Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aφήνω 3ο τον LG γιατί τα specs του είναι πιο χαμηλά από τα άλλα δύο...και δε λέει.

 

Ανάμεσα σε FJ και Toshiba εγώ θα επέλεγα τον Toshiba

 

(άλλωστε είμαι δηλωμένος fan της εταιρίας!)

 

Βέβαια ο FJ έχει καλύτερο σκληρό και μνήμη (2GB?? My GOD!!) αλλά και πάλι Toshiba...είναι πιο ανθεκτικοί, μου αρέσουν εμφανισιακά περισσότερο και έχουν καλή μπαταρία...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aφήνω 3ο τον LG γιατί τα specs του είναι πιο χαμηλά από τα άλλα δύο...και δε λέει.

 

Ανάμεσα σε FJ και Toshiba εγώ θα επέλεγα τον Toshiba

 

(άλλωστε είμαι δηλωμένος fan της εταιρίας!)

 

Βέβαια ο FJ έχει καλύτερο σκληρό και μνήμη (2GB?? My GOD!!) αλλά και πάλι Toshiba...είναι πιο ανθεκτικοί, μου αρέσουν εμφανισιακά περισσότερο και έχουν καλή μπαταρία...

 

ΑΥΤΟ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ;)

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ;)

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εντολή ανάκλησης επαναφορτιζόμενων μπαταριών λιθίου Sony που χρησιμοποιούνται σε φορητούς υπολογιστές Apple, εξέδωσε η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή σε συνεργασία με την εταιρεία Rainbow A.E., επίσημο διανομέα της Apple στην Ελλάδα και την Κύπρο.

 

Πρόκειται για μπαταρίες που χρησιμοποιούνται στα μοντέλα: iBook G4 με οθόνη 12 ιντσών, PowerBook G4 με οθόνη 12 ιντσών και PowerBook G4 με οθόνη 15 ιντσών, οι οποίες κατασκευάστηκαν από την εταιρεία Sony Corporation στην Ιαπωνία από τον Οκτώβριο του 2003 έως και τον Αύγουστο του 2006 και μπορεί να υπερθερμανθούν, με κίνδυνο ανάφλεξης.

 

Συνιστάται στους καταναλωτές που έχουν τα συγκεκριμένα μοντέλα υπολογιστών, να σταματήσουν τη χρήση τους έως ότου ελέγξουν τον κωδικό της μπαταρίας και, αν χρειαστεί, να τις αντικαταστήσουν με νέες ασφαλείς μπαταρίες. Οι υπολογιστές μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ασφάλεια, αφού αφαιρεθεί η μπαταρία και συνδεθούν μέσω του μετασχηματιστή AC στο ρεύμα.

 

Η εταιρεία Rainbow A.E. πληροφόρησε τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ότι έχει αποστείλει προσωπικές συστημένες επιστολές στους 530 κατόχους Η/Υ Apple, που ενδέχεται να διαθέτουν τις προς ανάκληση μπαταρίες, καθώς και ότι δεν υπάρχουν αποθέματα στην αγορά των εν λόγω μπαταριών, διότι προορίζονται για συγκεκριμένες παραγγελίες. Καμία άλλη μπαταρία PowerBook ή iBook δεν αποτελεί μέρος αυτής της ανάκλησης.

 

Ο σειριακός αριθμός της μπαταρίας αναγράφεται με μαύρα ή σκούρα γκρι μικρά γράμματα κάτω από το barcode αυτής. Περισσότερες πληροφορίες οι καταναλωτές μπορούν να αντλήσουν από το site: https://support10.apple.com/index.html , είτε καλώντας το Κέντρο Πληροφόρησης και Εξυπηρέτησης Πελατών της Rainbow, στο τηλέφωνο 210-9012892.

 

http://www.ert.gr/site/news/photos/img70x70/2006/9/laptop.jpg

 

πηγη:news.ert.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Σε ενα καινουριο φορητο υπολογιστη, παρατηρησα πως κατα την αναγνωση ενος cd/dvd, αγγιζοντας τα πλαστικα μερη(π.χ εχοντας τα χερια πανω στο πληκτρολογιο) νιωθω σε εντονο βαθμο το "βουητο" που παραγεται απο τον αναγνωστη. Τα επιπεδα του θορυβου ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο, αλλα ειναι το ιδιο φυσιολογικο αυτο που παρατηρω?

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα κάνει που κ που αρκετό θόρυβο όταν φορτώνει...δεν νομίζω να είναι κάτι ...

 

Eπειδη εχω δουλεψει με αρκετα μοντελα φορητων, σε αυτο το βαθμο πρωτη φορα το παρατηρω(να το αισθανομαι δηλαδη τοσο εντονα). Αν υπηρχε δυσλειτουργια ομως, δεν θα επρεπε λογικα να κανει και αρκετο θορυβο( οπως ειπα σε αυτο τον τομεα ειναι φυσιολογικο)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Σε ενα καινουριο φορητο υπολογιστη, παρατηρησα πως κατα την αναγνωση ενος cd/dvd, αγγιζοντας τα πλαστικα μερη(π.χ εχοντας τα χερια πανω στο πληκτρολογιο) νιωθω σε εντονο βαθμο το "βουητο" που παραγεται απο τον αναγνωστη. Τα επιπεδα του θορυβου ειναι σε φυσιολογικο επιπεδο, αλλα ειναι το ιδιο φυσιολογικο αυτο που παρατηρω?

και μενα ο Toshiba εχει μια επιλογη cd/dvd acoustic driver η οποια τσεκαρωντας την νομιζεις οτι δεν εχεις βαλει δισκο στο drive ενω αν το εχεις κανονικα ακουγεται αρκετα και το αισθανεσαι.:cool:

κοιτα κι'εσυ μηπως εχει και το δικο σου συsτημα παρομοια λειτουργια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και μενα ο Toshiba εχει μια επιλογη cd/dvd acoustic driver η οποια τσεκαρωντας την νομιζεις οτι δεν εχεις βαλει δισκο στο drive ενω αν το εχεις κανονικα ακουγεται αρκετα και το αισθανεσαι.:cool:

κοιτα κι'εσυ μηπως εχει και το δικο σου συsτημα παρομοια λειτουργια.:)

Και ποιος ο σκοπός να υπάρχει αυτή η επιλογή και να μην είναι στάνταρ επιλεγμένη, ποιος θα μπορούσε να επιθυμεί να ακούγεται ο δίσκος που γυρνάει;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ο σκοπός να υπάρχει αυτή η επιλογή και να μην είναι στάνταρ επιλεγμένη, ποιος θα μπορούσε να επιθυμεί να ακούγεται ο δίσκος που γυρνάει;
Πιθανότατα πρόκειται για επιλογή που μειώνει τις στροφές του cd/dvd, ώστε να μειωθεί ο θόρυβος. Προφανώς ο χαμηλότερος ρυθμός περιστροφής θα έχει επιπτώσεις όταν χρειαστεί να γίνει μια αντιγραφή αρχείου ή rip. Επομένως έχει νόημα να μπορεί κανείς να ρυθμίζει τις στροφές ανάλογα με τις ανάγκες του.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα πρόκειται για επιλογή που μειώνει τις στροφές του cd/dvd, ώστε να μειωθεί ο θόρυβος. Προφανώς ο χαμηλότερος ρυθμός περιστροφής θα έχει επιπτώσεις όταν χρειαστεί να γίνει μια αντιγραφή αρχείου ή rip. Επομένως έχει νόημα να μπορεί κανείς να ρυθμίζει τις στροφές ανάλογα με τις ανάγκες του.

ετσι ακριβως ειναι..παντως δεν εχω προβλημα με τον θορυβο οταν το εχω στην κανονικη λειτουργια..αλλα οταν καθομαι να δω καμια ταινεια..ειναι λιγο σπαστικο..αλλα τσεκαρω την επιλογη και ολα ειναι μια χαρα.

παντως επειδη εχω τσεκαρει τι παιζει..με πληρη λειτουργια του drive ενα δισκακι 700mb θελω να το κανω copy στο pc και χρειαζεται γυρω στα 5-7 λεπτα σε αθυρυβη λειτουργια ξεπερναω χαλαρα το 10λεπτο.:cool: :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re paidia pira apo to plaisio ena turbo-x to m311el1 kai to exo 10 meres alla simera den mporei na diavasei to dvd oute to cd! opote thelei ta diavazei! gia na grapso vaivea cd i dvd den to sizitao!:cry: exei kaneis antimetopisei to idio provlima? kai ti ekane? to espase????:O
Link to comment
Share on other sites

re paidia pira apo to plaisio ena turbo-x to m311el1 kai to exo 10 meres alla simera den mporei na diavasei to dvd oute to cd! opote thelei ta diavazei! gia na grapso vaivea cd i dvd den to sizitao!:cry: exei kaneis antimetopisei to idio provlima? kai ti ekane? to espase????:O

 

Σιγά να μην το έσπασε κανείς! :p

 

Επίστρεψε το notebook στο Πλαίσιο. Το λογικό (και πιθανό) είναι να σου αντικαταστήσουν το drive. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.proti fora grafo se aytin tin enotita.apofasisa na alaxo to pc kai leo na paro ayto http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4&products_id=3941

axizei?exei poli prama mesa .tha antimetopiso problima sta paixnidia ktl me tin karta grafikon pou einai sta 128?to eida apo konta kai einai poli omorfo

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.proti fora grafo se aytin tin enotita.apofasisa na alaxo to pc kai leo na paro ayto http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4&products_id=3941

axizei?exei poli prama mesa .tha antimetopiso problima sta paixnidia ktl me tin karta grafikon pou einai sta 128?to eida apo konta kai einai poli omorfo

 

Γενικώς δεν μου άρεσε σαν σύνολο. Να μην έχει μια γραφικών 256 να σηκώνει και τα Vista?

...
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.proti fora grafo se aytin tin enotita.apofasisa na alaxo to pc kai leo na paro ayto http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4&products_id=3941

axizei?exei poli prama mesa .tha antimetopiso problima sta paixnidia ktl me tin karta grafikon pou einai sta 128?to eida apo konta kai einai poli omorfo

καλα η καρτα γραφικων ειναι μικρη,η οθονη που ειναι 14.1 δεν σε ενοχλει..!?

θα σου βγουν τα ματια παιζωντας σε τοσο μικρη αναλυση.με τοσα λεφτα παιρνεις λαπτοπ και με 512 καρτα γραφικων!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω πάντος τα τελευταία 5 χρόνια εχω φορητό και είμαι πολυ ευχαριστημένος στα πάντα. Εχω δουλεψει με πολλές μαρκες. Toshiba-Compaq-Acer + dell. Αποψή μου είναι πως οι dell είναι μακράν... Ποιότητα, συμβατότητα, σέρβις. Το κακό είναι πως συνήθως πωλούνται online και οι τιμές δεν είναι με δόσεις κλπ κλπ...

 

πραγματι δεν μπορω σε μαγαζι να βρω dell. Ξερει κανεις κανενα στην πατρα?

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

πραγματι δεν μπορω σε μαγαζι να βρω dell. Ξερει κανεις κανενα στην πατρα?

 

Η Dell σε όλο τον κόσμο πουλάει μόνο απευθείας, στην Ελλάδα από το dell.gr

Παλιότερα, πρίν έρθει η εταιρεία στην Ελλάδα (νομίζω 2002) γίνονταν παραεισαγωγές αλλά έχουν πλέον σταματήσει.

Αν το πάρεις από τη Dell έχε υπόψη σου ότι θα περιμένεις και λίγο καιρό να στο φέρουν (έως και 1 μήνα).

Πραγματικά είναι εξαιρετικά μηχανήματα και η εταιρεία διαθέτει άψογο σέρβις αλλά αν δεν το θέλεις για επαγγελματική χρήση δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσεις το premium που ζητάει η Dell και να περιμένεις κιόλας.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με ένα Laptop. Έχω το Acer Aspire 1640 και κάθε φορά που το λαμπάκι της επεξεργασίας ανάβει κολλάει όλος ο υπολογιστής και αν π.χ παίζει ένα τραγούδι εκεί που παίζει κανονικά, ανάβει το λαμπάκι (όταν κανω μία ενέργεια), και τότε το τραγούδι κολλάει και το τραβάει (δεν σταματάει δηλαδή στα κολλήματα, απλά τραβάει τις διεργασίες..) Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει σε αυτό.. Μήπως χρειάζεται να κάνω updates τα driver? ή μήπως έχουν γενικά προβλήματα αυτή η σειρά Laptop..?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο αυξάνεται το cpu usage όταν παρατηρείς τα κολλήματα που λες. Δοκίμασε να ανοίξεις τον task manager και να δεις ποιό process έχει μεγάλο cpu usage. Δες επίσης μήπως ο σκληρός δίσκος (αν είναι ide) έχει περάσει σε pio mode: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1429462#post1429462
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. Να σου πω ότι είχα ελέγξει το Task Manager και παρατήρησα πως στην εφαρμογή που χρησιμοποιούσα εκείνη τη στιγμή έκανε χρήση σχεδόν όλης της CPU με αποτέλεσμα ότι άλλο έτρεχε παράλληλα να κολλάει όπως ανέφερα από πάνω.. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω αν είναι όλα εντάξει, για να ξέρουν και τα υπόλοιπα μέλη αν έχουν παρόμοιο πρόβλημα..!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σχολιάστικε, και συγνώμη αν το ξαναρωτάω. :worry:

Αλλά πότε θα κυκλοφορήσουν φορητοί υπολογιστές με επεξεργαστές Core 2 Duo; :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σχολιάστικε, και συγνώμη αν το ξαναρωτάω. :worry:

Αλλά πότε θα κυκλωφορίσουν φορητοί υπολογιστές με επεξεργαστές Core 2 Duo; :)

Εχουν ηδη κυκλοφορησει! :blink:

 

Υ.Γ.ποιαστηκες αδιαβαστος..:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...