαζο....Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να ξεκλειδώσω bootloader...να περάσω custom rom κτλ....θέλω μόνο να κάνω τα wipe αλλά μπαίνοντας σε recovery όπως είμαι...το μόνο που μπορώ να κάνω είναι factory reset και MI Assistan....δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

ή στο φινάλε αν υπάρχει άλλος τρόπος ή κάποια εφαρμογή που το κάνει....δεν με πειράζει....εννοώ αν μπορεί να γίνει και χωρίς να περάσω TWRP

Μπορεί να τρέξει και χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader:

 

http://en.miui.com/thread-531149-1-1.html

 

Την εντολή "fastboot boot recovery twrp.img" (όπως τη διορθώνει το 2ο μήνυμα) θα τη δώσεις από τον υπολογιστή αφού έχεις ενεργοποιήσει το USB debugging στη συσκευή (αν και διάβασα σε άλλο post ότι από έκδοση Android 4.3 και μετά δουλεύει η σύνταξη που φαίνεται στο 1ο μήνυμα, δοκίμασε και βλέπεις, ζημιά δεν πρόκειται να γίνει).

 

Τα παραπάνω είναι για να τρέξεις την TWRP χωρίς να την εγκαταστήσεις (πχ για να πάρεις Nandroid Backup). Το τι μπορείς να κάνεις από εκεί και πέρα χωρίς unlocked bootloader είναι άλλο θέμα..

Edited by ckoul
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις μου ήρθε ενημέρωση σε 9.5.11.0 σταθερη. Απλά για ενημέρωση σας.fd972cc0982ccc8041845928c9256694.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σαν να φαίνεται ότι έστρωσε κάπως... Νομίζω και το βράδυ κατέβηκε 1 ή 2%. Θα το παρακολουθήσω...

 

Λοιπόν, νομίζω ότι το κινητό επανήλθε! Το βράδυ δεν κατέβηκε καθόλου! Είχα κλείσει βέβαια δεδομένα, wifi, gps κλπ. Πριν δύο βράδια, πάλι με κλειστά όλα αυτά, είχε πέσει 6-7%! Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε... Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ. Νομίζω κιόλας πως είναι καλύτερη η κατανάλωση από πριν!

 

Την 9.5.11 δεν θα τη βάλω ακόμα... Θα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Καθε νεα rom θέλει μερικές μερες για να "κάτσει" καλα ωστε να φανει η αυτονομία της. Μην βγαζετε βιαστικά συμπεράσματα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, νομίζω ότι το κινητό επανήλθε! Το βράδυ δεν κατέβηκε καθόλου! Είχα κλείσει βέβαια δεδομένα, wifi, gps κλπ. Πριν δύο βράδια, πάλι με κλειστά όλα αυτά, είχε πέσει 6-7%! Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε... Θα συνεχίσω να το παρακολουθώ. Νομίζω κιόλας πως είναι καλύτερη η κατανάλωση από πριν!

 

Την 9.5.11 δεν θα τη βάλω ακόμα... Θα περιμένω...

 

Τώρα πόσο σου έπεσε αντί για 6-7% και σε πόσες ώρες βραδιού; Πρόσεχε το placebo effect :lol::lol:

Ούτε εγώ περνάω την 9.5.11 μέχρι νεωτέρας, μάθημα μου έγινε! :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από την πρώτη στιγμή κατάλαβα ΜΕΓΑΛΗ διαφορά μετά το update αυτό. Και πάνω που είχα χαρεί, είχα μόλις 4-5 μέρες το κινητό και είχα ενθουσιαστεί και μόλις την πέρασα μου κόπηκε ο αέρας. Δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι από το να περιμένουμε την 10, είναι θέμα της ρομ. Μου έγινε μάθημα να μην τις περνάω αμέσως τις αναβαθμίσεις. Και το χειρότερο, δε κατάλαβα ποτέ τι 'αναβαθμισε' η συγκεκριμένη 'αναβάθμιση'... Πάντως την ειδοποίηση που λες εγώ τουλάχιστον δεν την έχω δει. Σε μένα ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ ανάβει μια δυο φορές την μέρα η οθόνη κλειδωμένη, δε κάνει τίποτα και μετά από 5-10 δευτερόλεπτα απλά σβήνει... Δε ξέρω αν το έκανε αυτό στην 9.5.9, δε το είχα παρατηρήσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα αγγλικά των Κινέζων τα σπάνε :lol::lol: Ωραία όπως πάντα στις περιγραφές και στις εικόνες, στην πράξη δεν ξέρω... Οι μαγνήτες κρατάνε καλά; Η θήκη βγάζει κάνα δόντι μπροστά ή είναι τελείως ψεύτικη; Και με τελωνείο τί διαλεγουμε από τα λινκς που έδωσες για αποστολή;

 

Τελωνείο δεν υπάρχει σε αυτά τα κόστη. Ταχυδρομικά επιλέγεις ότι πιο βασικό και οικονομικό. Τα έχω πάρει και τα 2. Η βάση είναι λίαν ποιοτική αρκεί να χωράει στον αεραγωγό. Έχει και σε εκδοχή που κολλάει στο ταμπλό. Αν έχει τον κατάλληλο χώρο το αυτοκίνητο όλα καλά. Και η θήκη μια χαρά. Οι μαγνήτες είναι πραγματικά δυνατοί. Να βγάζει δόντι η θήκη, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο δεν υπάρχει σε αυτά τα κόστη. Ταχυδρομικά επιλέγεις ότι πιο βασικό και οικονομικό. Τα έχω πάρει και τα 2. Η βάση είναι λίαν ποιοτική αρκεί να χωράει στον αεραγωγό. Έχει και σε εκδοχή που κολλάει στο ταμπλό. Αν έχει τον κατάλληλο χώρο το αυτοκίνητο όλα καλά. Και η θήκη μια χαρά. Οι μαγνήτες είναι πραγματικά δυνατοί. Να βγάζει δόντι η θήκη, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εννοώ αν εξέχει από μπροστά λίγο η θήκη, για να το προστατεύει λίγο καλύτερα. Δηλαδή, για να φανταστείς, αν το βάλεις ανάποδα σε τραπέζι με την οθόνη προς το τραπέζι, να "ακουμπάει" το κινητό γύρω-γύρω στη θήκη και όχι κατευθείαν πάνω στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πόσο σου έπεσε αντί για 6-7% και σε πόσες ώρες βραδιού; Πρόσεχε το placebo effect :lol::lol:

Ούτε εγώ περνάω την 9.5.11 μέχρι νεωτέρας, μάθημα μου έγινε! :)

 

Το άφησα στο 84% στις 12 το βράδυ και το βρήκα ακριβώς στο ίδιο στις 7 το πρωί..! Αυτή τη στιγμή είναι στο 72% με wifi, δεδομένα ενεργά (αλλά μόνιμα σχεδόν συνδεδεμένο στο wifi), bt αρκετή ώρα και κάποιες κλήσεις...

Edited by Dimikat
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Εννοώ αν εξέχει από μπροστά λίγο η θήκη, για να το προστατεύει λίγο καλύτερα. Δηλαδή, για να φανταστείς, αν το βάλεις ανάποδα σε τραπέζι με την οθόνη προς το τραπέζι, να "ακουμπάει" το κινητό γύρω-γύρω στη θήκη και όχι κατευθείαν πάνω στην οθόνη.

 

Flat είναι. Για προστασία της οθόνης φυσικά tempered glass

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά πέρασα πριν 2-3 εβδομάδες την Los 15.1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος (εκτός από το γεγονός πως δεν δουλεύουν η εφαρμογή της Πειραιώς και το smart case). Όταν βγει η Miui 10 θα την δοκιμάσω για την εμπειρία, αλλά μετά και πάλι θα γυρίσω σε custom rom.

 

Τι δεν δουλεύει στην εφαρμογή της Πειραιώς; Αν είναι μόνο το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, νομίζω με Magisk Hide θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου έβγαλε χθες ειδοποίηση για ΟΤΑ ενημέρωση, δεν την έκανα και σήμερα το πρωί μου έβγαλε ότι ενημερώθηκε αυτόματα! Πρώτη φορά αυτό πάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...