Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

S7 Edge.

Παρέχει όσα ανέφερες και με το παραπάνω.

Είχα και v10 και s7edge.

Θα πάθεις πολιτισμικό σοκ με την διαφορά στην οθόνη.Είμαι σίγουρος ότι αξίζει η αγορά του.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομιζω σε αυτα τα λεφτα με τουμπανο αυτονομια, 5.5+ οθονη και επιπεδο ποιοτητας v10 και πανω μονο το s7 edge υπαρχει.

 

Απο το v10 ολα εχουν καλυτερη αυτονομια http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7606#show . Οποτε αν τυχον σου αρεσει το 1+3t μην φοβασαι την αυτονομια του. Μπορει να ειναι χειροτερη απο s7 edge παραμενει ομως πολυ καλυτερη απο του v10.

Link to comment
Share on other sites

τα φώτα σας παιδιά.

οι συσκευές είναι περίπου στο ίδιο μπάτζετ...

Αγορά εδώ κι όχι από Κίνα που τα βρίσκω φθηνότερα.

Ευχαριστώ.

 

https://www.skroutz.gr/s/10183106/Huawei-Honor-6X-3GB-32GB.html?from=favorites_popup

 

https://www.skroutz.gr/s/11069307/Xiaomi-Redmi-Note-4X-32GB.html

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε. Καμερα ή λιγο καλυτερη gpu + αυτονομια;

 

Και τα 2 καλες επιλογες ειναι. Απο honor 6x το bln-l21 εχει 800αρα μπαντα. Απο Redmi note 4 πρεπει αν το προσεξεις στα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

S7 Edge.

Παρέχει όσα ανέφερες και με το παραπάνω.

Είχα και v10 και s7edge.

Θα πάθεις πολιτισμικό σοκ με την διαφορά στην οθόνη.Είμαι σίγουρος ότι αξίζει η αγορά του.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τόσο ξεθωριασμένη είναι η οθόνη του V10 μπροστά στο S7 Edge; Kαι εγώ την θεωρούσα top! :blink:

 

Αφού ήσουν κάτοχος του V10, το ηχείο του S7 Edge ήταν καλύτερο ή χειρότερο;

Νομιζω σε αυτα τα λεφτα με τουμπανο αυτονομια, 5.5+ οθονη και επιπεδο ποιοτητας v10 και πανω μονο το s7 edge υπαρχει.

 

Απο το v10 ολα εχουν καλυτερη αυτονομια http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?idPhone=7606#show . Οποτε αν τυχον σου αρεσει το 1+3t μην φοβασαι την αυτονομια του. Μπορει να ειναι χειροτερη απο s7 edge παραμενει ομως πολυ καλυτερη απο του v10.

Μόλις είδα ότι το OP3T δεν δέχεται SD. Ήθελα και υποδοχή SD και ξέχασα να το αναφέρω. Οπότε μάλλον θα δώσω τα +30ε για το S7 EDGE. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω lg v10 είναι καθαρό στο ήχο αλλα όχι τόσο δυνατό.

Στο σ7 είναι ισορροπημένα τα πράγματα.

Απειροελάχιστες οι διαφορες του στο θέμα ήχου.

Στα ακουστικά μονο μου έδινε πιο ζεστό ήχο το v10.

Βεβαια δεν έχω κριτήριο συσκευής τον ήχο αποκλειστικά.Εδώ που τα λέμε τι ποιότητα να δώσουν τα σάπια κινητά σε ήχο?

Μην σε φρενάρει αυτό στην αγορά.

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ui samsung,προχωρα άφοβα

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια δεν έχω κριτήριο συσκευής τον ήχο αποκλειστικά.Εδώ που τα λέμε τι ποιότητα να δώσουν τα σάπια κινητά σε ήχο?

 

Τα ιδια ελεγα και γω μεχρι που επεσε στα χερια μου ενα moto x style. Αλλο επιπεδο ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε,δεν διαφωνώ.Και το v10 με καλά ακουστικά είναι πολύ καλο.

Αλλα μέχρι εκεί.

 

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος του g2 το ξεχνας. Λιγα κινητα ειναι τοσο μαζεμενα. Για να βρεις ιδιο μεγεθος πρεπει να πας σε κινητο 5 ιντσων.

 

Επειδη προερχομαι και εγω απο lg g2 και τοτε ελεγα τα ιδια, στη πραγματικοτητα δεν συγκρινεται μια καλη μεγαλη χορταστικη οθονη απο οτι με ενα 5ιντσο. Αυτη τη στιγμη δουλευω το Moto x style που ειναι 5.7 ιντσες και η εμπειρια χρησης εχει ανεβει πολλα σκαλια. Το συγκεκριμενο δεν στο προτεινω γιατι ειναι λιγο πιο κατω σε μπαταρια απο το g2 (βεβαια δεν ξερω τι φθορα εχει η μπαταρια σου και αν τελικα θα χεις διαφορα).

Φίλε μου είσαι θεος. Πράγματικα. Απαντας σε όλους και το κυριότερο βοηθας και με το παραπάνω. Με σκάλωσε αυτό που είπες οτι μπορεί να τα χει παίξει η μπαταρία του και να του φανεί καλυτρρη στο καινούργιο κι ας μη "τραβαει". Πολυ δικιο

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι θεος. Πράγματικα. Απαντας σε όλους και το κυριότερο βοηθας και με το παραπάνω. Με σκάλωσε αυτό που είπες οτι μπορεί να τα χει παίξει η μπαταρία του και να του φανεί καλυτρρη στο καινούργιο κι ας μη "τραβαει". Πολυ δικιο

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστω πολυ Νικο :) Βεβαια να του φανει καλυτερη δυσκολο αφου το g2 ηταν για την εποχη του τερας αυτονομιας που βγαζε κανα 6ωρο sot ενω το x style βγαζει κανα 4ωρο. Απο την αλλη αν το χε 3 χρονια και το αδειαζε αρκετα πρωτου το φορτισει δεν αποκλειεται κιολας αλλα γενικα δυσκολο. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι ισως τελικα να μην εχουν ιδιαιτερη διαφορα στη μπαταρια δεδομενου οτι η μπαταρια του g2 σιγουρα θα την εχει τη φθορα του.

 

Οπως και να χει εφοσον ψαχνει μικρη συσκευη δεν του κανει. Αλλα φοβαμαι οτι θα πεσει στις 5 ιντσες για να βρει ιδιες διαστασεις που κατα την προσωπικη μου αποψη δεν αξιζει. Αλλη εμπειρια χρησης εχεις οταν δουλευεις μεγαλη οθονη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε,δεν διαφωνώ.Και το v10 με καλά ακουστικά είναι πολύ καλο.

Αλλα μέχρι εκεί.

 

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τι μέχρι εκεί?ακόμα θεωρείται κορυφαίο σ αυτόν τον τομέα μαζί με axon 7 και κανένα δύο άλλα

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή νέου κινητού (τώρα έχω το Zopo 980+) με συγκεκριμένα κριτήρια.

1) Καλό ίντερνετ (δεδομένα)

2) Αυστηρά έως 5.2 ίντσες

3) Σχετικά καλή αυτονομία

4) Μια σχετικά καλή κάμερα (δεν είμαι και πολύ των φωτογραφιών, αλλά έχοντας Zopo ξέρω τι σημαίνει invisible το βραδυ...)

5) Επέκταση μνήμης

 

Η χρήση του είναι για:

1) mail (γι' αυτό θέλω κάτι που να μην εχει θέματα με τη χρήση δεδομένων και τις ειδοποιησεις)

2) Λίγα παιχνίδια που δεν έχουν τρελα γραφικα (κυρίως puzzle games)

3) Κλασικές λειτουργίες τηλεφώνου (κλήσεις και sms)

 

Όσον αφορά το budget είμαι διχασμένος.

Αρχικά κοιτούσα κινητά της κατηγορίας P9, S7, Honor 8 γιατί τα κινητά τα κρατάω 3-4 χρόνια (αν και δυστυχώς δεν έχουν ραδιόφωνο...). Απλά δεν ξέρω για τη χρήση που κάνω αν αξίζει να ανέβω σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων ή να κοιτάξω κάποιο όπως τα P9 lite, P8 lite για βάθος τριετίας? Επίσης, ανάλογα τη κατηγορία χρημάτων (400€ ή 250€), ποιο κινητό θα μου προτείνατε?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι λαθος να παρεις κινητο με προοπτικη να το κρατησεις 3 χρονια. Μπορει να χαλασει εκτος εγγυησης ή να αρχισει να μην κραταει η μπαταρια ή να χεις την ατυχια να σπασει ή να στο κλεψουν. Χιλιες φορες καλυτερα αν μετα απο κανα 2 χρονια δεν στεκεται να το πουλησεις και να παρεις καποιο αλλο παρα να παρεις τουμπανο ενω εισαι light user. Θα σου ρθει αρκετα φτηνοτερα και ειναι και ασφαλεστερο ;)

 

Εφοσον το θες και φορητο θεωρω πως η καλυτερη επιλογη για σενα ειναι το huawei nova στα 240 ευρω. Εχει αρκετα καλο soc, πολυ μαζεμενο, καλη καμερα και πολυ καλη αυτονομια. Οτιδηποτε πιο ακριβο το θεωρω τσαμπα χρηματα αφου δεν εισαι τοσο απαιτητικος.

Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να πάρεις από αυτά που αναφέρεις, θα σε καλύψει για τη χρήση που το θέλεις....

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις για το budget, εσύ αποφασίζεις... Mid range όπως τα P8/P9 Lite δύσκολο να σε βγάλουν 3-4 χρόνια και να πηγαίνουν νεράκι... Και οι αναβαθμίσεις τους θα σταματήσουν σχετικά σύντομα (αν δεν έχουν σταματήσει ήδη)... Βέβαια είναι αρκετά φθηνότερα από τα Honor 8, P9, S7... Oπότε μπορείς να πάρεις κάποιο από τα mid range με ορίζοντα 2 ετίας που εκτιμώ ότι θα σε βγάλουν αξιοπρεπώς και μετά αλλάζεις πάλι...

Ακόμα και τα S7, Honor 8, P9 που αναφέρεις δεν ξέρω αν μπορούν να σε βγάλουν 4 χρόνια και να πηγαίνουν ρολόι...

Anyway εγώ σου προτείνω να επιλέξεις κάποιο εκ ων P8/P9 Lite κοντά στο 200 που είναι... Θα σε βγάλουν υπερκομπλέ για τη χρήση που θες καιρό και όταν δεις όταν δεν τραβάνε άλλο, αλλάζεις πάλι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ίδιο περίπου σκεφτόμουν με εσάς, απλά ήθελα τη γνώμη και καποιου που έχει περισσότερες γνώσεις. Τα κινητά δεν τα αγοράζω για χρήση 3ετίας (ετσι οπως το εγραψα παραπανω, αυτο αφησα να εννοηθεί), απλά επειδή γενικά βαριέμαι την "αλλαγή" αν κάτι με βολέψει, αργώ πολύ να αλλάξω συσκευή. Πχ το Zopo δεν θα το άλλαζα αν δεν έβγαζε πρόβλημα εδω και κανα δυο μηνες με τα δεδομένα και δεν είχα πρόβλημα στις ειδοποιήσεις των μαιλ. Όσον αφορά τις συσκευές, το Nova το αγόρασα για την αδερφή μου πριν 1-2 εβδομάδες. Πολύ καλό κινητό, αλλά προσωπικά δεν μου κάθησε καλά στο χέρι. Αντιθέτως τα P9 lite και P8 lite μου φάνηκαν καλύτερα στο χερι. Οπότε απο τα 2 ποιο λέτε να προτιμήσω?

 

ΥΓ: Το ιδεατό κινητό στη τιμή αυτών των 2 θα ήταν το Redmi 4 Prime, αλλά επειδή δεν έχει την Β20 δεν το προτίμησα, ενώ το Note 4 μου φαίνεται κάπως μεγάλο αν και θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Απλα το nova ειναι καλυτερη συσκευη γενικοτερα.

 

Παρε το p9 lite 3GB που ειναι πιο ασφαλη επιλογη (στο p8 lite 2017 κυκλοφορυν πολλα με beta rom) ενω η διαφορα τιμης ειναι λιγα ευρω. Ιδιες συσκευες ειναι παντως.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και του v10 και του s7 edge.

Πας άνετα και άφοβα για s7 edge. Για εμένα το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα αγοράζοντας θήκη είναι το κράτημα του edge.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα δώσω το κινητό μου (LG V10) σε γνωστό μου πρόσωπο και θα ήθελα να προτείνετε ένα κινητό μέχρι 470ε το πολύ.

Το V10 το δίνω λόγω μη καλής αυτονομίας και θα ήθελα σε αυτά τα χρήματα ένα καλό κινητό με καλή ποιότητα κατασκευής, καλή μπαταρία, καλή κάμερα και οθόνη 5.5+.

Κοιτάζω το S7 Edge (επεξεργαστής σχεδόν παρόμοιος με του S8 σε επιδόσεις με μειονέκτημα την GPU που είναι 30-40% κάτω).

Επίσης OP3T (καλό κινητό αλλά δεν διαβάζω τα καλύτερα για την μπαταρία του και την κάμερά του αν και το 2ο δεν με ενδιαφέρει και τόσο)

Τι θα αγοράζατε σε αυτά τα λεφτά και γιατί;

 

Το 3t είναι πολύ συσκευή σε αυτά τα χρήματα.

Μπορείς να πάρεις το 128gb και δεν θα χρειαστεί κάρτα μνήμης.

Από μπαταρία είναι πολύ καλό ίσως και το καλύτερο. Δεν διάβασες σωστά όμως. Σίγουρα λάθος πληροφορίες βρήκες.

Και το s7 edge πολύ καλό

 

Οποίο σ αρέσει περισσότερο η όποιο νομίζεις εσύ. Θα μείνεις ευχαριστημένος και από τα 2

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ίδιο περίπου σκεφτόμουν με εσάς, απλά ήθελα τη γνώμη και καποιου που έχει περισσότερες γνώσεις. Τα κινητά δεν τα αγοράζω για χρήση 3ετίας (ετσι οπως το εγραψα παραπανω, αυτο αφησα να εννοηθεί), απλά επειδή γενικά βαριέμαι την "αλλαγή" αν κάτι με βολέψει, αργώ πολύ να αλλάξω συσκευή. Πχ το Zopo δεν θα το άλλαζα αν δεν έβγαζε πρόβλημα εδω και κανα δυο μηνες με τα δεδομένα και δεν είχα πρόβλημα στις ειδοποιήσεις των μαιλ. Όσον αφορά τις συσκευές, το Nova το αγόρασα για την αδερφή μου πριν 1-2 εβδομάδες. Πολύ καλό κινητό, αλλά προσωπικά δεν μου κάθησε καλά στο χέρι. Αντιθέτως τα P9 lite και P8 lite μου φάνηκαν καλύτερα στο χερι. Οπότε απο τα 2 ποιο λέτε να προτιμήσω?

 

ΥΓ: Το ιδεατό κινητό στη τιμή αυτών των 2 θα ήταν το Redmi 4 Prime, αλλά επειδή δεν έχει την Β20 δεν το προτίμησα, ενώ το Note 4 μου φαίνεται κάπως μεγάλο αν και θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

 

P9 lite 3gb κι από εμένα σε αυτά τα χρήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το κινητό για καιρό, τότε εγώ θα σου πρότεινα Huawei p9, δεδομένου ότι σου δίνει εγγύηση για 3 χρόνια. Όσον αφορά την κάμερα, θα πάθεις πολιτισμικό σοκ. Εναλλακτικά, p10 lite, καινουργιο σε κυκλοφορία, οπότε θα έχεις υποστήριξη για τουλάχιστον 1-2 χρόνια. Και τα 2 έχουν emui 5 με nougat, που υπόσχεται ότι με το learning machine της emui 5 το κινητό θα "τρέχει" σαν να είναι καινούργιο και μετά από 2 χρόνια.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο ίδιο δίλλημα,και έχω καταλήξει μάλλον στο Moto G4 plus.....,κοιτάω και το Sony xa,αλλά δεν με γεμίζει.....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιο διλημμα ειμαι και εγω.

 

Φοβαμαι την καμερα του Xiaomi (απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα), με ενθουσιαζει ομως ενα κινητο με τετοια αυτονομια.

 

Απο την αλλη, το θεμα του honor 6x δεν εχει και πολλη κινηση και μονο ενα σκρουτζομαγαζο το περιγραφει με την κωδικη ονομασια που εχει η ευρωπαικη εκδοση με ολες τις μπαντες.

 

Αν βγαλεις καποια ακρη ενημερωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα υπόψη τις απαντήσεις σας και περίπου 10 ημέρες αργότερα πήρα ένα Cubot Note S με 120 Ευρώ (+20 για μνήμη και θήκη) το οποίο μέχρι στιγμής με ικανοποίησε πλήρως: δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα σε 7 μήνες, δεν αργεί, δεν κολλάει, η μεμβρανούλα που καλύπτει την οθόνη δεν φθάρθηκε παρά την κάποια κακομεταχείριση από νήπια με... νυχάκια.

 

Ωστόσο περαιτέρω αναζήτηση οδήγησε σε ανησυχητικά ευρήματα για την εταιρεία, με αποκορύφωμα την αναμονή μηνών στην αντιπροσωπεία, την μόνιμη έλλειψη ανταλλακτικών, αρκετές βλάβες "από τη μάνα τους" και γενικά αντιεπαγγελματισμός (αν πιστέψουμε τις αναφορές). Τώρα ο αδελφός μου θέλει ένα παρόμοιο κινητό με παρόμοιο μπάτζετ. Μήπως θα ήταν καλύτερα να επιλέξω Huawei ή άλλη μάρκα; Επίσης, πώς θα μπορούσα να ενημερωθώ για το πως αξιοποιείται ένα τέτοιο κινητό; Η απάντηση που πήρα από τον πωλητή ήταν "ψάξτο, αν το ψάξεις θα βρεις τη λύση"...

Link to comment
Share on other sites

Με 150 ευρω θα βρειτε μια χαρα κινητα.σιγουρα η huawei ειναι πολυ καλη εταιρεια με αλματωδη αναπτυξη.απο εκει και περα υοαρχουν απειρες επιλογες.και εμενα το κινητο μου σε αυτη την κατηγορια τιμης ανηκει και σε σχεση με οτι ειχα προηγουμενως ειναι κλασεις ανωτερο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...