Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@prime τι λενε δηλαδη οτι το εψαξαν και τους δικαιωνουν ή εχει καποιο αποδεικτικο απο την εταιρια οτι και καλα εκανες εσυ την εγγραφη?

 

"...θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η καρτοκινητή σύνδεση με αριθμό 69........ έχει πραγματοποιήσει κίνηση που αφορά τους πενταψήφιους τάδε τάδε που ανήκουν στην εταιρεία DIMOCO EUROPE GMBH με ανάλογη χρέωση".

Και πιο μετά στην ίδια επιστολή:

"Βάσει των παραπάνω, η κίνηση των 5ψήφιων αριθμών τάδε τάδε στην εν λόγω σύνδεση, έχει καταγραφεί και οι αντίστοιχες χρεώσεις στις τάδε του μήνα είναι ορθές".

 

Αποδεικτικά στοιχεία δεν σου παρέχουν με την επιστολή.

Πάω στοίχημα ότι στέλνουν την ίδια επιστολή σε όλους! Απλά αλλάζουν τα προσωπικά στοιχεία και οι ημερομηνίες!

Πείτε μου τώρα ότι δεν υπάρχει καμία συνέργεια!

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

πιστωθηκε η επιστροφη σημερα εμενα. 12 μερες μετα. λογικα θα τα παρετε και οι υπολοιποι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πιστωθηκε η επιστροφη σημερα εμενα. 12 μερες μετα. λογικα θα τα παρετε και οι υπολοιποι.
Και σε εμένα σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα μου το παίζουν τρελιτσα λέγοντας μου συνέχεια ότι είχα κάνει εγγραφή στην υπηρεσία τους εν γνώση μου και νομίμως χρεώθηκα άρα δεν μένει άλλη επιλογή από το να προβώ σε επίσημη καταγγελία, αφού άκρη δεν βγάζω μαζί τους.

 

Προχώρησα σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ να δουμε τι θα γίνει.

 

Έκανα επισύναψη και τα 3 screenshot και αντιγραφο σε pdf της συνομιλίας μαζι τους με email οπως και το pdf που μου έστειλαν απο υποτιθέμενη εγγραφή ατις υπηρεσιες τους και φυσικά περιγραφή του θέματος της καταγγελίας.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

956da4c07c4a092fe4cb4d9eaa265308.jpg

 

είναι να κάνω κάποια άλλη κίνηση

έστειλα stop στο πενταψηφιο που μου έστειλαν

ευτυχώς δεν είχε λεφτά το κινητό μέσα να μου παρουν

 

την έπαθα από κάποια εφαρμογή που κατέβασα ...

και δεν ελενξα τις άδειες.....

 

 

5d90ea1fe8d75ec4796a31029bc75821.jpg

 

μαζί με τα 2 πρώτα μυνήματα βρήκα και αυτό το ξεχωριστό μύνημα στην συσκευή μου εννοείται δεν πληκτρολόγησα τίποτα

Edited by costasibiza84
Link to comment
Share on other sites

είναι να κάνω κάποια άλλη κίνηση

έστειλα stop στο πενταψηφιο που μου έστειλαν

ευτυχώς δεν είχε λεφτά το κινητό μέσα να μου παρουν

 

την έπαθα από κάποια εφαρμογή που κατέβασα ...

και δεν ελενξα τις άδειες.....

 

μαζί με τα 2 πρώτα μυνήματα βρήκα και αυτό το ξεχωριστό μύνημα στην συσκευή μου εννοείται δεν πληκτρολόγησα τίποτα

 

Στείλε STOP στο 1213, εκτός και αν έχεις κάποια συνδρομή που θέλεις σε άλλες τέτοιες υπηρεσίες.

Αν θέλεις, πες μας ποια εφαρμογή στο έκανε.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στείλε STOP στο 1213, εκτός και αν έχεις κάποια συνδρομή που θέλεις σε άλλες τέτοιες υπηρεσίες.

Αν θέλεις, πες μας ποια εφαρμογή στο έκανε.

35b8e2f23d04000cdd9c54b437a4ead5.jpg

 

 

είμαι στην q το 1213 ισχύει για όλους?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το έκανα μου ήρθε επιβεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ.... και μπράβο στην wind που το έκανε έτσι απλό για όλους .

Δείχνει ότι σέβεται τον πελάτη της εδώ , οι άλλοι 2 μεγάλοι δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν σμσ που να κόβει τις χρεώσεις !!! υποθέτω οι τεχνικές δυσκολίες είναι μεγάλες, και η κονόμα από την μη ύπαρξη αυτής της έυκολης επιλογής για όλους , άσχετα αν έχουν εφαρμογές ή όρεξη να περιμένουν στο τηλέφωνο , ακόμα μεγαλύτερη

 

Όποιος πάροχος σεβόταν τους συνδρομητές του, θα έβαζε φραγή by default στα εισερχόμενα χρεώσιμα πενταψήφια.

Και όποιος ήθελε να τα χρησιμοποιήσει μετά, θα έβγαζε τη φραγή.

Η φραγή με SMS, ή με κλήση, ή μέσω του app της κάθε εταιρείας, προϋποθέτει ότι την έχεις πατήσει και ψάχνεις τρόπο να τα μπλοκάρεις. Η πλειοψηφία του κόσμου έτσι μαθαίνει για τα πενταψήφια. Αν κάποιος ενδιαφερόταν για τους συνδρομητές του και όχι για το χρήμα (κανένας δεν το κάνει), θα φρόντιζαν να μην την πατάει κανένας. Σε Wind είμαι, αλλά όχι για πολύ ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πάροχος σεβόταν τους συνδρομητές του, θα έβαζε φραγή by default στα εισερχόμενα χρεώσιμα πενταψήφια.

Και όποιος ήθελε να τα χρησιμοποιήσει μετά, θα έβγαζε τη φραγή.

Η φραγή με SMS, ή με κλήση, ή μέσω του app της κάθε εταιρείας, προϋποθέτει ότι την έχεις πατήσει και ψάχνεις τρόπο να τα μπλοκάρεις. Η πλειοψηφία του κόσμου έτσι μαθαίνει για τα πενταψήφια. Αν κάποιος ενδιαφερόταν για τους συνδρομητές του και όχι για το χρήμα (κανένας δεν το κάνει), θα φρόντιζαν να μην την πατάει κανένας. Σε Wind είμαι, αλλά όχι για πολύ ακόμα!

 

ακριβως οπως τα λες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσε να βάλει φραγή σε όλο το εξωτερικό για να μην μου κάνουν αναπάντητες από την Χονολουλού ή τα νησιά του Σολομώντα (πρόσφατα από Σεϊχέλες ) για να τους πάρω πίσω και να χρεωθώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως αυτά δεν γίνονται από καμία σοβαρή εταιρεία σε όλο τον κόσμο.

Το θέμα δεν θέλει σοβαρή εταιρεία. Το θέμα θέλει Εισαγγελέα ή Σ.Δ.Ο.Ε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσε να βάλει φραγή σε όλο το εξωτερικό για να μην μου κάνουν αναπάντητες από την Χονολουλού ή τα νησιά του Σολομώντα (πρόσφατα από Σεϊχέλες ) για να τους πάρω πίσω και να χρεωθώ. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως αυτά δεν γίνονται από καμία σοβαρή εταιρεία σε όλο τον κόσμο.

Το θέμα δεν θέλει σοβαρή εταιρεία. Το θέμα θέλει Εισαγγελέα ή Σ.Δ.Ο.Ε.

 

Τουλάχιστον εκεί πρέπει να πάρεις πίσω για να χρεωθείς.

Με τα πενταψήφια, χρεώνεσαι με τη λήψη μηνύματος. Χωρίς να στείλεις SMS, χωρίς να γράψεις PIN, χωρίς τίποτα! Έτσι στα καλά καθούμενα!

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος απαγορέυει την από default αποκλεισμό μιας νόμιμης υπηρεσίας, εκτός αν ο πελάτης το επιλέξει.

Από εκει και πέρα , η wind είναι η ΜΟΝΗ που το έκανε ΕΥΚΟΛΟ .... με ένα απλό σμσ που μπορεί να το κάνει και η μάνα μου που δεν είχε ποτέ ιντερνετ,

 

Ο νόμος απαγορεύει και την αυθαίρετη εγγραφή του συνδρομητή σε χρεώσιμες υπηρεσίες. Άρα δεν μιλάμε για νόμιμη υπηρεσία, αλλά για παράνομη.

Επίσης αν ενδιαφέρονταν για τους συνδρομητές τους, θα σου έλεγαν τι ενέργειες μπορείς να κάνεις, για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Ή θα σου επέστρεφαν αυτοί το ποσό και μετά θα το διεκδικούσαν αυτοί από την εταιρεία που σε χρέωσε αυθαίρετα. Όχι να κάνουν ότι πρώτη φορά ακούνε αυτά που τους λες!

Αν τα κονομάνε οι άλλοι 2, τα κονομάει και η Wind. Οι περισσότεροι συνδρομητές δεν το παίρνουν χαμπάρι ότι χρεώνονται από τα πενταψήφια, ή αργούν να το καταλάβουν και λίγοι είναι αυτοί που διεκδικούν την επιστροφή των χρημάτων τους!

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες αυτές είναι απολύτως νόμιμες.

Οι πρακτικές μερικών εταιρειών είναι παράνομες.

Η αυθαίρετη φραγή νόμιμων υπηρεσιών θα οδηγήσει τις νόμιμες εταιρείες (και ειδικά αυτές που δεν έχουν κατηγορηθεί για κατάχρηση της υπηρεσίας τους ) να κάνουν αγωγή για χάσιμο εσόδων από τον αυθαίρετο αποκλεισμό των υπηρεσιών τους.

Επίσης οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα κατηγορηθούν για το αδίκημα της αυτοδικίας.

Αν υπάρχει παρανομία ο μόνος δρόμος είναι ο Εισαγγελέας . Η αυτοδικία απαγορεύεται σε όλες τις σοβαρές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες αυτές είναι απολύτως νόμιμες.

Οι πρακτικές μερικών εταιρειών είναι παράνομες.

Η αυθαίρετη φραγή νόμιμων υπηρεσιών θα οδηγήσει τις νόμιμες εταιρείες (και ειδικά αυτές που δεν έχουν κατηγορηθεί για κατάχρηση της υπηρεσίας τους ) να κάνουν αγωγή για χάσιμο εσόδων από τον αυθαίρετο αποκλεισμό των υπηρεσιών τους.

Επίσης οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα κατηγορηθούν για το αδίκημα της αυτοδικίας.

Αν υπάρχει παρανομία ο μόνος δρόμος είναι ο Εισαγγελέας . Η αυτοδικία απαγορεύεται σε όλες τις σοβαρές χώρες.

 

Συμφωνούμε, αλλά προσωπικά δεν περιμένω να αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Για μία ακόμα φορά υπενθυμίζω ότι εδώ μιλάμε για την WIND.

Στο μέλος που επιμένει να μιλάει για άλλες εταιρείες έχουν διορθωθεί από το πρωί 3 μηνύματα. Η μή συμμόρφωση με τους Ο.Π.Χ. μπορεί να επιφέρει και άλλες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούνε να ξέρουν αν έχεις δίκιο η άδικο ... δεν ξέρουν αν όντος έπεσες θύμα ή αν θέλεις απλά να μην πληρώσεις.

 

Όταν απαιτείται η πληκτρολόγηση PIN που έρχεται με SMS στο συνδρομητή για την εγγραφή του στην υπηρεσία και ο χρήστης δεν πληκτρολογεί πουθενά το PIN, αλλά παρόλα αυτά εγγράφεται, σημαίνει ότι το περιεχόμενο των εισερχόμενων SMS είναι γνωστό και σε άλλους εκτός από το συνδρομητή. Αυτό είναι παράνομο. Αυτό έλειπε να παραδεχθούν κιόλας ότι συμμετέχουν σε παράνομες τακτικές και είναι εις γνώση τους όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Την παρανομία όμως σε αυτόν τον τόπο την κρίνουν τα δικαστήρια . Όχι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

Πέραν τούτου , ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Η Εταιρεία κινητής ακούει την δική σου άποψη ακούει όμως και την άποψη της άλλης εταιρείας που έκανε την χρέωση. Δεν έχει το δικαίωμα να δικάσει.

Link to comment
Share on other sites

Την παρανομία όμως σε αυτόν τον τόπο την κρίνουν τα δικαστήρια . Όχι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

Πέραν τούτου , ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Η Εταιρεία κινητής ακούει την δική σου άποψη ακούει όμως και την άποψη της άλλης εταιρείας που έκανε την χρέωση. Δεν έχει το δικαίωμα να δικάσει.

 

Συμφωνούμε και πάλι! Θα μπορούσε όμως στα 1.000 παράπονα συνδρομητών να κάνει αυτή μια καταγγελία. Όχι να εξαρτάται από τις καταγγελίες των λιγοστών συνδρομητών που θα κάνουν καταγγελία, αν θα πιάσουν τους παράνομους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε και πάλι! Θα μπορούσε όμως στα 1.000 παράπονα συνδρομητών να κάνει αυτή μια καταγγελία. Όχι να εξαρτάται από τις καταγγελίες των λιγοστών συνδρομητών που θα κάνουν καταγγελία, αν θα πιάσουν τους παράνομους.

 

Το ότι γράφουμε και ξαναγράφουμε ότι και οι 3 εταιρείες κινητής παίρνουν ποσοστά από αυτές τις χρεώσεις δεν το διαβάζει κανείς, έτσι;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το ότι γράφουμε και ξαναγράφουμε ότι και οι 3 εταιρείες κινητής παίρνουν ποσοστά από αυτές τις χρεώσεις δεν το διαβάζει κανείς, έτσι;

 

Δεν γνωρίζω αν κάποιος από την ΕΕΤΤ διαβάζει myphone για να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν κάποιος από την ΕΕΤΤ διαβάζει myphone για να σου απαντήσω.

 

Καλά, myphone δεν περιμένω να διαβάζουν. Εδώ τη δουλειά που πρέπει να κάνουν δεν κάνουν.

 

ΜΙΑ ΟΜΩΣ από τις 3 , έχει φτιάξει εναν πανέυκολο αριθμό για να θυμάσαι , 1213 στοπ , που μπορείς να το πεις σε όλους τους φίλους και γνωστούς σου και αμέσως να σταματήσει το κακό.

 

ΜΟΝΟ ΜΙΑ... ας της πούμε ενα μπράβο εδω

 

Αυτό θα έπρεπε να το είχε επιβάλει η ΕΕΤΤ ... ΟΛΟΙ είσαστε υποχρεωμένοι σε έναν κοινό ευκολό αριθμό , πχ 1213 , να σταματάτε με ενα σμσ στοπ τα πενταψήφια , και να μην περιμένουμε από τις εταιρίες να φιλοτιμηθούν.

 

Μπράβο δε λέω σε καμία εταιρεία. Όχι όταν όλες μας χρεώνουν 7 και 10 φορές περισσότερο από τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η χώρα της μιζέριας φίλε μου και της ακατάσχετης γκρίνιας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι γράφουμε και ξαναγράφουμε ότι και οι 3 εταιρείες κινητής παίρνουν ποσοστά από αυτές τις χρεώσεις δεν το διαβάζει κανείς, έτσι;

 

Από κάθε κλήση , από κάθε SMS προς άλλη εταιρεία , Από κάθε χρέωση ακόμα και σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς , η εταιρεία δίνει ένα ποσοστό σε αυτήν την εταιρεία που καλείς ή σου παρέχει "υπηρεσίες" και κρατάει και ένα ποσοστό αυτή.

Από τα εξερχόμενα 5ψήφια κρατάει το 40% . Φαντάζομαι και από τα εισερχόμενα , άλλο τόσο.

Πηγή : https://www.m-stat.gr/el/premium-sms/

 

"Σύμφωνα με τους κανονισμούς των ρυθμιστικών φορέων, το 40% του τέλους των SMS αποδίδεται στους τηλεπικοινωνιακούς φορείς".

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...