Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω, ένα μεταχειρισμένο blackberry q10 στα 60€ είναι ότι πρέπει για τέτοια χρήση. Ειδικά το HUB θα σε βολέψει απίστευτα. Μεγάλο συν ότι μπορεί να τρέξει και android apps.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Χρειάζομαι ένα μικρό σε μέγεθος αλλά γρήγορο κινητό με κύρια χρήση κλήσεις και mail. Χρήση βασικά 2ου κινητού για την δουλειά.

Τώρα γι' αυτό τον σκοπό έχω ένα κινέζικο android που μ' έχει κουράσει αρκετά. Πρώτο ένα S6 edge.

Σκέφτομαι σοβαρά το iphone SE γιατί βλέπω ότι είναι στο budget μου (γύρω στα €250) αλλά ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν έχω δουλέψει ποτέ ios. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα? Εσείς που έχετε κάνει τέτοια μετάβαση τι σας έλλειψε περισσότερο? Τι σας κέρδισε?

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων για την βοήθεια.

 

Αν δουλευεις cloud services και περνας εγγραφα και σημειωσεις για τη δουλεια ναι.Επισης αν εχεις Windows 7 και πανω το pc το βλεπει ως χωρος αποθηκευσης και τραβαιε φωτογραφιες.Αυτο που θα σου λειψει ειναι οτι το android το βαζεις στο pc και βγαζεις τα παντα,στο iPhone θελεις το itunes απο πισω για να περασεις τραγουδια,ταινιες κλπ.

Αυτο με χαλασε εμενα με το ios.

Εχω ενα 5s,το SE ειναι μετεξελιξη του 5s κατα καποιο τροπο με στοιχεια απο το 6s.Το μονο που κρατησε ειναι το μεγεθος και η οθονη μαζι με την μπροστινη καμερα.

Σε επιδοσεις ειναι ισαξιο του 6s και στην πισω καμερα.Εχει βελτιωμενο touch id(δακτυλικο αποτυπωμα) και καλυτερο modem κινητης(το 5s που εχω με χρηση δεδομενων ειδικα οταν ανοιγω το 4G παιρνει φωτια και καλυτερο σημα).

Επισης αν βαλεις καρτα κοσμοτε πλεον εχεις volte και wifi calling αυτοματα αρκει να εχεις την τελευταια εκδοση του ios.

Κατι που θα σου λυσει τα χερια αν δεν εχεις σημα και ταυτοχρονα να εχεις δεδομενα και τηλεφωνο με 4G.

Απο φορτιση κανει ενα 2ωρο λογω 1A φορτιστη.Επισης μαζι σου παντα φορτιστη γιατι αν το κανεις βαρια χρηση στο 12ωρο θα χρειαστεις μπριζα ή ενα powerbank για να φορτισεις και γιατι μονο καποιος με που εχει καλωδιο για iphone/ipad μπορει μονο να σε φορτισει.Υποψην τα lightning καλωδια ειναι για ios συσκευες απο το 2012 και μετα(iphone 5 και μετα).

Κατοχος 5s εδω και ενα χρονο με μεταβαση απο android και windows phone.

Για μενα δοκιμασε το SE και βλεπεις αναλογως.

Επισης για τη δουλεια που το θελεις μακρια απο το mail app και τους χαρτες της apple.

Να βαλεις Google maps ή Here Maps

Απο mail,εχει απειρα στο app store

Google Photos.Drive,Onedrive ειναι χρησιμα για back up αρχειων εκτος icloud.Και επειδη ραδιοφωνο δεν εχει,βαλε tune in ή e-radio.Εχω το 2ο εδω και καιρο και δουλευει αψογα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχω τα άλλα για να είμαι αντικημενικος αλλά για το mate9 υπογράφω ότι είναι εκπληκτικη συσκευή. Καλύτερα ρώτα στο νήμα κάθε μιας συσκευής να πάρεις απάντηση από κάποιον που έχει και τις δύο. Π. Χ ΜΑΤΕ9 και s8+ έτσι θα μπορεί να συγκρίνεις καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε: Εως 100 ευρώ.

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε: το μεγιστο 5

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Σιγουρα από Ελλάδα με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα): 4G 800, θέλουμε σίγουρα

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Όχι

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; δεν ξερω τι ειναι καν το φλασάρισμα και δεν θέλω να μπλεξω με αυτά

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono: καμια προτίμηση.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα: 4, gaming: 0, καμερα: 3, αυτονομια: 4

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη HTC one V (μ'αρεσει η μεταλλική κατασκευή και το μικρό μέγεθος και γιαυτό δεν το έχω αλλάξει ακόμα)

 

Συνοψη: στα 100 ευρώ, 2GB Ram, 4G, καλό GPS, +3000mAh, εγγύηση Ελληνικής αντιπροσωπίας, στιβαρή κατασκευη μακάρι να έχει.

επισής θα ήθελα έαν μπορουσε να βαστάει twitter ή viber ή messeger χωρίς να με πετάει απ' έξω

 

Μετά απο ψιλοψαξιμο στο σκρούτζ τα καλύτερα κινητά θα μπορούσαν να είναι: TP-Link neffos C5 16GB (ομως αυτονομια μπαταρίας όχι πολυ δυνατή) και Xiaomi Redmi 4a. Αλλά για μαγαζιά με εγγὐηση αντιπροσωπίας πρέπει να προσθεσω άλλα 30-40 ευρώ, με αποτέλεσμα το κασέ ανεβαίνει στα 140-150 για ένα κινητό με αρχική τιμη 100 ευρώ και την έρευνα να συνεχίζεται....

 

Οπότε εάν εχετε καμιά ιδέα για κάτι αλλο...

Edited by Mittani
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνουσα με Αλεξανδρο αλλα αν το παρεις απο σκρουτζομαγαζο θα εχεις εγγυηση καταστηματος και οχι αντιπροσωπειας. Αλλα δεδομενου του χρηματικου περιορισμου δεν εχεις και πολλες επιλογες.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Το πήρα (space gray, plus φθηνή θήκη σιλικόνης) και τελικά έβαλα το πρώτο μου νούμερο από το S6 και μετέφερα τα πάντα στο SE μέσω της εφαρμογής "μετάβαση σε IOS". Δεν είχα nano sim στο εταιρικό νούμερο και έχει διαδικασία για να αλλάξει οπότε μπαίνει στα "δύσκολα" η συσκευή.

Έγινε update 10.3.3 και κατεβάζω εφαρμογές τώρα να το κάνω περίπου όπως είχα το S6. Θα δείξει αν θα με βολέψει. Είναι νωρίς ακόμα αλλά οι εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές και το κινητό πάει σφαίρα. Έχω πάντα μαζί μου power bank (5.000mAh με lightning και micro usb προφητική αγορά το συγκεκριμένο P-bank intenso)

Το μέγεθος μου αρέσει και με καλύπτει απ' ότι φαίνεται.

Η εφαρμογή μετάβασης μου έλυσε τα χέρια και αφαίρεσε το άγχος που είχα για την αγορά αυτή. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Το πήρα (space gray, plus φθηνή θήκη σιλικόνης) και τελικά έβαλα το πρώτο μου νούμερο από το S6 και μετέφερα τα πάντα στο SE μέσω της εφαρμογής "μετάβαση σε IOS". Δεν είχα nano sim στο εταιρικό νούμερο και έχει διαδικασία για να αλλάξει οπότε μπαίνει στα "δύσκολα" η συσκευή.

Έγινε update 10.3.3 και κατεβάζω εφαρμογές τώρα να το κάνω περίπου όπως είχα το S6. Θα δείξει αν θα με βολέψει. Είναι νωρίς ακόμα αλλά οι εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές και το κινητό πάει σφαίρα. Έχω πάντα μαζί μου power bank (5.000mAh με lightning και micro usb προφητική αγορά το συγκεκριμένο P-bank intenso)

Το μέγεθος μου αρέσει και με καλύπτει απ' ότι φαίνεται.

Η εφαρμογή μετάβασης μου έλυσε τα χέρια και αφαίρεσε το άγχος που είχα για την αγορά αυτή. :)

 

Μια χαρα,βαλε και ενα tempered glass αν θελεις.Παντως εγω το επομενο iPhone απο το 5s θα ηταν το SE.Αν ειναι για μεγαλες οθονες,ειδικα για 5,5 θα παρω android και οχι iphone 6s/7 Plus.

Καλα εκανες και πηρες το powerbank,θα σε σωσει αν δεν εχεις μπριζα κοντα.Και για μουσικη,αν θελεις να μη κατεβαζεις απο πουθενα και να παιδευσαι να τα περασεις μεσω itunes βαλε spotify prenium.Το βαζεις και στο s6 και εισαι αρχοντας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των Galaxy S5, Moto G4, 640 XL ποιό έχει την καλύτερη κάμερα και αυτονομια;

 

Έχω το 640XL. Απίστευτη αυτονομία, πολύ καλή κάμερα. ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΙΑ !

 

Με τα WM10 το κινητό δεν παλεύεται (κολλήματα, restarts) και επιπλέον οι εφαρμογές του windows store είναι για γέλια και για κλάμματα. Μην κάνεις το λάθος και το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο να εχει στο 4G B20/B3/B7 ή να γραφει 800/1800/2600mhz

Αρα κατι κινεζικα που δεν εχουν B20/800mhz να τα αποφυγεις.Αλλιως θα ψαχνεις το 4G με το κυαλι.

 

Καλησπερα φιλε,αυτο ισχυει για ολα τα δικτυα η μονο για την wind?Ασ πουμε σε μια περιοχη που με κινητο χωρις 800 και wind δεν εχω 4g στην ιδια περιοχη χωρις 800 και cosmote θα εχω 4g?

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Χωρις την b20 (800mhz) ειναι σχεδον βεβαιο οτι εκτος αστικων κεντρων θα εχεις ελαχιστο 4g εως και καθολου ( στην wind) με τα σημερινα δεδομενα. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Χωρις την b20 (800mhz) ειναι σχεδον βεβαιο οτι εκτος αστικων κεντρων θα εχεις ελαχιστο 4g εως και καθολου ( στην wind) με τα σημερινα δεδομενα.

 

στις αλλες εταιρειες ελαχιστο η και εκει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα.

Σκεφτομαι και γω εδω και πολυ καιρο να αλλαξω το κιν μου

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 400-500

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.5,5++

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;Δεν μας πειραζει

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)800 βασικο

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? DUAL και αν εχει κ nfc

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; δεν υπαρχει προβλημα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. καλη οθονη

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. 1Φωτο,2Αυτονομια,3ταχυτητα

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. ZUK Z1

 

 

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το j7 εχει καλυτερη αυτονομια ενω το a5 εχει στεγανοποιηση. Γενικα γραψε μας λιγο τη χρηση που κανει και τις προτεραιοτητες του.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

A5 2017

- IP 68 (αδιαβροχοποίηση και αντοχή σε σκόνη)

- 5.2 inches οθόνη

- Always on display

- Ελαφρώς υψηλότερος χρονισμός CPU - GPU (1.9 Ghz)

- Μπρος - πίσω κάμερα 16mp (f 1.9)

- Type C

- Fast charge

- 3000mah μπαταρία

 

J7 2017

- Δεν είναι IP 68 Certified

- 5.5 inches οθόνη

- Always on display

- Ίδια CPU - GPU αλλά με ελαφρώς μικρότερο χρονισμό (1.6 Ghz)

- Μπροστινή κάμερα 8mp - πίσω κάμερα 13mp (f 1.9)

- Micro USB

- Δεν υποστηρίζει fast charge

- 3600mah μπαταρία

 

Αν τυχόν έχω κάνει λάθος κάπου ας με διορθώσει κάποιος :)

 

Edit: Τελικά και το J7 έχει Always on display, καθώς και 3600mah μπαταρία.

Edited by merkon
Link to comment
Share on other sites

Το j7 νομιζω εχει 3600mah μπαταρια και οχι 3300. Οποτε αν δεν κανω λαθος, οι κυριες διαφορες ειναι αυτες που ανεφερα. Αρα για αδιαβραχοποιηση το a5 και για μεγαλυτερη αυτονομια για το j7.

 

Βεβαια το a5 πρεπει να εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...