Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια !εχω τον hp dv5 1030ev http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01550172&tmp_task=prodinfoCategory&lc=en&dlc=en&cc=us&lang=en&product=3798133

 

θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να το δοσω για να αγορασω κατι καλυτερο με ~700€..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θελω να αγορασω ενα netbook 10.1'' αλλα εχω μπερδευτει.Θα ηθελα να εχει μεγαλη αυτονομια.Διαθετω 250-270 ευρω και σ'αυτη τη τιμη εχω δει αυτα τα δυο:

 

ACER ASPIRE ONE 531

 

Asus Eee PC 1005HA

 

τα εχω βρει με 10 ευρω διαφορα και θα ηθελα τη γνωμη σας...

Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο δεκτο.

Ευχαριστω πολυ!

Ξέχνα τα και πάρε αυτό εδώ:

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=5C71E74CF6C98B4CA14C238C4960D0BE&pa=217001571D817D4588F801F1D0471A57

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε,αλλα θελεις να μου πεις που υπερεχει αυτο που προτεινεις;

Απο μπαταρια τι λεει;Web camera εχει;Ποσες θυρες usb εχει;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:Έναν φορητό υπολογιστή πόσο χρόνο μπορώ να τον έχω συνεχόμενα ανοικτό?Είναι που οι φορητοί είναι κάπως ευαίσθητοι και δεν θέλω να τον αφήνω ανοικτό πάνω από 24-30 ώρες συνεχόμενα.Μέχρι τόσο τον αφήνω.Μήπως ξέρει κανείς πόσο είναι ας πούμε το "όριο" χρόνου?Γιατί όσο να πεις δεν είναι και σαν τους desktop που μπορείς να τους έχεις ανοικτούς βδομάδες.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε,αλλα θελεις να μου πεις που υπερεχει αυτο που προτεινεις;

Απο μπαταρια τι λεει;Web camera εχει;Ποσες θυρες usb εχει;

Το βασικότερο πλεονέκτημα είναι οτι είναι DELL (=εγγύηση). Επίσης, έχει και 3G modem (παίρνει κάρτα SIM) αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες

Αγορασα χτες ενα netbook toshiba nb200-10z κι εχω τισ εξης 2 αποριες

 

1) Θελω να βαλω μια ram 1gb ακομα. Εχετε να μου προτεινετε μια καταλληλη για το συγκεκριμενο netbook ;

2) Eχει δοκιμασει κανεις σας windows 7 ; βλεπω πως τα περισσοτερα netbooks εχουν την εκδοση starter. Ειναι δυνατον να βρεθει αυτη η εκδοση καπου ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Εχω το Acer Aspire 8930G. Εβαλα τα Windows 7 αλλα δν μπορω να βρω τα προγραμματα της ACER που ειχε με τα vista! Μηπως ξερει κανεις που μπορω να τα βρω? Επισης και τους drivers. Εψαξα στο site της acer αλλα δν βρηκα και πολλα!!

 

Ευχαριστω!

Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

 

Απο οτι ειδα πανω κατω εχουν σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα. Απο 'κει και περα ο vaio εχει 1 ωρα περισσοτερη αυτονομια απο τον toshiba.

 

Στοιχιζουν και τα ιδια λεφτα, οποτε ειναι θεμα καθαρα προσωπικου γουστου. Οι vaio εχουν φοβερο design χρονια τωρα και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Οχι οτι οι toshiba πανε πισω απο θεμα κατασκευης. :)

 

Απλα οταν παρεις μια φορα vaio μετα το επομενο παλι vaio θα ειναι... δημιουργεις μαζι τους μια ερωτικη σχεση!! :happy:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε γι αυτο στα 1095 ευρω? Μου φενεται πολυ καλη επιλογη.

HP Pavilion DV6-2060EA, Core i7-720QM 1.60 GHz, Windows 7 Home Premium, 4GB/500GB, 15.6"

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

 

HP Pavilion DV6-2060EA, Core i7-720QM 1.60 GHz, Windows 7 Home Premium, 15.6 HD LED BV, 4GB RAM, 500GB HDD, DVD+/-RW SM LS DL, WiFi a/g/n, Bluetooth, Webcam, 1Yr Warranty, Office Ready.

 

Recommended Use

Home use

 

System Type

Notebook

 

Built-in Devices

Stereo speakers, wireless LAN aerial, Bluetooth aerial

 

Width

37.9 cm

 

Depth

25.8 cm

 

Height

4.2 cm

 

Weight

2.9 kg

 

Colour

HP Imprint - Espresso

 

Localisation

English / United Kingdom

 

Processor

Intel Core i7 i7-720QM / 1.6 GHz

 

Multi-Core Technology

Quad-Core

 

64-bit Computing

Yes

 

Type

L2 Cache

 

Installed Size

6 MB

 

Installed Size

4 GB / 8 GB (max)

 

Technology

DDR3 SDRAM

 

Form Factor

SO DIMM 204-pin

 

Configuration Features

2 x 2 GB

 

Type

Serial ATA

 

Serial ATA Interface

Serial ATA-150

 

Hard Drive

500 GB - Serial ATA-150 - 5400 rpm

 

Type

DVD RW (R DL) / DVD-RAM

 

Disc Labeling Technology

LightScribe Technology

 

Type

5 in 1 card reader

 

Supported Flash Memory Cards

SD Memory Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card

 

Display Type

15.6" TFT

 

Max Resolution

1366 x 768 ( WXGA )

 

Widescreen Display

Yes

 

Features

BrightView, LED-backlit

 

Graphics Processor / Vendor

NVIDIA GeForce GT 230

 

Video Memory

1 GB

 

Total Available Graphics Memory

2815 MB

 

Audio Output

Sound card

 

Features

Altec Lansing speakers

 

Audio Input

Microphone

 

Camera Type

Integrated

 

Type

Keyboard, touchpad

 

Networking

Network adapter

 

Wireless LAN Supported

Yes

 

Data Link Protocol

Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Bluetooth, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n

 

Compliant Standards

IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n

 

Expansion Slots Total (Free)

2 ( 0 ) x memory - SO DIMM 204-pin

1 ( 1 ) x ExpressCard/54

 

Interfaces

3 x Hi-Speed USB - 4 PIN USB Type A

1 x IEEE 1394 (FireWire)

1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15)

1 x storage / Hi-Speed USB - Hi-Speed USB / eSATA

1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45

1 x display / video - HDMI

1 x remote control - infrared

1 x microphone - input - mini-phone 3.5mm

1 x docking / port replicator

2 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm

 

Included Accessories

Remote control

 

Power Device

External

 

Technology

6-cell Lithium Ion

 

Installed Qty

1

 

OS Provided

Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition

 

Software

Microsoft Internet Explorer, HP MediaSmart Suite, Adobe Flash Player, Adobe Reader, Norton Internet Security 2009 (60 days trial), Microsoft Windows Mail, Microsoft Windows Media Center, CyberLink DVD Suite, Windows Live Messenger, HP Total Care Advisor

 

EPA Energy Star Compliant

Yes

 

Service & Support

1 year warranty

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Εχω το Acer Aspire 8930G. Εβαλα τα Windows 7 αλλα δν μπορω να βρω τα προγραμματα της ACER που ειχε με τα vista! Μηπως ξερει κανεις που μπορω να τα βρω? Επισης και τους drivers. Εψαξα στο site της acer αλλα δν βρηκα και πολλα!!

Ψάξε καλύτερα στο site της ACER για VISTA drivers, σε περίπτωση που δεν έχουν βάλει ακόμα για τα 7, αν και χλωμό το κόβω.

 

Γεια σας παιδες

Αγορασα χτες ενα netbook toshiba nb200-10z κι εχω τισ εξης 2 αποριες

 

1) Θελω να βαλω μια ram 1gb ακομα. Εχετε να μου προτεινετε μια καταλληλη για το συγκεκριμενο netbook ;

2) Eχει δοκιμασει κανεις σας windows 7 ; βλεπω πως τα περισσοτερα netbooks εχουν την εκδοση starter. Ειναι δυνατον να βρεθει αυτη η εκδοση καπου ;

Για το 2, καλύτερα να ψάξεις στο φόρουμ για μηνύματα άλλων χρηστών που τα δοκίμασαν ήδη και θα δεις ότι αρκετοί και με κανονικές εκδόσεις των 7, έχουν πολύ καλές επιδόσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1) Sony VAIO W

2) HP 2140 Mini-Note PC και

3) LG X120L Mini Laptop

 

 

 

αυτά που μου είπαν:

1) δίνεται μόνο σε καφέ χρώμα και με τα win7 σέρνεται.

2) το καλύτερο από άποψη κατασκευής και από άποψη σήματος.

3) είναι περίπου το ίδιο με το HP, αλλά έχει πολύ χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής.

 

 

 

περιμένω και τις δικές σας συμβουλές!

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο λάπτοπ: Το fuji από πλαίσιο [http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Fujitsu-Special-Amilo-Pi3560F-VFY-P3560MRHT2GR.htm

 

και το dell από multirama http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431744&catid=010200

 

θα ηθελα μερικες γνωμες γιατι απ τη μια το fuji εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα (led,hdmi,1G καρτα γραφικων) απ την αλλη εχω ακουσει πολλα αρνητικα για ποιοτητα και σερβις κατι που ειναι πολυ καλυτερο στα dell.

 

αν υπαρχει και αλλη προταση σε λαπτοπ μεχρι 600ε με αξιοπρεπη καρτα γραφικων και χαρακτηριστικα αναλογα των παραπανω, δεκτη.

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία Laptop:

1) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-A300-23E.htm

2) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-A300-23J.htm

3) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-L505-12Q-PSLS3E-03200LGE.htm

 

Ποιο μου προτείνετε? Θέλω να τον κρατήσω αρκετά χρόνια...

Η χρήση που θα του κάνω είναι internet, παιχνίδια, ταινίες...κλπ

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα αυτό HP Pavilion dv6-1360ev Moonlight, γιατί έχει την κάρτα γραφικών HD 4650 της ATi που είναι τρομερή και με μνήμη 1gb, επεξεργαστή Core 2 Duo στα 2.66GHz, ενσωματωμένα ηχεία της Altec Lansing με απίστευτη ποιότητα ήχου και τέλος είναι πανέμορφο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα αυτό HP Pavilion dv6-1360ev Moonlight, γιατί έχει την κάρτα γραφικών HD 4650 της ATi που είναι τρομερή και με μνήμη 1gb, επεξεργαστή Core 2 Duo στα 2.66GHz, ενσωματωμένα ηχεία της Altec Lansing με απίστευτη ποιότητα ήχου και τέλος είναι πανέμορφο.

 

Πραγματι το Moonlight εχει αποδειχτει οτι ειναι καλο μηχανακι και αντεχει την σκληρη χρηση. Το μονο κακο ειναι πως βρωμιζει ευκολα με το κ##λευκο χρωμα που εχει!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο απο αυτά τα laptop θα μου προτείνατε,ποιο θεωρείτε καλύτερο:

 

1) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-A300-23J.htm

 

2)http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv6-1360ev-Moonlight-VL057EA-B1A.htm

 

Ποιο μου προτείνετε? Θέλω να τον κρατήσω αρκετά χρόνια...

Η χρήση που θα του κάνω είναι internet, παιχνίδια, ταινίες...κλπ

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

@dj_mike18

To turbo-x απλά μην το σκέφτεσαι καθόλου, γιατί έχει άθλια ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία.Είναι από τα laptop που πάνω στο χρόνο θα στα βγάλουν όλα τα προβλήματα μαζεμένα.

 

Το HP απέκλεισέ το γιατί έχει μνήμη στα 3gb.

 

Kαι τώρα παίζεις ανάμεσα σε Sony και Acer.

 

Το sony έχει μικρότερη οθόνη και επεξεργαστή.Διαθέτει όμως μια κάρτα γραφικών αρκετά καλή.

 

Το acer έχει μεγάλη άνετη οθόνη,μια αξιοπρεπέστατη κάρτα γραφικών,έναν επεξεργαστή στα 2.20 (μια χαρά).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το acer έχει μεγάλη άνετη οθόνη,μια αξιοπρεπέστατη κάρτα γραφικών,έναν επεξεργαστή στα 2.20 (μια χαρά).

 

Και αθλιο service!! :rolleyes::rolleyes:

 

To ΗP μια χαρα φαινεται, αλλωστε αμα θελει παραπανω μνημη απλα βαζει, φτηνες ειναι!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο απο αυτά τα laptop θα μου προτείνατε,ποιο θεωρείτε καλύτερο:

 

1) http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-A300-23J.htm

 

2)http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv6-1360ev-Moonlight-VL057EA-B1A.htm

 

Ποιο μου προτείνετε? Θέλω να τον κρατήσω αρκετά χρόνια...

Η χρήση που θα του κάνω είναι internet, παιχνίδια, ταινίες...κλπ

το ΗΡ, o επεξεργαστης και η γραφικων συμβαδιζουν και τουλαχιστον θα ψοφισουν μαζι. επισης ειναι πιο φθηνο και ειναι πολυ καινουργιο, ουτε μηνα που βγηκε. αν και προτιμω σαν μαρκα τα τοσιμπα, αλλα ειναι ακριβο γιατι εχει βαρβατο επεξεργαστη και ονομα και σε 2 χρονια ο cpu θα ειναι σφαιρα αλλα η γραφικων θα σερνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο λάπτοπ: Το fuji από πλαίσιο [http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Fujitsu-Special-Amilo-Pi3560F-VFY-P3560MRHT2GR.htm

 

και το dell από multirama http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431744&catid=010200

 

θα ηθελα μερικες γνωμες γιατι απ τη μια το fuji εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα (led,hdmi,1G καρτα γραφικων) απ την αλλη εχω ακουσει πολλα αρνητικα για ποιοτητα και σερβις κατι που ειναι πολυ καλυτερο στα dell.

 

αν υπαρχει και αλλη προταση σε λαπτοπ μεχρι 600ε με αξιοπρεπη καρτα γραφικων και χαρακτηριστικα αναλογα των παραπανω, δεκτη.

Στο ίδιο ακριβώς δίλλημα ήμουνα κι εγώ.

 

Κατέληξα στο Fujitsu γιατί:

α) Έχει 4 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση

β) Έχει δώρο 6 μήνες DSL Forthnet

γ) Έχει καλύτερη κάρτα γραφικών

δ) Έχει Bluetooth

ε) Έχει HDMI

στ) Έχει spill-proof πληκτρολόγιο (ποτέ δεν ξέρεις...)

ζ) Έχει πλήκτρο Pause/Break!!

 

Εκτός από τα παραπάνω, δεν πήρα το Dell τελικά γιατί κόστιζε 20 ευρώ παραπάνω για πας την εγγύηση στα 2 χρόνια από 1 (το θεωρώ ελεεινό να πληρώνεις την εγγύηση, όλοι το κάνουν βέβαια...), για να το πάρεις με το destinpsifiaka, και δεν είχε και κανένα δώρο.

 

Δεν παύω να θεωρώ τη Dell καλύτερη εταιρεία, αλλά όμως στα φθηνά μοντέλα δεν είμαι βέβαιος ότι έχει την ίδια ποιότητα με τα ακριβά (δε μου γεμίζουν και πολύ το μάτι) και επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για τα Fujitsu.

 

Πήγα λοιπόν σήμερα στο Πλαίσιο στο mall και το τσίμπησα, 199 ευρώπουλα, δε με χάλασε!:D

Link to comment
Share on other sites

Τα laptops πλέον είναι πολύ δημοφιλή και οικονομικά κι έτσι το παρόν topic μεγάλωσε πάρα πολύ. Επομένως κλειδώνεται και στη θέση του δημιουργούνται δύο νέα επισημασμένα topics για να καλύψουν καλύτερα τις ανάγκες του forum.

 

Για ότι αφορά επιλογή νέου μηχανήματος, αλλά και αναβάθμιση: Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση

 

Για ότι αφορά προβλήματα σχετικά με laptops: Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...