Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευή μου ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τις ρημαδοΟΤΑ. Τώρα μπρίκαρε τελείως, ούτε με το usb και το XiaoMiTool ούτε μέσω TWRP, τίποτα. Τί κάνουμε έδω;

Δε μπορεί η συσκευη σου αν ειναι απειραχτη απο το κουτι η γκλομπαλ να εχει θεμα με τις οτα κατι εχεις κανει η τιποτα απο τις κολοεφαρμογες που κατεβαζουμε μας κανουν ζημια και αργουμε να το διαπιστοσουμε.

Αυτα δεν ειναι φυσιολογικο. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναγκαστικά tapatalk

 

Καταλαβα δηλαδή ποτέ δε θα ανεβασω, στο παρελθον ομως μια χαρα ανεβαζα τι θελανε και το πειραξαν; Απορω με αυτους. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω....στο screenshot παρατηρησα οτι στην γραμμη καταστασης αναγραφεται η θερμοκρασια 23°

Με πιο προγραμμα καιρου χρησιμοποιεις;

Η rom ειναι η "μαμα" του κινητου;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

η εφαρμογη καιρου ειναι η yowindow και η ρομ ειναι η τελευταια beta global
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τις ρημαδοΟΤΑ. Τώρα μπρίκαρε τελείως, ούτε με το usb και το XiaoMiTool ούτε μέσω TWRP, τίποτα. Τί κάνουμε έδω;

 

Δεν μπαινει σε fastboot mode?

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε στην κουρτίνα ενημέρωση για 9.5.10 σταθερή αλλά μέσα από τις ρυθμίσεις δεν την εμφανίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε στην κουρτίνα ενημέρωση για 9.5.10 σταθερή αλλά μέσα από τις ρυθμίσεις δεν την εμφανίζει.

 

Τα λέω από την Παρασκευή εγώ και κανείς δε με ακούει...Μπορείς να δεις αν γράφει nightly ή "νύχτα" ή beta; Γιατί εγώ την έβαλα ψιλοαμέσως και δεν πρόσεξα τι έγραφε.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειπε οτι ΔΕ σε ακουει.

Σου λεμε οτι ειναι συνηθισμενο φαινομενο να γινεται roll out μια εκδοση για λιγους στη τυχη. Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Δεν εχει σημασια αν ονομαζεται nightly ή stable. Συμβαινει σε όλα τα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μέσω fastboot μπορώ να κάνω τίποτα, ζητά ενεργοποίηση του usb debugging κάτι που δεν μπορώ να το κάνω αφού παραμένει κολλημένο στην αρχική οθόνη. Θα το πάω σε τεχνικό τελικά. Τη ζημιά πρέπει να μου την έκανε αυτό το ρημάδι 9.5.10.

 

Προσθήκη: Σκέφτηκα τώρα να δοκιμάσω με MiFlash οπότε βάζω να κατεβαίνει η rom.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Τα λέω από την Παρασκευή εγώ και κανείς δε με ακούει...Μπορείς να δεις αν γράφει nightly ή "νύχτα" ή beta; Γιατί εγώ την έβαλα ψιλοαμέσως και δεν πρόσεξα τι έγραφε.

 

Μα αυτό έγραψα πριν. Μου ήρθε ενημέρωση για update αλλά μέσα από τις ρυθμίσεις δεν φαίνεται καινούργια έκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα το κινητό (για 3η ή 4η φορά, δεν θυμάμαι:)) από ένα μέλος του insomnia από Κέρκυρα (με 225 παρακαλώ θετικές αξιολογήσεις!!!) που έλεγε στην αγγελία του ότι η οθόνη έχει κιτρινίσει (σε ένα σημείο πάνω αριστερά) το λεγόμενο burn, όπως έγραφε, γνωστό στην xiaomi και ότι καλύπτεται από την εγγύηση η αλλαγή της οθόνης (αλλά αυτός δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί...).

Το πήγα σήμερα στο service του σκρουτζομάγαζου (στη Σωκράτους στην Ομόνοια) και μόλις το είδαν αμέσως μου είπαν ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση και ότι η αλλαγή οθόνης κοστίζει 60 ευρώ και απλά θα μου το άφηνε 40 ευρώ (χωρίς εργατικά), δηλαδή θα μου κάναν και χάρη! Αυτό οφείλεται (όπως μου εξήγησε ο Πακιστανός) μάλλον στο γεγονός ότι το άφηνε όλη νύχτα στο φορτιστή και υπερθερμάνθηκε και έτσι δημιουργήθηκε αυτό το κιτρίνισμα και κατά τη γνώμη του δεν αξίζει η αλλαγή (μου είπε να βάλω σκούρο φόντο για να μην φαίνεται:wacko:). Ψιλοάκυρο μου ακούστηκε αυτό γιατί κι εγώ φορτίζω όλο το βράδυ τα κινητά μου (μεταξύ των οποίων και τα προηγούμενα rn4) αλλά δεν το είχα ξαναδεί.

Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Αν ήταν αγορασμένο από Infoquest πιστεύω ότι θα το κάλυπτε η εγγύηση!

Ευχαριστώ και sorry για το σεντόνι:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το MiFlash τα κατάφερα, αύριο στον τεχνικό. Φοβάμαι ότι κλειδώθηκε ο bootloader, μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το MiFlash τα κατάφερα, αύριο στον τεχνικό. Φοβάμαι ότι κλειδώθηκε ο bootloader, μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;

 

Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά. Ειδικά αν δεν έχει περασμένο προφιλ με δικαιώματα ξεκλειδωματος. Βέβαια δεν είναι σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά. Ειδικά αν δεν έχει περασμένο προφιλ με δικαιώματα ξεκλειδωματος. Βέβαια δεν είναι σύνηθες.

 

Οκ θα δω αύριο να μάθω τι στο καλό έχει συμβεί και γιατί, μάλλον πάμε για deep flash cable που πρότεινε φίλος πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα το κινητό (για 3η ή 4η φορά, δεν θυμάμαι:)) από ένα μέλος του insomnia από Κέρκυρα (με 225 παρακαλώ θετικές αξιολογήσεις!!!) που έλεγε στην αγγελία του ότι η οθόνη έχει κιτρινίσει (σε ένα σημείο πάνω αριστερά) το λεγόμενο burn, όπως έγραφε, γνωστό στην xiaomi και ότι καλύπτεται από την εγγύηση η αλλαγή της οθόνης (αλλά αυτός δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί...).

Το πήγα σήμερα στο service του σκρουτζομάγαζου (στη Σωκράτους στην Ομόνοια) και μόλις το είδαν αμέσως μου είπαν ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση και ότι η αλλαγή οθόνης κοστίζει 60 ευρώ και απλά θα μου το άφηνε 40 ευρώ (χωρίς εργατικά), δηλαδή θα μου κάναν και χάρη! Αυτό οφείλεται (όπως μου εξήγησε ο Πακιστανός) μάλλον στο γεγονός ότι το άφηνε όλη νύχτα στο φορτιστή και υπερθερμάνθηκε και έτσι δημιουργήθηκε αυτό το κιτρίνισμα και κατά τη γνώμη του δεν αξίζει η αλλαγή (μου είπε να βάλω σκούρο φόντο για να μην φαίνεται:wacko:). Ψιλοάκυρο μου ακούστηκε αυτό γιατί κι εγώ φορτίζω όλο το βράδυ τα κινητά μου (μεταξύ των οποίων και τα προηγούμενα rn4) αλλά δεν το είχα ξαναδεί.

Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Αν ήταν αγορασμένο από Infoquest πιστεύω ότι θα το κάλυπτε η εγγύηση!

Ευχαριστώ και sorry για το σεντόνι:)

 

Ο πακιστανος λεει πακιστανιες ακου επειδη ηταν στη πριζα ολη τη νυχτα υπερθερμανθηκε τι ασχετοι και ηλιθιοι η πονηρακιδες που θελουν να πιασουν κωτσο τον καθε αδαη. Εφοσον φορτισει κλεινη το κυκλωμα τεεεεεελος οποτε δεν υπερθερμενεται. Εγω το ειχα ξεχασει 3ημερο στη πριζα που ελειπα οποτε επρεπε να το βρω καρβουνο κατα τα λεγομενσ του. Και ναι φιλε μου η αντιπροσωπεια κατα 99,9% θα στο εφτιαχνε δωρεαν.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Xetasa αν σου λέγε ότι η οθόνη έφαγε πίεση στη τσέπη και έκανε κιτρινιλα μπορεί και να το δεχομουν. Αυτό που λέει όμως μην το δεχτείς. Εννοείται ότι σε καλύπτει η εγγύηση του καταστήματος όσες τούμπες και αν κάνουν. Άκουσε εκεί επειδή το άφησες να φορτίσει όλο το βράδυ.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη γράψε μας και το κατάστημα να το γνωρίζουμε να το αποφύγουμε τόσο για τις αγορές μας όσο και για προτασεις που κανουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Κόμιας2 και τον Αντρέα, μου φάνηκε παράξενο που χρησιμοποιείται ακόμα τέτοια δικαιολογία. Πχ λέγανε για τα γνωστά burn in της LG τις ίδιες δικαιολογίες μέχρι που ξεσκεπάστηκε αλλά έχουν περάσει και κάποια χρόνια κι επιπλέον η εξέλιξη των μπαταριών προφυλάσσει πλέον την εκάστοτε συσκευή από ανάλογα "ατυχήματα". Οπότε Xetasa μην το αφήσεις έτσι, κυνήγησέ το.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το ξέρω ότι μου είπαν ******** αλλά το να ξαναπάω στη Σωκράτους στην Ομόνοια και να κοιτάζω δεξιά-αριστερά μου μη μου τη πέσει κανείς ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, ούτε αξίζει:lol: Πέταξα 60 ευρώ (τόσο το πήρα) και τέλος:) στο φινάλε το κρατάω για δευτερο-τρίτο

Περισσότερο τα έχω με αυτόν που μου το πούλησε (και με μένα που εμπιστεύτηκα όμως τις 225 θετικές αξιολογήσεις του) παρά με τους πακιστανούς!

Το κατάστημα δεν θα το πω δημόσια (όποιος θέλει με pm) απλά δημοσιοποίησα το θέμα μου για να γνωρίζουμε τους κινδύνους που κρύβουν οι αγορές από (κάποια) σκρουτζομάγαζα.

Τέλος η απόδειξη που δώσανε σε αυτόν που μου το πούλησε (υπόψιν δεν αναγράφει καν το Imei της συσκευής:cry:) εμφανίζει ως ιδιοκτήτες 2 πακιστανούς και αναγράφει στο πίσω μέρος: ΕΓΓΥΗΣΗ 1 ΕΤΟΣ (ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ, ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ, TOUCH ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ) Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΛΎΠΤΕΙ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΥΣΜΑ USB (για το δικό μου πρόβλημα κουβέντα...)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο κάνε τουλάχιστον μία αρνητική αξιολόγηση στο κατάστημα. Δεν είναι θέμα εκδίκησης αλλά προειδοποίησης προς άλλους αγοραστές.

 

Είναι χοντρο αυτό που έγινε ανεξαρτήτως αν δεν θες να το κυνηγήσεις λόγω μικρού για σένα κόστος. Για φαντάσου να είχες παρει από εκεί κανένα mix 2s που τα πουλάνε 500κατι ευρώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Volte εχει αν το σκαλισεις αλλα δεν παιζει η αναμονη κλησεων νομιζω.
Καλησπέρα δεν είναι ροοτ.

Ρυθμίσεις για cosmote volte?????

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο κάνε τουλάχιστον μία αρνητική αξιολόγηση στο κατάστημα. Δεν είναι θέμα εκδίκησης αλλά προειδοποίησης προς άλλους αγοραστές.

 

Είναι χοντρο αυτό που έγινε ανεξαρτήτως αν δεν θες να το κυνηγήσεις λόγω μικρού για σένα κόστος. Για φαντάσου να είχες παρει από εκεί κανένα mix 2s που τα πουλάνε 500κατι ευρώ.

εννοείται οτι θα αφήσω αρνητική! Αν ποτέ όμως αγόραζα ακριβό xiaomi τότε μάλλον θα προτιμούσα να αγοράσω από επίσημο διανομέα, έστω και με καπέλο, για να μην κλαίω τα λεφτά μου σε καμιά τέτοια στραβή:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι θα αφήσω αρνητική! Αν ποτέ όμως αγόραζα ακριβό xiaomi τότε μάλλον θα προτιμούσα να αγοράσω από επίσημο διανομέα, έστω και με καπέλο, για να μην κλαίω τα λεφτά μου σε καμιά τέτοια στραβή:)

 

Καλά σίγουρα καλύτερα από επίσημο δίκτυο, αλλά γενικά υπάρχουν και καλά σκρουτζομαγαζα που τιμανε τις εγγυήσεις τους. Απλά η οποία αμφιβολία στα σκρουτζομαγαζα είναι στο τι ανταλλακτικά χρησιμοποιούν ή αν θα φας αναμονή Κίνας. Αλλά οχι να μην στο αναλαμβάνουν καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα δω αύριο να μάθω τι στο καλό έχει συμβεί και γιατί, μάλλον πάμε για deep flash cable που πρότεινε φίλος πιο πριν.

 

Ψαξε αν θες στο xiaomi-miui.gr και την λυση με το mi pcsuite σε κινεζική version. Εμενα με ειχε σωσει οταν ειχα πρωτοπαρει το κινητό που ειχα παθει bootloop επειδή είχα απενεργοποιησει κάποιες google apps και δεν είχα ξεκλειδωσει ωστε να μπορω να χρησιμοποιησω miflash.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3-4 μέρες στην 9.5.10 και έχω την αίσθηση ότι η διαχείριση της μπαταρίας είναι λίγο χειρότερη από την προηγούμενη έκδοση. Χωρίς να είμαι και σίγουρος ή να έχω στοιχεία, απλά αυτή είναι η αίσθησή μου. Την έχει περάσει κανένας άλλος τη συγκεκριμένη αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...