Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για Toshiba δίνω χρήματα γιατί είναι δοκιμασμένο από μέρους μου. Και δεν λέμε για μια περιουσία. Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για λογικό κόστος (εώς 1500 ευρώ και πολλά λέω). 5 χρόνια με 0 βλάβες και ποιότητα όπως ήταν όταν το πρωτοπήρα. Εκεί πέφτει το χρήμα και δεν το καταλαβαίνεις. Πέφτουμε όλοι στην παγίδα των specs.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

nai ine o nx9420 alla me diaforetiko epexergasti exei dual 2 core autos t5600 me 1.83mhz ine poio liga ghz alla einai dual 2 core oso na ne 64bitos

kai 17 ara othoni opos auto pou edixes

ti lete leei gia hp?

 

αυτή η κατηγορία HP-Compaq όπως έχεις δει απευθύνεται σε επαγγελματίες και διαφοροποιούνται λίγο ως προς τους άλλους φορητούς,θα το δεις και μόνος σου.

Ως κάτοχος του ΝΧ8220 μπορώ να σου πω κάποια πράγματα...:)

Καταρχάς ας αρχίσουμε από τις ιδιαιτερότητες:

οθόνη: μεγάλη ανάλυση,καθαρή...αλλά προσαρμοσμένη να λειτουργεί εξίσου καλά τόσο σε εξωτερικό όσο και σε εσωτερικό περιβάλλον μέσω του αισθητήρα.επομένως χάνει λίγο σε απόδοση σε σχέση με τις γυαλιστερές σε εσωτερικούς χώρους αλλά κερδίζει κατά κράτος σε εξωτερικούς.Αν είσαι συνέχεια βέβαια σε εσωτερικούς χώρους απενεργοποιείς το light sensor και έχεις καταπληκτική φωτεινότητα και για παιχνίδια,DVD κτλ! Αλλά όταν δουλεύεις καλό είναι να έχεις τον αισθητήρα ανοικτό,η οθόνη είναι πολύ ξεκούραστη για τα μάτια

μπαταρία: αρκετά καλή,εμένα 3,5ώρες μου κρατάει...υπάρχουν επιλογές,νομίζω σε όλους τους φορητούς,χαμηλής κατανάλωσης,προβολής DVD που σου βελτιστοποιούν την αναμονή ανάλογα με το τι κάνεις εκείνη τη στιγμή...

"πλαστικά": ευτυχώς δε μιλάμε για πλαστικά αλλά για ένα κράμα που περιβάλλει τον υπολογιστή που δε βουλιάζει στις πτώσεις,γρατζουνίζεται εύκολα και προστατεύει την οθόνη αρκετά καλά...το μόνο πλαστικό είναι το πληκτρολόγιο του και γύρω από αυτό κάποια πλαστικά...καλής ποιότητας

Υπάρχει προστασία σκληρού δίσκου σε πτώσεις και πολλά συνοδευτκά προγράμματα backup..

Αυτά από εμένα! τα χαρακτηριστικά είναι...χαρακτηριστικά! μπορείς να κρίνεις και μόνος σου!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα πάρω τον Fujitsu αρχικά αφού στα multirama έχει λέει δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών, οπότε αν δεν μου αρέσι τον δίνω πίσω...Τί τεστ πρέπει να κάνω για να τον ελέγξω?
Link to comment
Share on other sites

αυτή η κατηγορία HP-Compaq όπως έχεις δει απευθύνεται σε επαγγελματίες και διαφοροποιούνται λίγο ως προς τους άλλους φορητούς,θα το δεις και μόνος σου.

Ως κάτοχος του ΝΧ8220 μπορώ να σου πω κάποια πράγματα...:)

Καταρχάς ας αρχίσουμε από τις ιδιαιτερότητες:

οθόνη: μεγάλη ανάλυση,καθαρή...αλλά προσαρμοσμένη να λειτουργεί εξίσου καλά τόσο σε εξωτερικό όσο και σε εσωτερικό περιβάλλον μέσω του αισθητήρα.επομένως χάνει λίγο σε απόδοση σε σχέση με τις γυαλιστερές σε εσωτερικούς χώρους αλλά κερδίζει κατά κράτος σε εξωτερικούς.Αν είσαι συνέχεια βέβαια σε εσωτερικούς χώρους απενεργοποιείς το light sensor και έχεις καταπληκτική φωτεινότητα και για παιχνίδια,DVD κτλ! Αλλά όταν δουλεύεις καλό είναι να έχεις τον αισθητήρα ανοικτό,η οθόνη είναι πολύ ξεκούραστη για τα μάτια

μπαταρία: αρκετά καλή,εμένα 3,5ώρες μου κρατάει...υπάρχουν επιλογές,νομίζω σε όλους τους φορητούς,χαμηλής κατανάλωσης,προβολής DVD που σου βελτιστοποιούν την αναμονή ανάλογα με το τι κάνεις εκείνη τη στιγμή...

"πλαστικά": ευτυχώς δε μιλάμε για πλαστικά αλλά για ένα κράμα που περιβάλλει τον υπολογιστή που δε βουλιάζει στις πτώσεις,γρατζουνίζεται εύκολα και προστατεύει την οθόνη αρκετά καλά...το μόνο πλαστικό είναι το πληκτρολόγιο του και γύρω από αυτό κάποια πλαστικά...καλής ποιότητας

Υπάρχει προστασία σκληρού δίσκου σε πτώσεις και πολλά συνοδευτκά προγράμματα backup..

Αυτά από εμένα! τα χαρακτηριστικά είναι...χαρακτηριστικά! μπορείς να κρίνεις και μόνος σου!:)

 

 

ta plastika diladi ine kala e? giati exo ena sony peripou dio xronia kai eginan xalia mporo na po exoun aliothei poli kai tou pliktrologiou pou entaxei les ine fisiologiko alla kai olon ton plastikon giro tou pliktrologiou

to hp exei kalo? as poume toso kairo pou to xeis exei pathei kati exei arxisi na gializi se merika simeia? genika apo thoribo ti leei? kai apo thermokrasia? zestenete eukola kai tetoia?

o kosmos den paei kala telika
Link to comment
Share on other sites

ta plastika diladi ine kala e? giati exo ena sony peripou dio xronia kai eginan xalia mporo na po exoun aliothei poli kai tou pliktrologiou pou entaxei les ine fisiologiko alla kai olon ton plastikon giro tou pliktrologiou

to hp exei kalo? as poume toso kairo pou to xeis exei pathei kati exei arxisi na gializi se merika simeia? genika apo thoribo ti leei? kai apo thermokrasia? zestenete eukola kai tetoia?

 

σε σχέση με άλλους φορητούς που έχω δει έχει καλύτερα...βέβαια δεν έχω δει Dell που λένε ότι σε αυτόν τον τομέα αξίζουν αλλά γενικά ένα χρόνο που τον έχω δεν έχει αλλοιωθεί τπτ από πλαστικό,μόνο τα πλήκτρα του άρχισαν να γλυστράν αλλά γράφω υπερβολικά πολύ και είναι φυσιολογικό νομίζω!

Θόρυβο επίσης δε κάνει αν έχεις ρυθμισμένο το BIOS στην αυτόματη ψύξη.όμως υπάρχει και ρύθμιση ώστε ο φορητός να είναι πάντα δροσερός όμως αυτό κάνει ένα ανεμιστηράκι που έχει στον πάτο να είναι πάντα σε λειτουργία επομένως χάνεις σε ησυχία.Εγώ έχω ενεργοποιημένη την επιλογή αυτή αλλά πάλι δεν ακούω τπτ.Αν όμως σε ενοχλεί τη βγάζεις...

Ζεσταίνεται γενικά όταν τον έχεις στην πρίζα και τον λειτουργείς 100%(πχ κάνεις capturing σε video για 2ώρες με το Adobe Premier)Είναι καλός σαν φορητός αλλά μετά από ένα χρόνο μπορώ να πω ξεπερασμένος σε specs(Centrino 2.13Ghz,1*1GB DDR II RAM,X600 128ΜΒ Ati κτλ...τα οποία δεν είναι πλέον και πολύ θετικά) κάτι που μοιάζει φυσιολογικό με τετοια ταχύτητα που εξελίσσεται η τεχνολογία...:blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου για 3η μέρα τον LG S1 . Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, αλλά παρατηρώ το εξής πολύ ενοχλητικό πρόβλημα:

Όταν δοκιμάζω να αυξομειώσω την ένταση των ηχείων, απο τα κουμπάκια του φορητού, κολάει με αποτέλεσμα να μην δουλεύει τίποτα και να πρέπει να τον κλείσω με βάρβαρο τρόπο.. :(

Αύριο θα επικοινωνήσω με το πλαίσιο (από όπου το πήρα) για δω τι θα μου πούνε.. Εσείς μήπως έχετε καμιά ιδέα;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο που θα σου πουν ειναι να τρεξεις το recovery cd και το EZ Update απο την αρχη για να λυθει το προβλημα.Επισης δοκιμασε να καταργησεις την καρτα ηχου και ξαναεγκατεστησε την.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Θα το ψαξω λίγο και για σήμερα και αν δεν καταφέρω τίποτα θα μιλήσω με πλαίσιο ή με LG.. :)
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

MAKRIA APO TURBO-X PAIDIA!!!!! pira to montelo me tin 13 othoni kai se 3 meres den douleye to dvd! to pav piso kai paraggelnoume kainourgio kai otan piga na to paralavo to anoiksa ego apo tis tainies asfaleias kai to pira kai efyga! pigenontas spiti eida oti eleipe to kapaki toy dvd apo to laptop!:blink: tous perno tilefono kai lene oti den to exoune kai giayto den to evalan!:wacko: pos re kangoures tou plaisiou stelnete ena mixanima me elipes eksartimata?:mad: asxeto me ayto to exo 2 meres twra kai pali mou parousiase vlavi kai den diavazei dvd!:wacko: den antexo allo! tha pao tin deytera kai tha to petakso mesa sto magazi na ginei kommatia kai na paro ena allo sta 1500 euro pou kanei na fygo! makria pantos re mages apo to kafeneio poy legete PLAISIO!!!!!!!:!:

 

βρηκες κι εσυ καταστημα να πας να παρεις laptop,ασε το πλαισιο ηρακλειου εχει γινει δολωμα προς εμας τα θυματα,την πατησα κι εγω απο κει,φανταζομαι τον και καλα εμπειρο διευθυντη με τι στυλ θα σε εξυπηρετησε.πολλες μπουγαδες παιζουν φιλε μου εκει κι αυτα τα ξερουν καλα μονο οσοι ειδαν μετα ματια τους οπως εγω οποτε μακρια απο laptops και γενικα ειδη υπολογιστων.το play247 ειναι αρκετα καλο καταστημα που αναφερες στο μηνυμα σου.

αν τυχων και σου πουν τιποτα οταν το πας πισω και δεν δεχτουν αυτα που λες κανε μια καταγγελια στον διευθυντακο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

kalimera se oloys

sxetika me plaisio

ayth eine h pagida paidia

sas ( mas ) parasiri h bitrina h timh kai otan el8i h ora gia sevice tote afantoi oloi

telika ta mikrotera katastimata den exoyn bitrina or timh alla exis anan an8ropo na milisis gia to problima soy

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα πάρω τον Fujitsu αρχικά αφού στα multirama έχει λέει δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών, οπότε αν δεν μου αρέσει τον δίνω πίσω...Τί τεστ πρέπει να κάνω για να τον ελέγξω?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα πάρω τον Fujitsu αρχικά αφού στα multirama έχει λέει δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών, οπότε αν δεν μου αρέσει τον δίνω πίσω...Τί τεστ πρέπει να κάνω για να τον ελέγξω?

 

kalimera dead angel

 

to mono poy mporis na kanis an exi h o8oni kammena pixel

 

bale se oli tin ouoni leyko background kai des tin

episis otan anoixis to forhto sthn ouoni an fenontai leyka shmadakia

 

tipote allo den mporis na kanis

des me ti aitiologia to dexonte piso?

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρηγγηλα το Toshiba Satellite M70-131.Απλα τωρα μου δημιουργηθηκε η απορια...Αν το φερουν και εχει κανενα καμμενο pixel η οθονη τι κανω?Εχουν εγγυηση zero pixel τα Toshiba?
Link to comment
Share on other sites

Τα multirama δέχονται πίσω τα πάντα πλέον, no questions asked. Εμένα μου είπαν ότι τα μόνα πράγματα που δεν δέχονται είναι αναλώσιμα που τυχόν έχουν ανοιxτεί κλπ (το παράδειγμα που έφερε ήταν 'αν μας φέρετε ένα μελάνι εκτυπωτή ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο αλλά χωρίς πρόβλημα, δεν θα το δεχθούμε). Για τα υπόλοιπα πρέπει να το πας πίσω μέσα σε 7 ημέρες ημερολογιακές, πλην Σαββάτων, πρέπει να είναι στην αρχική του κατάσταση δλδ να μην το έχεις χτυπήσει πουθενά κλπ και με όλα τα παρελκόμενα της συσκευασίας κλπ.

Έτσι είπαν, αν μετά αρχίσουν τα σούξου-μούξου δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρηγγηλα το Toshiba Satellite M70-131.Απλα τωρα μου δημιουργηθηκε η απορια...Αν το φερουν και εχει κανενα καμμενο pixel η οθονη τι κανω?Εχουν εγγυηση zero pixel τα Toshiba?

 

den exei

einai asafes bebaia

an exi pano apo 3 pixels entos 10 jmeron apo agra

den kalyptoyn ta sub pixels

 

pixels omos mporei na kaoyn kai meta 1 mhna

tote den exi eggyhsh

 

mono h lg dini eggyhsh ( etsi leei)

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Τα multirama δέχονται πίσω τα πάντα πλέον, no questions asked. Εμένα μου είπαν ότι τα μόνα πράγματα που δεν δέχονται είναι αναλώσιμα που τυχόν έχουν ανοιxτεί κλπ (το παράδειγμα που έφερε ήταν 'αν μας φέρετε ένα μελάνι εκτυπωτή ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο αλλά χωρίς πρόβλημα, δεν θα το δεχθούμε). Για τα υπόλοιπα πρέπει να το πας πίσω μέσα σε 7 ημέρες ημερολογιακές, πλην Σαββάτων, πρέπει να είναι στην αρχική του κατάσταση δλδ να μην το έχεις χτυπήσει πουθενά κλπ και με όλα τα παρελκόμενα της συσκευασίας κλπ.

Έτσι είπαν, αν μετά αρχίσουν τα σούξου-μούξου δεν ξέρω!

 

an soy kani to forhto proxora tote kai o 8eos boh8os

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρηγγηλα το Toshiba Satellite M70-131.Απλα τωρα μου δημιουργηθηκε η απορια...Αν το φερουν και εχει κανενα καμμενο pixel η οθονη τι κανω?Εχουν εγγυηση zero pixel τα Toshiba?

Εχει και η toshiba εγγυηση για καμμενα pixels.παντως μην αγχωνεσαι και βαζεις το μυαλο σου σε σκεψεις γιατι εως τωρα..και απο προσωπικη εμπειρια σε 3 λαπτοπ απο toshiba δικα μου και γενικοτερα και απο αλλους φιλους..κανενας δεν ειχε τετοιο προβλημα.:) ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

yparxei UTILITY apo tin Toshiba gia tis defective battery

 

opoios endiaferete as stili pm h na moy pei pos na to kano attach to arxeio

Δες αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=151240
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι άμεσα laptop αλλά μπορώ να διαθέσω μέχρι 700 ευρώ για να κάνω την δουλειά μου (Εργασίες γραφείου, Internet, όχι παιχνίδια)

 

Απαραίτητα χαρακτηριστικά: RAM >512, wifi, LAN, Οθόνη<16', DVDRW, Εγγύηση>1χρόνο.

 

Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε

 

Σκέφτομαι αυτόν http://e-acorn.com/view_product.php?productid=5600&idcat=7&idsubcat=29&idsubsubcat=-1

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...