Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για το παρακάτω Toshiba

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_207&products_id=3838

 

Τι λέτε για χρήση καθαρά web, office, terminal services κλπ ?

 

Άλλα alternatives ?

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για εφαρμογές γραφείου μια χαρά είναι τα χαρακτηριστικά του...

 

Αλλά 12.1" ρε συ...θα σου βγουν τα μάτια!!!

 

Γιατί δεν ψάχνεις ένα 15άρι ή έστω 14άρι...

 

Υπάρχει ένα πολύ καλό επίσης Toshiba αν θες να σου προτείνω...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Την επιδημία των ελαττωματικών μπαταριών notebooks φαίνεται ότι κόλλησε και μια μεγάλη γκάμα μοντέλων της Toshiba, η οποία προσφέρθηκε να ανταλλάξει 340.000 τεμάχια ως προληπτικό μέτρο. Πάντως η εταιρεία αναφέρει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος βλάβης στα αφορώντα notebooks, αλλά απλώς δυσλειτουργία στο κύκλωμα τροφοδοσίας.

Όπως ανέφεραν οι ιθύνοντες της Toshiba στην Ιαπωνία, οι εν λόγω μπαταρίες είναι κατασκευής Sony και το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι αδυναμία σωστής φόρτισης και απότομη διακοπή της λειτουργίας όταν το notebook δεν είναι συνδεδεμένο με την κεντρική παροχή ρεύματος. Το πρόβλημα αυτό είναι πιο ήπιας μορφής από εκείνα που αντιμετωπίζουν κάτοχοι notebooks της Apple και της Dell, τα οποία θέτουν σε κίνδυνο ακόμη και τη σωματική ακεραιότητα τους. Ήδη η Dell έχει προχωρήσει σε ανάκληση 4,1 εκατομμυρίων μπαταριών και η Apple 1,8 εκατομυρίων. Αντιθέτως, όπως ισχυρίζονται οι υπεύθυνοι της Toshiba, οι ελαττωματικές μπαταρίες των δικών τους notebooks δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα πυρκαγιών και εκρήξεων όπως εκείνες της Dell και της Apple.

Το πρόγραμμα ανταλλαγής της Tohsiba καλύπτει 11 μοντέλα που κυκλοφορούν στην Ιαπωνία, 5 στις ΗΠΑ και 12 στην Ευρώπη, συμπεριλαμβανομένων των Tecra A7, Satellite A100, Satellite M50 και Satellite Pro M70.

http://img.pathfinder.gr/CMAN/i/192/I1/218339-6604387.jpg

 

 

πηγη: pathfinder.gr

 

 

:rolleyes: Ευτυχως ο δικος μου ειναι satellite m40x :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές γραφείου μια χαρά είναι τα χαρακτηριστικά του...

 

Αλλά 12.1" ρε συ...θα σου βγουν τα μάτια!!!

 

Γιατί δεν ψάχνεις ένα 15άρι ή έστω 14άρι...

 

Υπάρχει ένα πολύ καλό επίσης Toshiba αν θες να σου προτείνω...

 

Παιδιά οι 12,1 ίντσες μου κάνουν γάντι .... να μην σου πω οι 11,1 θα ήταν καλύτερες αλλά είναι θέμα οικονομικό (ακριβότερος) ...... χρόνια παίζω σε αυτές τις ίντσες ..... το βάζω στη τσάντα μου του γραφείου, το πέρνω παραμάσχαλα και αράζω στην βεράντα ή στην κουζίνα, ή στο σαλόνι ακόμα και στο μπάνιο :p Ας είναι καλά το wifi :)

 

Ψάχνομαι για μικρό .... είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ;)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να μάθουμε την ακριβή λίστα φορητών που έχουν πρόβλημα με τη μπαταρία?Έχω ένα toshiba satellite L10-193 στο οποίο κάηκε η motherboard και επειδή αύριο θα πάω να το παραλάβω από την αντιπροσωπία αν ξέρω ότι η μπαταρία έχει πρόβλημα, θα προσπαθήσω να ρίξω εκεί το φταίξιμο για τη motherboard...
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και στο μπάνιο :p

Να ένας άνθρωπος που έχει ανακαλύψει ένα απο τα βαθύτερα και πιο σημαντικά πλεονεκτήματα των φορητών υπολογιστών.. :D

:respect:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να ένας άνθρωπος που έχει ανακαλύψει ένα απο τα βαθύτερα και πιο σημαντικά πλεονεκτήματα των φορητών υπολογιστών.. :D

:respect:

 

να ένας άνθρωπος που μπορεί να αναγνωρίζει τη σημαντικότητα των επιχειρημάτων :D

 

Αλλά βέβαια ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΑΙΑ Ο SUPERMAN :lol:

 

:respect:

 

Χαιρετω φίλε Knithil ;)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

το πραγματικό χρόνο θέλω όμως.

Επίσης, αυτά πώς δουλεύουν? Δηλαδή, έχουν μπαταρίες? Οπότε μπορώ να πάρω άλλη μία και να την αλλάξω αν τελειώσει η άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου Nick!

 

το πραγματικό χρόνο θέλω όμως.

Επίσης, αυτά πώς δουλεύουν? Δηλαδή, έχουν μπαταρίες? Οπότε μπορώ να πάρω άλλη μία και να την αλλάξω αν τελειώσει η άλλη?

Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες έχουν.. Αν για κάποιο λόγο χαλάσει ή έχει πέσει πολύ η αποδόσή της ή αν θέλεις από την αρχή μια δυνατότερη (η μία δεύτερη), ναι μπορείς να αγοράσεις..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν Notebook για επαγγελματική χρήση 1000-1200 ευρώ,καλό και γρήγορο service για λειτουργία 6-8 ώρες ημερησίως.Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή.

Τι μου προτείνετε από μοντέλα και επιδόσεις....;

Link to comment
Share on other sites

file dv85

pare me core duo ( kalyterh psixi) kai taxythta

exi bgali h intel 2300 667 me 1 gb ram 80 ari 5400rpm vga x1600 256 mb ( ayth kani thn diafora sthn taxitita ) dvd klp 1050euro

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν Notebook για επαγγελματική χρήση 1000-1200 ευρώ,καλό και γρήγορο service για λειτουργία 6-8 ώρες ημερησίως.Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή.

Τι μου προτείνετε από μοντέλα και επιδόσεις....;

 

θα πρέπει όμως να σε ενδιαφέρει και η ταχύτητα περιστροφής του δίσκου σου αλλά και η ποσότητα της μνήμης.

 

από μόνος του ο επεξεργαστής δεν λέει τίποτα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι 12,1 ίντσες μου κάνουν γάντι .... να μην σου πω οι 11,1 θα ήταν καλύτερες αλλά είναι θέμα οικονομικό (ακριβότερος) ...... χρόνια παίζω σε αυτές τις ίντσες ..... το βάζω στη τσάντα μου του γραφείου, το πέρνω παραμάσχαλα και αράζω στην βεράντα ή στην κουζίνα, ή στο σαλόνι ακόμα και στο μπάνιο Ας είναι καλά το wifi

 

Ψάχνομαι για μικρό .... είμαι ανοιχτός σε προτάσεις

 

Σε αυτά τα λεφτά και μέγεθος, καλό και φθηνό ήταν το Amilo Si 1520 που πήρα εγώ.

 

Specs:

 

Core Duo 1.6 ghz, 512 Ram DDR2, GMA950 κάρτα γραφικών, 80άρης δίσκος, DVD-RW Dual Layer, Bluetooth + Wifi.

 

1170 ευρώ κόστισε και δεν με έχει απογοητεύσει :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανεις ποτε θα φθάσουν στα ράφια των καταστημάτων τα λάπτοπ με επεξερφαστή core 2 duo;

 

Προς το παρών, μόνο TurboX στο πλαίσιο.. :D

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

μερικα χαρακτηριστικα των 2 μηχανιματων που με ενδιαφερουν

 

FUJITSU-SIEMENS AMILO PA 1510 TURION TL-50 Χ2

 

TOSHIBA SATELLITE M100-165

 

να προσθεσω οτι μενδιαφερει το μηχανιμα και για παιχνιδια και για εφαρμογες οπως photoshop

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά και μέγεθος, καλό και φθηνό ήταν το Amilo Si 1520 που πήρα εγώ.

 

Specs:

 

Core Duo 1.6 ghz, 512 Ram DDR2, GMA950 κάρτα γραφικών, 80άρης δίσκος, DVD-RW Dual Layer, Bluetooth + Wifi.

 

1170 ευρώ κόστισε και δεν με έχει απογοητεύσει :)

 

Και εγω για αυτο πηγαινα αλλα χτυπησα ενα samsung Q35. Αλλα κολπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανεις ποτε θα φθάσουν στα ράφια των καταστημάτων τα λάπτοπ με επεξερφαστή core 2 duo;

 

Έχουν φτάσει εδώ και μερικές εβδομάδες... :) και το έχουμε πει πολλές φορές σε αυτό το thread... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την επιδημία των ελαττωματικών μπαταριών notebooks φαίνεται ότι κόλλησε και μια μεγάλη γκάμα μοντέλων της Toshiba, η οποία προσφέρθηκε να ανταλλάξει 340.000 τεμάχια ως προληπτικό μέτρο. Πάντως η εταιρεία αναφέρει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος βλάβης στα αφορώντα notebooks, αλλά απλώς δυσλειτουργία στο κύκλωμα τροφοδοσίας.

Όπως ανέφεραν οι ιθύνοντες της Toshiba στην Ιαπωνία, οι εν λόγω μπαταρίες είναι κατασκευής Sony και το πρόβλημα που παρουσιάζουν είναι αδυναμία σωστής φόρτισης και απότομη διακοπή της λειτουργίας όταν το notebook δεν είναι συνδεδεμένο με την κεντρική παροχή ρεύματος. Το πρόβλημα αυτό είναι πιο ήπιας μορφής από εκείνα που αντιμετωπίζουν κάτοχοι notebooks της Apple και της Dell, τα οποία θέτουν σε κίνδυνο ακόμη και τη σωματική ακεραιότητα τους. Ήδη η Dell έχει προχωρήσει σε ανάκληση 4,1 εκατομμυρίων μπαταριών και η Apple 1,8 εκατομυρίων. Αντιθέτως, όπως ισχυρίζονται οι υπεύθυνοι της Toshiba, οι ελαττωματικές μπαταρίες των δικών τους notebooks δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα πυρκαγιών και εκρήξεων όπως εκείνες της Dell και της Apple.

Το πρόγραμμα ανταλλαγής της Tohsiba καλύπτει 11 μοντέλα που κυκλοφορούν στην Ιαπωνία, 5 στις ΗΠΑ και 12 στην Ευρώπη, συμπεριλαμβανομένων των Tecra A7, Satellite A100, Satellite M50 και Satellite Pro M70.

http://img.pathfinder.gr/CMAN/i/192/I1/218339-6604387.jpg

 

 

πηγη: pathfinder.gr

 

 

:rolleyes: Ευτυχως ο δικος μου ειναι satellite m40x :)

 

kalimera

opoios endiaferete as stili pm -exo to sxetiko utility apo toshiba poy blepi ean yparxi defect stin battery-

basika h sony battery exoyn problem

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά το service της HP αποδεικνύεται αξιόπιστο,γρήγορο και εξυπηρετικό!

Τον τελευταίο καιρό ο HP Compaq Nx8220 που είχα αρρώστησε:( Συγκεκριμένα είχε πρόβλημα ο σκληρός δίσκος του ο οποιός όταν βρισκόμουν σε κίνηση "κολλούσε" ...:cry: Πληροφοριακά τον είχα αγοράσει πέρυσι από Γερμανία.

Επικοινώνησα άμεσα με την ΗP Hellas και μου έδωσαν διεύθυνση από κάποιες εταιρίες στις οποίες θα μπορούσα να το στείλω και αποφάσισα Infoquest μόνο και μόνο λόγω του μεγάλου ονόματος που έχει στην αγορά,και όχι άδικα συμφορουμίτες...:cool:

Τον έστειλα στις 20/09 με courrier και στις 22/09 έληγε η εγγύηση,όπως τόνισα και στην αναφορά σφάλματος που είχα επισυνάψει! Ο υπολογιστής παραδόθηκε στις 21/09 το μεσημέρι όποτε έγινε και η εισαγωγή του και ο έλεγχος του και η παραγγελία ανταλλακτικού(νέο HDD) από Γερμανία από ότι μου είπαν μόνο και μόνο για να προλάβω την παγκόσμια εγγύηση :!: Μου έκανε τεράστια εντύπωση ο χειρισμός της υπόθεσης από το αρμόδιο τμήμα:) και προσέξτε ότι μιλάμε για παγκόσμια εγγύηση και όχι για εθνική,δλδ άλλη ελληνική εταιρία θα έλεγε "δε βαριέσαι"...

Για άλλη μια φορά η HP κέρδισε την εμπιστοσύνη μου! Πραγματικά μπράβο της!:up: Η σοβαρότερη εταιρία που έχω δει μέχρι στιγμής στην Ελλάδα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά το service της HP αποδεικνύεται αξιόπιστο,γρήγορο και εξυπηρετικό!

Τον τελευταίο καιρό ο HP Compaq Nx8220 που είχα αρρώστησε:( Συγκεκριμένα είχε πρόβλημα ο σκληρός δίσκος του ο οποιός όταν βρισκόμουν σε κίνηση "κολλούσε" ...:cry: Πληροφοριακά τον είχα αγοράσει πέρυσι από Γερμανία.

Επικοινώνησα άμεσα με την ΗP Hellas και μου έδωσαν διεύθυνση από κάποιες εταιρίες στις οποίες θα μπορούσα να το στείλω και αποφάσισα Infoquest μόνο και μόνο λόγω του μεγάλου ονόματος που έχει στην αγορά,και όχι άδικα συμφορουμίτες...:cool:

Τον έστειλα στις 20/09 με courrier και στις 22/09 έληγε η εγγύηση,όπως τόνισα και στην αναφορά σφάλματος που είχα επισυνάψει! Ο υπολογιστής παραδόθηκε στις 21/09 το μεσημέρι όποτε έγινε και η εισαγωγή του και ο έλεγχος του και η παραγγελία ανταλλακτικού(νέο HDD) από Γερμανία από ότι μου είπαν μόνο και μόνο για να προλάβω την παγκόσμια εγγύηση :!: Μου έκανε τεράστια εντύπωση ο χειρισμός της υπόθεσης από το αρμόδιο τμήμα:) και προσέξτε ότι μιλάμε για παγκόσμια εγγύηση και όχι για εθνική,δλδ άλλη ελληνική εταιρία θα έλεγε "δε βαριέσαι"...

Για άλλη μια φορά η HP κέρδισε την εμπιστοσύνη μου! Πραγματικά μπράβο της!:up: Η σοβαρότερη εταιρία που έχω δει μέχρι στιγμής στην Ελλάδα!

 

kalimera

eise tyxeros esy

se emena moy xalase h o8oni

gia model 3 eton moy zitisan 800 euro :wacko:

otan me 750 epairna pm 1,7 512 40 dvd :lol:

kai plirosa kai 35euro

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...