Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PC vs Consoles


MsK
 Κοινοποίηση

PC ή Παιχνιδομηχανή;  

718 members have voted

  1. 1. PC ή Παιχνιδομηχανή;

    • Παιχνιδομηχανή (PS2, Xbox, GameCube κ.ο.κ.)
    • Υπολογιστής (PC, MAC, Linux...)
    • Και τα δύο...


Recommended Posts

Πριν 1.5 χρόνο βρισκόμουν σ'αυτό το δίλημμα, αναβάθμιση (γερή) υπολογιστή προκειμένου να υποστηρίζει τα τελευταία παιχνίδια ή αγορά παιχνιδομηχανής;

Βασικά μία η άλλη πήγε από θέμα κόστους μιας και "τσίμπησα" και μία TFT TV αλλά πλέον το Xboxακι μου δεν το αλλάζω με τίποτα! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 506
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποτε δεν μπηκα στο δηλημα υπολογιστης ή παιχνιδομηχανη παντα επελεγα τον υπολογιστη! Σπιτι εχω ενα xbox (του μικροτερου αδερφου!) αλλα δεν μου κηνει την περιεργεια σπανια παιζω! Πιστευω οτι ο υπ....ης ειανι ενα ανωτερο ον!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
νομιζω οτι για games καλυτερη ειναι η παιχνιδομηχανη.για να παιξεις καλο game σε pc θες αρκετα χρηματα ενω με ενα ps3 εισαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενοείται για gaming της κονσόλες.....και ένας λόγος το ps3 το οποίο πέρνει linux να έχεις και ένα pc για κάποιες δουλείες...οπότε 2σε 1:Ρ με την κονσόλα ξέρεις ότι απο θέμα παιχνιδιών είσαι καλυμένος για 5-6 χρόνια....με ένα pc τον 1000 ευρώ για πόσα χρόνια θα μπορείς να παίζεις τα καινούρια παιχνίδια σε full αναλύσης????

κονσόλες απο εμένα!

Proud Owner: Playstation 1,2,3 ,nes,snes,megadrive,psp Slim&lite,xbox360 ,I-mate ultimate 9502 !:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ενοείται για gaming της κονσόλες.....και ένας λόγος το ps3 το οποίο πέρνει linux να έχεις και ένα pc για κάποιες δουλείες...οπότε 2σε 1:Ρ με την κονσόλα ξέρεις ότι απο θέμα παιχνιδιών είσαι καλυμένος για 5-6 χρόνια....με ένα pc τον 1000 ευρώ για πόσα χρόνια θα μπορείς να παίζεις τα καινούρια παιχνίδια σε full αναλύσης????

κονσόλες απο εμένα!

 

Τό θέμα είναι ότι στις κονσόλες θα βλέπεις τα ίδια γραφικά για 5-6 χρόνια όπως ενώ στο PC σου κάθε 2 χρόνια θα βλέπεις κάτι διαφορετικό...Το μόνο που χρειάζεται να αναβαθμίσεις είναι μια κάρτα γραφικών και αυτο απαιτείται μετά από 3-4 χρόνια εφόσον αγοράσεις καλή κάρτα από την αρχή..

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κονσόλες για παιχνίδια είναι και η κατασκευή τους τέτοια για βέλτιστη απόδοση χωρίς κολλήματα κοθυστερίσεις!!! και υπολογιστής για ιντερνετ Ταινίες HD και όλα τα άλλα...
Link to comment
Share on other sites

Eγω λεω και τα δυο διοτι αν θες να παιξεις ενα platform game η ενα sport game θα το παιξεις καλυτερα στην κονσολα ενω αν θες να παιξεις first person shooter game η strategy game θεωρω οτι στο pc τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.
Γιάννης::google:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μια αναβαθμιση 360ε πριν 2 μηνες εκανε το pc μου να πεταει. οι 4 πυρηνες της AMD PHENON και η τελεια καρτα γραφικων(radeon 4670) πιανουν στον υπνο ολες τις παιχνιδομηχανες!!!
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Εαν καποιος θελει ΜΟΝΟ να παιζει παιχνιδια , τοτε παει για παιχνιδομηχανη.

Ουτε καρτες γραφικων (ηχου κτλ κτλ) ουτε εγκαταστασεις ουτε τιποτα.

Απο εκει και περα αλλη φαση το PC αλλη η κονσολα.

Προσωπικα εχω και τα δυο.

Μου αρεσει περισσοτερο το pc gaming ομως.

 

 

Συμφωνώ, παίζει ρόλο και ο λόγος που θα επιλέξεις παιχνιδομηχανή ή pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εννοειται παιχνιδομηχανη !!! δεν αξιζει να χαλασεις πολλα χρηματα για να φτιαξεις ενα

 

φοβερο pc το οποιο σε 2 χρονια δεν θα παιζει τα καινουρια παιχνιδια !!!!!

 

τωρα εχω ενα xbox 360 για παιχνιδια και ενα καλο (value for money) pc για ολα τα υπολοιπα ! !

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τον mario_fit. Επειδή εδώ και χρόνια παίζω σε PC και πριν 1-2 μήνες πήρα PS3 η διαφορά στα γραφικά κλπ. είναι μεγάλη. Αλλά ψήφισα PC, γιατί πολλές φορές όταν παίζεις πολύ ώρα βαριέσε και θες να κάνεις και κάτι άλλο... Εδώ το PC υπερτερεί, γιατί μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα (Internet κλπ.). Τώρα και το PS3 με το Internet, κάτι πάει να κάνει, αλλά άλλο το PC !! Επίσης εμένα μου αρέσει να ασχολούμε με θέματα hardware, δηλαδή κάρτες γραφικών και τέτοια, το βλέπω σαν hobby, άρα εκτός από τα λεφτά που πρέπει να ξοδεύεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια δεν πέρνω PC κάθε χρόνο, αλλά μου αρέσει να ψάχνω, άσχετα που δεν παραγγέλνω.

Για μένα το PC δεν πιάνετε !!

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω υπολογιστή διότι μπορεί να κάνει σαφώς περισσότερα πράγματα από μια κονσόλα Βέβαια όσων αφορά στην κατηγορία των παιχνιδιών οι τωρινές κονσόλες είναι πολύ αναπτυγμένες Εμένα πάντως δεν θα με χαλούσε να εχω έναν υπολογιστή δυνατό και ένα playstation 3
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω PC. Προσωπική γνώμη ότι οι παιχνιδομηχανές είναι καλές για gaming μόνο όταν είναι φορητές και χωράν στην τσέπη.

Ο μόνος περιορισμός των PC είναι ότι δεν βγαίνουν όλα τα παιχνίδια για αυτούς και ότι δε χωράν στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα PC ....

Αξεπέραστα γραφικά και απεικόνιση και ποιο ρεαλιστικό gameplay κυρίως στα παιχνίδια first person. Βέβαια όσα περισσότερα διαθέτει η τσέπη σου τόσο καλύτερη παιχνιδομηχανή μπορείς να κάνεις εναν υπολογιστή - unlimited εν αντιθέση με τις παιχνιδομηχανές οι οποίες διαθέτους μόνιμα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πως παίζεις ένα FPS στον υπολογιστή με χειριστήριο; Εγώ προσπάθησα να παίξω το FEAR και δεν τα κατάφερα. Δεν είχε πουθενά πληροφορίες για χειριστήριο. Σα να μην δεχόταν ένα πράμα. :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πως παίζεις ένα FPS στον υπολογιστή με χειριστήριο; Εγώ προσπάθησα να παίξω το FEAR και δεν τα κατάφερα. Δεν είχε πουθενά πληροφορίες για χειριστήριο. Σα να μην δεχόταν ένα πράμα. :mad:

 

Απο οσο ξερω και απο το half life τα fps στο pc δεν παιζουν με χειριστηριο:ninja:

Γιάννης::google:
Link to comment
Share on other sites

Πως παίζεις ένα FPS στον υπολογιστή με χειριστήριο; Εγώ προσπάθησα να παίξω το FEAR και δεν τα κατάφερα. Δεν είχε πουθενά πληροφορίες για χειριστήριο. Σα να μην δεχόταν ένα πράμα. :mad:

 

Όσα FPS έχουν το σηματάκι Games for Windows υποστηρίζουν υποχρεωτικά το χειριστήριο του Xbox 360.

 

Αν δεν υπάρχει η επιλογή για χειριστήριο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Xpadder.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βασικά ψηφίζω κονσόλα.

 

Ο λόγος; Βάζεις το DVDάκι μέσα και παίζεις (δεν θα επεκταθώ τον γολγοθά που υπάρχει στα PC).

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση. Παίζεις τα πάντα όλα! (μη μου πείτε ότι υστερούν οι κονσόλες ειδικά το 360).

 

Τώρα όλα τα Games βγαίνουν σχεδόν σε όλες τις πλατφόρμες.

 

Στα PC φυσικά παίζεις καλύτερα Strategy (π.χ. Warcraft 3).

 

Ο μόνος λόγος που θα με κάνει να πάρω νέο PC θα είναι το diablo III !!!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω το ps3 απο το pc διοτι ο υπολογιστης για να παιξεις σου βγαζει την πιστη ενω στο ps βαζεις το dvdακι oπως ειπε και ο φιλος απο πανω και εισαι αρχοντας -:D
Link to comment
Share on other sites

Προτιμω το ps3 απο το pc διοτι ο υπολογιστης για να παιξεις σου βγαζει την πιστη ενω στο ps βαζεις το dvdακι oπως ειπε και ο φιλος απο πανω και εισαι αρχοντας -:D

 

Στην περίπτωσή μας Blu-Rayάκι :p :D

 

Κονσόλα και πάλι κονσόλα. Το μόνο καλό που βρίσκω στα PC είναι η ευστοχία που έχει στα FPS.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

καθενα με τα προτερηματα του! εγω εχω και κονσολες και pc και δεν μπορω να διαλεξω...προσπαθω να μοιρασω το χρονο μου! :p αλλα games γουσταρεις στις κονσολες και αλλα στο pc... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ pc γιατί εκτός απο την μεγάλη ποικιλία παιχνιδιών που έχει ,μπορείς να κάνεις πάρα πολλα πράγματα όπος πιο εύκολο browsing, εγγραφα microsoft office και τ.λ.π.

Apple Iphone 4s

Apple Ipad 2

HTC HD2

Fujitsu Siemens loox n560

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για μενα μου αρεσουν κι τα δυο ασ πουμε μου αρεσει να παιζω πολεμικη για το κομπιυτερ και τα αθληματα ποδοσ.,μπασκετ.,τεκκεν και μορταλ κομπατ για το χβοχ η πσε3 ειναι καλυτερα απο κομπιουτερ. σωστα?

 

αμα κατι τυχει προβλημα κομπιουτερ χρειαζεται να παει σερβισ πωσ θα παιξεισ γιαυτο κι τα δυο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...