Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορώ να ξεφορτωθώ την εφαρμογη "Apps" να μην εμφανιζει ενημερωσεις που κάνω ήδη μέσα από το google play?
έλα μου ντε και εγώ αυτό ψάχνω όποιος ξέρει ας μας πει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε αν θες στο xiaomi-miui.gr και την λυση με το mi pcsuite σε κινεζική version. Εμενα με ειχε σωσει οταν ειχα πρωτοπαρει το κινητό που ειχα παθει bootloop επειδή είχα απενεργοποιησει κάποιες google apps και δεν είχα ξεκλειδωσει ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω miflash.

 

Είναι πλέον παρωχημένοι οι οδηγοί τους, δεν κάνουν καμία ενημέρωση για τα ενημερωμένα προγράμματα που μας συμβουλεύουν να χρησιμοποιήσουμε, γιατί αλλιώς είναι σήμερα.

 

Το έδωσα απόψε σε τεχνικό που μου εξομολογήθηκε ότι βλέπει πρώτη φορά τέτοιο πρόβλημα αφού έκανε κάτι δικά του, τα ίδια που έκανα κι εγώ. Ίδωμεν τι θα μου πει μέχρι μεθαύριο.

 

Σήμερα τέταρτη μέρα χωρίς κινητό, τουλάχιστον βρήκα μερικές στιγμές χαλάρωσης.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι το test point για να γυρίσει σε edl για να μπορεί να φλασαρει μέσου miFlash fastboot rom
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι το test point για να γυρίσει σε edl για να μπορεί να φλασαρει μέσου miFlash fastboot rom

 

Το 'κανα κι αυτό. Δεν......

Link to comment
Share on other sites

Το 'κανα κι αυτό. Δεν......
Αν το έκανες να φαίνεται 9008 στην διαχείριση και στο miFlash έβγαλε error, μπορεί να ήταν fake το 9008 και θέλει πολλές προσπάθειες να τα καταφέρεις. Αν όντως τα έκανες σωστά και δεν φλασαρε μετά πάμε πρόβλημα hardware
Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες να φαίνεται 9008 στην διαχείριση και στο miFlash έβγαλε error, μπορεί να ήταν fake το 9008 και θέλει πολλές προσπάθειες να τα καταφέρεις. Αν όντως τα έκανες σωστά και δεν φλασαρε μετά πάμε πρόβλημα hardware

 

Δεν το έβγαλε το 9008 παρά τις προσπάθειές μου. Θα δούμε.

(Τώρα τα λέμε πολύ προχώ για να καταλάβουν οι υπόλοιποι, μιλάμε για μάλλον σπάνιο πρόβλημα που δεν αντικατοπτρίζει τη συνολική πορεία της πολύ επιτυχημένης συσκευής)

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Θέλει διάφορους τρόπους για να το πιάσει με μπαταρία χωρίς μπαταρία κτλ

Άρα αποκλείω πρόβλημα hardware πιστεύω ο τεχνικός να τα καταφέρει να το γυρίσει

Link to comment
Share on other sites

Θέλει διάφορους τρόπους για να το πιάσει με μπαταρία χωρίς μπαταρία κτλ

Άρα αποκλείω πρόβλημα hardware πιστεύω ο τεχνικός να τα καταφέρει να το γυρίσει

 

Μπαταρία φορτίζει κανονικά. Βεβαιώθηκα ότι ο bootloader δεν κλειδώθηκε τελικά. Fast boot μπαίνω όπως και TWRP. Δοκίμασα όσα ξέρω και όσα μπερδεμένα και πολλές φορές ξεπερεσμένα διαβάζω στο (χελλένικος) ίντερνετ και τα μπερδεμένα σχόλια του XDA, τίποτα δεν λειτούργησε. Αφέθηκα στα χέρια του τεχνικού, αν δεν καταφέρει κι αυτός τίποτα... άντε γειά. Πάμε για το Note 5.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία φορτίζει κανονικά. Βεβαιώθηκα ότι ο bootloader δεν κλειδώθηκε τελικά. Fast boot μπαίνω όπως και TWRP. Δοκίμασα όσα ξέρω και όσα μπερδεμένα και πολλές φορές ξεπερεσμένα διαβάζω στο (χελλένικος) ίντερνετ και τα μπερδεμένα σχόλια του XDA, τίποτα δεν λειτούργησε. Αφέθηκα στα χέρια του τεχνικού, αν δεν καταφέρει κι αυτός τίποτα... άντε γειά. Πάμε για το Note 5.

 

αν ο τεχνικος ξερει απο xiaomi θα στο κανει , αν οχι ποσταρε εδω να σε πω τι να κανεις

τα xiaomi δεν πεθαινουν απο αστοχια software :)

Link to comment
Share on other sites

αν ο τεχνικος ξερει απο xiaomi θα στο κανει , αν οχι ποσταρε εδω να σε πω τι να κανεις

τα xiaomi δεν πεθαινουν απο αστοχια software :)

 

Αυτό ακριβώς και με παραξένεψε πολύ που μου προέκυψε το πρόβλημα. Θα σας πω μέχρι μεθαύριο για να καταλάβουμε τι έχει γίνει, μπορεί και να ήταν δικιά μου βλακομαλακοβλακεία αλλά αμφιβάλλω καθώς προέκυψε μετά από την τελευταία αποτυχημένη ΟΤΑ που αποσύρθηκε άμεσα πριν την κατεβάσετε όλοι. Αλλά πάλι μιλάμε για ενδεχόμενο πολύ σπάνιου προβλήματος.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και περαστηκε η 9.5.10

Καμία ουσιαστική διαφορά

Κι εγώ το ίδιο, μόλις τελείωσα το update....

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Στα fixes της έκδοσης 9.5.10 αναφέρει μεταξύ άλλων "Fix reboot issue while calling".

Σε εμένα ομολογουμένως έκανε 2-3 φορές reboot την ώρα που μιλούσα και θεώρησα ότι έφταιγα εγώ, επειδή πιθανώς κρατούσα πατημένο το κουπί ON/OFF.

Μήπως τελικά ήταν bug της προηγούμενης έκδοσης? Έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στα fixes της έκδοσης 9.5.10 αναφέρει μεταξύ άλλων "Fix reboot issue while calling".

Σε εμένα ομολογουμένως έκανε 2-3 φορές reboot την ώρα που μιλούσα και θεώρησα ότι έφταιγα εγώ, επειδή πιθανώς κρατούσα πατημένο το κουπί ON/OFF.

Μήπως τελικά ήταν bug της προηγούμενης έκδοσης? Έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο?

Άρα δεν ήσουν ο μόνος, λογικά είχαν αρκετά "bug reports" γι αυτό
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διορθώνει... 7d35145fa8a2259db02c1996c172543e.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα και εγω 55 μεγαμπαϊτ και δε βλεπω τιποτα αρνητικο μεχρι στιγμης.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

μπα, είναι πολύ νωρίς

 

Επανέρχομαι και λέω πως η μπαταρία πέφτει ακόμα ποιο γρήγορα από πριν.

 

Κάθε update και χειρότερα ως προς την αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και λέω πως η μπαταρία πέφτει ακόμα ποιο γρήγορα από πριν.

 

Κάθε update και χειρότερα ως προς την αυτονομία

σήμερα την πέρασες και έβγαλες κιόλας συμπέρασμα........

εγώ από την άλλη που παραπονιέμαι συνέχεια ότι δεν φτάνω τα 10 ώρα sot ,7 ώρες την νύχτα έπεφτε 5%,,έκανα 2 αλλαγές, σταμάτησα να χρησιμοποιώ το swiftkey και εδώ τώρα το TouchPal, και 2ον άλλαξα ένα theme. δεν ξέρω τι από τα δυο βοήθησε αλλά τώρα την νύχτα πέφτει μόνο 1%,στην αναμονή χάνει ελάχιστα πλέον και στα στατιστικά της μπαταρίας πλέον το android system δεν είναι στα επίπεδα 35% αλλά όσο ανεβαίνει η οθόνη αυτό πλέον δεν μένει ψηλά αλλά το βλέπω κάτι στο 15%.και το ποσοστό της οθόνης παρότι πριν το sot πήγαινε και 5 ώρες το ποσοστό της οθόνης έμενε χαμηλά. τώρα για το ίδιο sot ανεβαίνει και 50%-55%. γενικά τώρα μου βγάζει 10% πτώση μπαταρίας ανά μια ώρα sot.

 

να σημειώσω έχω την τελευταία beta 8.5.25

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να γυρίσω στη προηγούμενη global? Υπόσχομαι πως θα ξανακάνω update μόνο αν βγει miui 10 και αυτό μέρες μετά να δοκιμαστεί...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σήμερα την πέρασες και έβγαλες κιόλας συμπέρασμα........

εγώ από την άλλη που παραπονιέμαι συνέχεια ότι δεν φτάνω τα 10 ώρα sot ,7 ώρες την νύχτα έπεφτε 5%,,έκανα 2 αλλαγές, σταμάτησα να χρησιμοποιώ το swiftkey και εδώ τώρα το TouchPal, και 2ον άλλαξα ένα theme. δεν ξέρω τι από τα δυο βοήθησε αλλά τώρα την νύχτα πέφτει μόνο 1%,στην αναμονή χάνει ελάχιστα πλέον και στα στατιστικά της μπαταρίας πλέον το android system δεν είναι στα επίπεδα 35% αλλά όσο ανεβαίνει η οθόνη αυτό πλέον δεν μένει ψηλά αλλά το βλέπω κάτι στο 15%.και το ποσοστό της οθόνης παρότι πριν το sot πήγαινε και 5 ώρες το ποσοστό της οθόνης έμενε χαμηλά. τώρα για το ίδιο sot ανεβαίνει και 50%-55%. γενικά τώρα μου βγάζει 10% πτώση μπαταρίας ανά μια ώρα sot.

 

να σημειώσω έχω την τελευταία beta 8.5.25

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αρχηγέ μου νομίζω και γω ότι το theme παίζει ρόλο στην αυτονομία. Εσύ ποιο έχεις βάλει; Νομίζω με τα απλά που έρχεται η συσκευή είναι τα ελαφρότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...