Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν κρατάει κανένα 4ωρο η μπαταρία του δεν είναι άσχημα, αλλά αν έχει κανένα 6ωρο η μπαταρία του asus τότε είναι μεγάλο συν. όσον αφορά την κάμερα είναι κάτι που δεν με απασχολεί, αλλά η καλύτερη κάρτα ήχου είναι κάτι καλό καθώς θα το χρησιμοποιώ και για φορητό dvd player.

γενικότερα από έναν παλιό toshiba φορητό που έχω, έχω μείνει ικανοποιημένος. όμως ένας φίλος μου έχει έναν eee και είναι αρκετά καλός και γενικότερα μεταξύ αυτών των δύο είμαι σε δίλημα.

Τι να σου πω..εγω οτι Toshiba υπολογιστη εχω παρει και εχω δοκιμασει απο φιλους..ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

ο Asus αμα εχει μπαταρια 9 κελιων..ειναι στα (+) αλλα στο site δεν αναφερει κατι τετοιο..οπως και να χει..πιστευω οτι ο toshiba εχει περισσοτερα (+) οπως την καρτα ηχου οπως σου ειπα..και η 3 θυρες usb!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν κρατάει κανένα 4ωρο η μπαταρία του δεν είναι άσχημα, αλλά αν έχει κανένα 6ωρο η μπαταρία του asus τότε είναι μεγάλο συν. όσον αφορά την κάμερα είναι κάτι που δεν με απασχολεί, αλλά η καλύτερη κάρτα ήχου είναι κάτι καλό καθώς θα το χρησιμοποιώ και για φορητό dvd player.

γενικότερα από έναν παλιό toshiba φορητό που έχω, έχω μείνει ικανοποιημένος. όμως ένας φίλος μου έχει έναν eee και είναι αρκετά καλός και γενικότερα μεταξύ αυτών των δύο είμαι σε δίλημα.

Φιλε μου εχω Toshiba laptop (A200) εδω και δυο χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος δεν με αφησε ποτε ξεκρεμαστο και απο ποιοτητα ειναι πολυ καλος. ειχα λοιπον το ιδιο διλυμμα με σενα για τα ιδια ακριβως netbook, για καποιον λογω (δεν καταλαβα ακομα :) ) πηρα τον asus, απλα πανεμορφο ελαφρυς και απολυτα φορητος, εχει ομως κανα δυο μειονεκτηματα με βασικοτερο αυτο τις προσθηκης ραμ (απλα το ξεχνας, μεγαλη διαδικασια) σταα συν ειναι η μπαταρια πουν παρολο ενσωματωμενη και μη αναβαθμισημη πιανει ανετα 5ωρες+.

αν το (φοβερο) design η μεγαλης διαρκειας μπαταρια και το μικρο βαρος ειναι αυτα που ψαχνεις τοτε asus, αν θελεις να το αναβαθμισεις καποια στιγμη και να εχεις την επιλογη για μεγαλυτερη μπαταρια (αλλα και βαρος, γιατι με την μαμα μπαταρια βγαζει καπου 2-3 ωρες) τοτε toshiba.

ελπιζω να μην σε μπερδεψα αλλα θα σου προτεινα να τα δεις και δυο απο κοντα ( ο ερωτας χτυπαει ξαφνικα :) )

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και θα ξανά πώ επιλέξτε ASUS η αυτονομία του είναι μεγάλη, τα χαρακτηριστικά έιναι όλα ίδια* σε όλα τα neetbook και χρησημοποιούν όταν χρειαστεί όλες τις επιδόσεις χωρίς να έχεις ανησυχίες εξάλου σε TEST που έγινε τα ASUS είναι...(πως να το πω...ας πούμε οτι διακρίνοντε περισσότερο) πάντως σου πρωτίνω το ASUS από εμένα και πάρε και ένα εξωτερικό DVD±RW DL και στα video θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος λόγο οτι η οθόνη είναι αρκετά μεγάλης ανάλυσης και τα ηχεία DOLBY όπως και η μπαταρία είναι άριστος συνδυασμός.

 

Περιμένω την σωστή απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγω το λάπτοπ μου, εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα: ''Η εφαρμογή KTP Ware TSR Εnhancements σταμάτησε να λειτουργεί''.

Είναι σημαντική η συγκεκριμένη εφαρμογή; Πώς ακριβώς διορθώνεται το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :).

 

τελικά πήρα σήμερα τον toshiba μαζί με το ποντίκι arc της ms. τώρα τον έχω και φορτίζει. γενικά μου φάνηκε ποιο στιβαρός και ποιοτικός από τον asus αν και ίσως ποιο άσχημος και -σοβαρός-. τώρα όσον αφορά την μπαταρία σίγουρα θα κρατάει λιγότερο από τον asus αλλά είναι 6cell και θέλω να ελπίζω πως ένα 4ωρο θα κρατάει τουλάχιστον. πάντως δίπλα δίπλα οι δύο υπολογιστές είχαν μεγάλη διαφορά στην οθόνη με αυτή του toshiba να είναι φωτεινότερη, ευκρινέστερη και γενικά ποιο καθαρή. επίσης το πληκτρολόγιο πρέπει να είναι καλύτερο στο toshiba με μεγάλα κενά μεταξύ των πλήκτρων, καλύτερη αίσθηση και καλύτερη ποιότητα - στιβαρότητα (στον asus μου φάνηκαν ψευτοπλαστικά, ας με συγχωρήσουν όσοι τον έχουν :O).

εν κατακλείδι πιστεύω πως είναι πολύ κοντά αυτοί οι φορητοί και δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις, οπότε πιστεύω πως είναι περισσότερο θέμα προσωπικής επιλογής.

και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :).

 

τελικά πήρα σήμερα τον toshiba μαζί με το ποντίκι arc της ms. τώρα τον έχω και φορτίζει. γενικά μου φάνηκε ποιο στιβαρός και ποιοτικός από τον asus αν και ίσως ποιο άσχημος και -σοβαρός-. τώρα όσον αφορά την μπαταρία σίγουρα θα κρατάει λιγότερο από τον asus αλλά είναι 6cell και θέλω να ελπίζω πως ένα 4ωρο θα κρατάει τουλάχιστον. πάντως δίπλα δίπλα οι δύο υπολογιστές είχαν μεγάλη διαφορά στην οθόνη με αυτή του toshiba να είναι φωτεινότερη, ευκρινέστερη και γενικά ποιο καθαρή. επίσης το πληκτρολόγιο πρέπει να είναι καλύτερο στο toshiba με μεγάλα κενά μεταξύ των πλήκτρων, καλύτερη αίσθηση και καλύτερη ποιότητα - στιβαρότητα (στον asus μου φάνηκαν ψευτοπλαστικά, ας με συγχωρήσουν όσοι τον έχουν :O).

εν κατακλείδι πιστεύω πως είναι πολύ κοντά αυτοί οι φορητοί και δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις, οπότε πιστεύω πως είναι περισσότερο θέμα προσωπικής επιλογής.

και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

καλοδουλευτος και να το χαρεις, οποιον απο τους δυο και να επαιρνες θα ηταν μια καλη επιλογη ;).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελαθούμε τελείως, έφερα δύο Alienware M17x ένα για εμένα και ένα για τόν ανιψιό μου, λοιπόν δέν του άρεσε εξωτερικά και δέν τον ήθελε (είναι να μήν τρελαθείς ?) Χαρακτ.:

 

Intel Core i7 Extreme 975 3.55GHz

2x Nvidia Sli 280GTX 1GB GDDR3 320-bit

Alienware Ram 8GB DDR3 1333MHz

3x 300GB HDD U.U.S. 10.000RPM

Blueray Recortable

17'' LCD +UXGA HD 1200p

 

Και δέν του άρεσε τον πούλησα τελικά αλλά τώρα θέλω να του πάρω έναν άλλο κάπου στα 700€ (ώστε άμα δέν τον θέλει να τον πετάξω σε κανα τύχο και να πάρω άλλον) και να έχει καλά χαρακτηριστικά...καμιά ιδέα ?....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :).

 

τελικά πήρα σήμερα τον toshiba μαζί με το ποντίκι arc της ms. τώρα τον έχω και φορτίζει. γενικά μου φάνηκε ποιο στιβαρός και ποιοτικός από τον asus αν και ίσως ποιο άσχημος και -σοβαρός-. τώρα όσον αφορά την μπαταρία σίγουρα θα κρατάει λιγότερο από τον asus αλλά είναι 6cell και θέλω να ελπίζω πως ένα 4ωρο θα κρατάει τουλάχιστον. πάντως δίπλα δίπλα οι δύο υπολογιστές είχαν μεγάλη διαφορά στην οθόνη με αυτή του toshiba να είναι φωτεινότερη, ευκρινέστερη και γενικά ποιο καθαρή. επίσης το πληκτρολόγιο πρέπει να είναι καλύτερο στο toshiba με μεγάλα κενά μεταξύ των πλήκτρων, καλύτερη αίσθηση και καλύτερη ποιότητα - στιβαρότητα (στον asus μου φάνηκαν ψευτοπλαστικά, ας με συγχωρήσουν όσοι τον έχουν :O).

εν κατακλείδι πιστεύω πως είναι πολύ κοντά αυτοί οι φορητοί και δεν έχουν μεγάλες αποκλίσεις, οπότε πιστεύω πως είναι περισσότερο θέμα προσωπικής επιλογής.

και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

καλορίζικο, με γειά καλή διασκέδαση και καλή φορητότητα όπου πάς να τα 100χρονίσει...:p:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο topic αλλα θελω μια αποψη για ενα προλημα μου.Σε ενα φορητο που εχω στην εκκινηση βγαζει το μηνυμα το αρχειο 0000000χχ δεν υπαρχει και η μνημη δεν ειναι read αυτο εγινε απο δικο μου καθαρισμα με το system mechanic. Το ερωτημα μου ειναι το εξεις ,πως διορθωνετε το προβλημα και ποια ειναι η προτιμοτερη λυση.Εχω win xp pro.
Link to comment
Share on other sites

Nokia Booklet 3G

Ένα νέο netbook παρουσίασε η Nokia που εγκαινιάζει τις νέες δραστηριότητες της εταιρείας στους φορητούς υπολογιστές.

Το Booklet 3G είναι ένα netbook με επεξεργαστή Intel Atom....

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξει ένα θέμα αποκλειστήκα για τα netbook;

Να μην γράφουν για νέα netbook εδώ... αυτό να είναι μόνο για τα notebooks-laptops.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελαθούμε τελείως, έφερα δύο Alienware M17x ένα για εμένα και ένα για τόν ανιψιό μου, λοιπόν δέν του άρεσε εξωτερικά και δέν τον ήθελε (είναι να μήν τρελαθείς ?) Χαρακτ.:

 

Intel Core i7 Extreme 975 3.55GHz

2x Nvidia Sli 280GTX 1GB GDDR3 320-bit

Alienware Ram 8GB DDR3 1333MHz

3x 300GB HDD U.U.S. 10.000RPM

Blueray Recortable

17'' LCD +UXGA HD 1200p

 

Και δέν του άρεσε τον πούλησα τελικά αλλά τώρα θέλω να του πάρω έναν άλλο κάπου στα 700€ (ώστε άμα δέν τον θέλει να τον πετάξω σε κανα τύχο και να πάρω άλλον) και να έχει καλά χαρακτηριστικά...καμιά ιδέα ?....

 

Κανείς ?:O

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω laptop με οθόνη 15,4'' έως 1000 €. Ένα από τα κριτήρια μου είναι το χρώμα του (δεν θα ήθελα να είναι μαύρο και πιθανόν ούτε και ασημί). Τι μου προτείνετε? Επίσης θα προτιμούσα να έχει πληκτρολόγιο και λειτουργικό και στα Ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω laptop με οθόνη 15,4'' έως 1000 €. Ένα από τα κριτήρια μου είναι το χρώμα του (δεν θα ήθελα να είναι μαύρο και πιθανόν ούτε και ασημί). Τι μου προτείνετε? Επίσης θα προτιμούσα να έχει πληκτρολόγιο και λειτουργικό και στα Ελληνικά.

 

http://www.skroutz.gr/s/70694/Sony-Vaio-VGN-CS21S-W-T-R-Q-P.html

http://www.skroutz.gr/s/52099/Sony-Vaio-VGN-CR41Z-R.html

και εχει και η HP μερικα μοντελα νομιζω!!!

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα acer aspire 6920 με blue-ray drive, δοκιμασα ομως σημερα 2-3 δισκακια blue ray και δεν τα αναγνωριζει ( γραφει οτι δεν υπαρχει δισκος στο drive)... πρεπει να κανω κατι που δεν γνωριζω?
:up:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα acer aspire 6920 με blue-ray drive, δοκιμασα ομως σημερα 2-3 δισκακια blue ray και δεν τα αναγνωριζει ( γραφει οτι δεν υπαρχει δισκος στο drive)... πρεπει να κανω κατι που δεν γνωριζω?

Σαββα

 

1. θεμα drivers κανε update

2. εξαρταται το φορματ απο τα δισκακια (σε τι ειναι γραμμενα)

 

αυτα διαβαζω σε forums

 

και οσοι εχουν nvidia να ενα site για να ..απογειωθητε!

 

http://laptopvideo2go.com/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

sava δες εδω

 

http://www.google.com/cse?cx=partner-pub-9211052770823548%3Aim0xex-qjls&q=6920+blue+ray

 

στο πρωτο αν μπεις αναφερει οτι υπαρχει καινουρια εκδοση του arcade που παιζει τα δισκακια

 

και εγω αυτη εχω στο δικο μου acer

bye!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

thanx george θα το κατεβασω και ελπιζω να κανω δουλεια...θελει να ιδιαιτερο να κανω?
:up:
Link to comment
Share on other sites

thanx george θα το κατεβασω και ελπιζω να κανω δουλεια...θελει να ιδιαιτερο να κανω?

οχι φιλε απλη εγκατασταση ειναι...καλη τυχη

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ερωτηση.

Πως μπορω να συνδεσω το λαπτοπ μου με μια τηλεοραση που εχει μονο scart? Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα μεσω καποιου καλωδιου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ερωτηση.

Πως μπορω να συνδεσω το λαπτοπ μου με μια τηλεοραση που εχει μονο scart? Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα μεσω καποιου καλωδιου?

Γινεται αλλα κοστιζει τοσο που σε συμφερει να παρεις tft οθονη full hd.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο netbook παρουσίασε η Nokia που εγκαινιάζει τις νέες δραστηριότητες της εταιρείας στους φορητούς υπολογιστές.

Το Booklet 3G είναι ένα netbook με επεξεργαστή Intel Atom....

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξει ένα θέμα αποκλειστήκα για τα netbook;

Να μην γράφουν για νέα netbook εδώ... αυτό να είναι μόνο για τα notebooks-laptops.

 

Πολυ καλο φαινεται!!

Αντε να δουμε και σε τι τιμη θα το δινουν!

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα κοστιζει τοσο που σε συμφερει να παρεις tft οθονη full hd.:lol:

 

Eχω στο σαλονι full hd δεν θελω και δευτερη!:p

Απλα ελεγα μηπως καταφερω και το συνδεσω και στο δωματιο αλλα σιγα μην ασχοληθω αν κοστιζει τοσο..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...