Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά προβλήματα με μηδενικό σήμα 3G και πολλές dropped calls παρατηρώ τους τελευταίους δύο μήνες σε Μαρούσι (προς Κάτω Πεύκη), Αιγάλεω (πέριξ Μπαρουτάδικου) και Χαϊδάρι (από Παλατάκι και μέσα, προς τις καφετέριες). Έχω ήδη κάνει αίτηση φορητότητας ένα καρτοκινητό στη Vodafone δοκιμαστικά ώστε να ελέγξω την ποιότητα του 3G δίπλα-δίπλα με τις συνδέσεις Κοσμοτέ που έχω κι αν είναι καλύτερο με βλέπω να φεύγω...

 

Τις τελευταίες 10 ημέρες δεν έχουμε σήμα για αρκετές ώρες.\

Περιοχή Κάτω Πεύκη - Μαρούσι.

Εχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα στην ίδια περιοχή ???????

 

Ράδιο αρβύλα εκ των έσω: έχουν πέσει δύο κεραίες, αφού η Κοσμοτέ έχασε στα δικαστήρια για το αν ήταν νόμιμες ή όχι. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχω smartphone εδω και 2 χρονια. Πριν ειχα το ericsson Κ810 και εβλεπα το "G", πηγαινα σαν κοτα αλλα ειχα ιντερνετ στο κινητο. Μεγαλη υποθεση τοτε. Πηγαμε λοιπον στο smartphone και πεταγεται το "Η".Τρενο το internet...

Εδω και καναδυο εβδομαδες (Αττικη ειμαι) που και που πεταγιεται το "Η" και νομιζω οτι μου επεσε το λαχειο... 3G η ενδειξη στο 80% του σερφαρισματος μου. Το εχει παθει κανεις αλλος ή ηρθε ωρα να αλλαξω κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω smartphone εδω και 2 χρονια. Πριν ειχα το ericsson Κ810 και εβλεπα το "G", πηγαινα σαν κοτα αλλα ειχα ιντερνετ στο κινητο. Μεγαλη υποθεση τοτε. Πηγαμε λοιπον στο smartphone και πεταγεται το "Η".Τρενο το internet...

Εδω και καναδυο εβδομαδες (Αττικη ειμαι) που και που πεταγιεται το "Η" και νομιζω οτι μου επεσε το λαχειο... 3G η ενδειξη στο 80% του σερφαρισματος μου. Το εχει παθει κανεις αλλος ή ηρθε ωρα να αλλαξω κινητο;

 

και παλι σε γρηγορο δικτυο εισαι οποτε μια χαρα ! οταν καποιος εχει μονο 2g τι να πει!. ή που δεν εεχει καθολου καλο σημα στο σπιτι του ,αρα μην παραπονιεσαι καθολου.. παντως περα απο αυτο παρε το τμημα εξυπηρετησης πελατων και ενημερωσε τους να το ξερουνε!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το "τέλειο σήμα" της cosmote και γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αλλά μου είχε πει κάποιος ότι αν έχεις και το pc ανοιχτό me wifi μπορεί να σου κάνει κάτι ψιλοδιακοπές στις κλήσεις. Απλά το λέω μήπως φταίει αυτό. Και αν έχετε και πολύ παλιά κάρτα sim καλό είναι να την αλλάξετε σαν πρώτη λύση μήπως έχει η sim πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόλις τρεις μέρες, όπως είπα παραπάνω. Το στόρι πώς έχει:

- πέφτει μια κλήση που είχα σε εξέλιξη, κοιτάζω το λαμπάκι στο box και ήταν κόκκινο.

- παίρνω το cs τηλέφωνο, τους λέω τι έχει γίνει, μου λένε θα το κοιτάξει το τεχνικό τμήμα και θα με πάρει πίσω.

- μετά από κανα 10λεπτο με παίρνουν πίσω (ενώ το λαμπάκι πλέον έχει ξαναγίνει μπλε).

- κατά τη συνομιλία πέφτει πάλι η γραμμή και κοιτάζω το λαμπάκι που πάλι έχει γίνει κόκκινο.

- παίρνει μετά από κάποια λεπτά πάλι η κοπέλα από το cs που μιλούσα πριν και μου λέει να κάνω έναν έλεγχο ταχύτητας στη σύνδεση.

- ενώ μιλάμε τον κάνω και βγάζει μόλις 1.27Mbps (ενώ από τα settings του router φαίνεται ότι συγχρόνιζε περίπου στα 9Mbps)!

- από το cs μου λένε ότι προκειμένου το Τέλειο Σήμα να είναι τέλειο χρειάζεται γραμμή με τουλάχιστον 1.5 με 2Mbps ΣΤΑΘΕΡΑ και ότι οποιαδήποτε ανεπαίσθητη στο χρήστη μικροδιακοπή του ίντερνετ έχει επίπτωση στο box και ρίχνει το σήμα.

- εξηγώ ότι μέχρι τώρα δεν είχα τέτοιο θέμα με τη γραμμή μου μιας και δούλευα πάντα με ταχύτητες ~8Mbps, κάτι που φαινόταν στο streaming και στο downloading.

- μου πρότεινε να δοκιμάσω με ένα άλλο router στη γραμμή ή να μεταφέρω προσωρινά το Τελειο Σήμα σε άλλη δ/νση για να διαπιστώσουμε τι φταίει και όπως και νά 'χει να επικοινωνήσω με την Otenet.

- απογοητευμένος από το γεγονός ότι θα έχω πάλι πάρε-δώσε με τα τεχνικά τμήματα κλείνουμε με την κοπέλα από το cs και σβήνω το router.

- σήμερα το πρωί που το άνοιξα κι έκανα speedtest έφτασε 7.85Mbps! Βέβαια τώρα δε με αφήνει να μπω στη σελίδα του router αλλά να πω την αλήθεια φοβάμαι να το κάνω restart... :lol:

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από την όλη ιστορία είναι ότι ή το router (ένα Sagem F@st 2404) «τα έπαιξε» κατά το κομπλάρισμα του box (αν και έγινε restart) ή έγινε καμιά βλακεία από την Κοσμοτέ όταν έψαχναν την πρώτη φορά να δουν γιατί δε συγχρονίζει το box και δεν έχω σήμα.

Keep in mind λοιπόν ότι το Τέλειο Σήμα για να λειτουργήσει σωστά θέλει και καλή broadband σύνδεση τουλάχιστον 2Mbps σταθερά.

 

για αυτο και εγω δεν ηθελα να το παρω αυτο και πιστευω οτι ειναι καλυτερα να παρεις ενα ενισχυτη σηματος κινητης τηλεφωνιας.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου cosmote, εύχομαι να μη ξαναγίνουν τα περσινά αίσχη με τις διακοπές στις κλήσεις όπως πέρυσι τις γιορτές που μας έβγαλες την πίστη για να ολοκληρώσουμε μια κλήση..... Εύχομαι να συνετίστηκες:lol::worry:

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά, η Θεσσαλονίκη έχει 4G σήμα; Αν ναι, σε ποιες περιοχές;

Έχετε δει τίποτα;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Θεσσαλονίκη έχει 4G σήμα; Αν ναι, σε ποιες περιοχές;

Έχετε δει τίποτα;

Δες εδώ έχει χάρτη http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T99/section/4G_network

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς, μετά από αρκετό καιρό εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα.

Βγάζω κλήση με την 4-5 φορά.

Βέβαια, η ποιότητα της συνομιλίας έχει βελτιωθεί.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδια, εχει μηπως κανεις προβλημα σηματος σημερα στην θεσσαλονικη με την κοσμοτε?

Συγκεκριμενα στην τουμπα που ειμαι αυτην την στιγμη ειμαι σχεδον ολη την ωρα εκτος δικτυου απο το πρωι. (που και που πιανει ενα κουτακι σημα αλλα το χανει σχεδον αμεσως, δεν εχω καταφερει να κανω κληση μεχρι στιγμης)

φοβηθηκα οτι χαλασε το κινητο μου και εκανα μια αναζητηση δικτυων απο περιεργεια με αποτελεσμα να βρει το κινητο και την wind αλλα και την vodafone χωρις ομως να βρισκει καν την κοσμοτε....

υπεθεσα οτι θα υπαρχει καποιο προβλημα μαλλον και ειπα να ρωτησω να επιβεβαιωσω οτι δεν ειμαι ο μονος.

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν εχω καμια ορεξη να τρεχω το κινητο για service αν οντως εχει χαλασει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχει μηπως κανεις προβλημα σηματος σημερα στην θεσσαλονικη με την κοσμοτε?

Συγκεκριμενα στην τουμπα που ειμαι αυτην την στιγμη ειμαι σχεδον ολη την ωρα εκτος δικτυου απο το πρωι. (που και που πιανει ενα κουτακι σημα αλλα το χανει σχεδον αμεσως, δεν εχω καταφερει να κανω κληση μεχρι στιγμης)

φοβηθηκα οτι χαλασε το κινητο μου και εκανα μια αναζητηση δικτυων απο περιεργεια με αποτελεσμα να βρει το κινητο και την wind αλλα και την vodafone χωρις ομως να βρισκει καν την κοσμοτε....

υπεθεσα οτι θα υπαρχει καποιο προβλημα μαλλον και ειπα να ρωτησω να επιβεβαιωσω οτι δεν ειμαι ο μονος.

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν εχω καμια ορεξη να τρεχω το κινητο για service αν οντως εχει χαλασει

 

κανε επανεκινηση του κινητου σου μπορει να εχει κολλησει εαν δεν σου βγαλει σημα τοτε δεν ποιανει στην περιοχη αυτη . Με την χειροκινητη αναζητηση που εκανες σου βγαζει τα δικτυα που ποιανουνε σε εκεινο το σημειο .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει αρκετες επανεκινησεις ηδη πριν γραψω το μηνυμα και γενικα σε αυτο το μερος εχω σημα, εδω μενω ποτε δεν ειχα προβληματα.

παντως τωρα μετα απο τοσες ωρες εφτιαξε πιανει σημα 1-2 κουτακια μαξ βεβαια αλλα απο το τιποτα...

 

edit

Τελικα υπηρχε οντως προβλημα σημερα στην τουμπα το επιβεβαιωσα με ενα φιλαρακι μου ο οποιος δεν ειχε επισης καθολου σημα το πρωι

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άσχετο με το topic αλλά όταν πάτε στη σελίδα cosmote.gr και πάτε να συνδεθείτε με user και Pass, σας βγάζει ότι υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας και θα πρέπει να βγείτε από τη σελίδα;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πάντως το τελευταίο καιρό εδώ στη Καλαμάτα παρουσιάζει αποκλίσεις, δεν ξέρω αν οφείλεται σε γενικότερο πρόβλημα, στα κινητά μας δεν έχει ούτε καν σήμα 3G αλλά ούτε κάτι να αλλάξει προς το παρόν...νομίζω ότι εκεί που είχε παντού σήματα HSDPA τώρα πλέον έχει μόνο EDGE...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Τελευταία έχω μεγάλο πρόβλημα με το σήμα.. Ξαφνικά στη περιοχή μου (Περιστέρι) δεν πιάνω σχεδόν καθόλου σήμα. Παίρνω στη κοσμοτε και μου λένε οτι έχει κάποιο πρόβλημα η περιοχή..τι να κάνω? Είναι 8 μέρες αυτό το πράγμα.. Όταν είμαι σπίτι νεκρό το κινητό.. Είναι απαράδεχτο!!
Μην θεωρείται κανέναν ως "δεδομένο". Όσο κι αν σας αγαπά, κάποια στιγμή κουράζεται..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,εδω και δυο μερες στα Μελίσσια Αττικής συνέχεια drop calls...ενω το προηγούμενο καιρο ηταν ολα καλά! Ενημέρωσα την cosmote και μου ειπαν οτι θα το τσεκάρουν και θα με ενημερώσουν...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά από χθες η ιστοσελίδα της κοτέ ήταν εκτός και σήμερα ζητά...αποδοχή των cookies αφού την επανέφεραν με λίγες αλλαγές...
Link to comment
Share on other sites

Η cosmote έχει κάνει την μεγαλύτερη πατάτα του αιώνα. Ήδη σε 2 νομούς τουλάχιστον σε Ξάνθη και Κομοτηνή που βρίσκομαι για δουλειά υπολειτουργεί το 3g και ιδιαίτερα για τις συνδέσεις που έχουν την υπηρεσία VPN. Έχουν το πρόβλημα εδώ και 5 ημέρες και υποτίθεται δεν είχαν πρόβλημα. Κρέμασαν πολλά modem σε πολλά φωτοβολταϊκά και ιδιώτες.

 

Να την χαίρονται την ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ εταιρία τους με την μεγαλύτερη πατάτα της ιστορίας. Πριν 10 ημέρες δεν λειτουργούσαν πάλι η τηλεφωνία είτε από 3g είτε από 2g στους παραπάνω νομούς.

 

Εμ δίνει ο κόσμος τα χρήματα σε εταιρία συμφερόντων που καταστρέφουν την χώρα μας και μόνο Γερμανοί δεν είναι πλέον στην ποιότητα των υπηρεσιών τους όπως και ο ΟΤΕ που τα τεχνικά προβλήματα και υπηρεσίες των ADSL άρχισαν να πολλαπλασιάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το πρόβλημα στα μελίσσια συνεχίζεται....

Ενώ μετά απο συνομιλία και καταγραφή του προβλήματος δυναμώσαν αρκετά το σήμα,τα drop calls συνεχίζουν...

Το πρόβλημα παρατηρείται σε 3g σήμα και ακόμα οταν αυτό είναι 4/5...για παρακάτω ας μην το συζητάμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση παραμένει σε χάλια επίπεδα, δεν μπορούν να χειριστούν μεσω δικτύου αρκετές επιχειρήσεις παρότι πληρώνουν κανονικά, τα δεδομένα τους. Νομίζω ότι τώρα θα αλλάξουμε πάροχο γιατί ούτε απάντησαν σε αίτημα και τηλεφωνικά παρά την ενημέρωση το πρόβλημα υφίσταται....μάλλον εχουν πολύ δουλειά γιατί μου είπαν ότι αντιμετωπίζει θέμα σε πολλά σημεία της Πελοποννήσου...
Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηρε τηλέφωνο ττεχνικός της cosmote για το θέμα των drop calls που τους ειχα ενημερώσει στα Μελίσσια

Με ενημέρωσε οτι οντως υφισταται πρόβλημα και καταβάλουν προσπάθειες να το διορθώσουν,μου εξήγησε οτι αυτό οφείλεται στο οτι στην περιοχή έχουμε πολλούς data users με αποτέλεσμα οταν αυτοι κάνουν χρήση data να δημιουργουν προβλημα στις φωνητικές κλήσεις διότι το 3g δικτυο προκρίνει τα data και μετα τις κλήσεις!

Προσωπικά αυτό που είδα είναι οτι οντως έχουν βελτιώσει την ενταση του σήματος,ας ελπίσουμε οτι θα μειωθούν και τα drop calls...

Link to comment
Share on other sites

Μολις με πηρε τηλέφωνο ττεχνικός της cosmote για το θέμα των drop calls που τους ειχα ενημερώσει στα Μελίσσια

Με ενημέρωσε οτι οντως υφισταται πρόβλημα και καταβάλουν προσπάθειες να το διορθώσουν,μου εξήγησε οτι αυτό οφείλεται στο οτι στην περιοχή έχουμε πολλούς data users με αποτέλεσμα οταν αυτοι κάνουν χρήση data να δημιουργουν προβλημα στις φωνητικές κλήσεις διότι το 3g δικτυο προκρίνει τα data και μετα τις κλήσεις!

Προσωπικά αυτό που είδα είναι οτι οντως έχουν βελτιώσει την ενταση του σήματος,ας ελπίσουμε οτι θα μειωθούν και τα drop calls...

 

εαν εχεις πρόβλημα γυρνα το κινητο σου στην απλη λειτουργια δικτύου gsm και δες εαν και εκει εχεις drop calls ισως να ειναι καλυτερα τα πραματα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...