Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, θεωρειτε πως αξιζει η αγορα του η ειναι εντελως παρωχημενο; Θα αντεξει δυο χρονια τουλαχιστον; Σε σχεση με το huawei nova η το honor 6x ασχετα απο τιμες και σπεκς, ποιο θεωρειτε καλυτερο συνολικα; Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για μενα μονο αν ηθελα μεγαλη αυτονομια θα κοιταζα τα αλλα. Σε ολα τα αλλα ειναι σαφεστατα ανωτερο το x style. Εχει καλυτερο soc, ram, οθονη (τοσο σε μεγεθος οσο και ποιοτητα), ηχο και καμερα. Επισης θα παρει Nougat και ειναι και stock android με οτι συνεπαγεται για την εμπειρια/ταχυτητα χρησης ;) . Τα αλλα 2 αντε να παρουν μεχρι και 8. Οποτε η διαφορα απο αποψη παλαιοτητας θα ειναι μια εκδοση android ακομα στο μελλον.
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασα καλα σε καποιο αλλο νημα την εχεις τη συσκευη. Πες αν θες μερικα πραγματα γι αυτην. Εχει στερεοφωνικα ηχεια, προσασια οθονης αν διαβασα καλα καπου, ισχυουν αυτα; ΠΟλυ μου αρεσει η συσκευη. Διαβασα σε μια κριτικη οτι ο ηχος στο ακουστικο κατα τη διαρκεια της κλησης δεν ειναι οτι καλυτερο, αληθευει κατι τετοιο η θα ετυχε; otg υποστηριζει; Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει απλα στερεοφωνικα ηχεια αλλα ισως απο τα καλυτερα ηχεια που εχω ακουσει σε κινητο. Και δεν μιλαω τοσο για την ενταση οσο για το βαθος. Δεν το πιστευεις οτι βγαινει απο το κινητο.

 

Ναι εχει gorilla glass και ναι υποστηριζει otg ενω θα βρεις και καλη ποιοτητα κατασκευης αφου προκειται για flagship του 2015.

 

Για τον ηχο του ακουστικου κατα την ομιλια οντως ειχα και γω προβλημα (δεν ηταν καθαρος) μεχρι που εριξα την ενταση μολις ενα κλικ πιο κατω και εφτιαξε. Λογικα το τερμα της εντασης το ειχαν πολυ ψηλα και μπουκωνε.

 

Σου λεω το μονο σοβαρο ψεγαδι για μενα ειναι η αυτονομια αφου παιζω καπου στις 3,5 αντε 4 ωρες sot. Απο την αλλη ομως φορτιζει πραγματικα γρηγορα οποτε αν τυχον πας να ξεμεινεις με μολις ενα τεταρτο φορτισης βγαζεις την υπολοιπη μερα.

 

Υποψιν αντι για led notification εχει κατι σαν active display (αναβοσβηνει περιοδικα σε χαμηλο φωτισμο η ειδοποιηση) και δεν εχει δαχτυλικο. Το σωζει βεβαια οτι η οθονη αναβει με το που πλησιασεις το χερι απο πανω ή το σηκωσεις απο το τραπεζι.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος οπως παντα:bow:. Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες. Αυτο καλο θα ηταν να ειχε και δακτυλικο αλλα ας μην ειμαστε πλεονεκτες. Με βλεπω να το χτυπαω.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το meizu m2 note μου τα εφτησε. Θα ηθελα μια συσκευη το πολυ μεχρι 200€ για να κρατήσει 1.5 χρονο σιγουρα. Οθονη 5.5 και 3g ram τουλ, μπαταρία να κραταει μια μερα σίγουρα, καμερα οτι καλυτερο μπορω σε αυτα τα χρηματα. Ζαχαρωνω εδω και καιρο το xiaomi redmi note 4x αλλα εχω φίλους που μου λένε για το leeco cool1 kai le max 2 αλλά δεν ειμαι γνωστης και θα ηθελα την γνωμη σας. Edited by Mat10
Link to comment
Share on other sites

Τα leeco έχουν καλύτερη καμερα. Το xiaomi καλύτερη αυτονομία και δεχεται και SD card. Αυτές οι κυριότερες διαφορες

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Για μεγάλο σε ηλικία άτομο και πρώτο smartphone θα ήθελα lumia αλλά δε βρίσκω πλέων κάτι πχ το 550 θα ταν ιδανικό .

Θέλω να μη κολαει για Απλά πραγματα κλήσεις , φωτογραφίες χωρίς απαιτήσεις κ μεγάλα γράμματα

Σκέφτομαι για nefos y5l ή c5l ή to y3 ii huawei ή κάποιο αλλο

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση νέας συσκευής. Ψάχνω λοιπόν τα εξής χαρακτηριστικά:

 

α) Μεγάλη και καλή οθόνη (ΟΧΙ edge), 16:9, μεγαλύτερη από 5.8"

β) SD card

γ) καλή μπαταρία

δ) Καλή κατασκευή

 

Ιδανικά, αν κάποιος έβγαζε τo Huawei Honor Note 8, με το keyboard του passport και το πενάκι του Note, θα αποχωριζόμουν το passportaki μου χθες....... αλλά που τέτοια τύχη.... Θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε λίγο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Για μεγάλο σε ηλικία άτομο και πρώτο smartphone θα ήθελα lumia αλλά δε βρίσκω πλέων κάτι πχ το 550 θα ταν ιδανικό .

Θέλω να μη κολαει για Απλά πραγματα κλήσεις , φωτογραφίες χωρίς απαιτήσεις κ μεγάλα γράμματα

Σκέφτομαι για nefos y5l ή c5l ή to y3 ii huawei ή κάποιο αλλο

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν το ατομο δεν εχει πολυ καλη οραση ισως το y3 να εχει μικρη οθονη.δεν θυμαμαι βεβαια ποσο μπορουν να μεγαλωσουν τα γραματα στο μενου.με φυσικο πληκτρολογιο δεν σας ενδιαφερει;υοαρχουν συσκευες που απαγγελουν καθε νουμερο πιυ καλεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση κινητού από 250 έως 300 ευρώ, με επιδότηση από wind. Από την έρευνα που έκανα είμαι κοντά στο p9 lite (2017) στα 269€ από public.

Ποιά είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο κινητό;

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά, που να μπορώ να το πάρω από public;

Να τονίσω ότι δεν θέλω οθόνη μεγαλύτερη των 5' και για το συγκεκριμένο έχω κάνει ήδη υπέρβαση.

Ευχαριστώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης επειδή διαβάζω διάφορα, αλλά δεν το πολύ κατέχω, τι παίζει με την 800άρα μπάντα και την wind;

Πρέπει να προσέξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το moto g 1st gen το οποιο με βολεψε λογω μεγεθους και ανθεκτικοτητας στο νερο. Δε με πειραζει που δεν ειναι τελειως αδιαβροχο. Θα ηθελα να μου προτεινετε κινητο max 5 ιντσες water resistant ή waterproof με 2gb ram και ανω. Θα εκτιμηθει αν υπαρχει notification led και αν δεν ειναι παντοφλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έδωσα το iphone 6 και είναι η ώρα μου να γυρίσω πάλι πίσω στο Android (Αρκετά πια με τα καραγκιοζιλίκια της Apple) τι προτείνεται μεταξύ αυτών των δύο. Εγώ κλείνω προς HTC αλλά φοβάμαι την μετέπειτα υποστήριξη της στην Ελλάδα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Βαλε σε μια προτεραιοτητα τις απαιτησεις/χρηση σου και ξαναμιλαμε. Αν και εχω την αισθηση οτι το htc 10 ειναι λιγο ακριβο για αυτα που δινει.
Link to comment
Share on other sites

Κατι σε τσοκαρο βολευει; :p

 

Γραψε σε προτεραιοτητα τις απαιτησεις/χρηση που κανεις και βαλε και ενα χρηματικο οριο. Τελος γραψε αν εισαι επαρχια για την 800αρα μπαντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έδωσα το iphone 6 και είναι η ώρα μου να γυρίσω πάλι πίσω στο Android (Αρκετά πια με τα καραγκιοζιλίκια της Apple) τι προτείνεται μεταξύ αυτών των δύο. Εγώ κλείνω προς HTC αλλά φοβάμαι την μετέπειτα υποστήριξη της στην Ελλάδα κλπ

 

Εγώ έχω το Htc 10

Είχα και πριν μέρες το oneplus 3t

 

Οποίο και να πάρεις θα κανείς πολύ καλά την δουλειά σου. Ωραίες συσκευές και οι δυο.

Το htc είναι λίγο πιο μαζεμένο αλλά δεν έχει την πολύ καλή αυτονομία του 3t

Δεν θα χάσεις πάντως χρήματα. Δουλεύουν πολύ καλά οι συσκευές της htc από το m7 και μετά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Htc 10

Είχα και πριν μέρες το oneplus 3t

 

Οποίο και να πάρεις θα κανείς πολύ καλά την δουλειά σου. Ωραίες συσκευές και οι δυο.

Το htc είναι λίγο πιο μαζεμένο αλλά δεν έχει την πολύ καλή αυτονομία του 3t

Δεν θα χάσεις πάντως χρήματα. Δουλεύουν πολύ καλά οι συσκευές της htc από το m7 και μετά.

 

Μιας και σε βρηκα κατοχο και των δυο, σε ποια σημεια κερδιζει το htc 10? Μονο στο οτι ειναι πιο μαζεμενο; Η αυτονομια γιατι επιπεδο διαφορας μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και απο μένα.Έχω και γω παρόμοιο προβληματισμό.Είχα παλαιότερα smasung galaxy s3 και δεν ήμουν ευχαριστήμένος καθόλου από την μπαταρία του.Μετά πηγα στο HTC desire 816 και ηταν η μερα με την νύχτα σε σχέση με την μπαταρία τους.Κρατάει πολύ παραπανω.

Το θέμα είναι απο δω και περα τι

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σε βρηκα κατοχο και των δυο, σε ποια σημεια κερδιζει το htc 10? Μονο στο οτι ειναι πιο μαζεμενο; Η αυτονομια γιατι επιπεδο διαφορας μιλαμε;

 

Πιο καλή ομαλότητα μου φαίνεται ότι έχει το htc 10 στην λειτουργία του

Είναι πιο καλό στο χέρι και σαν μέγεθος αλλά δεν γλιστράει κιόλας

Έχει στέρεο ήχο αλλά μην φανταστείς τρέλα πράγματα

Έχει δωρεάν μέσα στο πακέτο πολύ καλά hands free

Σε επίπεδο αυτονομίας είναι σίγουρα μια ώρα οθόνη πιο κάτω από το 3t

Αναβαθμίσεις παίρνει πιο αραιά από το 3t

Ο dash charge του 3t είναι ότι πιο γρήγορο και καλύτερο υπάρχει.

 

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και με τις δυο συσκευές. Στα σημεία έχουν διάφορες. Αλλου σε κερδίσει το ένα και σε κάποια σημεία το άλλο

 

Και ένα βασικό είναι οι 2sim που παίρνει το 3t. Για κάποιους είναι μονόδρομος.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πιο καλή ομαλότητα μου φαίνεται ότι έχει το htc 10 στην λειτουργία του

Είναι πιο καλό στο χέρι και σαν μέγεθος αλλά δεν γλιστράει κιόλας

Έχει στέρεο ήχο αλλά μην φανταστείς τρέλα πράγματα

Έχει δωρεάν μέσα στο πακέτο πολύ καλά hands free

Σε επίπεδο αυτονομίας είναι σίγουρα μια ώρα οθόνη πιο κάτω από το 3t

Αναβαθμίσεις παίρνει πιο αραιά από το 3t

Ο dash charge του 3t είναι ότι πιο γρήγορο και καλύτερο υπάρχει.

 

Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και με τις δυο συσκευές. Στα σημεία έχουν διάφορες. Αλλου σε κερδίσει το ένα και σε κάποια σημεία το άλλο

 

Και ένα βασικό είναι οι 2sim που παίρνει το 3t. Για κάποιους είναι μονόδρομος.

 

Οποτε ουσιαστικα κραταω stereo ηχο απο το htc 10 και δικαρτο + καλυτερη αυτονομια απο το op3t.

 

Σε καμερα θυμασαι αν εχουν διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ουσιαστικα κραταω stereo ηχο απο το htc 10 και δικαρτο + καλυτερη αυτονομια απο το op3t.

 

Σε καμερα θυμασαι αν εχουν διαφορες;

 

Σε κάμερα δεν ξέρω επειδή δεν με καίει τόσο

Και τα δυο έχουν καλή. Λεπτομέρειες δεν έψαξα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που φοβάμαι τα leeco είναι ότι παρουσιαζουν καποια προβλήματα με notifications και συγχρωνισμο επαφων που δεν λυνεται παντα με rom. Δεν είμαι και κανενας απαιτητικος χρηστης απλα τα παραπανω τα θεωρω απαραιτητα
Link to comment
Share on other sites

Το cool1 απο δειγματα που χω δει πρεπει να χει τη καλυτερη καμερα ολων. Απο την αλλη δεν υπαρχει εκδοση με 800αρα μπαντα. Εισαι επαρχια;

 

Το le max 2 εχει το καλυτερο soc που αν παιζεις βαρια παιχνιδια θα το χαρεις. Επιπλεον εχει και μεγαλυτερη οθονη (χορταστικη 5.7 ιντσες). Απο την αλλη εχει τη μικροτερη αυτονομια ολων και απο δειγματα της φωτογραφικης που ειδα νομιζω ειναι κατωτερο απο τα αλλα 2.

 

Τελος το redmi note 4x εχει την μεγαλυτερη αυτονομια ολων. Απο την αλλη εχει και το πιο αδυναμο soc. Οποτε αν παιζεις βαρια παιχνιδια στο φουλ ισως εχεις καποια frame drops.

 

Υποψιν στα leeco τη τελευταια φορα που χα κοιταξει, αν ηθελες ελληνικα επρεπε να φλασαρεις rom.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...