Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κλειδωστε το στη μνημη

 

Ναι. Απλά δεν είναι λύση αυτό όταν πρόκειται για αυτονόητα πράγματα και βασικές λειτουργίες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον dialer που αργεί να ανοίξει χαρακτηριστικά έχει βρεθεί λύση ή αναμένουμε update?

 

Ποσο αργει 10 δευτερα; 5; 3; ημαρτον.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το drele.com πριν από 2 ημέρες. Δεν είναι από την infoquest, αλλά είναι το redmi note 4, global edition με την 800άρα και snapdragon.

 

Περίμενα την καλή IMX258 κάμερα πώς και πώς.... Τελικά, samsung.

 

Ένα κάρο reviews που διαβάζαμε, η έκδοση με τον SP έλεγε για sony sensor... Ένα κάρο reviews που έστελνε η xiomi με sony σένσορες και μετά, τους άλλαξε.

 

 

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος. Στο redmi note 2 που είχα πάρει, μας την είχε κάνει με τις οθόνες... Όλοι νομίζαμε ότι θα πάρουμε sharp και τελικά δεν πήραμε.

 

 

Τώρα, περίμενα πώς και πώς τον sony IMX258. Έψαχνα για κινητό πολύ καιρό μέσω kimovil και ένα από τα κριτήρια που έβαζα, ήταν sony σένσορας. (για να δείτε τι φοράτε, πάτε ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο, πατήστε 5-6 φορές το έκδοση kernel, και πάτε στο 1. version information)

 

 

Η απεικόνιση το βράδυ, είναι επιεικώς, χάλια. Ξέρω, είναι κινητό των 130 ευρώ, αλλά ξέρω τι περίμενα και δεν είναι αυτό το χάλι....

 

 

Θα παραθέσω παρακάτω και δύο Links με τις διαφορές....

 

 

https://telchina.pl/redmi-note-4x-sony-imx258-vs-samsung-s5k3l8-vs-ov13855-t34690.html

 

 

 

 

Παραθέτω και μετάφραση από το πολωνικό site. Για τις φωτογραφίες πάτε στο link θα τις δείτε σε πλήρες μέγεθος....

 

 

In a few threads I referred earlier to the differences between Sony IMX258 and Samsung S5K3L8 sensors. Recently a third version based on OV13855 appeared, replacing atilm with qtech. Unfortunately, despite the purchase of a total of 8 phones in different colors, I was unable to hit Sony. Yesterday I accidentally met the RNX4 holder with the desired camera, and a small test came out of it. The latest global + app camera application was installed on all smartphones. Default camera settings, contrast etc. set to normal, 16: 9, high quality. As you can see in some photos, the smartphone did not always catch focus. I do not conceal that in the forest, in part, there was a plague of mosquitoes / meadows eating me alive. The fog effect on Samsung's photos is also noticeable. The last two were made with the flash. As soon as the opportunity arises, I will try to take pictures in low

 

light conditions, although to be honest the acceptable level starts from

 

s7 ;-).

 

​Κάθε σένσορας έχει από δύο φωτό, μίας χωρίς hdr και μία με hdr.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπες μονος σου τι θελεις με 130 ευρω; ξερεις καποιο κινητο που βγαζει φωτο νυχτα η με χαμηλο φως αγγελους;

Καπου να εχουμε ενα μετρο. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις-καρτες σιμ

 

δεν βρισκω εκει την επιλογη φιλε, ποια rom εχεις; εγω global official rom stable

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το drele.com πριν από 2 ημέρες. Δεν είναι από την infoquest, αλλά είναι το redmi note 4, global edition με την 800άρα και snapdragon.

 

Περίμενα την καλή IMX258 κάμερα πώς και πώς.... Τελικά, samsung.

 

Ένα κάρο reviews που διαβάζαμε, η έκδοση με τον SP έλεγε για sony sensor... Ένα κάρο reviews που έστελνε η xiomi με sony σένσορες και μετά, τους άλλαξε.

 

 

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος. Στο redmi note 2 που είχα πάρει, μας την είχε κάνει με τις οθόνες... Όλοι νομίζαμε ότι θα πάρουμε sharp και τελικά δεν πήραμε.

 

 

Τώρα, περίμενα πώς και πώς τον sony IMX258. Έψαχνα για κινητό πολύ καιρό μέσω kimovil και ένα από τα κριτήρια που έβαζα, ήταν sony σένσορας. (για να δείτε τι φοράτε, πάτε ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο, πατήστε 5-6 φορές το έκδοση kernel, και πάτε στο 1. version information)

 

 

Η απεικόνιση το βράδυ, είναι επιεικώς, χάλια. Ξέρω, είναι κινητό των 130 ευρώ, αλλά ξέρω τι περίμενα και δεν είναι αυτό το χάλι....

 

 

Θα παραθέσω παρακάτω και δύο Links με τις διαφορές....

 

 

https://telchina.pl/redmi-note-4x-sony-imx258-vs-samsung-s5k3l8-vs-ov13855-t34690.html

 

 

 

 

Παραθέτω και μετάφραση από το πολωνικό site. Για τις φωτογραφίες πάτε στο link θα τις δείτε σε πλήρες μέγεθος....

 

 

In a few threads I referred earlier to the differences between Sony IMX258 and Samsung S5K3L8 sensors. Recently a third version based on OV13855 appeared, replacing atilm with qtech. Unfortunately, despite the purchase of a total of 8 phones in different colors, I was unable to hit Sony. Yesterday I accidentally met the RNX4 holder with the desired camera, and a small test came out of it. The latest global + app camera application was installed on all smartphones. Default camera settings, contrast etc. set to normal, 16: 9, high quality. As you can see in some photos, the smartphone did not always catch focus. I do not conceal that in the forest, in part, there was a plague of mosquitoes / meadows eating me alive. The fog effect on Samsung's photos is also noticeable. The last two were made with the flash. As soon as the opportunity arises, I will try to take pictures in low

 

light conditions, although to be honest the acceptable level starts from

 

s7 ;-).

 

​Κάθε σένσορας έχει από δύο φωτό, μίας χωρίς hdr και μία με hdr.

 

Γνωστή μαι*****α της χιαομι. Το έχει κάνει και σε άλλες συσκευές. Το χειρότερο είναι ότι από Sony πάει σε Samsung και πλέον σε omnivision. Λαχείο το τι θα σου κάτσει

Link to comment
Share on other sites

Το ειπες μονος σου τι θελεις με 130 ευρω; ξερεις καποιο κινητο που βγαζει φωτο νυχτα η με χαμηλο φως αγγελους;

Καπου να εχουμε ενα μετρο. :)

 

Έχεις δει τις διαφορές μεταξύ sony IMX258 με Samsung S5K3L8, που το κινητό προτοβγήκε (και δόθηκε για reviews), με τον ΙΜΧ258?

Link to comment
Share on other sites

Global 9.2.1.0 καρτες σιμ και κινητα δικτυα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις δει τις διαφορές μεταξύ sony IMX258 με Samsung S5K3L8, που το κινητό προτοβγήκε (και δόθηκε για reviews), με τον ΙΜΧ258?

Εγω ευχαριστημενος ειμαι με το κινητο αλλα κακα τα ψεματα,μεγαλη μ@λ@κι@ αυτο που κανει η xiaomi.Τι παει να πει 130 ευρω;Αυτο που λεει οτι προσφερει αυτο να προσφερει.Ουτεοθονες διαφορετικες ουτες αισθητηρες.Με την ειλικρινεια και την σοβαροτητα εδραιωνονται οι εταιρειες στους καταναλωτες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλει να το πάρει οικογενειακό πρόσωπο που χει το redmi 4x, το Redmi note 4 (snapdragon) με το Redmi note 4Χ στο σκρουτζ είναι το ίδιο μοντέλο αλλά για διαφορετικές αγορές ή έχουν κι άλλες διαφορές; Ξέρω πως σίγουρα θα χει συζητηθεί 100% οπότε σορρυ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλει να το πάρει οικογενειακό πρόσωπο που χει το redmi 4x, το Redmi note 4 (snapdragon) με το Redmi note 4Χ στο σκρουτζ είναι το ίδιο μοντέλο αλλά για διαφορετικές αγορές ή έχουν κι άλλες διαφορές; Ξέρω πως σίγουρα θα χει συζητηθεί 100% οπότε σορρυ.

 

στο πρώτο μήνυμα του θέματος βρίσκεις το κάτωθι link:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7150327#post7150327

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο μήνυμα του θέματος βρίσκεις το κάτωθι link:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7150327#post7150327

 

Χίλια ευχαριστώ, άρα είναι διαφορετικές συσκευές απλά με παρόμοια specs απ'όσο κατάλαβα απο αυτό.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

@nikoschandolias ευχαριστω για την απαντηση αν και αργοπορημενα πολυ.

 

 

Το κινητο για τα λεφτα του ειναι κορυφη.Και η καμερα καπως στρωνει με το google camera hdr.

Επειδη το muiu ηταν δυσχρηστο για εμενα,του περασα μια rom pure android oreo 8.1 pixel και το κινητο δουλευει αψογα και μου βγαζει τουλαχιστον 6 ωρες οθονη.Εχω δει και 8 ωρες οθονη.Ακολουθησα οδηγους που βρηκα στο youtube γιατι δεν ειχα ασχοληθει ποτε με rom κτλ.

 

Το κινητο παει σφαιρα να μην το ματιασω!

 

 

Βιντεο εδω:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Όταν είμαι στη δουλειά έχω φουλ σήμα 4g, όμως όταν παίρνω τηλέφωνο πέφτει σε μία μπάρα ή καμία. Τυχαίνει να χάσω κλήσεις για τον ίδιο λόγο. Αρχικά σκέφτηκα να ενεργοποιήσω το volte για να τηλεφωνώ μέσω 4g και να εκμεταλλευομαι το φουλ σήμα. Δυστυχώς και με volte πάλι το ίδιο συμβαίνει, μόλις πάω να βγάλω κλήση το σήμα μηδενίζεται. Έχω την τελευταία global stable.
Link to comment
Share on other sites

@nikoschandolias ευχαριστω για την απαντηση αν και αργοπορημενα πολυ.

 

 

Το κινητο για τα λεφτα του ειναι κορυφη.Και η καμερα καπως στρωνει με το google camera hdr.

Επειδη το muiu ηταν δυσχρηστο για εμενα,του περασα μια rom pure android oreo 8.1 pixel και το κινητο δουλευει αψογα και μου βγαζει τουλαχιστον 6 ωρες οθονη.Εχω δει και 8 ωρες οθονη.Ακολουθησα οδηγους που βρηκα στο youtube γιατι δεν ειχα ασχοληθει ποτε με rom κτλ.

 

Το κινητο παει σφαιρα να μην το ματιασω!

 

 

Βιντεο εδω:

Φιλε μου μπορεις να τσεκαρεις σε παρακαλω με την google camera hdr+ που εχεις εαν το βιντεο σε χαμηλο φωτισμο (εσωτερικο χωρο δωματιου) ειναι σταθερο σε frames ή ειναι τα ιδια χαλια με την stock camera;Ρωταω επειδη θελω να καταλαβω αν ειναι hardware ή software το προβλημα αυτο με το βιντεο.

 

 

Sent from my NX551J using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η stock εφαρμογή του καιρού αποφάσισε από χτες να μη δουλεύει; :confused:

 

Stable 8.5.4.0. Έχω κάνει restart και force stop.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο της γυναίκας εμφάνισε έναν κίτρινο κύκλο δίπλα στα κουμπιά της έντασης.

 

Το καλύπτει η εγγύηση; Ξέρει κάποιος;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα τη πρωτη σελιδα και ειδα αυτο "Τζαμάκια:

 

Παίρνει ίδια τζαμάκια με του Redmi Note 4X. Ενδεχομένως να κάνουν και του Redmi Note 4 με mediatek (συνήθως γράφουν Redmi Note 4 σκετο) αρκεί να έχει κενό αντι για τρύπες αν και καλό θα ήταν να τα αποφύγεται αφού πλέον υπάρχει πληθώρα επιλογών.

 

Επειδή η οθόνη είναι 2,5D έχετε δύο επιλογές. Είτε να αφήνει κενό/αέρα στις άκρες είτε να καλύπτει μεν όλη την οθόνη (full frame) αλλά να κάνει σαν νερά προς το κέντρο της οθόνης (αναμμένη δεν φαίνεται) επειδή έχουν κόλλα μόνο στις άκρες. Το αποτέλεσμα για τα "πλήρη" τζαμάκια είναι να έχουν μια αίσθηση ότι "ζουμπιέται" καθώς το πατάτε. Οπότε αν σας νοιάζει περισσότερο η αίσθηση από την εμφάνιση, ίσως καλύτερα να τα αποφύγετε."

αλλα εχει περασει αρκετος καιρος και δε μπορω να διαβασω 500+ σελιδες, εχει βγει τιποτα καλυτερο; τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Είχα πάρει στη γυναίκα μου το Redmi note 4 global version και σήμερα έπεσε και της έσπασε η οθόνη!

Γνωρίζει κάποιος το κόστος και που θα ήταν καλύτερα να το πάω;

Μένω επαρχία!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω που να ΜΗΝ το πας.

 

Κάποιος ανέφερε αλλαγή οθόνης χωρίς προβλήματα σε μαγαζί στην Θεσσαλονίκη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω που να ΜΗΝ το πας.

 

Κάποιος ανέφερε αλλαγή οθόνης χωρίς προβλήματα σε μαγαζί στην Θεσσαλονίκη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Που να μην το πάω; :rolleyes:

Ρωτάω για να ξέρω λίγο πολύ το κόστος ή αν υπάρχει αξιόπιστο κατάστημα... τύπου service, που να προτιμάτε!

Το κινητό είναι αγορασμένο Σεπτέμβριο το '17.

Link to comment
Share on other sites

Η stock εφαρμογή του καιρού αποφάσισε από χτες να μη δουλεύει; :confused:

 

Stable 8.5.4.0. Έχω κάνει restart και force stop.

 

Εδώ και 20 λεπτά δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει αυτο το redmi note 4x https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4X-Fingerprint-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1124771.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=HK, ειναι το ιδιο με αυτο που φερνει η infoquest? Ρωταω πιο πολυ για το θεμα οθονης γιατι θελω να δω αν ταιριαζουν οι tempered glass , μια που πηρα απο Κινα δεν ταιριαζε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...