Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν ηδη κυκλοφορησει! :blink:

 

Υ.Γ.ποιαστηκες αδιαβαστος..:p

 

 

Ευχαριστώ! :O

Όμως έχουν κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα;

 

Υ.Γ. ποιαστηκες=> πιάστηκες :p

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόνο τα TurboX του Πλαισίου έχουν τον intel core 2 ή έχουν βγει και σε άλλους φορητούς;:confused:
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σίγουρα Asus και Dell με Core 2 Duo. Σύντομα θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές. Το πιθανότερο όμως είναι ότι τα μηχανήματα αυτά θα έχουν μεγαλύτερο χρόνο παράδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Και οι Vaio έχουν σε κάποιες σειρές (πχ σειρά FE).
Link to comment
Share on other sites

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές περιπέτειες, ο @%$#%*@ Fujitsu Siemens μου επιτέλους τα έφτυσε, γεγονός που σημαίνει πως θα πάρω καινούριο laptop. Έτσι λοιπόν έχω καταλήξει στις παρακάτω επιλογές, αποκλειστικά Acer και Sony. Σας παρακαλώ λοιπόν να με βοηθήσετε να επιλέξω έναν υπολογιστή, όχι μόνο με βάση τα χαρακτηριστικά του, αλλά και με βάση το συνολικό πακέτο (εγγύηση, ποιότητα, σχέση τιμής/αξίας, κλπ.)

 

* Acer:

Aspire 5673WLMI

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907681

Aspire 5652WLMI

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907672

Aspire 9412AWSMI

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907685

 

* Sony

Vaio VGN-FE21B

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=110005

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά, θα έμενα μακριά από Fujitsu Siemens γενικότερα. Από προσωπική εμπειρία αλλά και από πολλούς άλλους γνωστούς μου που επίσης την πάτησαν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εχω ενα τετοιο μηχανημα εδω και λιγες μερες.

Ειναι ο,τι πρεπει για "ξεκινημα στους υπολογιστες".

Πολυ καλη οθονη(την ιδια που εχουν και τα ακριβα μοντελα της σειρας), ολα τα βασικα( σκληρο 60 GB WD, 512 MB DDR2, NEC DVD-RW, Wifi, ελληνικα Windows XP κ.λ.π), σωστο μεγεθος.

Η αυτονομια του, παντως, δεν ειναι καλη(αν σκοπευει να τον χρησιμοποιει εκτος ρευματος θα εχει προβλημα- εχει μπαταρια 2200 mah, 1,5 ωρα αυτονομια περιπου).

Σε αυτα τα χρηματα( 500 ευρω) βρισκει μονο παλιοτερα μοντελα αλλων εταιριων...

Link to comment
Share on other sites

Και οι Vaio έχουν σε κάποιες σειρές (πχ σειρά FE).

 

Σε ποιό μοντέλο της σειράς FE έχει η Vaio, Core 2 Duo??? :confused: :confused:

 

Mήπως μπερδεύτηκες; ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό μοντέλο της σειράς FE έχει η Vaio, Core 2 Duo??? :confused: :confused:

 

Mήπως μπερδεύτηκες; ;)

 

Δεν είπα για Core 2 Duo, o Knithil ρώτησε για Intel Core 2 (-->Duo), όχι για Intel Core 2 Duo, ίσως έπρεπε να κάνω quote γιατί έγινε μπέρδεμα με το μήνυμα του mcde.

 

Oι Core Duo (32 bit)είναι οι Τ2700 ως Τ2300 & L2400, L2300 - ο FE21M φοράει τον Τ2300.

Οι Core 2 Duo (64bit) είναι οι Τ7600-Τ7200 & Τ5600, Τ5500. Προς το παρόν νομίζω πως δεν υπάρχει μοντέλο της Sony με 64bit επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές περιπέτειες[...]να με βοηθήσετε να επιλέξω έναν υπολογιστή, όχι μόνο με βάση τα χαρακτηριστικά του, αλλά και με βάση το συνολικό πακέτο (εγγύηση, ποιότητα, σχέση τιμής/αξίας, κλπ.)

  • Acer[...]
     
  • Sony[...]

 

Ασυζητητί Sony φίλε μου. Το συνολικό πακέτο είναι μακράν καλύτερο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για Core 2 Duo, o Knithil ρώτησε για Intel Core 2 (-->Duo), όχι για Intel Core 2 Duo, ίσως έπρεπε να κάνω quote γιατί έγινε μπέρδεμα με το μήνυμα του mcde.

 

Oι Core Duo (32 bit)είναι οι Τ2700 ως Τ2300 & L2400, L2300 - ο FE21M φοράει τον Τ2300.

Οι Core 2 Duo (64bit) είναι οι Τ7600-Τ7200 & Τ5600, Τ5500. Προς το παρόν νομίζω πως δεν υπάρχει μοντέλο της Sony με 64bit επεξεργαστή.

 

Δε νομίζω ότι οι Core 2 Duo είναι 64bit, απλά είναι καινούριοι και ταχύτεροι.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Oι επεξεργαστές Core 2 έχουν υποστήριξη 64bit. Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά του Merom (Core 2 Duo for mobile) από τον Yonah (Core Duo).
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....επειδη εχω ακουσει πολλα και διαφορα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τις εταιριες....Ειμαι αναμεσα σε Toshiba, Hp (Compaq) , kai Acer. Ποια μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τετοιο μηχανημα εδω και λιγες μερες.

Ειναι ο,τι πρεπει για "ξεκινημα στους υπολογιστες".

Πολυ καλη οθονη(την ιδια που εχουν και τα ακριβα μοντελα της σειρας), ολα τα βασικα( σκληρο 60 GB WD, 512 MB DDR2, NEC DVD-RW, Wifi, ελληνικα Windows XP κ.λ.π), σωστο μεγεθος.

Η αυτονομια του, παντως, δεν ειναι καλη(αν σκοπευει να τον χρησιμοποιει εκτος ρευματος θα εχει προβλημα- εχει μπαταρια 2200 mah, 1,5 ωρα αυτονομια περιπου).

Σε αυτα τα χρηματα( 500 ευρω) βρισκει μονο παλιοτερα μοντελα αλλων εταιριων...

ολα τα βασικα και επεξεργαστη intel celeron..δηλαδη με λιγα λογια πεταμενα λεφτα.δινει αλλα 200 ευρο και παιρνει centrino και με καρτα γραφικων τουλαχιστον 128mb!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....επειδη εχω ακουσει πολλα και διαφορα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τις εταιριες....Ειμαι αναμεσα σε Toshiba, Hp (Compaq) , kai Acer. Ποια μου προτεινετε?

κρατα τις 2 πρωτες οι οποιες εχουν αξιολογα μοντελα και την acer νην την βαζεις καθολου στο παιχνιδι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα τα βασικα και επεξεργαστη intel celeron..δηλαδη με λιγα λογια πεταμενα λεφτα.δινει αλλα 200 ευρο και παιρνει centrino και με καρτα γραφικων τουλαχιστον 128mb!!

 

Και εγώ με το celeron έχω πρόβλημα!

Αλλά εντάξει, αφού δεν ξέρει και τίποτα! Για να μάθει τον θέλει :)

Για το office και τα πολύ βασικά που θα κάνει, πιστεύω ότι είναι μια χαρά.

Αν δώσει άλλα 200 ευρώ όπως λες πιστεύω ότι είναι χαμμένα λεφτά!

Εγώ πάντως θα της τον προτείνω! Ας κάνει μετά ότι θέλει, μη τυχός και δημιουρθεί κανένα πρόβλημα και φταίω εγώ μετά :rolleyes:

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για Core 2 Duo, o Knithil ρώτησε για Intel Core 2 (-->Duo), όχι για Intel Core 2 Duo, ίσως έπρεπε να κάνω quote γιατί έγινε μπέρδεμα με το μήνυμα του mcde.

 

Έχεις δίκιο, δεν εκφράστικα σωστα :) Intel Core 2 Duo εννοούσα :p

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

ολα τα βασικα και επεξεργαστη intel celeron..δηλαδη με λιγα λογια πεταμενα λεφτα.δινει αλλα 200 ευρο και παιρνει centrino και με καρτα γραφικων τουλαχιστον 128mb!!

 

Δηλαδη 700 ευρω( 40% πανω απο τα 500 δηλαδη) ειναι λιγα για κατι που προφανως δε θα χρησιμοποιησει?

Εγω οπως ειπα εχω ενα τετοιο απλα για εφαρμογες γραφειου,πλοηγηση στο διαδικτυο και καμια ταινια σε DVD και θεωρω τα 200 παραπανω ευρω για καλυτερο επεξεργαστη( και πιθανως καρτα γραφικων) πεταμενα σε αυτη την περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....επειδη εχω ακουσει πολλα και διαφορα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τις εταιριες....Ειμαι αναμεσα σε Toshiba, Hp (Compaq) , kai Acer. Ποια μου προτεινετε?

 

κρατα τις 2 πρωτες οι οποιες εχουν αξιολογα μοντελα και την acer νην την βαζεις καθολου στο παιχνιδι.:)

 

+1 και από μένα...αλλά πες μας και κανένα μοντέλο να βοηθήσουμε ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και η Toshiba ανακαλεί μπαταρίες της. (Που προφανώς είναι κατασκευής Sony).

 

Όλους τους πήρε στο λαιμό της η Sony... :lol:

Apple, Dell, Panasonic και τώρα Toshiba.

Link to comment
Share on other sites

Όλους τους πήρε στο λαιμό της η Sony... :lol:

 

Εκτός (φυσικά) από τον εαυτό της. LOLer :)

 

Προφανώς το σχέδιο ήταν: θα ανατινάξουμε όλους τους άλλους φορητούς οπότε μετά θα έχουμε 100% market share.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω καταληξει σε 2 μηχανηματα:

HP Compaq nx6110: 1.73 GHz pENTIUM m Centrino 2MB L2 Cache 80gb skliro 128mb VGA 15" BLUETOOTH wireless

 

Τοσηιβα Σατελιτε Μ70-131 : 1.8 Ghz Pentium M Centrino 2 MB L2 Cache 60 gb skliro 128mb VGA 15,4" wireless

 

Θελω γνωμες....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...