Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιές είναι οι κυριότερες διάφορες με το Μi A1; Με ενδιαφέρει κατ αρχήν η ποιότητα της καμερας. Εχει 60ε. παραπάνω. Αξίζει η διαφορα; Το μόνο πού βλέπω είναι η χαμηλότερη μπαταρία!

 

Το ΜΙ Α1 έχει διπλή πίσω κάμερα. (δεν θυμάμαι αν η μία είναι με τηλεφακό).Επίσης διαθέτει οπτικό ζουμ που σημαίνει ότι ζουμάρεις χωρίς αλλοίωση της ποιότητας. Στα πορτραίτα αυτό είναι πολύ καλό γιατί δεν έχεις τις παραμορφώσεις που έχουν οι ευρυγώνιοι φακοί.

 

Αν κάποιο μέλος έχει «θήκη-πορτοφόλι» που εφαρμόζει τέλεια στη συσκευή, ας κάνει τον κόπο να ποστάρει link/μάρκα/κατάστημα (εγχώριο καθώς η αγορά επείγει) γιατί είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

Ευχαριστώ.

Έχω θήκη της Mofi. Μια χαρά σε rn 4 snap. Tην αγόρασα από gamergeek.gr

http://gamergeek.gr/index.php?route=product/product&product_id=2656

Λειτουργεί και η ρύμθιση έjυπνης κάλυψης γαι αυτόματ κλείδωμα-κελείδωμα οθόνης όταν κλείνεις ή ανοίγεις τη θήκη.

Δεν έχει μαγνήτη, ούτε λουράκι για να την κρατάει κλειστή.

Edited by Clochard
Link to comment
Share on other sites

Τις παρεμβολές των μαγνητικών θηκών στις λειτουργίες των smartphones ομολογώ πως δεν τις γνώριζα...

 

Έχω θήκη της Mofi. Μια χαρά σε Redmi Note 4 Snapdragon. Την αγόρασα από το gamergeek.gr.

Λειτουργεί και η ρύθμιση έξυπνης κάλυψης για αυτόματο κλείδωμα-ξεκλείδωμα οθόνης όταν κλείνεις ή ανοίγεις τη θήκη.

Δεν έχει μαγνήτη, ούτε λουράκι για να την κρατάει κλειστή.

Κατέληξα σε μία της ίδιας εταιρείας που διαφέρει λίγο αισθητικά [πιο λιτή, δεν έχει εκείνο το “Vintage Classical” + το στέμμα παρά μόνο το λογότυπο της MOFi]:

[skroutz] MOFI Rui Series Backcover PU Θήκη Δερματίνης για Xiaomi Redmi Note 4X/Global Edition - Μαύρη

Κατά τα άλλα πρέπει να είναι ίδιες.

Α, το κατάστημα είχε φροντίσει να συμπεριλάβει ΚΑΙ το "Global Version" στην περιγραφή διαλύοντας κάθε αμφιβολία.

Ας τα προσέχουν οι μαγαζάτορες αυτά...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. :up:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν βάζεις ένα widget του Gmail που θα βλέπεις περισσότερα χωρίς σχεδόν καμία κίνηση?

 

Καλημερα. Καποιο συγκεκριμενο ή το ετοιμο που εχει μεσα?

 

Αποριες συνεχεια...

 

Στη δουλεια, μας εχει δωσει η wind εναν ενισχυτη σηματος (αν ειναι τετοιο) γιατι στο συγκεκριμενο σημειο δεν ειχαμε καλο σημα. Ειναι ενα MORTEK DCS 1800 που βγαζει κεραια στην ταρατσα. Με το παλιο doogee x5 pro που ειχα, το σημα ηταν 4G full. Τουλαχιστον ετσι εδειχνε το κινητο. Τωρα με το redmi βλεπω οτι ειναι 4G με μια μολις μπαρα.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/LTE_frequency_bands

 

Δεν υποστηριζει αυτη την μπαντα/μπαντες ?

 

Και μια τελευταια. Οι ηχοι κλησης, ειδοποισεων κτλπ, παρολο που ειναι στο τερμα, ειναι σχετικα χαμηλοι. Στο παλιο doogee μπαιναμε σε ενα ειδικο μενου (με το app mtk engineering), αλλαζαμε τις τιμες και ο ηχος εφτιαχνε. Εψαξα λιγο στο google, και ειδα οτι υπαρχει κατι αντιστοιχο και για εμας. Ο,τι κωδικους δοκιμασα ομως που βρηκα, δε με εβαζε στο μενου αυτο. Γνωριζει καποιος, καποιον που να δουλευει?

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα.:D

Link to comment
Share on other sites

στα wp μπορούσες μέσα απο τo μαιλ να βγάλεις συντόμευση οποιο φάκελο θες (μεσα στα εισερχόμενα εγω εχω 30 ξεχωριστούς φακέλους) δυστυχώς αυτο γίνεται μόνο με 2 ξεχωριστές εφαρμογες :(

 

Προσωπικά, επειδή έχω τον Nova launcher, μέσω των widgets έχω έχω βάλει στην αρχική μου σελίδα τα inbox των gmail και yahoo, ενώ θα μπορούσα να βάλω και άλλες συντομεύσεις. Στον μαμα launcher δεν ξέρω αν γίνεται, δοκίμασε από τα widgets αν μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

το DND τι ακριβώς κάνει;

 

Do-Not-Disturb. Είναι η αθόρυβη λειτουργία με διαφορετικό μενού επιλογών, δηλαδή με κάποιες παραμετροποιήσεις παραπάνω.

Πήγαινε στο μενού Ήχος & δόνηση, η πρώτη επιλογή είναι το Silent/DND, μπες μέσα, πάτα πάνω στο DND και θα δείς τι επιλογές έχει.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

το DND τι ακριβώς κάνει;

 

Το DND σε μένα πάντως δεν δουλεύει σωστά. Είναι το λεγόμενο "μην ενοχλείτε" που όταν το ενεργοποιήσεις δεν δέχεσαι κλήσεις , ειδοποιήσεις κτλ εκτός αν του έχεις ορίσει εσύ κάποιους αριθμούς οι οποίοι μπορούν να καλούν. Σε μένα όταν το ενεργοποιω 1ον δεν ανάβει (ενεργοποιείται όμως) και δεύτερον όταν πάω να το απενεργοποιήσω δεν μπορώ κ έτσι η συσκευή παραμένει στο αθόρυβο. Στρώνει μόνο με επανακινηση. Άσε που στο παλιό μου mi4 υπήρχε η επιλογή όταν σε πάρει ο ίδιος αριθμός μέσα σε 3 λεπτά ( που σημαίνει ότι κάτι σοβαρό συμβαίνει) τότε την δεύτερη χτυπάει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το DND σε μένα πάντως δεν δουλεύει σωστά. Είναι το λεγόμενο "μην ενοχλείτε" που όταν το ενεργοποιήσεις δεν δέχεσαι κλήσεις , ειδοποιήσεις κτλ εκτός αν του έχεις ορίσει εσύ κάποιους αριθμούς οι οποίοι μπορούν να καλούν. Σε μένα όταν το ενεργοποιω 1ον δεν ανάβει (ενεργοποιείται όμως) και δεύτερον όταν πάω να το απενεργοποιήσω δεν μπορώ κ έτσι η συσκευή παραμένει στο αθόρυβο. Στρώνει μόνο με επανακινηση. Άσε που στο παλιό μου mi4 υπήρχε η επιλογή όταν σε πάρει ο ίδιος αριθμός μέσα σε 3 λεπτά ( που σημαίνει ότι κάτι σοβαρό συμβαίνει) τότε την δεύτερη χτυπάει κανονικά.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Η επιλογή Notify about repeated calls δε σε καλύπτει; (Για να είμαι τίμιος, δεν το έχω δοκιμάσει να δω την αποτελεσματικότητα του).

Bέβαια επιτρέπει τον ήχο (όπως χαρακτηριστικά αναφέρει: "Allow sound for the calls..") σε κλήσεις σε επαναληψημότητα 15' και όχι 3'. (δε το γνωρίζω προσωπικά την επιλογή αυτή στο Μi4 καθότι δεν είχα άλλη συσκευή σιαόμι).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω πάρει το τηλέφωνο Xiaomi Redmi Note 4 global το οποίο έχει τον επεξεργαστή Snapdragon 625.

 

Μετά από πτώση έσπασε η οθόνη.

 

Κοιτώ στο ebay για οθόνες.

Εάν έχω καταλάβει καλά η οθόνη που ταιριάζει είναι για Xiaomi Redmi Note 4Χ

 

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή έχω τον Nova launcher, μέσω των widgets έχω έχω βάλει στην αρχική μου σελίδα τα inbox των gmail και yahoo, ενώ θα μπορούσα να βάλω και άλλες συντομεύσεις. Στον μαμα launcher δεν ξέρω αν γίνεται, δοκίμασε από τα widgets αν μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο.

thanks για το τιπ..η μαμά δεν το κάνει αλλά άρχισα να το συνηθίζω. :)

και να αναφέρω και το σωτήριο double tap !! απλά θεικο !!! :)

Link to comment
Share on other sites

thanks για το τιπ..η μαμά δεν το κάνει αλλά άρχισα να το συνηθίζω. :)

και να αναφέρω και το σωτήριο double tap !! απλά θεικο !!! :)

Ποιο double tap?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο double tap?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Double Tap To Wake.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

το κάνει αυτό και η μαμά

 

Φυσικά και το κάνει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!

Θελω να παρω για δωρο στην κοπελα μου για τις γιορτες το κινητο και συγκεκριμενα απο εδω :

http://youhou.gr/index.php?route=product/product&product_id=379

 

Απ οσο εχω ψαξει αρκετα αυτες τις μερες οι global version που ερχονται με τον ευρωπαικο φορτιστη εχουν Samsung αισθητηρα καμερας εμπρος και κυριως πισω.

Ποια η πιθανοτητα να ερθει με φακους τις Omnivision?

Ειναι το συγκεκριμενο μοντελο απο το συγκεκριμενο μαγαζι αυτο που θελουμε?? Να τον ρωτησω εαν γραφει στα πλαγια με το κοκκινο το πλαισιο "global edition??"

Ποια ειναι η εμπειρια σας γενικα?

Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια καθως θελω να το παραγγειλω εντος της εβδομαδας για να το εχω στα χερια μου μεχρι τα χριστουγεννα

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Το με ποιο φακό θα σου έρθει είναι λαχείο

 

Τι να σου πω ρε συ, διαβασα πως κατα κυριο λογο ο omnivision πεφτει σε εκεινα που προοριζονται για κινα η ειναι απο κινεζομαγαζα η κατι τετοιο. Οτι και καλα ολες οι global edition που προοριζονται για ευρωπη ειναι ολες με Samsung φακο η τουλαχιστον εχουν οι περισσοτεροι samsung

Εαν εχει και καποιος αλλος καποια γνωση παραπανω θα ηταν ευχης εργο

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους!

Θελω να παρω για δωρο στην κοπελα μου για τις γιορτες το κινητο και συγκεκριμενα απο εδω :

http://youhou.gr/index.php?route=product/product&product_id=379

 

Απ οσο εχω ψαξει αρκετα αυτες τις μερες οι global version που ερχονται με τον ευρωπαικο φορτιστη εχουν Samsung αισθητηρα καμερας εμπρος και κυριως πισω.

Ποια η πιθανοτητα να ερθει με φακους τις Omnivision?

Ειναι το συγκεκριμενο μοντελο απο το συγκεκριμενο μαγαζι αυτο που θελουμε?? Να τον ρωτησω εαν γραφει στα πλαγια με το κοκκινο το πλαισιο "global edition??"

Ποια ειναι η εμπειρια σας γενικα?

Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια καθως θελω να το παραγγειλω εντος της εβδομαδας για να το εχω στα χερια μου μεχρι τα χριστουγεννα

Εγώ το έχω πάρει από το συγκεκριμένο μαγαζί και είναι το global, αν τους πάρεις τηλέφωνο θα δεις πως γνωρίζουν τις διαφορές και το δικό τους είναι το σωστό. Η κάμερα αν δεν κάνω λάθος στο κντ μου είναι η omnivision . Front cam ofilm s5k5e8 και πίσω ofilm s5k318 μου γράφει όταν πατώντας πάνω στην έκδοση kernel 5 φορές βγάζει μενού με πληροφορίες τηλεφώνου. Σωστά κοιτάω εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω την παρεα και τους fellow χρηστες Xiaomi, αν και εκατσα και διαβασα ολα τα ποστ για την διαφορα των κινητων, εαν καταλαβα καλα το Note 4 εχει το πρεονεκτιμα οτι εχει 20, σωστα; Χωρις να υπαρχει διαφορα στα χαρακτιριστηκα των κινητων, αλλα το 3/32 ειναι το μονο που εχει το Β20, εγω που θελω το 4/64 (Grey) με snapdragon εχει Β20, πρεπει να λεει global;:rolleyes:

Δηλαδη αυτο:

https://www.aliexpress.com/item/Original-Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-4G-RAM-64G-ROM-Snapdragon-625-Smartphone-5/32803026778.html?spm=2114.01010208.8.48.tbAeJZ

Ή εαν εχει καποιος αλλος καποια προταση την δεχομαι ευχαριστως

Nokia 3410(το αδιαλακτο)-->Nokia 3210 classic RIP(νερο) -->Nokia 5800 RIP(φορτηγο)-->Jiayu G4s-->Xiaomi Redmi Note 4X 3/32 lost-stolen?-->Back to Jiayu G4s-->NEXT PLZ...
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεχωρίσουμε τις κάμερες

 

Samsung :

Front Camera: ofilm_s5k5e8

Back camera: ofilm_s5k3l8

 

Sony :

Back camera: ofilm_imx258

 

Omnivision :

Front camera qtech_s5ke8

Back camera qtech_ov13855

 

Ο Sony έμπαινει μόνο στην πίσω κάμερα, μπροστά είχε Samsung

 

Σαν γενικό συμπέρασμα από τον καλύτερο στον χειρότερο είναι :

 

Sony --> Samsung --> Omnivision

Edited by sisx1

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεχωρίσουμε τις κάμερες

 

Samsung :

Front Camera: ofilm_s5k5e8

Back camera: ofilm_s5k3l8

 

Sony :

Back camera: ofilm_imx258

 

Omnivision :

Front camera qtech_s5ke8

Back camera qtech_ov13855

 

Ο Sony έμπαινει μόνο στην πίσω κάμερα, μπροστά είχε Samsung

 

Σαν γενικό συμπέρασμα από τον καλύτερο στον χειρότερο είναι :

 

Sony --> Samsung --> Omnivision

 

Χρήσιμο το ποστ σου, για να θυμούνται παιδιά που συμμετείχαν και σε παλαιότερες συζητήσεις, και να μαθαίνουν οι νεότεροι επισκέπτες

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το ποστ σου, για να θυμούνται παιδιά που συμμετείχαν και σε παλαιότερες συζητήσεις, και να μαθαίνουν οι νεότεροι επισκέπτες
Έτσι λοιπόν το 4/64 global που πήρα από banggood, έχει Samsung.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λοιπόν το 4/64 global που πήρα από banggood, έχει Samsung.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Και αυτό είναι το σύνηθες. Ποιά η γνώμη σου για τη συσκευή; Είσαι ευχαριστημένος ;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...